Skocz do zawartości
Kośmid

LED vs HQI

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka.

Mam akwarium 90 x 45 x 65wys i obecnie oświetlam 150W HQI 14 000K + 24W T5 blue + 24W T5 biała + 39W T5 biała.

Powiedzice mi, jakbym chciał zmienic te oświetlenie na LEDowe to jakie dac ?!

W moim sklepie są dostęne lampy LED o mocy 45W, 90W, 120W oraz różne świetlówki LED ale chyba długich na 90cm nie ma :/

Jaki proporcje ?

Myślałem nad 90W LED plus biała T5 39W...

Nie mam ambitnych korali :) Chmara Xeni, Lobopython, pare drzewek Cladella i coś tam jeszcze ale ogólnie same banały.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledy to ambitne i mocne swiatlo jak dla tak "malo ambitnych" korali. Czy nie lepiej kaske wlasnie zainwestowac w bardziej zaawansowane korale. W oswietleniu zmenic troche konfiguracje jezeli nie jestes zadowolony i wtedy dopiero LED-y. Za ten czas pojawi sie jakis nowy model i moze cos potanieja, albo na promocje trafisz:)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie 90 to będzie za mało 120 będzie lepsza , ale zgodzę się z Grzegorzem


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem ci tak szczerze ze te ledy poza drobna oszczednoscia to nie sa wcale lepsze od tego co masz ja bym nie zmienial oswietlenia tylko kupil 1 x250 hqi i bedzie gitara,wydasz kase ,kupe kasy na ledy i nic nie zyskasz bo ledy wyziebiaja wode i bedziesz musial grzalke wsadzic.ale to moje zdanie zrobisz jak uwazasz

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja chce zmniejszyc ilośc pobieranego prądu a nie zależy mi jakoś bardzo na "ciężejszych" koralach.

Mam akwarium przykryte więc wiele ciepła nie strace pewnie...


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli masz miekie o jakich piszesz to na probe wylacz HQI na jakis czas i zobacz jaki bedzie tego efekt.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro same miękkie i chcesz oszczędności to zamiast tego zestawu wystarczyłoby 3x39W i spokojnie miękkie i LPS pociągniesz... Jeśli jednak decydowałbyś się na LED i nie zależy Ci na grzaniu wody to polecam tylko DOBRE panele nie byle jakie chińskie panele LED bo są nic nie warte widziałem je w "akcji" i totalna tandeta za ok. 1200zł nie da się kupić DOBREGO panelu 120W gotowego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie będzie efekt wiem, Xenie się nie będą otwierac za bardzo i ogólnie za ciemno w akwarium.

Miałem na oku 90W LED za 1000pln.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie negujcie Panowie oświetlenia LED dlatego że nie mamy danych jak to wygląda w czasie.

Jedyną zaporą to ceny co do właściwości sam jestem za ale to czas określ czy się przyjmą

Sam testuję swoją lampę LED DI jak niekturym wiadomo może się okazać że to przełom w akwarystyce morskiej

ale poczekajmy.

Kosiara: rada moja poczekaj, lampa 90 W może jest za słaba dla Ciebie a, może być za mocna innego producenta.

To tylko kwestja użytych materiałów do jej produkcji.

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz tylko miękkie korale to ledy, według mnie, się nie sprawdzą

U mnie nawet dla lpsów jest to za mocne światło (musiłam po kątach je poupychać)

Jeżeli planujesz w przyszłości spsy to ledy jak najbardziej się sprawdzają.


110x60x50,sump 70l,50 kgLR, LED 2x90W, Fiji Purple 39W, ATI Actinic Blue 39W, Deltec APF600, cyrkulacja 16000l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2x90W LED na 400l i wszystko ok.

Pozdro.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245294 chinka :

Jeżeli masz tylko miękkie korale to ledy, według mnie, się nie sprawdzą

U mnie nawet dla lpsów jest to za mocne światło (musiłam po kątach je poupychać)

Jeżeli planujesz w przyszłości spsy to ledy jak najbardziej się sprawdzają.

A nie masz czasami za mocne lampy ? Sam osobiście widziałem i tu jest problem :)

Masz rację diody mają troszkę inną przenikliwość światła podnieś je o 20 cm

a będzie lepiej natomiast jest to pole do popisu dla prekursorów np wysokości

100 cm akwarium.

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaro ,a jakie wymiary zbiornika??


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2x90W i faktycznie dopiero kiedy podniosłam lampy prawie 30 cm wszystko zaczęło powoli wracać do normy.

Ale jak patrzę na blastomusa to dalej wydaje mi się, że lepiej się czuł pod HQI.


110x60x50,sump 70l,50 kgLR, LED 2x90W, Fiji Purple 39W, ATI Actinic Blue 39W, Deltec APF600, cyrkulacja 16000l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245267 Sienki :

Kosiarka, a o jakich LEDach mówisz? tych z erybki czy jakieś inne masz na myśli?

Tak dokładnie o tych z eRybki. Oni mają je powieszone u siebie na sklepie i wygląda to dobrze.

Widze zdania podzielone... ja mam jakąś patologie w akwarium. Xenie od środka zbiornika w dół słabo rosną i spinają się ku górze. Te na szczycie rafki mają świetny przyrost, mi się podoba.

Myślałem, nad 90w LED plus świetlówka LED 8Wat albo T5 biała.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Tak dokładnie o tych z eRybki. Oni mają je powieszone u siebie na sklepie i wygląda to dobrze." ja widziałem w erybce nad jednym baniakiem ze szczepkami SPS 3x120W panele wiszą i to jest tragedia, albo tak wyświecone, ale to by obalało ich super trwałość, albo taka tandeta chińska :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245592 spajdi :

"Tak dokładnie o tych z eRybki. Oni mają je powieszone u siebie na sklepie i wygląda to dobrze." ja widziałem w erybce nad jednym baniakiem ze szczepkami SPS 3x120W panele wiszą i to jest tragedia, albo tak wyświecone, ale to by obalało ich super trwałość, albo taka tandeta chińska :googleye

Co to znaczy tak wyświecone ? LED świecą przez lata :clowning to raczej odpada pierwsze objawy to ok 2 lat.

a po czym poznałeś po kolorze korali czy inne aspekty ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam erybke pod nosem (nawet dziś tam będę) i jak dla mnie świeci ok, jest ok 14KK światło, w jednym maja mieszane blau z 3x36wPC i LEDy obok i jak dla mnie wygląda ok.. z tego co wiem aktualnie na stanie nie ma 90W paneli


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245790 Sienki :

mam erybke pod nosem (nawet dziś tam będę) i jak dla mnie świeci ok, jest ok 14KK światło, w jednym maja mieszane blau z 3x36wPC i LEDy obok i jak dla mnie wygląda ok.. z tego co wiem aktualnie na stanie nie ma 90W paneli

Też mi się zdaje, że dobrze to świeci. Mają to powieszone już ze dwa miesiące minimum i oświetlają tym akwarium z twardymi koralowcami przedewszystkim

Nie ma 90W to wiem ale przecież zamówic można :googleye

Najpierw chce się douczyc co do tego LED i jaką moc dac a po drugie musiałbym sprzedac moją lampe BLAU 150HQI + 2x24W T5 no i jeszczke aluminiową belke 39W T5 mam więc hop siup to nie jest.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaraz po wejściu po prawej jest akwa właśnie na szczepki.. jest 3x120W.. hmm.. i jest strasznie jasno i trochę żółtawo? nie wiem czym to jest spowodowane.. jakby było za mało niebieskiego światła.. ja już mam 15W w LEDach z RS 16kK.. teraz jak już to myślę o purpurowej aktynice :googleye Świetlówki dają więcej możliwości manewrowania.. do tego mam wrażenie ze np 4x15W w LED (w sumie 60W) pokryje większa powierzchnie niż panel 90W?? średnio 250zł za belkę, wychodzi podobnie cenowo, ale.. do tego zasilacze i mniej mocy:/

EDIT odniesienie do 15W czyli 60cm (spokojnie oświetla 80cm) ale są i dłuższe o większej mocy i wtedy chyba lepiej w świetlówkach..? :clowning


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245267 Sienki :

Kosiarka, a o jakich LEDach mówisz? tych z erybki czy jakieś inne masz na myśli?

Ostatnio ktoś sprzedawal ledy białe z erybki korozja lapała równo na kantach od srodka(przy diodach) - wole nie myśleć jak bedą wyglądać po 5 latach.Jeśli ktoś wierzy w dlugowieczność ledów to one może i pocisną...

Być może jak ktoś piesci i woskuje opózni sprawe, lampy te już sa jakiś czas pewnie koło 2 lat a defekty już widac u niektórych i nie małe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosiara,

masz taka dobra lampe...:clowning


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#345403 Ben_sage :

Ostatnio ktoś sprzedawal ledy białe z erybki korozja lapała równo na kantach od srodka(przy diodach) - wole nie myśleć jak bedą wyglądać po 5 latach.Jeśli ktoś wierzy w dlugowieczność ledów to one może i pocisną...

Być może jak ktoś piesci i woskuje opózni sprawe, lampy te już sa jakiś czas pewnie koło 2 lat a defekty już widac u niektórych i nie małe.

Bez pieszczenia i dbania, po prostu wisi już rok nad baniakiem, nic nie widać na niej :clowning faktem jest że widziałem dla porównania inne konstrukcje (srebrna obudowa ver 2), na których było wyraźnie widać 'czas'.

Zapraszam na oględziny:) Żeby nie było że sama lampa wygląda ok, korale również nie narzekają, a wręcz przeciwnie.

Minus tej lampy to głośność pracy wentylatorów.. dążąc do wyciszenia akwarium jest to najgłośniejszy element.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jak to jest z tymi ledami to chyba do końca nikt nie wie, ostatnio słyszałem z kilku źródeł że korale pod ledami nie giną ale też nie widać przyrostów, i słyszałem to od osób które przeszyły z t5+hqi na ledy, a po jakimś czasie powróciły z powrotem do Hqi+ t5 ( i to z lekką kur... bo kasa utopiona w ledy które potem trzeba było sprzedać jako używane).

Czy nie jest z tymi Ledami tak że nadają się one pod określony rodzaj koralowca np LPSY i miękasy ?

Wiem że znajdą się zaraz ludzie którzy będą wychwalać ledy jakie to one oh ah nie są.

Dlatego proszę o wypowiedź ludzi którzy nie boją się przyznać do ewentualnego błędu jakich ich zdaniem był zakup Led.

Pozdrawiam i sory za offtopic


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.