Skocz do zawartości
dogbite

Rafowe początki

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku wszystkich chciałem powitać wiem że jest oddzielny do tego topic, ale postanowiłem nie podwajać :D

Chciałbym zacząć przygodę z rafą, w końcu jest ku temu okazja, kiedyś nie było funduszy i miejsca, teraz jest trochę środków, z miejscem nieco gorzej :D

Do niedawna miałem zamiar odpalić kolejne Malawi, ale kilka wykopanych w sieci postów, miedzy innymi ten KIVI'ego na akwaswiat.net który pewnie wszyscy znacie przekonał/zainspirował mnie do stworzenia własnego kawałka rafy. Plan Malawi o którym pisałem był już na dość zaawansowanym etapie także posiadam taki zestaw:7777733.jpg

Szafka taka sama, pokrywa taka sama 4 x 39w T5, akwarium robione u szklarza na zamówienie, 300L opti 120x50x50.

Jeśli chodzi o wymiary akwa to z góry napiszę że większe raczej w grę nie wchodzi z racji na warunki lokalowe :D

Dodatkowo na wyposażeniu głowica Atman AT-203 2000L/H i termofiltr eheima 2126, który jak się dowiedziałem do niczego się nie przyda :).

To tyle jeśli chodzi o aktualnie posiadany sprzęt, jeśli chodzi o plany na przyszłość to planowałem rafkę o nie dużych wymaganiach czyli z tego co już wyczytałem jakieś miękkie korale + np. 2 błazenki i jeszcze coś co ew. doradzicie.

I tu kilka pierwszych pytań jeśli można liczyć na radę doświadczonych reef-maniaków :D:

1. Czy pokrywa oświetleniowa przy zastosowaniu odbłyśników będzie wystarczająca ?

2. Z racji na budowę szafki czy SUMP jednokomorowy wystarczy, jeśli tak to jaki powinien mieć litraż dla akwa 300L ?

3. Czy głowica AT-203 do czegoś się przyda ?

4. Jaki odpieniacz polecacie ??

http://allegro.pl/item887130127_odpieniacz_nw_110_6520_octopus_warszawa_lodz.html ??

5. Czy takie RO wystarczy:

http://allegro.pl/item907053642_molekularny_filtr_do_wody_ro_simple_promocja.html ??

6. Czy takie DI wystarczy:

http://sklep.acropora.pl/Kompletny_filtr_DI_z_zywica_MB_20-393.html ??

7. Gdzie najlepiej założyć DI+RO (mieszkam w blok) ?

Na początek chyba tyle :D, dziękuje z góry za wszelkiego rodzaju uwagi i odpowiedzi.

Pozdrawiam - Kamil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj w morskim świecie :)

Zacznę od końca:

7. Gdzie chcesz. Ale najlepiej blisko kranu, bo woda musi mieć uście do ścieku.

6. DI spoko, ale za to samo na allegro zapłacisz mniej ( lub u Rafała)

5. RO powinno być OK, ale nie wiem czy nie lepsze są te w skład których wchodzą 3 komory + Membrana. Ale z dwoma też będzie OK.

4. Odpieniacz troszkę be. Kup na forum używanego Delteca i będzie gites.

3. DO mieszania soli :D i można nią poganiać troszkę wodę w zbiorniku.

2. Sump jednokomorowy odpada! Z zasady stosuje się 3 komory lub wiecej.

Pierwsza - tu gdzie jest odpieniacz i spływ z akfa.

Druga - na pierdoły, refugium, szczepkarium lub dsb.

Trzecia - pompa powrotna do akwarium.

Tu polecam ten link: http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=26219

1.Dla miekkich powinno styknąć, ale tak na granicy. W przypadku SPSów będzie troszkę mało.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Na początku myślałem o miękkich, ew. można coś dołożyć żeby było mocniej ?? Szkoda mi nowej pokrywy, a pewnie sprzedać łatwo nie bedzie :) ??

Ad.2 Z zasady wyczytałem, miałem nadzieję że da radę na jednej, w artykule o którym wspominałem akwa było bez SUMPA i tym się zasugerowałem czyli przebudowa szafki lub całkiem nowa :D I jaka pojemność/wymiary sumpa dla 300L ?

Ad.4 Jaki model delteca ew. ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz miejsce po pokrywą to zawsze możesz dołożyć z tym nie bedzie problemu.

A czy w tym artykule co czytałeś nie było może mowy o panelu filrtacyjnym ? :D

Najlepsze szafki to po prostu stalaż obity płytami. Jak zrobisz pod swoje akwarium czyli 120x50 to będziesz miał miejsce na wszystko.

Wymiary sumpa ? Hmm, najpierw walnij ze 3 browary i zaprojektuj sobie w głowie lub na kartce, co chciałbyś mieć w sumpie. Ale jak byś zrobił coś koło powiedzmy 80x40x40 to chyba było by super.

Pamietaj, przy projektowaniu myśl przyszłościowo, bo dziś masz kasę tylko na część rzeczy, ale z czasem podwoich wszytko - chyba każdy to przechodził. Morskie jest jak narkotyk :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogła być mowa :D i pomyślałem że może być pojedynczy sump, nie istotne, teraz wiem że odpada. Mam jeszcze jedno nie używane od jakiegoś czasu akwa 80x35x40 czyli wiele się nie różni od podanych przez Ciebie wymiarów :D więc na sumpa powinno być idealne :D Tylko czy dam radę samemu powklejać przegrody po 3 browarach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj :D

Ja zbyt wielkiego doświadczenia jeszcze nie mam, ale i tak dorzucę swoje trzy grosze :D

7. Tak jak napisał SkoczekPL. Dodałbym tylko, że wybierając pomiędzy łazienką i kuchnią, warto wybrać miejsce, które będzie bliżej akwarium. W końcu trochę się tej wody nadźwigasz.

4. Dla akwarium 300L sprawdzi się Deltec AP 600, lub APF 600 jeśli chciałbyś mieć zapas - bo np. planujesz sporą obsadę.

2. Niby z zasady robi się 3-komorowe, ale jednokomorowe też działają.

Sam mam jednokomorowy i na razie jestem zadowolony (choć jak pisałem - dopiero zaczynam swoją przygodę i w przyszłości to może się zmienić).

Nie mogę się jeszcze wypowiadać na podstawie swojego doświadczenia, ale mogę przytoczyć to co wyczytałem i usłyszałem od bardziej doświadczonych morszczaków.

Oddzielną komorę na odpieniacz robi się po to, żeby uniknąć rozpylania przez pompę główną bąbelków, które wypływają z niego wraz z wodą. Problem ten można jednak rozwiązać na inne sposoby równie skutecznie.

Komora na refugium, DSB, itp. służy poprawie filtracji oraz jako ewentualne więzienie dla niechcianych gości. 300L to nie jest jednak bardzo wielki litraż i przy odpowiednio dobranych wkładach filtracyjnych, ilości żywej skały, żywego piasku oraz systematycznych i rzetelnych pracach porządkowych, dodatkowa filtracja nie będzie potrzebna. A co do nieproszonych gości, to zawsze można ich oddać znajomym, którzy mają zapasową komorę (a może nawet będą chcieli do baniaka głównego - choćby niektóre kraby).

Tak więc, jeśli nie masz miejsca, żeby zrobić 3 komory, moim zdaniem jedna też się sprawdzi - jeżeli wszystko dobrze rozplanujesz. Natomiast namawiam, żebyś zrobił SUMPa tak dużego, jak to tylko możliwe, bo jednak tych gratów trochę jest. Co do litrażu, to około 100L byłoby optymalnie. Do tego uwzględnij fakt, że na wypadek awarii zasilania SUMP musi pomieścić dodatkowe litry, które spłyną z akwarium - to już musisz sobie policzyć.

Poza tym polecam poczytanie działu dla nowicjuszy oraz dzienników i relacji z zakładania akwariów. Sporo można się nauczyć i uniknąć wielu błędów.

Powodzenia :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.