Skocz do zawartości
AdamB

[98 L] miekkie, kierunek LPS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chcialem Wam pokazac moja piko-piko rafe 98 l. I nie po to, zeby sie pochwalic,

bo nie ma na razie (mam nadzieje) czym ale liczac na porady fachowcow.

Zbiornik 80x35x35

LR ok 14 kg

LS ok 12 kg

Cyrkulacja: Koralia nano + Koralia 1

Filtracja: Reefpack 200

Oświetlenie: Led T8 15W Northern Blue + LED T8 15W Star White 13.000K

Ogrzewanie: EasyHEATER 100W

Skalar v 9

Zycie:

Sinularie,

Sinularia dura,

Capnelle,

Zoa 6 odmian barwnych,

Blastomussa,

Favia,

Euphyllia,

Caulastrea,

Sarco,

Ukwial konski (Konio)

Rurowki 2 odmiany

Seriatopora C. i H

Grzyby 4 odmiany

Malenka gorgonia

Akwarium powstalo na bazie wczesniejszego baniaczka 33 L z ktorego pochodzi wiekszosc zwierzakow.

Tamto akwa dzialalo ok 10 m-cy a przenosiny do wiekszego nastapily pod koniec grudnia ur.

25022010619.jpg

Czemu pokazuje akwarium ze zwierzakami w nienajlepszym stanie?

Poniewaz licze na pomoc w postaci wszelkich uwag dot. ustawienia koralikow w nowym domu pod katem zapewnienia im najlepszych warunkow bytowania.

Wciaz moge je poprzestawiac.

Co do parametrow wody - po zmianie baniaka podskoczylo znacznie PO4 ale spadlo w chwili obecnej do niewykrywalnego.

Twardosc utrzymuje sie na poziomie ok 10 st., No3 ok 2-5 Mg ok 1250 natomiast Ca > 500. Poczatkowo prowadzilem akwaria na kalkwasser + bufor kH

poniewaz stosujac caly czas sol Preis'a mialem powazne klopoty z zanizonym kH.

Po przeczytaniu kilku tematow na temat tej metody tylko PurleUp oraz Prodibio BiokitReef i czekam az Ca spadnie do poziomu mierzalnego testami Saliferta.

Jak dalej prowadzic akwa? Wciaz nie wiem i nie moge sie na forach internetowych dowiedziec :/ .

Poki co postanowilem zmienic sol na TM Bio-actif.

Czy dla tak malego akwa to wystarczy? Zobaczymy.


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega z okolicy:)

Oświetlenie pewnie przeniosłeś z poprzedniego akwarium? 30W na 100l to chyba trochę mało, ja przeskakuje teraz z słodkiego na morskie w nieco mniejszym wymiarze 70x30x30 ale to kwestia szkła na stanie i juz mam 36W na 63l docelowo panel LED:)

Skały tez wygląda jakby było trochę mało? Mówi się ze 10-20% wiec niby 10-20kg..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam masz fajny baniak, dobrze sie zapowiada plan z LPS. Podoba mi sie dobor sprzetu. "Wiecej biologii mniej technologii" Bez grzalki ile ciagnie ta setka niecale 60W??? ;) Jak sprawuje sie reefpac? Jak czesto wlacza sie grzalka przy tych swietlowkach LED? Nie wiem czemu czy z sentymentu czy z innych powodow lubie te Reefpack-i Tunze. Przy czarnym tle fajnie sie wtapia i staje sie praktycznie nie widoczny. Taka mala opinia ;) Filtr gdzie miejsce na np wegiel i rowe dziala swietnie jako wspomaganie cyrkulacji.

Grzybki u mnie nie lubia zbyt duzo swiatla (mam T5) po przestawieniu ich do cienia powyciagaly sie jak nalesniki. U Ciebie moze byc im troszeczke za jasno zwlaszca ze ledy tna wode a akwarium ma 35cm wysokosci. Jezeli chodzi o dalsze prowadzenie to ja bym pomyslal o jakis rybciach. Loretka, magnifica i moze jakis blazenek. Przy zachwalanej ostatnio soli Bio-actif dalbym sobie spokoj z dozowaniem czgokolwiek. Podmianka 10-moze 15 litrow na tydzien.

Skaly faktycznie by sie wiecej przydalo.

Pozdrawiam


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra to zacznę od krytyki.

Fotka rzeczywiście nie powala na kolana. Oczywiście trudno zrobić zdjęcie tak aby oddawało prawdę,ale IMHO kolorystuka oświtlenia jest do ;) Sama mam swietlówkę Northern Blue i ona światła nie daje prawie wcale. Owszem podbija fluorescencję, i jako nocne światełko. Wiec praktycznie masz jedną świetlówkę z dość "płaskim" swiatłem. Tym koralom co masz od powinno wystarczyć, ale dla ludzkiego oka to jakoś nie tak. Dodałabym jakąś małą zwykłą świetlówkę

Co do ustawienia korali - akwarium wyglada na dużo szersze niż 35 cm. więc chyba jest ok. wiele nie przestawisz bo nie wiedać różnic, cienia w oswietleniu.

Jakbyś wyczyścił tło na pewno wyglądało by dużo lepiej, bo masz małe korale i to do się rzuca w oczy to smugi i plamy na tyle.

Akwarium póki co jest dość mało obsadzone nie wymaga za duzo karmienia.Ja, ale to moje zdanie, po zmnianie soli zrezygnowałabym z wszystkich dolewek i dodatków,a bazowałabym tylko na regularnych podmianach wody (pilnujac zasolenia i temperatury.) przez kilka miesięcy.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sienki, nie, nie przenosilem oswietlenia poniewaz te swietlowki maja 60 cm! W poprzednim byly PC.

Czy za malo swiatla? Nie wiem. Zastanawiam sie nad dodaniem jednej 15W LED Purple Actinic.

Skaly jest na razie ok 14 kg. Zreszta nie wiem dokladnie ile bo przybywa jej razem ze zwierzakami.

LiZaRd - skaly napewno jeszcze przybedzie choc jest jej wiecej niz widac na tym zdjeciu (wiem, wiem jakosc ponizej krytyki) np sinularie stoja na naprawde duzym kawalku skaly, ktory prawie zupelnie nie jest tu widoczny. Pod pionowym kawalkiem skaly widocznym w centrum tez jest kawalek nawet od niej wiekrzy. Ogolnie plan mam taki, zeby podkreslic ta skale w centrum, optycznie ja "wyroznic". Nie chcialbym doprowadzic do tego, ze powstanie skalna sciana.

Musze wymienic tez tapete na tylnej sciance - to o widac to nie syf tylko zle przyklejona tapeta.

Grzegorz z reefpackeim dostaje cholery! Po mimo dolewki (zalanczanej okresowo) raz jest przelany i nie zbiera filmu a raz siorbie :/

Grzybki faktycznie na poczatku zaczely wrecz uciekac ze skaly ale teraz stoja w cienu i pieknie sie pompuja.

TMK Swiatlo optycznie mi sie podoba i takie zostanie, nawet jesli jest do <piiiiii> ;) No, moze zamienie je miejscami, bo biala jest teraz z przodu. Co do niebieskiej nie zgodze sie z Toba. U mnie przy tak malutkim akwarium siatla jest b.duzo. Nocne stanowi 6 diod zasilanych TYLKO na 4,5V i dodatkowo zalepionych czarnym scotem bo dawaly po oczach a szklo jest w sypialni ;)


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ops... pomyliło mi się mam świetlówkę Purple Actinic. I to ta daje tak mało światła. Ale biała LED jest nadal moim zaniem płaska kolorystycznie. Jeśli Ci się podoba -to zostanie ;) W sumie ze zdjęcia to trudno odczytać jak jest w realu.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie takie złe te fotki ;)

Baniaczek ma potencjał. Tak trzymaj! ;)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AdamB mój błąd.. bylem przyzwyczajony to innej proporcji mocy do długości świetlówek LED, nowe zdjęcia wyglądają dużo lepiej ;) jak coś Ci się urodzi to chętnie odkupie szczepki, mało nas w okolicy..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam bym chetnie kupil ;) . Ale moj post w dziale Targowisko pozostaje wciaz bez odpowiedzi ;)


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś calustrea traci tkankę... ;) A tak to akwa w porządku głębia Ci wyszła fajna też mam zbiornik o głębokości 35cm i u Ciebie wygląda jak by było z 45cm ;)


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caulastrea stracila tkanke na 2 polipach poniewaz sie pochylila i dotykala piasku. W tej chwili juz jeden polip jest OK natomiast drugi zczernial. Ta sie ladnie dzieli i pompuje. Natomiast mam problem z druga, blekitna Caulastrea, ktora ladnie sie pompuje, podzielila polipy ale nie wytwarza "nogi". Nie wiem co z nia zrobic :/


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisalem na wstepie 5 tyg temu przestalem podawac wapno w postaci kalkwasser i podawalem dziennie ok 3-4 ml PurpleUp. 3 tyg temu testy wody wygladaly nastepujaco:

Mg = 1410

Ca > 500

kH = 8,6

pH = 8,0

NO2 = 0,0

NO3 = 2

PO4 = 0

ze wzgledu na bardzo wysokie Ca przestalem lac PurpleUp

wczoraj zrobilem podmiane 10L na TM bio-actif a po 24h wyniki testow wygladaly nastepujaco:

Mg > 1500 (lekko powyzej zakresu salifera) - skad taki wzros Mg?? nic nie podawalem !!

Ca > 500

kH = 8,0

pH = 7,7 (byc moze to tylko efekt ponad tygodniowej nieobecnosci-niewietrzone mieszkanie)

NO2 = 0,0

NO3 = 10 to pewnie proby nakarmienia faciatusa, ktory nie chce jesc :) )

PO4 = 0,03

Za tydzien planuje wstawic panel zewnetrzny i dodac ok 15L swiezej solanki.

Jak myslicie, czekac do kolejnej podmiany czy podnosic twardosc buforem?

Co do zwierzakow, to od kilku dni nie otwieraja sie zoa na jednej skalce - te zielone widoczne za calaustrea. Poza tym wszystkie wygladaja normalnie. Sam nie wiem, czemu akurat ten jeden gatunek :/

Nie wiem juz co robic z faciatusem - chudnie w oczach choc ma pod dostatkiemglonow. Niby je skubie, ale na szybach brak sladow a brzuszek mu sie zapadl :) .Probowalem karmic go nori, granulkami dla krewetek, zarciam dla krabow, ale olewa. Wczoraj wieczorem szarpal troche nori, moze sie przyzwyczai.

ps. Zielony Mintaj - poki nie dorwe jakiegos lepszego kompaktu to bedzie mi trudno. Niestety wszystkie foty robione sa komorka, bo i tak wychodza lepiej niz moim archaicznym kompaktem


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmienilem tlo i wstawilem panel:

03032010633.jpg

W panelu jest na razie odpieniacz z Reefpacka i wata. Zastanawiam sie nad innym odpieniaczem ale czy warto ?


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś gdzieś w okolicy ten panel? ja chyba zamontuje coś takiego jak ma spajdi.

na jakiej zasadzie dopływ i odpływ?


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dzis przyjedziesz to wszystko sobie poogladasz.

Przelew jest zrobiony z pudelka z Tesco za 5 zl i kilku kolanek:

27022010629.jpg

Mialo byc pudelko przelewowe a la Grzegorz Dyzma ale okazalo sie, ze wystarczy tylko ta czesc, ktora jest wewnatrz akwarium, a powrot mala pompka


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wyrzuceniu gratow do panelu akwa wyglada tak:

15032010635.jpg

Niestety po mimo juz 3 podmian na TM Bio-Actif wciaz kH = 8,0 a pH=7,7 w/g Saliferta.

Czekac? Czy ladowac chemie ??


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH masz jak najbardziej w porządku natomiast pH hmmm na to chemia nie pomoże, ale imho tragedii nie ma jesteś tak na granicy więc ja bym się nie martwił na zapas :)

Adam wrzuć fotkę z boku z góry jak masz zawieszone te pudełeczko w którym jest rurka spływu i powiedz czy to pudełko daje radę Ci usuwać film z powierzchni wody ? Może troszkę przerobie mój spływ dokładając takie pudełko za jakiś czas :) Ja proponuję Ci zastosować jakieś sitko na tej rurze spływu co siedzi w tym pudełku bo jakiś ślimak Ci tam może podejść albo inny gad i może być wilgotno :) Ja zastosowałem nawierconą kapę i nawierciłem rurkę dookoła nad kapą w razie gdyby ślimak zatkał cały dół to woda jeszcze bokami się wlewa jak to się mówi ostrożności nigdy za wiele :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam dostepu do akwa tak, zeby zrobic lepsze foty, tylko takie:

17032010644.jpg

17032010645.jpg

17032010646.jpg

Napewno jakas siatke dam jak tylko znajde cos nierzucajacego sie w oczy.

Pudelko jest czysta prowizorka (wiec wytrzyma 100 lat :googleye )zbiera blone dosc dobrze, choc przydalo by sie lepiej wiec bedzie niedlugo nowe.

Na poczatku mialem problem ze zbieraniem syfu z powierzchni ale lekkie przestawienie cyrkulacji pomoglo. Poprostu pompy dmuchaly tak, ze utrzymywaly syfek z dala od pudelka.


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Widze za masz podobny problem co ja.

Sypiesz sol TM BIO-ACTIF, i masz bardzo wysokie CA.

Twarde korale moga slabo reagowac na tak wysokie CA.

Sprawdzales czy w przygotowanej wodze do podmiany rowniez CA jest tak wysokie ?

Adrian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@adamB ,twoje akwa bardzo mi sie podoba przy takim swiatelku,tak trzymaj,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie mierzylem w solance ale musze to zrobic. Wlasnie czytam temat dot zbyt wysokiego Ca.

Kiedys byl tu taki topic dot soli Price'a i konkluzja byla taka, ze kazdemu z nas wychodza inne wlasnosci co dowodzi ze partie sa bardzo rozne. Potwierdzalo to wczasnijsze obserwacje innych uzytkownikow tej soli.

Co do swiatla to TMK mialaduz zastrzezenia. Sam zaczalem sie zastanawiac co by tu jeszcze dolozyc - moze actynice w LEDach, moze jakas T5 jak radzila TMK ale na razie jest blokada na wszelkie inwestycje.

Swiatlo wyglada naprawde bardzo fajnie wieczorem, gdy jest ciemno w pokoju, ale jesli jest jakies inne osietlenie, zwlaszcza natyralne, to efekt siada :)


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.