Skocz do zawartości
smk

Wszyscy mają idealne parametry? :)

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam czy to tylko moje spostrzeżenie, czy ktoś jeszcze zauważył na forum że wiekszość (szczególnie w miarę nowi) gdy dostają zapytanie o parametry wody, podają NO3=0 , PO4=0 i całą resztę parametrów w idealnym przedziale i potem wszyscy się głowią jak to możliwe że coś złego dzieje się w akwarium.

Może ja nie jestem przykładem trzymającego parametry "by the book" w moim akwarium, ale jeszcze nigdy przez swoje 6 lat w morszczyźnie i poprzez 3 różne akwaria nie miałem NO3 i PO4=0 (no może jak sama woda stała na początku w pierwszym akwarium).

Ok jestem narwany i szybko zasiedlam, ryb daje dość dużo, ale także dbam o odpowiednią filtrację - mocny odpieniacz, dużo tylko żywej skały, mocna cyrkulacja i zawsze jakaś filtracja wspomagająca. Przerabiałem już miracle mud, glonowe refugium, DSB, filtr siarkowy i tym podobne wynalazki, teraz natomiast Zeovit, ale nigdy nie miałem NO3 poniżej 5, a zazwyczaj w okolicach 15-20. Natomiast PO4 miałem 0 tylko gdy używałem testów innych niż ROWY :) - po zmianie testów mam poza skalą :D

Także nie wiem już czy ludzie używają złych testów, nie mają doświadczenia czy po prostu ściemniają żeby się "ci wredni upierdliwcy na forum nie czepiali"? Nie sądze żeby 90% forumowiczów była takimi morskimi kozakami jak np. Andrinew i faktycznie mieli tak cudne parametry.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 5 do 10 PO4 tez kosmos. Gdy przestane dodawac bakterii albo wodki to po kilku dniach NO3....zamykam skale na salifercie. PO4 Absorber wymienaim jak mi sie przypomni bo strasznie drazni mnie osad. Z testow mam Merck'a i tez lezy w szafce.

Gdybym chcial miec ksiazkowe parametry to chyba bym juz wogole nie spal. Wiem ze lepiej zapobiegac niz leczyc ale kij w oko tej chemi. Nigdy nie cieszylbym sie akwarium


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chcę generalizować, ale wydaję mi się, że wyniki "fałszują" same testy. przyjęło się, że takim standardem jest salifert, który też nieźle przekłamuje. mam wrażenie, że testów Rowy czy Merck'a nie używa wiele osób, tym bardziej miernika Hanny i stąd te "idealne" cyferki. inną grupą są niektórzy forumowicze, którzy w poniedziałek pytają się co potrzeba do solniczki, we wtorek pomimo rad i upomnień innych mają już sps-ową obsadę a w czwartek pojawia się temat w dziale plagi... oczywiście upraszczam, ale było trochę takich przypadków, gdzie pomimo podpowiedzi 'NOWICJUSZ' zrobił po swojemu, pojawił sie problem (zgodnie z przewidywaniami) i szuka rozwiazania. ale prawdziwych parametrów nie poda (co jest totalną głupotą, bo jak pomóc?) gdyż byłoby to równoznaczne z przyznaniem racji innym.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mierze salifertem i trzymam się tego, aby było 0 , jak jest na prawdę trudno mi powiedzieć , ale mam nadzieje że niedługo przedstawię wyniki z hanny i wtedy będę wiedzieć co i jak ,na razie robię wsio tak jak sobie założyłem i przestrzegam tego bardzo , gdyż chce wiedzieć czy taka droga jest dobra czy nie dobra.. no ,ale to po wynikach się okaże.


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salifert moze i przekłamuje (nie jest dokładny) ale skoro wszyscy nim robią to przynajmniej porównywalny.

Ja widzę inne niebezpieczeństwo, pewne obiegowe opinie. Typu masz glony to musisz mieć wysokie azotany i fosforany.

A to nieprawda,akwarium jest dynamiczne i przy dużej produkcji NO3 moze być ona tak szybko zużywana przez glony że wyniki bedą niskie.

Wiele razy zdarzyło mi się robic testy bo coś się dzieje, a one książkowe.

Zresztą testy to tylko pewna wskazówka, rodzaj alarmu.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie w obecnej chwili najlepszym testem jest oko. Jak wszytsko sie otwiera i pompuje nie zachodze w glowe. Owszem trzeba spedzic jakis czas z nosem przy szybie, ale to sama przyjemnosc. Naczesciej co sprawdzam to zasolenie bo nie mam dolewki i temperature. Nie dalej jak wczoraj o czym pisalem w innym poscie u kolegi ktoremu akwarium dojrzewa od sierpnia. 240L Parametry ksiazkowe pirwiastki , ph ksiazkowe NO3, PO4 niewykrywalne, dwa blazenki i plaga cyjano i dino. Wyczyscilismy wszytsko wlalismy troche "brudnej wody" i czekamy na efekty.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też używam Saliferta, jak najbardziej podchodzę pod kategorię 'w miarę nowy' i też mam 'książkowe' wyniki (no, noże nie 0 PO4 - ale to było mierzone za pomocą Hanna).

Szczerze mówiąc, to wydaje mi się, że albo testy przekłamują, albo ja nie umiem ich robić, albo mam ograniczoną zdolność do rozróżniania barw. Dlatego podchodzę do ich wyników z dużą rezerwą.

Na początku marca jestem umówiony w laboratorium chemicznym, gdzie zbadają mi wodę spektrometrem jonowym i ponoć udostępnią jakieś profesjonalne mierniki i odczynniki których już nie używają, żebym mógł robić dokładniejsze testy w domu. Wtedy się okaże na ile wyniki podawane przez testy Saliferta są wiarygodne.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Grzesiu, musze lac wode we wszystkie otwory, zeby utrzymac PO4 ponizej 0,1. Jesli chodzi o NO3 to od kilku lat dozuje i nie pamietam (mam zapisane, he,he), kiedy NO3 bylo wieksze niz 1. Faktem jest, ze gdy wodki zabraknie!!! to PO4 wskakuje na 0,kilkanascie.

Kazdy zbiornik jest jednak inny.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani w jakiej postaci najlepiej dozować no3 ?

Akwarium mam od sierpnia , i do tej pory nie miałem ani razu no3 i po4 wykrywalne .(Salifert)

Fakt że starałem się prowadzić akwarium sterylnie dobry odpieniacz ryby w bardzo małej ilości i nie przekarmiane.

Ale od samego początku nie mogę wyjść z plag , w tej chwili zastanawiam się jakie to ja mam akwarium :-) może holenderskie bo tak świetnie zarośnięte zielonymi glonami (długimi).

Więc mam zamiar wypróbować test na zepsucie wody . Może to pomoże.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#240095 Grzegorz Dyzma :

Dla mnie w obecnej chwili najlepszym testem jest oko. Jak wszytsko sie otwiera i pompuje nie zachodze w glowe.

Popieram. Robię dokładnie to samo. Sprawdzam tylko temperaturę i zasolenie, reszta mnie nie interesuje, bo po co? Uważam, że większość testów jest po to tylko, aby zarobić na hobbystach...


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zycze powodzenia w hodowli twardzieli bez mierzenia Ca,KH i Mg.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#240128 Peniek :

No to zycze powodzenia w hodowli twardzieli bez mierzenia Ca,KH i Mg.

Peniek, spoko :) podmianki i światło i same będą rosły, bez testów, natura jest wszechmogąca :D


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne:clowning


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzejec,zazdroszczę podejścia do sprawy :).Kurczę jak mam wahnięcie parametrów to spać nie mogę i robię testy dwa razy dziennie


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem Wam tego nie pisać, ale co mi tam... zdradzę tajemnicę. Jest sposób aby wszystko bez żadnych testów rosło 10x szybciej. Super przyrosty w krótkim czasie, same oszczędności. Wystarczy kropla zielonego płynu na dobę, chyba ostatnio ruskie dużo tego tracili po zimnej wojnie, tylko musi być dobrze wzbogacona kropelka. Aaaa, i oświetlenie będzie wtedy też zbędne... :)


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzejanc, masz rację, będę rosły :) Pytanie tylko jak i jak długo:clowning

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzejanc od razu przypomniales mi historie kiedy moj kolega (nicka na razie nie zdradze) :) probujac rozpoczac dozowanie jodu kupil jodyne i dodal krople. Ach ten angielksi w Hinduskiej aptece. Co ja sie usmialem jak zobaczylem etykiete. Ale ale na nastepny dzien sflaczaly od dnia zakupu sarco dostal takiej erekcji ze nie mozna bylo wyjsc z podziwu. Na dodatek w tym samym dniu wytarly sie blazny. Lezalem na ziemi ze smiechu nie wiezylem do dnia powtorki z dozowaniem jodyny. Ponownie to samo. Do tej pory nie rozumie i sparwa nadaje sie do archiwum X. Prosze potraktujcie to jako smieszny przerywnik w temacie i zeby ktos nie pobieg teraz do apteki. Porozmawiam z kolega i postaram sie namowic na zabranie glosu w tej sprawie.

Przepraszam za offtop

Pozdrawiam:waving


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na to ? Nic nie dodaję poza podmianą wody na soli TM a Mg i Ca nie mieści się w testach


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bedziesz miec taki las Acropor jak ja to 0,5l ballinga bedziesz lac dziennie.Ja leje 210ml.dobe.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wiem ale czemu wartości wzastają zamiast maleć po podmianach ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ciekawy temat ja mam świeży baniak i póki co NO3=0 (według Saliferta) i zawsze podkreślam, że według saliferta, ale widziałem gdzieś tabelę porównania testów i wyszło, że salifert jest wystarczająco precyzyjny i jak nam wyjdzie 0 to maksimum co mamy to ok. 1-2 jeśli chodzi o NO3..., a akurat 0 łatwo stwierdzić na Salifercie bo woda ma być po prostu BIAŁA bez żadnego minimalnego nawet odcieniu na żaden kolor więc 0 NO3 można bardzo precyzyjnie określić salifertem moim zdaniem.

Natomiast PO4 na początku miałem dużo, teraz sporo spadło nie wiem ile jest bo hanną nie mierzone, ale strzelam w zakres 0,1-0,3 patrząc na to co pokazuje test za jakiś czas zmierzę hanną.

Wydaje mi się, że osiągnięcie NO3 bliskiego zeru to żaden problem w nieprzerybionym akwarium gorzej z PO4, ale to moje odczucia i obserwacje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#240188 bigwalker :

Bo akwarium nie konsumuje,a TM jest bardzo bogata.

Wniosek

Masz jeszcze ze sto szczepek do sprzedania :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem problem z NO3=0 saliferta wpuściłem przewymiarowanego pokolca, trochę większa ilość absorbera fosforanów i wreszcie test na NO3 mam lekko różowy.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam problem z niskim Ca i Mg, chociaż nie mam prawie nic w akwarium poza maleńkimi miękkimi. Chyba tylko krewetki mi to konsumują i czy ja wiem... dino (bo też mam :/)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.