Skocz do zawartości
Kośmid

Piasek- jak dbac o czystośc.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wkońcu mam piasek namiast żwirku.

Odrazu kupiłem rozgwiazde piaskową ale wątpie czy ona zagwarantuje mi odpowiednie przesiewanie piasku, żeby nic nie zalegało na mim więc kieruje pytanie jaką rybkę bądź inne stworzonko kupic żeby piasek był zawsze z wierzchu czysty.

Babke jaką ? ślimaka ?

dzieki


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ja własnie ustawiłem skałe na piasku i napewno nie dochodzi do dna zbiornika akwarium.

Może jakiś towarzysz mniej kopiący ;)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy babki sa jak zwykle najlepsze ;)

Tylko woda nie bedzie juz krysztalowa, ale za to korale sie ciesza.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek mam mieszany i jest bardzo drobna frakcja również a ona by sie pewnie ciągle unosiła.

A Salarias będzie rył podłoże ?? Mam go ale nie wychodzi narazie ze skałek...


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz koparkę to któraś z Valenciennea`e.

Jak masz małe akwa to aluminiowa rurka z wężykiem silikonowym wkładasz do piasku miejscowo lekko zaciagasz i wydmuchujesz z wyczuciem czyli bawisz się w babkę ;) Cały syf Ci wywali w nurt a piasek będzie czysty.

Jak tak robię raz na 2 tyg. - oczywiście sprawdza się w nano rafie, w większych raczej za bardzo czasochłonne. Ale zawsze małe grabki lub ręka i oranie od czasu do czasu też pomoże.

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tomko, a czy syf nie osiada na skalach

Jak będziesz robil to na bieżąco to raczej nie, bo syfu nie jest aż tak dużo.

Ostatecznie syf napewno się gdzieś zbiera, ważne żeby nie był na widoku - to zależy to od cyrkulacji i ułożenia skałki. Tym bardziej jak coś sciąga Ci wodę (u mnie kaskada) i przepuszcza przez odpieniacz, watę etc.

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam reefmaxa i to cala cyrkulacja w moim zbiorniku, teraz jade na wylaczonym odpieniaczu, bo przy mojej obsadzie chyba za szybko wyjalawia wode. podmiana co tydzien ok 5 litrow, filtr grzebieniowy zanim wciagnie wzbity mol to wiekszosc zdazy osiasc na skale. zaproponujesz moze jakas metode,zeby odmulic troche piach? co go porusze to w gore wzbija sie mleko, a tak chyba nie powinno byc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich przylacze sie do tematu,@KIDULT,czy te babeczki[masz parke] przesiewajac piasek nie wyrzycaja go "wiecej" na sklaly,powaznie sie zastanawiam nad jedna taka rybka do mnie,jakie jeszcze inne gatunki bys polecil ktor sa na ogol "dostepne" na sklepach?,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, ja mam juz Cryptocentrus cinctus - nie bedzie jakiegos konfliktu? Wogole ta babka jaka jest w stosunku do innych rybek?


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomko, nie wiem czy mieszanie aluminium w wodzie nie szkodzi zwierzakom, nie twierdzę że szkodzi, ja bym na wszelki wypadek żadnych metali nie pchał do akwa. Co do czystości piasku to albo babka moim zdaniem, albo nic... Wszelkie rozgwiazdy i inne wynalazki moim osobistym zdaniem robią nam trochę pod górę, już piszę dlaczego. One wcale nie zywią się detrytusem czyli tym co nam zalega w zakamarkach do których nie dociera cyrkulacja, tylko wszelkiego rodzaju drobnymi zwierzakami które to wlaśnie tym detrytusem i wszelkimi resztkami się żywią. Więc pchanie rozgwiazd do baniaka po to tylko żeby mieć czysty piach często skutkuje dokladnie odwrotnym efektem. To tylko takie moje przemyślenia i wnioski, można to sprawdzić nocą z latareczką w łapie, przyjrzeć się wszelkim zakamarkom pod skałami, miejscom gdzie zalega całodzienny "urobek", w zbiorniku bez rozgwiazd i innych wynalazkow piaskowych idę o zakład będzie się roiło w takich miejscach od zwierzaków które właśnie nocami wychodzą na żer do takich stołówek.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam juz dosyc dlugo Valenciennea puellaris. Nie podnosi piasku na tyle wysoko, zeby go rzucac na skaly. Oczywiscie kopie gdzie da rade, rowniez pod skalami, ale o to wlasnie mi chodzi. Tylko ze skala stoi na pleksi i piach byl pozniej dosypany.

Olewa inne ryby ze wzajemnoscia. Po prostu sie nie zauwazaja.

Jesli chodzi o rozgwiazde piaskowa, to wydaje mi sie, ze jest o.k. gdy w akwarium jest grubsza warstwa piachu niz np: 2 cm. Przekopuje glebsze warstwy i wydaje mi sie, ze wyjada detrytus itp. bo plankton chyba bylby dla niej za szybki.

W kazdym razie, jesli to ma byc zwierzatko dbajace o zachowanie bialego koloru piasku, to poza babka chyba nie ma konkurencji.

Jak juz mowilem, kosztem przezroczystosci wody.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde... zawsze coś spieprze. Dobra może dostane jakąś małą babke i zobaczymy co będzie wyprawiała u mnie.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jedno pytanie- czy rozgwiazda przezyje?


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie rozgwiazda piaskowa dostaje 4 na 5 mozliwych gwiazdek ;). Odkad ja mam nie powstaja strefy z brazowymiglonami na dnie. W porownaiu do jezowca "Sand dollar" to jak dziecko z ADHD i ospaly zlow. Rozgwiazda smiga to z jednego miejsca w akwarium do drugiego. Tak wiec odkad jest rozgwiazda u mnie piasek pozostaje bialy.

Co do babki nie wypowiadam sie bo nie mam ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,ja u siebie mam rozgwiazdę piaskową,babkę piaskową,ślimaki tkz porcelanki które wychodza z piasku tylko jak czują jedzonko w wodzie i krewetke pistoletową która przerzuca tony piachu, dzięki nim piasek mam idelnie czysty aż światełko się od dna odbiaja ale kosztem jakości wody,to co u innych na dnie leży u mnie pływa,czyli tkz "farflocle"ale najlepsza jest,jak dla mnie babka:strutinjest niezawodna

553db03d70859e3fmed.jpg


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb

Tomko, nie wiem czy mieszanie aluminium w wodzie nie szkodzi zwierzakom, nie twierdzę że szkodzi, ja bym na wszelki wypadek żadnych metali nie pchał do akwa

na parę minut tj. na czas kopania w piachu szczerze wątpie czy ma jakiś negatywny wpływ, przecież ośki pomp, magnesy to też żelastwo więc nie sądze. zawsze można zastąpić plastikową sztywną rurką.

co do babek to ta na zdjęciu u RA345 (Valenciennea) jest dla mnie zdecydowaną faworytką - widziałem ją kilka razy w akcji i w porównanniu z cryptocentrus to coś jak porównanie ładowarki i łopatki do piasku. obrobi cały baniak w jeden dzień tylko ta cholerna mgiełka w wodzie ;)

pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem dwie takie babki i dostaly eksmisje po tygodniu. Jedna spychacz, druga koparka. :-) Moze byl to przypadek i trafilem na wredne egzemplaze, ale ulubionym zajeciem bylo podkopywanie skal i wypluwanie piasku pod powierzchnia lub w srodkowych warstwach wody. Codziennie musialem odkopywac korale i przestawiac pompy by odkurzyc skale. Ale fakt - piasek az razil po oczach bialoscia ;-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:tomko,czy rownierz widziales w czasie "akcji" ta zolta babke CRYPTOCENTRUS?,z tego co sie domyslam to ona kopie ale w mniejszym stopniu?czy raczej sporadycznie?.w sumie rzeczy taka bym wolal aby za bardzo z tym piachem nie szalala ,wczoraj przegladalem netowe sklepy i allegro w poszukiwaniu tych babek i jak na zlosc tylko w jednym znalazlem[najdrozsza przesylke tam maja],szczerze to powaznie sie zastanawiam nad jedna zolta babka pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:grzegorz.p Cryptocentrus Cintus u mnie zdecydowanie koparka nie jest, czasem troche piasku skubnie ale raczej z nudow. Choc caly czas spedza "siedzac" na piachu to juz predzej zapedzi sie kilka-kilkanascie centymentrow powyzej poziomu piachu zeby zlapac cos z mrozonek. Generalnie z moich obserwacji wynika ze zdecydowanie nie jest to rybka pomagajaca trzymac piasek w czystosci. Co nie znaczy ze jest nieciekawa - szczegolnie gdy ma swoja krewetke pistoletowa. Godzinami mozna ogladac ich wspolne zycie ;)


370l + 90l | 30kg LR + 45kg LS + ceramika | APF 600 | Mini Red Dragon 3500 | Tunze 6105, 6055x2 & Nano Wavebox | Metis XM 3x150W | ProfiLux Plus 3 eX | balling | Teco | glonowy, Rowa, wegiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

***** dzisiaj znalazłem martwą moją rozgwiazde. Powyginana, pocięta jakaś szlag by to...

Mówicie się, że Stonopus Hispidus też kopie piasek ? Mam kolcobrzucha i nie wiem czy jej nie zje czasem...

Więc którą z babek słabiej kopie niż ta na zdjęciu ? Ma kopac ale bez przesady ;)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpuściłem właśnie babke te Valentines czy jak on ma tak na imie :) Z oczu mi już znikła i jestem niespokojny o jej los...


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kosiara,ja niedawno zakupilem jedna szt valecienna ,rano niestety juz jej nie bylo,rano nastep[nego dnia znalazlem ja zmielona we wlocie pompy powrotnej w panelu filtracyjnych,ale tak naprawde to MOJA WINA iz tak sie stalo,wystarczylo wczesniej uzyc kawalka firanki z grubych oczek i dzis "mlucilaby" juz piasek w akwa,pozdrawiam

p.s.oczywiscie nie zamierzam sie niczym "straszyc"


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.