Skocz do zawartości
Robertus69

Pompa obiegowa

Rekomendowane odpowiedzi

To zależy na jaka wysokość ma podnieść wode/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa 3000l/h spokojnie wystarczy,szkoda pradu zeby wode tylko mielila miedzy sumpem i akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pompa obiegowa powinna miec wydajnosc maksymalnie o 50% wieksza od zapotrzebowania odpieniacza. Wiecej nie ma sensu ganiac w te i spowrotem jak to Peniek slusznie zauwazyl. Szkoda pradu i niepotrzebne dodatkowe grzanie wody.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spierałbym się - akurat co do tego zbędnego mielenia wody. Wszystko zależy od tego jaki jest rodzaj filtracji. Jeśli sump ma 2-3 komory i służy jedynie do tego, aby stał w nim odpieniacz to może macie rację. Gdyby to chodziło tylko o dopieniacz to pewnie dalej modne byłyby panele. Lecz jeśli w sumpie jest też filtracja mechaniczna (skarpety, gąbki), jeśli jest DSB, jeśli są glony (refugium),jeśli jest szczepkarium, jeśli jest żywa skała - to już sprawy wyglądają inaczej. Poza tym przewymiarowane pompy obiegowe można również wykorzystać do innych celów (na zasadzie bypasów) np. do zasilania reaktorów (rowaphos, biopaletki, zeovit, węgiel). Większa wydajność to również wzrost ciśnienia i zarazem cyrkulacja w głównym zbiorniku. Im więcej wody krąży w obiegu tym też lepsze jest natlenianie. Jedynym problemem powinno być zapewnienie spływu i to tylko może ograniczać nas w doborze wydajności pomp. Nadwyżki mocy i wydajności można wykorzystać jw. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale 7000L/h do akwarium 300 litrow to przesada. A w mojej opini jak odpieniacz nie wychwyci mechanicznie zanieczyszczen bo nienadaza to caly ten syf osadza sie w kolejnych komorach gdzie skala i refugium i widomo co wtedy.

Na bajpasy i wykorzystanie nadwyzki swietna sprawa, mniej tych gratow, kabli i ciszej pewnie, ale wnioskujac z tego co napisal Zbyszek wszystko musi byc z glowa przemyslane.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wysokości to miala by podnieść na 160cm. Ale tez mi sie wydawalo ze za duzo. Pytam dlatego ze posiadam taka pompe. A jaka mozna do tego uzyc? I jaka by byla jej cena?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtansza opcja i calkiem przyzwoita to New Jet 2300 albo 3000.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

160cm? jaka wysokosc szafki i jaka akwarium? Podnoszenie zaczyna sie od lustra wody wiec te 20cm mozna odliczyc.

Jezeli chodzi o ilosc modeli roznych firm jakie mozesz zastosowac to bardzo obszerny temat. Np Eheim 1250 troche za slaby. Model wyzej wiekszy apetyt na prad. Ja np polecilbym malo popularna w Polsce pompe Tunze Silence 1073.02. Bardzo dobra pompa o mocy 30W i wydajnosci 2400L.

Ja podalem troszeczke drozsza opcje niz Peniek :)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 50 a szafka jeszcze nie wiem, ale wysoka chce zrobic. A moge użyć pompe do CO? Maja dobre wydajności i sa w miare tanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj w pompach do CO(przynajmniej moj Grundfos ma metalowe rury na ssaniu i tloczeniu) plyn ma kontakt z metalem,wiec raczej nie da rady.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysoka ta szafka jak calosc 160cm. Chodzi Ci o wystroj wnetrza? jezeli nie masz zadnych wytycznych to 70 cm powinno byc OK. Tak ze jak staniecz przy przedniej szybie zybys mogl dosiegnac dna przy tylnej szybie. Ulatwi ci to znacznie prace przy akwarium a i siedzac we fotelu nie bedziesz patrzyl na akwarium z dolu i mial wrazenia ze sie na ciebie przewroci :)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedz:) Zastanawiam sie jeszcze czy lepiej zrobić przykryte akwarium czy tez nie? Jak myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zalezy jakie zrodlo swiatla zamierzasz zastosowac. Swietlowki T5, zarniki czy LED. Same oprawa oswietlenia to znowu rozne szkoly i preferencje. Jedni wola jak swiatlo swieci po pokoju razi ich w oczy wiec wieszaja na linkach. Innych to drazni wiec robi a korony wwysokie korony. A jaszcze inni robia pokrywy co zapobiega wyskakiwaniu ryb i ogranicza parowanie wody, maskuje pozom wody w akwarium i moim zdaniem wyglada najlepiej. Jednak stosujac zarniki tej opcji nie mozesz wybrac.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245047 Zbyszek_dev :

Spierałbym się - akurat co do tego zbędnego mielenia wody. Wszystko zależy od tego jaki jest rodzaj filtracji. Jeśli sump ma 2-3 komory i służy jedynie do tego, aby stał w nim odpieniacz to może macie rację. Gdyby to chodziło tylko o dopieniacz to pewnie dalej modne byłyby panele. Lecz jeśli w sumpie jest też filtracja mechaniczna (skarpety, gąbki), jeśli jest DSB, jeśli są glony (refugium),jeśli jest szczepkarium, jeśli jest żywa skała - to już sprawy wyglądają inaczej. Poza tym przewymiarowane pompy obiegowe można również wykorzystać do innych celów (na zasadzie bypasów) np. do zasilania reaktorów (rowaphos, biopaletki, zeovit, węgiel). Większa wydajność to również wzrost ciśnienia i zarazem cyrkulacja w głównym zbiorniku. Im więcej wody krąży w obiegu tym też lepsze jest natlenianie. Jedynym problemem powinno być zapewnienie spływu i to tylko może ograniczać nas w doborze wydajności pomp. Nadwyżki mocy i wydajności można wykorzystać jw. Pozdrawiam.

A ja bym się pospierał z Twoją wypowiedzią, a co :) nnie widzę związku między panelami a odpieniaczami. Co do DSB to co powiesz o przypadkach kiedy DSB jest w zbiorniku glównym? Tam odpowiedni ruch wody zapewnia nie obieg a cyrkulacja, przy konwencjonalnym umieszczeniu DSB w sumpie czyli srodkowa komora, samym obiegiem nie zapewnisz mu optymalnych warunków, DSB nie jest tak proste jakby się wydawało. Co do refugium to większy przepływ zmniejszy jego skuteczność, nie zwiększy. Zywa skala - patrz DSB. Co do bajpasów to wszystko oprócz reaktora odpada, szkoda energii, zadnego z mediów filtracyjnych nie wykorzystasz w pelni zasilając bajpasem. Większa wydajność w l/h nie ma związku z ciśnieniem, ono wiąże się z wysokością podnoszenia, jak slusznie zauważył Zako. Krążenie wody w obiegu nie ma związku z jej natlenieniem... To chyba tyle...

pozdrawam

seb

Ps. A tak w temacie to jak zauważył Peniek rozejrzyj się za NJ, nabylem taką ostanio i jest przede wszystkim cicha, do tego tania i wydajna.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie ogolnie najlepiej podoba Akwarium przykryte i światło skierowane tylko na akwarium. Ale jak rozwiazać wtedy problem chlodzenia? Chce zastosować T5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robertus69 - widzisz, gdyby to było takie proste to akwaria morskie stałyby w co 3 mieszkaniu. Ale z morskim nie da się kombinować. Albo robisz coś z głową, albo wcześniej czy później zaliczasz wtopę (raczej wcześniej). Nie ryzykowałbym z pompami do oczek. Zresztą nawet nie podałeś jaka to pompa. Słodka woda ws. woda morka to dwie różne sprawy. W słodkiej czołg poleży długo, ale w słonej nawet wrak Titanica w końcu zniknie. Chyba kumasz mój tok rozumowania. Dlatego sprzęt powinien być dedykowany pod konkretny cel, a nigdy z przypadku. Wracając do wydatku : pod 300 l zbiornik spokojnie możesz dać pompę ok. 3500 l/h (bez brania pod uwagę dodatkowych zadań). Co do marki, modelu i ceny - sam musisz to przetrawić. Rozbieżności są spore, sugeruję tylko wybrać sprzęt markowy.

Ad. Grzegorz

Żaden odpieniacz dobrany w granicach rozsądku nie wychwyci wszystkiego syfu z obiegu. Żeby się o tym przekonać wystarczy postawić drugi w następnej komorze. Zresztą odpieniacze wyłapują doskonale drobne cząstki mechaniczne, ale generalnie do czego innego służą. Podobnie węgiel - też będzie doskonałym substratem dla mechanicznego syfu, ale po to go stosujemy. Racją jest, że syf mechaniczny nie powinien zanieczyszczać skały w sumpie, dlatego raz - powinna znajdować się w ostatniej komorze przed pompą obiegową, a dwa - należy wcześniej zadbać, aby większe cząstki nie przedostawały się już tam. Ale bez przesady z krystalicznie czystą wodą, w skale nie żyją tylko bakterie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasiedlić tam też inne życie. Co do bajpasów - doskonale się to sprawdza. U mnie dodatkowo poza reaktorami woda w ten sposób idzie na chłodziarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja rozwiaze problem. Nie przegrzejesz wody, a z drugiej strony cieplo oddawane zredukuje czas uruchamiania sie grzalki sczegolnie w zimie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek, co do bajpasow, to co innego zasilać filtry fluidyzacyjne, a co innego reaktory czy chlodziarki.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że znów będziemy się doktoryzować i łapać za słówka. No cóż...podejmę rękawicę, po to w końcu jest forum. Choć w zasadzie po tym zdaniu

Krążenie wody w obiegu nie ma związku z jej natlenieniem... To chyba tyle...

powinienem to zastawić NO COMMENT. Ruch wody przy powierzchni' date=' kaskady na spływie w kominie, kaskady w sumpie - to bardzo dobre źródło natlenienia i nawet słodkowodni akwaryści nie zanegują tego. A w morskim docenią może dopiero jak prąd na dłużej siądzie. Jeśli ktoś uważa, że jedynym słusznym natlenieniem jest odpieniacz to nie mam zamiaru przekonywać co do racji bo będzie to walka z wiatrakami (seb - hehe, to nie było do Ciebie) :) A co z tymi co lubią okresowo wyłączać odpieniacz ? Idąc dalej : po co mi te wstawki o DSB lub skale w głównym ? A w którym miejscu napisałem, że wszystko to ma być w sumpie ? Żle mnie po prostu zrozumiałeś. Sporo ludzi mając taką możliwość wspomaga filtrację mając np. miejsce w sumpach. Nigdzie też nie napisałem, że cyrkulację wewnętrzną należy zamienić obiegiem. Dalej - glony w refugium nie pełnią rolę mechanicznych filtratorów, a ich gęsta warstwa i właściwe oświetlenie zapewniające wzrost zrobią swoje. Tutaj też mam własne porównanie. W drugim zbiorniku o słabszym obiegu w glonach refugium zbiera się więcej syfu, czasem tworzy się kożuch i wręcz SŁABIEJ rosną. Czyżby przypadek ? Nigdzie też nie pisałem, że chodzi w sumpie o przepływ z siłą górskiego potoku. Wracając do bajpasów : ja nie teoretyzuję tylko znam to z autopsji. Woda z obiegu przez bajpas idzie na rowę, węgiel, a w przyszłości pewnie bio-kulki. Jak już pisałem zasilam w ten sposób dwie chłodziarki i też chwalę sobie. Jeśli akwarium będzie partyzantką, koszty cięte gdzie się da, a w środku krab i dwa błazenki to racja - szkoda energii. Zresztą Rebciu miał kiedyś rację : tyle zdań ilu piszących. Dalej - napisałem, że większa wydajność to również wzrost ciśnienia i zarazem cyrkulacja w głównym zbiorniku. Nie była to polemika z prawami fizyki i należałoby wyłapać właściwy sens zdania. Żeby lepiej zakumać wyłożę praktycznie i po chłopsku : mam w sumpie dwa red dragony mini (2500 i 3500 l/h), obydwie pompy podają na tę samą wysokość obydwa strumienie idą przez rury fi 25 mm. I chyba widzę i wiem z której rurki jest mocniejszy wypływ.

Dalej -

co do bajpasow' date=' to co innego zasilać filtry fluidyzacyjne, a co innego reaktory czy chlodziarki.[/quote']

Generalnie wolę wodę z ostatniej komory sumpa (przefiltrowaną) - z obiegówki bajpasem na filtr fluidyzacyjny, niż z pierwszej komory (po spływie) tłoczony najbardziej wydajną pompą. Ale chętnie poczytam w jakim sensie i celu dydaktycznym było to cytowane zdanie.

Co do nomenklatury, potocznie używa się tu na forum nazw typu reaktor w odniesieniu również do elementów filtracji. Jeśli by się wszystkiego czepiać, to czy Zeo reaktor nie jest filtrem fluidyzacyjnym ? A czy w najbliższym czasie nie pojawią się nowe sprzęty nazywane Biopalets Reactor ? No, ale jeśli masz na myśli fakt, że kamyki zeo nigdy nie będą same fruwać pod bajpasem, a pod pompą już mogą, to tak - przyznam Ci rację.

Reasumując : nie przekładajcie wszystkiego na cyferki i regułki. Czytajcie logicznie i ze zrozumieniem intencji. Mniej będzie wstawek z google czy też wikipedii itp. Pozdrawiam :)

P.S.

Związek między panelami, a odpieniaczami jest mniej więcej taki, że do sumpa prócz innych ciekawych rzeczy i rozwiązań może się zmieścić większy odpieniacz. To jest teza w stylu, że czerwony samochód może rozwinąć większą prędkość na autostradzie. I niech będzie, że to tyle miałem na myśli. Mam nadzieję, że merytoryczna polemika nie wpływa na stosunki międzyludzkie. Wrogów i tak już mam wystarczającą ilość, a przyjaciół nigdy za wielu. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245085 Robertus69 :

A czy wiecie kto jest w stanie zrobić jakiś dobry odpieniacz?

Rafal Kaczmarek pseldonim artystyczny Skiba:) Szamotuly kolo Poznania

I ostatnio poludniowa czesc stozkowej Polski Sebastek z Krakowa. Wszedzie kolejki:D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku:clapping brawa za podjęcie rękawicy i wybrniecie z sytuacji po męsku:waving Chodziło mi tylko o to żebys zwrócił uwagę co i w jaki sposób piszesz, bo pewnie doskonale wiesz że ja i inni ktorzy już jakiś czas są na forum wyłapali "co poeta mial na myśli", ale musisz też wziąć pod uwagę że piszesz do nowicjuszy, i mogą wiele Twoich uwag wziąć dosłownie. Żeby zobrazować napiszę może przerysowany przyklad, że jeśli piszesz o skarpecie na spływie, to niektórzy są w stanie powiesić na spływie... Skarpetę... Zadając pytanie czy lewą czy prawą powiesić :) Co do wyższości bajpasow nad pompkami zasilającymi każdy filtr z osobna, nadal bedę stał przy swoim, ale to właśnie prawo forum:strutin Co do wzrostu natlenienia wody wprost proporcjonalnym do wydajności pompy obiegowej to nadal (łapiąc za słówka) się nie zgodzę, bo dlaczego zakladamy że większy obieg = większy ruch powierzchni wody? :) Jedno nie ma związku z drugim :) Podpisuję się za to obiema rękoma pod stwierdzeniem że przyjaciół nigdy za wielu, tym bardziej ze tych prawdziwych podobno poznaje się w biedzie:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.