Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Cechy cichego odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Na co zwracac uwage przy kupnie czy konstruowaniu cichego odpieniacza?

Igla, Venturi czy Beckett?

Tlumik w sumpie gdzie zasysa wilgotne powietrze, kurz, sol czesto zapycha dolot i spada wydolnosc. U mnie tumik poza sumpem, ale z kolei slychac cos jak gwizdze. Czy sposob w jaki babelki wylatuja do odpieniacza ma wplyw na glosnosc.

I teraz juz tak ogolnie czym kierowaliscie sie przy zakupie? Tylko tym zeby byl przesklalowany x razy czy wierzyliscie ze np igla "niby znacznie" lepsza ale wyjalawia wode.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzegorz jak igla to bez dyszy nie pociagnie :googleye wiec masz odglos memlania przez igilki wody z powietrzem oraz w gratisie siorbanie przez zwezke powietrza :clowning

Zastanawia mnie tylko jedno :) wstawiles te akwaria do sypialni? Czy spisz w salonie? :) to przeciez nie legalne :) hehehe

pozdrawiam

lukasz.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie akwarium stoi gdzie stalo, walizki leza w schowku:D poki co oczywiscie:D aczkolwiek kimanie na sofie dobrze cementuje zwazek.

Zapytalem bo nie pamietam kiedy ostatni raz wylaczylem odpieniacz. Kiedy to zrobilem nastala bloga gleboka ciszaaaaaaaaa.

Nie narzekam na jego glosnosc, akwarium stoi w salonie chociaz ostatnio chyba tlumik mi cos szwankuje. W srodku grzechocza jakies dwa koraliki i jakby swiszczy przy zaciaganiu.

Z racji ze dalej czekam na pienidlo od Skiby mam zachcianke na cisze i chyba nie chce juz igly.

Co lepsze?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Obecnie mój zbiornik jest na etapie dojrzewania więc za dużo nie mam pracy przy nim więc bardziej uwagę skupiam na sprzęcie i musze Ci powiedzieć że mój odpieniacz jest obecnie najcichszym urządzeniem, trochę się wyczekałem (patrz Thcskiba :googleye) ale było warto, odpieniacz na wzór KZ ale maksymalnie uproszczony z pompą aquabee 2000/AS z deltecowskim wirnikiem igiełkowym, po prostu strzał w dziesiątkę idealna cisza i znakomite odpienianie.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam sprzęt od Skiby na pompie red dragona i wersja Rafałowa odpieńka BK i przynam się szczerze że nigdy mi nawet troszkę jego odgłos nie rzucił się w ucho ponad normalną pracę całego baniaka....


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grześ, jako że kilka odpieniaczy już przerobiłem mimo krótkiego stażu, bo po prostu lubię odpieniacze, napiszę swoje spostrzeżenia. Na dzień dzisiejszy uważam że Venturi jest najcichsze. Przerobiłem Delteca, Ati, Bubble Duke Cone by Skiba, wynalazek amerykański na beckeccie, a w tej chwili męczę Schurana na Venturi. I powiem Ci że w końcu znalazlem to czego szukałem :clowning Pod względem wydajności na pewno Stożek Rafałowy miażdżył wszystko inne, ale mialo to też swoje minusy, na dzień dzisiejszy póki co nie włożę odpieniacza na igle do baniaka z koralami. Co do ATI to wbrew obiegowej opinii, ja byłem bardzo z niego zadowolony, bardzo stabilny, wydajny i nie sprawiający kłopotów odpieniacz, warunek to trafić na ciche pompy i trochę go "dłubnac. Mój w tej chwili pracuje u nowego wlaściciela i z tego co wiem to nie widzi on dużej różnicy pomiędzy ATI a BK (ma oba). Deltec, jak to Deltec, dopracowany, niezawodny i nuuudny jak niemiecki czolg :googleye Do dziś dobrze wspominam APF-a, mimo ze zdarzylo mu się kilka razy zwariować no i pompa AB nie była bezgłośna. Co do becketta, to mimo że mialem (mam nadal i traktuję go jako poligon dośwaiadczalny) chińską kopię amerykańskeigo wynalazku to poznałem kilka cach tego rozwiązania. Zalety to fenomenalna piana, zupełnie inna niż na igle, slynne delikatne obchodzenie się z planktonem i to jak dla mnie tyle. Wady to niemożliwość wyciszenia tego rozwiązania, mimo tłumika na ssaniu zawsze bedzie slychać syk mieszania wody z powietrzem, i przede wszystkim olbrzymia wrażliwość na zabrudzenie. Moim zdaniem wręcz woda ktora trafia do odpieniacza na Beckeccie powinna być wstępnie przefiltrowana mechanicznie. No i czas na Venturi :) Póki co, jak dla mnie to ideał odpieniacza... Spokojna praca, niesamowicie stabilny, na działania po których odpieniacze na igle siadały na kilka godzin, Schuran siada na kilka minut, na działania po których odpieniacze na igle kipiały np. karmienie ikrą czy jajami krabów, ten zaczyna produkować duże bąble przez jakiś czas, piana jest jakby bardziej mazista i kleista, przez jakieś pół godziny wywala szybciej, po czym się uspokaja i pracuje swoim rytmem. Nie ma żadnego znaczenia czy kubek jest wyczyszczony czy zasyfiały po tygodniu pracy, odpieniacz pracuje cały czas tak samo. No i to co Cię najbardziej interesuje to błoga, niczym niezmącona cisza... Serio :) po dołożeniu tłumika od Rafała to pierwszy odpieniacz jaki spotkałem który mogę z pełną odpowiedzialnością nazwać bezszelestnym. Nie ma syczenie, szumu, ani charakterystycznego dla igły buczenia. Następny do testów mial być typowy downdraft, ale jak zacząłem z Schuranem to już inne rozwiązania jak porządna dysza Venturi mnie nie interesuje, łączy w sobie zalety wszystkich rozwiązań, nie posiadając ich wad. Wiadomo ze pewnie nie bedzie nigdy tak wydajne jak igla, ale za to nie będzie tak skokowo pracowało, igla czy chcemy czy nie chcemy często więcej w ciągu doby bedzie siedziała niż pracowała, któż z nas nie pcha minimum raz dziennie lap do baniaka? kolejny plus to nie od dziś wiadomo że im dłuższy kontakt powietrza z wodą tym odpienianie skuteczniejsze, w tym Schuranie jest to bardzo ciekawie rozwiązane, ale działa, następna zaleta to brak gwałtownych zawirowań tak jak to ma miejsce w większości odpieniaczy dostępnych na rynku. Jeśli jeszcze napęd w twoim wynalazku Rafałowym nie został przypieczętowany to poczytaj i napomknij mu o Mazzei Venturi :) Będzie wiedział o co chodzi, rozkmniniamy to od jakiegoś czasu i Rafał ma podobne zdanie do mojego, a autorytet odpieniaczowy nieporównywalnie większy:) Ja już sobie zaprojektowałem i na dniach będę działał z budową nowego odpieniacza, właśnie na Mazzei, ta dysza jest uważana za najdoskonalsze tego typu urządzenie na świecie, niektórzy za oceanem zmieniali w drogich odpieniaczach beckettowych oryginalne dysze właśnie na Mazzei Venturi i plusy to nieporównywalnie większa wydajność, stabilność, możliwość zastosowania pompy o mniejszym wydatku a co za tym idzie mniej prądożernych no i cisza... :) Ale się rozpisałem, ale o odpieniaczach to ja mogę do rana:) mam nadzieję że trochę Ci rozjaśniłem.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok,

@bigwalker, tak jak zwykle Rafał nie dał ..., ale nerwy to trzeba mieć ze stali

@seb, no dobrze a ile tego planktonu te nasze akwaria potrzebują, popatrz na najnowszą metodę wspomagającą filtrację, słynne "polimery w morskim" dają lub będą dawać nieograniczone możliwości w karmieniu korali, więc trochę wybitego planktonu nie zrobi krzywdy SPS i LPS, ja też przeszedłem Weipro, Deltec APF, ATI250, a teraz składak z pod ręki Thcskiba i ten uważam za najlepszy z których miałem.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman, dlatego napisałem "słynne" z przymrożeniem oka to mialo byc :googleye

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kocham Was chlopaki:love Myslelem ze temat trudny i raczej malo kto sie wypwie a tu prosze wypracowania.

Seba czy aby TMC w V2 skim nie probowal tej zwezki podrobic?

2683-venturi4.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb niestety dysze venturi np mazzei są bardziej prądożerne.

i jeszcze nie widziałem konkretnego doświadczenia odnośnie wybijanie / oszczędzania planktonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, zwężka Venturi jest znana nie od dziś i wykorzystywana jest w wielu dzidzinach techniki, przemysłu i innych. Chodzi o to że zwężki firmy Mazzei zostały metodą prób i błędów doprowadzone do ideału :googleye

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możne nie prób i błędów a raczej obliczeń ,ale owszem jeśli chodzi o możliwość zrobienia mieszaniny cieczy z gazem na danym odcinku rury to tak zwężki są ok . Ale co to znaczy ideał :googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barty czemu pradozerne?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barty, co to znaczy prądożerne? Chodzi o to ze potrzebują pomp o dużym wydatku? Prawda, może kiedyś tak było, ale po pierwsze w obecnej erze energooszczędnych pomp nie jest to problemem, a po drugie w zastosowaniach do odpieniaczy nie ma potrzeby stosowania dysz o niewiadomo jakim przekroju, a po trzecie nie są do ich napędu uzywane pompy inne niż do innych odpieniaczy. Wystarczy wejść na sronę Schurana i obejrzeć, mój na przykład jest deklarowany do 1000 litrów, patrząc na to jak pracuje jestem skłonny w to uwierzyć, a napędza go AB 2000/1 :googleye

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompa ze zwężką na wyjściu będzie pracowała pod maksymalnym obciążeniem z igłą obciążenie jest dużo mniejsze. Np. biorąc np dwie takie same pompy np AB 2000/1 i dając do jednej zwężkę pompa będzie opierała maksymalną moc 38W , gdy założymy igłę moc spadnie o około 1/2 ( w komorze pompy z igłą mieszanina wody i powietrza jak i sama igła maja mniejsze opory)

zakładam ze wydajność wodną i powietrzną można osiągnąć podobną.

pozdr..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Rafal ma takie zwezki?, albo gdzie mozna obczaic wymiary? zaraz chyba rozbieram odpieniacz. Jezeli chodzi o pradozernosc to moj popycha pompa Rio model 2500. Moc 31W, 2972L/h (ze tez producent podal dokladnie taki wydatek:D)

W praktyce miernik pokazuje 20-21W

Barty wychodzi na to ze im bardziej obciazasz pompe tym mniej pobiera pradu:googleye


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barty, masz oczywiście rację że łopatą zagarniesz więcej prądu niż igłą, tyle że, jaka oszczędność wyjdzie nam w skali roku? Myślę że to tak marginalne koszty w stosunku do całej reszty że nie ma sensu się nad nimi roztkliwiać :googleye

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zależny kto ma jaką pompę w odpieniaczu :googleye

poza tym racja, temat dotyczy cichości wiec odeszliśmy troche od tematu

pozdr..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale fajnie się merytorycznie gada z człowiekiem który coś wie, więc myślę że Grześ nam tego za złe miał nie bedzie:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seba nie zagaduj mnie rozkladam odpieniacz:D

mokre rece mam


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie szalej chłopie :googleye Poczytaj najpierw, przeanalizuj, pokombinuj i potem podejmij decyzję :clowning tu masz do pomocy link strony producenta odpieniaczy na Venturi zza oceanu, wiadomo ze chwali swój towar, ale to ze konstrukcja nie została zmieniona prze 20 lat i nadal świetnie się sprzedaje to już o czymś świadczy, są też opinie użytkowników tóre mozna znaleźć na Reefcentral, w sieci i na tej stronie, warto poczytać :)

http://www.lifereef.com/frame.html

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz sie opamietalem i uspokoilem :googleye dziekuje za stronke

Umnie ta podrobka wyglada tak, i chetnie bym to wyslal Rafalowi na proby ale daliscie mu tyle roboty ze ode mnie niema nawet czasu telefonu odebrac:clowning.

2683-p1010130.jpg

2683-p1010132.jpg

2683-p1010138.jpg

2683-p1010141.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysza jak dysza, nie ważne jak wygląda tylko jak działa. Nie wysyłaj tylko sam się pobaw, ważne jest dobranie pompy o odpowiednim wydatku w stosunku do dyszy i do wielkości odpieniacza inaczej nie zabangla :googleye

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytania:reading

Co daje wirnik ze zmienna geometria lopatek?

Czy dlugosc wezyka zmniejsza ilosc zasynageo powietrza?

Jak zrobiony jest tlumik w srodku:baby

Z gory dziekuje:waving


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.