Skocz do zawartości
Przemek

Fotki pod wodą - jak i czym..

Rekomendowane odpowiedzi

Po wypowiedzi w sekcji Globtroter dostałem kilka pytań związanych z zamieszczonymi fotografiami - jak udało mi się zrobić takie zdjęcia takim aparatem, na co zwracać uwagę itd - nie chciałem odpisywać na priwa wszystkim(przepraszam że robię to tutaj) - ale może przyda to się następnym fotoamatorom :)

Postanowiłem więc stworzyć dodatkowy wątek poświęcony robieniu fotek w miarę prostym aparatem - krótkie co, jak i dlaczego.Zaznaczam że nie mam żadnego przygotowania zawodowego w kierunku profesjonalnej fotografii, swoje uwagi mogę wysnuć jedynie na podstawie spostrzeżeń związanych z cykaniem co roku fot pod wodą - czysto amatorsko-wakacyjnie.

Wszystkie poniższe fotki wykonane zostały aparatem Sony DSC P73 takim jak tu:

http://www.allegro.pl/item942255791_sony_cyber_shot_dsc_p73_tani_cyfrak_pokrowiec.html

ale w zasadzie można wykorzystać każdy tani cyfrak który da się zapakować w podobne etui:

http://www.allegro.pl/listing/search.php?sg=0&string=dicapac

Jak widać etui występuję w wersjach dla wielu aparatów - co pozwala za kwotę około 250-300zł uzyskać naprawdę fajny zestaw do robienia zdjęć pod wodą - do głębokości ok. 4m - co sprawdziłem osobiście.

Proszę pamiętać, że tego typ zestaw na pewno nie da efektów podobnych do prefesjonalnych zestawów slr+obudowa - ale w "przyswajalnej" kwocie pozwala na utrwalenie podwodnych widoków w jakości nie odrzucającej od monitora.

Z autopsji stwierdziłem że zdjęcia najlepie robić na ustawieniu balansu bieli pochmurny dzień(dla dni słonecznych, w dni pochmurne czas otwarcia migawki będzie za długi aby móc uzyskać nieporuszone zdjęcie). Jeśli aparat umożliwia ustawienie pola pomiaru ostrości - to dla uzyskania efektu perspektywy - możemy ustawić pomiar centralny - dzięki czemu plan główny będzie ostry - a pozostały nieco rozmyty(szczególnie widoczne dla zdjęć robionych z bliska).

Jeśli to możliwe - włączamy opcję wykonywania zdjęc w trybie makro - co umożliwi nam wykonywanie zdjęć z małej odległości(właściwie tylko takie wyjdą nam ładne - pod kątem ostrości, planu i nasycenia barw)

Koniecznie włączamy lampę błyskową - możemy jedynie zmienić siłę "błysku" - osobiście wykonuję na ustawiniach 50% default(jeśli mamy opcję small - default - strong - to ustawiamy najmniejszą).

Pomiar AF - wielopolowy lub centralny - jeśli fotografujemy dosyć płytko, obiekt o niezbyt kontrastowej barwie.

Podczas wykonywania zdjęcia musimy "na chwilę" być nieruchomo nad "celem" - czasem wiąże się to z przytrzymaniem się ręką fragmentu skały obok fotografowanego przedmiotu - co pozwoli nam "zejść" z powierzchni wody i uniknąć "bujania" na fali - co niesamowicie utrudnia fotografowanie obiektu.

Zazwyczaj typowe cyfraki potrzebują chwili na złapanie ostrości - następnie wykonują zdjęcie - w w/w aparacie cała opercja trwa około 2 sekund - po pewnym treningu "trzaskanie" zdjęć staje się przyjemnością :)

Obiekt fotografujemy na "czuja" - bez patrzenia w wizjer czy na ekran(na którym pewnie i tak nic nie zobaczymy w słoneczny dzień przez foliowe etui). Rękę z aparatem możemy oprzeć o skałę - zapewni to nieruchomy "statyw" na czas robienia zdjęcia.

Tak wykonane zdjęcia wydają nam się(na tych ustawieniach balansu bieli) dosyć niebieskie - bez naturalnych barw.

Po zgraniu zdjęć na dysk twardy uruchamiamy jakikolwiek program do obróbki obrazu (np. trialową wersją Paint Shop Pro) i następnie stosujemy efekt korekcji cieni(Fade correction) - zazwyczaj nie więcej niż ustawienie 30 dla wartości w tym programie.

W ten sposób, wykonując zdjęcia w słoneczny dzień, przy powyższych ustawieniach - i zaaplikowaniu powyższego efektu - zdjęcie "pokaże" nam właściwie kolory, które widzieliśmy pod wodą - z zachowaniem stosunku sladowych barw obrazu - i podbiciem nieco kontrastu.

To tyle - tylko tyle i aż tyle - ale mam nadzieję że pomoże niektórym osobom w przywiezieniu satysfakcjonującego trofeum z wakacyjnych wojaży :)

W razie pytań proszę pisać.

Zdjęcia fotek wykonane zestawem Sony DSC P73+etui Dicapac - Sharm, rafa przy El Faraana, marzec 2010.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

26.jpg

27.jpg

28.jpg

29.jpg

30.jpg

31.jpg

32.jpg

33.jpg

34.jpg

35.jpg

36.jpg

37.jpg

38.jpg

39.jpg

40.jpg

41.jpg

42.jpg

43.jpg

44.jpg

45.jpg

46.jpg

47.jpg

48.jpg

49.jpg

50.jpg

51.jpg

52.jpg

53.jpg

54.jpg

55.jpg

56.jpg

57.jpg

58.jpg

59.jpg

60.jpg

61.jpg

62.jpg

63.jpg

64.jpg

65.jpg

66.jpg

67.jpg


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepiekne foty, o niebo lepsze niż te wykonywane przez szybę naszych rafek! ...i oczywiscie wielkie dzieki za krótki instruktaż dla amatorów podwodnej fotografii, mam nadzieję ze kiedyś skorzystam z tych rad :)

...co za głębia, masakra! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Tak naprawdę, najtrudniejsze jest zachowanie nieruchomej pozy podczas samego wykonywania zdjęcia - w sytuacji w której nie mamy czego się złapać(nie chwytajmy za koralowce!) pomaga zbliżenie się podczas nurkowania pionowego na tyle, by zdjęcie robć z zgiętej ręki(przyciągniętej do twarzy - lub ciała) , by podczas "łapania" ostrości gdy siła wyporności zaczyna nas z powrotem ciągnąc w górę - my możemy prostować powoli rękę(z szybkością proporcjonalną do prędkości wynurzania się) tak by aparat znajdował się jak najdłużej w tej samej odległości od celu jak podcza spomiaru ostrości.

Zdarza sie bowiem bardzo często, ze aparat "łapiąc" ostrość w momencie odsunięcia go od celu (podczas wynurzania - czy zafalowania gdy leżymy na powierzchni) traci cel z obrazu - i skupienie soczewki jest zazwyczaj przed fotografowanym obiektem - rzadko za - co powoduje ze całość planu jest rozmazana - a nie tylko pierwszy(co można by potraktować za efekt zamierzony - ale tak niestety nie jest :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niesamowite, nie wiedzialem, ze takim archaicznym aparatem mozna zrobic takie zdjecia! :) mialem taki sam, kupilem go jak mialem 17 lat, juz go nie mam, sprzedalem za jakies grosze z mysla, ze juz do niczego sie nie przyda, a tu prosze!

Planuje w te wakacje wyjazd do egiptu i zastanawialem sie nad jakims aparatem do zdjec podwodnych, jednak myslalem, ze bedzie to jakas kosmiczna kwota, a tu prosze, widze, ze jest to kwestia zakupienia zwyklego etui podwodnego za +- 150zl -świetnie!:)

Teraz mam alphe 350 i zwykly kompakt od sony dsc-w120, podejrzewam, ze jakas podwodna obudowa do alphy bedzie b.droga, ale do w120 juz lepiej :) super ! :)

zdjecia swietne!!!:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ja wiem, czy ladniejsze, to zalezy kto jakie ma wyobrazenie o naturalnej rafie koralowej :)

mnie osobiscie bardziej podobaja sie zdjecia naturalnej rafy, nie widzialem jeszcze chyba zadnego zbiornika morskiego ktory 100% oddawalby biotop morskiej rafy. Zawsze jest ograniczone miejscem, wieksze skupienie, czasmi przepych itd. nie wiem no.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.