Skocz do zawartości
tomiooo

Żywa skała się starzeje?

Rekomendowane odpowiedzi

Czytając forum i prowadząc intensywne "merytoryczne" rozmowy ( m.in. na Cyklicznych Spotkaniach Piwnych w Trójmieście) spotkałem się ze stwierdzeniem, że żywa skała się starzeje i po kilku latach trzeba będzie ją wymienić.

Jakie są Wasze spostrzeżenia? Kilka lat tzn. ile - 5? -8? -10? Czy ktoś robił takie zabiegi w długo działających zbiornikach? Jakie są przyczyny wymiany skały - gromadzenia fosforanów, azotanów czy coś jeszcze?

Czekam na Wasze spostrzeżenia.

Pozdrawiam

Tomek


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba zależy od sposobu prowadzenia zbiornika. Moja skała ma już ponad 6 lat i biorąc pod uwagę parametry wody, ilość ryb i stan koralowców uważam, że jest świetnie. Fakt, że dokładając pojedyncze sztuki skały do zbiornika mógłbym uzupełnić sobie jakieś formy życia tylko nie wiem, czy nie trafię na skałę z jakimiś bandytami :). Nigdy nie stosowałem reaktora z mikserem. Od początku tylko balling, obecnie ok. 420 ml dziennie.

Myślę, że w dużej mierze pogląd o starzeniu skały wynika z własnych zaniedbań i załamania systemu, a potem braku cierpliwości przy długotrwałym jego wyprowadzaniu z tego stanu. Mi starczyło cierpliwości i po załamaniu systemu przy przeprowadzce na większy zbiornik przez 9 miesięcy doprowadzałem go do stanu, w którym uznałem, że mogę wprowadzić spsy. Po 5 miesiącach stwierdzam, że jest bardzo dobrze. Spsy rosną, w tym od samego mistrza andrniew :).

Problem starej skały może chyba dotyczyć tych zbiorników gdzie pracuje reaktor z mikserem, bo tam chyba istnieje jakiś problem odkładania się fosforanów i ich uwolnienia przy obniżonym pH, ale ten temat jest mi znany tylko ogólnie,bo nie dotyczy mojego zbiornika.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam czy o tym też ostatnio mowiliśmy (piwo mi pamięc zasnuwa mgla zapomnienia :)), ale napiszę co myślę o tym. Starzenie się skały moim zdaniem to wypadkowa wielu czynników, nie ma chyba jakiejś sztywnej reguły kiedy skala już jest stara, a kiedy jeszcze nie. Tak sobie myślę że skuteczność żywej skaly jako filtratora jest wprost proporcjonalna do ilości zwierzakow jakie się w niej znajdują i przemieszczając się w swoich kanalikach powodują ruch wody wewnątrz skaly, w związku z tym moim zdaniem im więcej ryb typu wargacze i inne żywiące się wlaśnie tym co żyje na i w samej skale, tym szybciej będzie przebiegał proces spadku mozliwości filtracyjnych. Kolejna rzecz to cyrkulacja, im większa, tym lepiej dla skały, zalegające w zakamarkach resztki i pokarmowe i mulek moga zatykać pory w skale, a stąd już maly krok do powstawania miejsc gdzie nastąpią procesy gnilne, a to czym grozi chyba pisać nie trzeba. Co do kumulowania PO4 sie nie wypowiem, nie jestem chemikiem i nie mam pojecia jak, na jakiej zasadzie się to odbywa, po prostu tej wersji się trzymamy bo ktos to pewnie kiedyś sprawdzil, ale kto i kiedy - nie mam pojecia.

Poizdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pomału rozważam wymianę skały na nową bo już nie mam siły z tymi fosforanami.Skoro mój zbiornik jak zakładałem nie przechodził okresu dojrzewania czyli nie miałem żadnych glonów czy innych plag to myślę,że trafiła mi się skała z starego zbiornika.

Tak się zastanawiam czy nie była to skała wyjęta z zlikwidowanego przez Pana Witka zbiornika w Rybnickim MacDonaldzie.

Czy jest sposób na sprawdzenie skały ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wlaśnie nie jestem zwolennikiem kupowania używanej skaly z niewiadomego źrodła, dużo lepiej moim zdaniem kupić skałę świeżą, z frachtu, tyle że odgazowaną porządnie.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że teraz Inmar to nie masz wielkiego pola do popisu kupiłeś coś widziałeś co kupowałeś... Jak to mówią do skały "nie wejdziesz", ale mogłeś brać coś jak pisał seb świeżego z frachtu odgazowanego czy nie to już inna kwestia zawsze sobie można w domu w innym baniaku/beczce samemu odgazować :)

ps. odpisz na SMA w dziale DIY :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowałem to nie znałem się na tym,zaufałem sprzedawcy,który przecież zakłada zbiorniki od lat.Skała właśnie niby była odgazowana.

Może przyczyna moich fosforanów jest inna,hmm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja skala ma ponad 6 lat kupilem 40kg prosto z frachtu u Przemka, kiedys nie bylo duzego wyboru.

Pozniej dokupowalem po 5- 10kg, ale ta pierwsza byla najlepsza bylo na niej mnustwo glonow i szczatkow korali

miekkich, ktore pozniej rosly.

Ja od poczatku leje Ballinga mysle ze pory sie nie pozatykaly, z kazdej dziory wystaja macki wezowidel.

Musze kiedy wpasc do inmara przetestowac moja wode na fosforany, tak z ciekawosci


Akwarium 360l sump 120l oświetlenie 2 X 150W HQI + 2 X 54W actynika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj był jeden z kolegów i masakra,komu zmierzę ma mniej niż ja,u niego 0,08 a u mnie 0,29.

DSB wywalone,ograniczone karmienie,cotygodniowe podmiany 35L,woda RO sprawdzona,w filterku 500g absorbera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie jak rahu.Skała może byś po prostu zaniedbana i tyle.

Skałę taką można łatwo rozpoznać ,najczęściej jest czarna i śmierdząca.

Nie zgodzę się też ze stwierdzeniem,że lepiej wziąc skałę z frachtu,niż z dojrzałego baniaka.Użycie dobrej skały z działającego zbiornika znacznie skraca proces dojrzewania .Trzeba po prostu wiedzieć co się kupuje.

Zakładam kolejne akwarium na "używanej"skale i w dwuniesięcznym zbiorniku spsy rosną aż miło i mają piękne kolory.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba źle się wyrazilem, napisałem że nie kupiłbym skały używanej NIEWIADOMEGO pochodzenia, wolałbym kupić świeżą niż kota w worku, natomiast jeśli skała jest ze znanego nam działającego zbiornika to jak najbardziej tak:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#241536 bigwalker :

Mam podobne zdanie jak rahu.Skała może byś po prostu zaniedbana i tyle.

Skałę taką można łatwo rozpoznać ,najczęściej jest czarna i śmierdząca.

Nie zgodzę się też ze stwierdzeniem,że lepiej wziąć skałę z frachtu,niż z dojrzałego baniaka.Użycie dobrej skały z działającego zbiornika znacznie skraca proces dojrzewania .Trzeba po prostu wiedzieć co się kupuje.

Zakładam kolejne akwarium na "używanej"skale i w dwumiesięcznym zbiorniku spsy rosną aż miło i mają piękne kolory.

Dokładnie jest jak powiedział Marek ,dodam tylko od siebie że dobrze jest taką skałę wziąć w łapę i trochę ją obstukać z glonów wapiennych które pozatykały pory ale to tylko kosmetyka

Widzę co ludzie dostają jak kupują w ciemno a potem mają pretensje do wszystkich tylko nie do siebie :)


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja skała była czyściutka,bez zapachu,częściowo była pokryta glonami wapiennymi.Sprzedawca to mój kolega więc zaufałem.Ja na nim psy wieszam a może inna jest przyczyna ?

Dać więcej absorbera ? Tylko czy to pomoże,ph mam 7,7 więc będzie wychodzić to wiecznie ze skały,może preparatem podnieść Ph ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar a nie prościej spróbować bio pellets


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#241565 Bioly :

Inmar a nie prościej spróbować bio pellets

Jeszcze nie przetestowane,ale czytałem i jestem zainteresowany.

i zgłosiłem chęć zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#241470 tomiooo :

Czytając forum i prowadząc intensywne "merytoryczne" rozmowy ( m.in. na Cyklicznych Spotkaniach Piwnych w Trójmieście) spotkałem się ze stwierdzeniem, że żywa skała się starzeje i po kilku latach trzeba będzie ją wymienić.

Jakie są Wasze spostrzeżenia? Kilka lat tzn. ile - 5? -8? -10? Czy ktoś robił takie zabiegi w długo działających zbiornikach? Jakie są przyczyny wymiany skały - gromadzenia fosforanów, azotanów czy coś jeszcze?

Czekam na Wasze spostrzeżenia.

Pozdrawiam

Tomek

To ja wczoraj przy piwku podjołem ten temat, a że to było przy pierwszym jeszcze ktoś mnie słuchał :):) dzięki Tomku :kapelusz

Wnioski były raczej luźne oparłem sie na chwili dyskusji z koleżanką mającym już 9 lat

taką skałę. Przez taki spory okres skała zarosła całkowicie glonami wapiennymi praktycznie zrobiła się

bez widocznych /por/ po mimo utrzymywania zbiornika w b.dobrej kondycji, coraz więcej zaczeło pojawiać się

fosforanów w wodzie pomimo dość jednostajnej opsady przez lata nie było jakiś gwałtownych ruchów.

System jakby zaczoł słabiej pracować stąd te moje przepuszczenia i ten temat.

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#241618 slawomirdyl :

To ja wczoraj przy piwku podjąłem ten temat, a że to było przy pierwszym jeszcze ktoś mnie słuchał :):) dzięki Tomku :kapelusz

pozdrawiam

Sławku generalnie dziś niedziela, a spotkanie było w piatek więc gdzieś zaginął Ci jeden dzień :)

Myślę, że może zaistnieć proces starzenia się skały, ale zależy to od wielu warunków - cyrkulacja, obsada zbiornika, poziom fosforanów i azotanów podczas działania - jeżeli ktoś dba o swój zbiornik będzie równocześnie przedłuża życie skały. Uważam również że ciężko o jakieś konkretne opinie, bo rzadko który zbiornik "żyje" dłużej niż kilka lat.


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ......... czemu tylko kilka lat ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#241646 slawomirdyl :

No właśnie ......... czemu tylko kilka lat ?

Bo prędzej czy później zastępuje go większy. :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje szukać w necie hasła 'LR cooking'.

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=437342

z opisow wynika, ze jest to metoda na 'wyczyszczenie' skaly z fosforanow jakie skumulowala w sobie.

haslo kumulacji fosforanow byla tez dawno temu poruszane na nano-reef.pl.

jak pamietam , mowi sie, ze 5 lat to okres po ktorym skala zaleznie od warunkow moze zaczac oddawac fosforany do wody.

jak ktos juz wtym watku wczesniej napisal, nie da sie tego jednak precyzyjnie okreslic. zalezy jaka strukturya skaly, jakie byly parametry wody w ktorj lezala te kilka lat, jaka byla cyrkulacja i pewnie masa innych parametrow fizyko-chemicznych ktory nie znamy, a ktore maja wplyw na mechanizm filtracji poprzez LR. wiec pewnie jednemu sie zdarzy po 5 latach u innego moze lezec 10 lat.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się i tak czekałem kiedy zacznie się mówić o "cooking" albo "curing" LR i nareszcie ktoś to wrzucił tu na forum :) Mnie się wydaje, że całe zgromadzone PO4 to jest tylko w jakiejś formie detrtyus/syf poprzyklejany w środku w porach i jeśli ją dobrze przygotować to z takiej skały z PO4 "zużytej" w 2 msc'e odpowiedniej kuracji znowu można zrobić użyteczną skałę, ale trzeba mieć czas, chęci i miejsce na to :) Dla mnie właśnie "starzenie" skały to zapychanie się jej porów różnym świństwem co zmniejsza jej zdolności filtracyjne, a do tego ten syf może gromadzić PO4 i inne szkodliwe związki, ale wydaje mi się, że taka skała jest jak najbardziej do odratowania i powtórnego użycia, a nie koniecznie do wyrzucenia :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To logiczne co mowisz,ja sie zastanawiam jak w naturze skala sie oczyszcza,wiadomo ze w akwa jest mniejsze srodowisko ale skala w morzu ma troche latek:waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że okresowe przypływy i odpływy + jednak dużo większa "cyrkulacja", a do tego OGROM organizmów w postaci wszelkiego robactwa robi swoje, a w akwarium z czasem któregoś z tych czynników może zabraknąć dlatego ja co podmianę wody biorę koralie do łapy i przedmuchuje całą skałę z góry na dół :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to sensowne co piszesz może to jest metoda


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.