Skocz do zawartości
gespard

Zdychaja jedna po drugiej...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam duży i smutny problem. Padają mi ryby, jedna po drugiej, padł już Pseudochromis i Amphiprion. Do tego padają korale Sinularia, Sarcophyton, Lobophyton, Zooanthusy. Wszystko się pochowało, wyraźnie coś im nie odpowiada. Nanorafka ma 112L, "chodzi" u mnie już 2,5 roku i takich problemów nigdy nie miałem. Nie mam pomysłu co mogło spowodować tą katastrofę? Mam przypuszczenie że to jakiś pasożyt, zaobserwowałem że amphiprion parę razy ocierał się o skałę.

Możecie coś doradzić co w takiej sytuacji zrobić? Czy aby ratować korale przełożyć je do innego akwa? Czy po prostu zrobić większą niż zazwyczaj podmianę wody i jakiś lek?

Parametry wody wydają się być ok, są dokładnie takie same jak w drugiej nanorafce którą posiadam i działa bez zarzutu.

Temp 27-28

ph 8,2-8,3

kh 8

po4 0,1

no3 0

mg 1300

ca 400

Dołączam zdjęcie amphipriona, smutny widok ;)

http://www.eternitum.cba.pl/Ocelaris.jpg

Bardziej doświadczeni Koledzy, co mogę zrobić w tej sytuacji aby jak najwięcej uratować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniałeś coś w akwarium? Nowa sól, jakieś preparaty, nowe mrożonki? Może malowałeś coś w okolicy akwarium, albo kleiłeś?


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W okresie 1 miesiąca wymieniłem tylko świetlówkę T5 24W od której zaobserwowałem zwiększony przyrost glonów włochatych.

I przy podmianie soli dawałem sól z drugiego pojemnika, ale producent ten sam ( sól Kent).

Co ciekawe nawet szklana róża się pochowała i od tygodnia nie wychodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opisz cos wiecej ... jak padaja korale? tkanka leci czy tylko sie pochowaly ps fotka rybki nie dziala a jak pozostale ryby?


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda cały zbiornik, linki działaja, trzeba przekleić do wyszukiwarki, nie wiem czemu z klika nie chodzą.

http://www.eternitum.cba.pl/akwa.jpg

Tak wyglądał kiedyś...

http://nanorafa.jatsu.pl/panoramix.JPG

Korale od tygodnia nie wychodzą, Amphiprion padł w ciągu 2 dni, wcześniej ślicznie pływał i jadł.

Pterapogon zrobił się bardzo jasny.

Czy 40% wymiana wody uratuje korale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO jeśli jest źle, to rób coś, przypuszczalnie bardziej nie zaszkodzisz- możesz tylko poprawić sytuację. Może masz miedź w kranówce? I czemu odpieniek nie działa?

Linki nie chodzą 'z klika' bo cba.pl blokuje hotlinkowanie.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez urazy ale syf to masz w baniaku jak diabli ..... wlasnie odpieniacz jakby byl nowy wyglada (kostka jakby nie smigana) .... napewno masz dobry wynik azotynow azotanow (bo wierzyc mi sie nie chce no3 - 0 patrzac na obrazek)... mysle ze gruntowne czyszczenie by sie przydalo ...... zaczalbym od wlaczenia odpieniacza i cyrkulacji (nie widze u ciebie czegos takiego - chyba ze to to zasyfione po lewej) i odmulenia dna ..... pozniej chcac nie chcac trzeba zobaczyc co za skalkami siedzi a patrzac na front to az boje sie pomyslec..... na koniec podmianka 20% ... powodzenia

teraz widze cyrkulacje i w ogole wyrazniej i nie jest tak zle jak na tamtej fotce choc uwagi pozostaja aktualne - dzieki Lizard


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ma odpieniać skoro cały cały kubek odpieniacza jest pod wodą... z bąbelków powietrza powinno się robić mleko. Z tego co widać na fotach to odpieniacz masz nowy kupiony...

1. ustaw go tak by tylko piana wylewała się do kubka

2. wymień kostkę na AM/JBL - dają o wiele lepsze efekty

Powodzenia !


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, syf straszny, aż szkoda patrzeć na to ;) Syf ten zrobił się w przeciągu tygodnia.

Odpieniacz faktycznie nówka, wczoraj chodził cały dzień i tylko woda była w zbiorniku na brudy, piana robi się biała, po czym zamienia się w wode. ( kubek był ponad powierzchnią, na noc głębiej go ulokowałem żeby pokrywe nałożyć)

Też podejrzewałem że to azotany i azotyny, ponieważ zauważyłem nagły wzrost glonów, ale są na pozimie 0.

Przygotowuje właśnie wodę na podmiane, zrobie ostre czyszczenie pozniej 40% podmiana.

Nic innego już chyba nie pozostało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opisz dokladnie co ty kombinujesz z tym odpieniaczem ......


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsze pytanie miałeś jakąś strzykwe lub ukwiał w baniaku ?

pytanie drugie po co wyłączałeś ten odpieniak ?, jeśli jest nowy to od razu nie będzie ci pienił, poczekaj i nie wyłączaj go.

sprawdź jeszcze ważność testów.


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam strzykwy, mam kilka ukwiałów piaskowych.

Mało się udzielam na forum, za to sporo czytam, widziałem wątek o strzykwach i toxynach, więc to raczej wykluczam.

Z odpieniaczem nic nie kombinuję. Chodził wczoraj 10h ale piana była czyściutka, wiec stwierdziłem że w wodzie nie ma protein i innego syfu. Może to błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co z ukwiałami masz na stanie tyle ile przedtem? i sprawdź datę testów


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz powinien chodzic non stop bo dopiero może na drugi, trzeci dzień zacznie cos wyrzucać. Tak mają zwykle, że od razu nie chcą piany produkować. Nie wyłączaj go i pilnuj by syfek z kubka nie dostał się do akwa.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze tu książkowy przykład parametrów z kosmosu - widać gołym okiem że nie ma opcji żebyś miał parametry jakie wypisałeś w 1 poście, a jeśli tak ci wychodzi z testów to albo coś źle mierzysz, albo masz stare testy. W chwili obecnej skupiłbym się raczej na testach NH4 i NO2, bo raczej tu jest problem, a te Ca i Mg to sobie zostaw do akwa z SPSami bo przy miękkich do utrzymania Mg i Ca to ci w zupełności podmiany (nawet nieregularne) wystarczą.

Powiedz, czy ten odpieniacz to dopiero co kupiłeś, bo wcześniej jechałeś bez odpieniacza?

Odpieniacz przy syfie w baniaku bedzie ci wywalał wodę, dlatego musisz go ustawić na bardziej suchą pianę (w tym wypadku wyżej). Poza tym musi działać 24h/ dobę, czasem zajmuje z dzień lub dwa zanim nowy odpieniacz zacznie działać jak trzeba. Nie może być tak że odpalasz go w obecnej sytuacji na kilka godzin a potem nie działa kilkanaście.

Jeśli nie masz miejsca na odpieniacz w baniaku musisz zakupić wieszany na ściankę (AM blue 1000, biostar flotor itp)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez myslalem o tym, ze tam moze byc amoniak, ale wtedy chyba powstaloby troche nitratu?

PO4 pewnie jest, ale chyba nie w takim stezeniu, ze ryby padaja.

Troche dla mnie nie jest zrozumiale, dlaczego wylaczasz odpieniacz nawet jak padaja ryby? A moze padaja, bo wylaczasz? Bywaja przypadki przyduchy i wszystkim jest wiadomo, ze jesli juz, to wlasnie w nocy napowietrzanie jest wazniejsze. Tym bardziej, ze na powierzchni wody masz nieprzepuszczalna warstwe, izolujaca od tlenu i swiatla.

Tym, ze odpieniacz nic nie odpienia, akurat bym sie nie cieszyl. Bywaja malo wydajne, ale przez wylaczanie go nie dajesz mu nawet szansy, zeby zdazyl cos odpienic. Moze on sie rozpedza 20 godzin?

Moze bys profilaktycznie zastosowal troche wegla?

Pozdr.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#240364 gespard :

Parametry wody wydają się być ok, są dokładnie takie same jak w drugiej nanorafce którą posiadam i działa bez zarzutu.

Temp 27-28

ph 8,2-8,3

kh 8

po4 0,1

no3 0

mg 1300

ca 400

a ta temperatura nie jest troche za wysoka??


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#240499 Stani :

Tez myslalem o tym, ze tam moze byc amoniak, ale wtedy chyba powstaloby troche nitratu?

W początkowej fazie przy skopanej filtracji NH4 jest dużo a NO3 może być mało. Poza tym obecność NH4 i NO2 ostro potrafi zafałszować wyniki NO3, dlatego podczas katastrofy raczej trzeba sprawdzać te parametry, a dopiero potem NO3.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda, że syf z odpieniacza wlał się do wody i po zawodach.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jader, zdaje sie, tam zadnego syfu w kubku nie bylo.

@SMK

Myslimy o tym samym ;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy termometr pokazuje temperature poprawnie?

Przy takim filmie na powierzchni, wylaczanym odpieniaczu i dlugotrwalej podwyzszonej temperaturze, pogorszenie warunkow w akwarium nastepuje bardzo szybko. IMO kilka czynikow ma tu wplyw na te mala katastrofe


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.