Skocz do zawartości
koziolini

chłodzenie - co i jak!!!!

Rekomendowane odpowiedzi

wpadłem na pomysł tematu na którym kazdy mógł by sie pochwalic jak rozwiązał ten proble bo sm narazie sie zastanawiam jak go rozwiązać:p


pozdro wszystkim przyszłym i aktułalnym morszczakom:D:D:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to problem jest bardziej wyimaginowany niż rzeczywisty. Akwaryści wpadają w panikę gdy latem temp skacze do 28-29 stopni. Spoko. Na rafie w M. Czerwonym często przekracza 30 stopni i utrzymuje się przez dłuzszyczas. I nie wpływa to na kondycję rafy.

Tak więc najczęściej wystarcza stary dobry sposób z wentylatorem (i tani). Jeśli ktoś sobie zyczy może oczywiście zainwestować w schładzarkę, ale wypadków gdy jest ona naprawdę konieczna jest tak naprawdę niewiele.

Oczywiście są przypadki gdy akwa stoi w bardzo nasłonecznionym pokoju i wtedy wentylatory mogą nie utrzymać poniżej 30 stopni, ale to każdy sprawdzi sam.

Innym zagadnieniem są akwaria z biotopem M. Śródziemnego gdzie rzeczywiście taka temperatura jest za wysoka, ale i ilość takich akwariów jest marginalna.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem dosc podobnego zdania. Wentylator komputerowy 80mm wystarczyl w zeszlym roku aby schlodzic moje akwarium. Naturalnie zwieksza sie wowczas parowanie ale przy dobrym wietrzeniu pokoku to nie jest problem.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

butelka pet 1,5 litra zamrożoną wodą i sru do sumpa lub panela:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak samo, tyle, że 2 litry:D


Szykuje powrot do morszczyzny w wielkim stylu :)

TYLKO WIDZEW

''Su ludia,ktorich mam proste v pici:-)))''

Aurel Hatala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety chodzę do pracy i na dodatek mam mały baniaczek, więc butelka odpada. Mam Lajona który reguluje temperturę i mały zwykły pokojowy wiatraczek,chociaż pokój jest od południa nawet w największe upały nie przekroczyło 28 *C


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uniwersalnej metody nie ma ( no chyba, że chłodziarka:yes ).U jednego sprawdzi się wiatrak, a u innego butla:)


Szykuje powrot do morszczyzny w wielkim stylu :)

TYLKO WIDZEW

''Su ludia,ktorich mam proste v pici:-)))''

Aurel Hatala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 12 litrów to ciężko chłodzirke kupić :p

możesz cały zbiornik do lodówki wsadzić

:p


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według mnie to zamiast chłodziarki bardziej opłaca się kupić klimatyzator do pokoju z akwa i do tego wiatraczek (albo nawiew z klimatyzatora w pobliże akwa i po sprawie

klimatyzator chiński z funkcją grzania z montażem można spokojnie za 2k kupić a widziałem że chłodziarki też tyle potrafią kosztować :/


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem ciekaw jak sprawuja sie takie tanie klimatyzatory tzn czy sa awaryjne wydajne i glosne?


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko zalezy od sily klimatyzatora ale niepolecam bo troszeczke to pradu zjada bynajmiej umnie klima sie niesprawdzi do chlodzenia akwa w lato 32 stopnie to normalka w akwa , awaryjne nie niesa raz do roku trzeba sprawdzic freon i co do chalasu to tylko slychac pdmuch wiatru umnie juz mozna kupic klime za 150euro

narazie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukam wlasnie chlodziarki i jak narazie znalazlem najtansza za 300$ na ebay amerykanskim ale podobno za przesylke zaplace drugie tyle tak ze droga zabawka

[chlodziarka na 300 litrow i wiecej}

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 12 litrow to chyba spokojnie wiatrak pokojowy wystarczy skierowany na lustro wody. a wieksze ... hmm ... moze wylaczyc w godzinach poludniowych te "grzejniki" HQI :p ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe nie myslalem o takim wielkim obracajacym sie monstrum. takim to mozna w baniaku tajfun Kanalie symulowac


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zastanawialem sie nad chlodziarką w wersji DIY I wymyslilem:)

Mozna by zstosowac lodówke turystyczną, wypchaną wkladami, lub

taką turystyczną elektryczną, wsrodku pozwijać parenascie/paredziesiąt metrów cienkiego wężyka i polaczyc to do jakies pompki. Woda przeplywająca przez wezyk bedzie wymieniala cieplo z zamrozonymi wkladami, lub kostakami lodu. Pompka znajdujaca sie w akwarium pumpuje wode do wezyka a nastepnie woda przechodzi przez te lodówke i zimniutka wplywa do baniaczka. Sterowac temperaturą bedzie termostat, kiedy zbytnio sie ochlodzi wylancza nam pompke, kiedy sie ociepli wlancza pomke:)

I co powiecie ten pomysł, koszt takiego systemu z lodóweczka elektryczną jakies 200-350zl, lub wersja najtansza jakies 50zl

Sam to zastosuje w swoich akwariach jak bede notował zbyt wysoką temperature:)

Ocencie czy zda egzamin ten pomysł :p

Pozdrawiam

Tomek


--------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczekaj moze do lata najpierw. moze wcale nie bedziesz potrzebowal takiego wynalazku :p


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taniej wyjdzie kupic ogniwo peltiera za 80zl

lodowka turystyczna ma je w srodku, a po co placic za obudowe 200zl

Ogniwo to jest w lodowce chlodzone wentylatorem - taniej wyjdzie wentylatorem dmuchac prosto w wode niz robic tak skomplikowany uklad.


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem krotko. Ogniwa Peltiera to pozeracze pradu. Jesli kogos stac to moze sobie zrobic chlodzenie na nich. Ale wtedy proponuje cos takiego jak tutaj

http://www.zc-aquarientechnik.de/kuhlung.html.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ lodówka

Nie należy tez zapominać że gumowe rurki są dość dobrymi izolatorami - więc kiepsko i mało efektywnie będzie wymieniało sie przez nie ciepło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arcadio, wytlumacz mi jaki sens ma ogniwo w tym zastosowaniu. Ogniwo musisz zasilic oraz schlodzic nie tylko wode ale i ogniwo ktore przeciez wydziela sporo ciepla podczas pracy.

Aby schlodzic ogniwo, stosuje sie wentylator.

Ten sam wentylator bedzie chlodzil znacznie lepiej akwarium dmuchajac na powierzchnie wody bezposrednio.

Ja nie widze sensu stosowania peltiera czy lodowki turystycznej


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jako chłodziarke DIY to bym zastosował jakiś zbiornik ze zwykłą wodą o sporej powierzchni i jakimś wentylatorkiem. Ograniczyłoby to wachania parametrów w akwarium. Trzebaby by było tylko wymslić jakiś skuteczny sposób na wymiane ciepła między tym zbiornikiem a akwarium. Pewnie odpowiedniej długości wężyk nawet silikonowy wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w sumpie jest woda z akwarium, a mnie chodzi o to, żeby nie machać parametrami tej wody (i wiaderkami z RO). :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najjtańszy sposób to butelki z zamrożoną wodą , wszystko elegancko do sumpa wrzucasz i gra:-)


--------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.