Skocz do zawartości
Olek

GLONY!!!:(

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś tolerowałem wysyp beznadziejnych MAKROGLONÓW w moim akwa, ale teraz powoli dążę do twardych, więc wypadało by się nimi zająć. Dziadostwo wygląda jak małe glony caulerpa, ale już porosłty taki obszar że zonk... Nie mamm już siły ich wyrywać przy każdej podmianie wody bo strasznie szybko rosną...

Postanowiłem sprowadzic do baniaka ich naturalnych wrogów:D, póki co mam na oku: Centropygę i 2 ślimaki NERITA ALBICILLA (http://reefshop.pl/view_product.php?product=NER86MFV39).

Co do centropygi- czy wszytskie ich gat. zżeraja glony?

Macie jakiś innych b. skutecznych glonozerców- pokolce odpadaja ze względu na wielkość mojego akwa.

Pozdr Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha jeszcze jedno- do Alexaw200 już zapisuję wyniki:D, dzięki za rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o jeżowcach?, najlepiej mespila globulus, słyszałem że skała p nim goła, ale lesza taka niż z glonami:).

Pozdr Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do jeżowca: naprawdę goła (czyt. biała) - co mam także i swoje bardzo dobre strony. A co do centropygi to jeszcze będziesz płakał jak Ci zacznie koralowce skubać. Już widzę te posty"... pomóżcie!!! co robić!!! centropyga mi obgryza polipy!!! czy jest szanasa przestawienia jej na inną dietę???"


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomaszu za odp. Czytałem w archiwum posty gdzie napisałeś z tą porowatością- mi byłby na rękę taki jeż:Satisfied, masz jakieś inne pomysły na skuteczne zwalczenie dziadostwa?, Co śadzisz o tych ślimakach?

Pozdr olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zająca - takiego jak w ZooKicie - zeżarł wszystkie glony w 3500 l zarośniętym akwa :Satisfied

Widziałeś u mnie co zrobił Diadema - wyżarł do czysta prawie z tłem :)

Niestety skałą tez zostaje biała

Ile godzin świecisz ??


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQI świecę 7,5 godz, a aktynikę chyba od 8 - 22, tak jak Pan mi wtedy poradizł, wczoraj byłem w zookicie i rzeczywiscie juz ich mało zaostało. Tylko zajac za duzy..., może porcelankę by zatrudnic? Ja wolę czysta skałę białą niz z glonami, co podkreślił Tomasz zwiększa jej filtrację.

Pozdr Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porcelankę ?? taką co Łukasz w trybie pilnym wywalił do ZooKita

To jedyne zwierze jakie znam co sr* wiecej niż jje, poza tym przestawia skały jak czołg

Lepiej Diademe lub innego


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porcelankę zdecydowanie odradzam. Narobi więcej szkód niż korzyści. Zając morski jest dobrym pomysłem. Zjada praktycznie wszystkie glony i jest do tego bardzo sympatyczny. Taki brzydki że aż ładny. Podobnie jak inny brzydal - fasciatus, szybko staje się ulubieńcem domowników.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj salarias fasciatus vel "komando foka" mimo moich i forumowiczów wątpliwości okazał się ostatnio glonożercą. Mimo że dalej wsuwa kryl i granulki jak dziki to od czasu gdy podaje mu algi nori to wyżera każdy nawet malutki glonik który ledwo wyrasta na skale. Co prawda caulerpy która przywędrowała kiedyś z jakąś rybką w worku z aquariusa nie rusza ale krabiki się nad nią pastwią.

Niesławny (ex-moj) flameback angel też zasuwał glony aż miło - nigdy nie widziałem w sumie żadnych przez te 5 miesięcy w moim akwa. Nigdy nie podgryzał korali ale jak czytacie moje posty to wiecie że jak najbardziej nie polecam tego skubańca.

Ostatnio zaczyna wyrastać z żywej skały taki bąbelkowy zielony makroglon (nie wiem czy to odmiana caulerpy) ale nic go nie chce jeść.

Polecam ci Olek fasciatusa - tak jak brzydki tak zabawny. Algi nori je mi normalnie z ręki i się ostatnio nawet głaskać daje - jak piesek :Satisfied

Z jeżowcami nie mam doświadczeń ale o mały włos kupiłbym taxido urchin (moim zdaniem najładniejszy) ale jak sobie o nich poczytałem jak to potrafią ranić korale to do mojego zbiornika gęsto napakowanego koralami nie było szans go wstawić.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

babelkowy zielony glon to grozny chwast, rozmnaza sie bylskawicznie no ale majac na podoredziu Mitraxa nie martwilbym sie o to :Satisfied Mitrax wcina to az milo patrzec :)I


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby niemiec plagi tych glonow (valonia) to dobrze bylo by jakby Ci sie udalo pozdejmowac te klika kolek w calosci ze skalek ( w calosci nie rozgniec bo w srodku sa nasiona ) rozgniecenie kolki powoduje rozmnozenie glonow .

One zauwazylem rosna swietnei i sie rozmnazaja w wodzei ktora zawiera dostateczna ilosc "zelaza" .

Zwroc uwage na to co dozujesz do wody (pierwiastki sladowe , czy nie zawieraja miedzyinnymi duzej ilosci zelaza )

U siebie jak zaprzestalem dozowanie produktu firmy KENT schelated iron cos tam(zelazo) :Satisfied .... to poprostu plaga zdechla , ale to byla PLAGA !

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O właśnie to jest Valonia. Jak na razie mam tego ze 2 kupki po 4-5 bąbelków i one tak rosną wolniutko od 5 miesięcy gdy przyjechała skałka (z 1 bąbelka zrobiło się kilka). Więc nie jest to jakiś katastrofalny przyrost. Kępki mają mniej niż 1 cm razem.

aquamaniac - świetnie że mam mitraxa ale nie w tym baniaku :Satisfied - mam go w 12L a nie w głównym.

Ale to nie problem - zakupie do drugiego zbiornika. Choć aquarius najpierw sprzedawał je po 39zeta a teraz ...79zł - niezła zwyżka.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olku IMHO najlepiej moze sobie z tym poradzic salarias lub jezowiec(diademe opradza poprzewraca wszytko,za duza).Globulus jest ok, tez troche pozrzuca a w takim malym akwa bedzie mial jedzenia pod odstatkiem.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp., Yoki- w aquariusie przy globulusie pisze że nie jest bezpieczny dla korali..

Chyba zakupię:

1. Zająca- tylko gdzie go można kupić???

2. pomimo tego napisu globulusa

3. Salariasa

Oraz tak jak mi poradzono odwrócę skałę do góry dnem- podobnież to je w pewnej części osłabI- a jesli zaczną przechodzić na wierzch to zeżrą je w/w zwierzaki- co o tym sądzicie?

Jeszcze jedno- zbiorę żwir i wywale w chol... - tam się zbiera No3 i Po4- a u mnie ich poziom wynosi 0, więc może gdy zniknie żwir glony nie będą miały czym się żywić(choć w jakims stopniu)?

Pozdr Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cryptoplax sp. - co sadzicie o tym slimaku?

KUPIĘ ŚLIMAKA ZAJACA!!!!

Pozdr Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sadzicie o przestawieniu skały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.