Skocz do zawartości
Ziemniok

ReefMax by Ziemniok

Rekomendowane odpowiedzi

Widok z boku i nieco z góry:

dsc03891m.jpg

dsc03892q.jpg

Coś mi się pojawiło na tej największej skale u góry. Rdzawy, żywo rudy osad?

dsc03893a.jpg


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie ok:) ale ten duży kawał na górze jakoś spłaszcza mi całość.. pewnie jeszcze będziesz mieszał i przestawiał i tak :playing) skałę też mam z erybki, mało życia miałem, ale dojrzewanie szybsze + brak niechcianych niespodzianek :strutin (moja leżała w sumpie 4tyg zanim odebrałem)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego opieniacz mi nie pieni? W pierwszych dniach tylko troszeczkę, troszeczkę popienił ale raczej samą wodą, a do dziś stoi "nieczynny"...


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam tą skałę i niestety za dobra nie jest. Ale to pierwsza skała którą widziałam irl. Jak zobaczyłam w działającym zbiorniku jak powinna wyglądać... to cóż zachwycona nie jestem. Do super porowatości to jej wiele brakuje, niestety. :playing

Radziłabym też potestować NO3 (najlepiej Salifertem) u mnie jest po 2 tygodniach nadal wysokie, mimo że "żywa woda" była, też z erybki. Po 2 dniach od założenia akwarium test na NO3 pokazał 100 (a to koniec skali...). Testowane Salifertem, wcześniej JBL pokazał 240 (też koniec skali). Po 50% podmiance na wodzie z działającego akwarium NO3 spadło do 50 (Salifert). Teraz kolejne 50% i NO3 jest między 25 a 50... Póki co w akwarium są 2 krabiki, od soboty kilka ślimaków i 2 testowe koralowce, więc nie ma co syfić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlałem pierwszego czy drugiego dnia 40 ml bakterii.. kolejna dawka za pare dni.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy po paru dniach: W nawiasach wartości z samego początku

Ph 8 (<7,4)

kh 11 (12)

No2 0,02 mg/l (0,05 mg/l)

No3 10 mg/l (5 mg/l)

NH3 0,1 mg/l (0,5 mg/l)


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę mam bardzo podobną (również z eRybki i również odgazowaną) - szału faktycznie nie ma, ale nie ma też tragedii. U mnie poważne dojrzewanie zaczęło się po około 2 tygodniach. Na początku, tak jak u Ciebie pojawił się jedynie brązowy nalot (okrzemki), później pełną parą ruszyły wszelkiego rodzaju glony zielone. W momencie kulminacyjnym w akwarium było jak na łące. Ale na szczęście w miarę upływu czasu i dodawania kolejnych glonożerców do ekipy czyszczącej, plagę udało się opanować, a teraz - po 2 miesiącach - po glonach nie ma śladu (prawie).

Obawiam się, że nie unikniesz tego etapu dojrzewania, ale trzymam kciuki żeby Ci się udało.

A baniak fajnie się zapowiada. Czekam na ciąg dalszy. :playing


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#250582 Sienki :

po 2 tyg na skale i wodzie od nich NO3 10 ;D a co do kawałków http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=27803 widać mniej więcej jakie mam:)

ps. lejesz jakies bakterie na start?

Huh... Widać co akwarium to inaczej to wygląda. Choć całkiem możliwe, że tylko ja tak pechowo trafiłam.

Nie zaśmiecam więcej tematu i życzę powodzenia. :playing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrozumcie że lanie bakterii do pustego zbiornika jest zupełnie bez sensu. Bez pożywienia giną od razu. Nic to nie daje .

Żeby zbiornik zaczął dojrzewać to musi być w nim życie - tzn coś musi brudzić wodę. Stopniowo ale od praktycznie od włożenia skały trzeba mieć też życie w akwarium . Inaczej nic nie zacznie nawet dojrzewać. A potek każdy po miesiącu myśli że już można ładować korale itd . A tu trzeba od razu ale po trochu . Zwłaszcza jak dajecie taką skałe na której nie ma zupełnie życia.

A odpieniacz nie pieni bo nie ma czym .... Wodę masz jałową .


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#250643 adamparker :

Zrozumcie że lanie bakterii do pustego zbiornika jest zupełnie bez sensu. Bez pożywienia giną od razu. Nic to nie daje .

Żeby zbiornik zaczął dojrzewać to musi być w nim życie - tzn coś musi brudzić wodę. Stopniowo ale od praktycznie od włożenia skały trzeba mieć też życie w akwarium . Inaczej nic nie zacznie nawet dojrzewać. A potek każdy po miesiącu myśli że już można ładować korale itd . A tu trzeba od razu ale po trochu . Zwłaszcza jak dajecie taką skałe na której nie ma zupełnie życia.

A odpieniacz nie pieni bo nie ma czym .... Wodę masz jałową .

Nie do końca się tu zgodzę...

Na początku sama skała 'brudzi' wodę, bo w środku jest mnóstwo martwych i rozkładających się organizmów. Dopóki w wodzie jest NH4, dopóty w skale jest dość 'syfu' który będzie stanowić pożywkę dla bakterii. I nie ma tu znaczenia jak bardzo skała jest odgazowana. Moja była odgazowywana ponad miesiąc, nie miała na zewnątrz żadnego życia, a i tak ze środka syfek oddawała (i wciąż oddaje).

Zgadzam się natomiast z tym, że warto 'stopniowo i praktycznie od początku' dodawać jakieś życie - choćby pustelniki. Twarde są skurczybyki i byle co ich nie ruszy, a nie dość że same wydalą kolejne porcje pożywki dla bakterii, to jeszcze i przyczynią się do szybszego wyczyszczenia syfu ze skały.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem odpieniacza rozwiązany. Był luz na przewodzie doprowadzającym powietrze... dwie opaski zaciskowe, oring na przejście przy kubełku, i pieni jak oszalały!! Dodałem kolejną dawkę bakterii. Co zauważyłem - woda paruje szybkciutko jak cholera, co dwa dni dolewam kilka litrów.

Dobre wieści z frontu... :D DOJRZEWANIE ROZPOCZĘTE ! :D

Tak było przedwczoraj ( pojawia się brązowy nalot ):

dsc03892.jpg

A tak jest dzisiaj :D

dsc03900h.jpg

dsc03902a.jpg

dsc03901q.jpg

Jeżeli dobrze rozumuje, to okrzemki? :D No i kiełkuje zielone "szczęście" :

dsc03904b.jpg

A tu rozgwiazdka (bezpieczna?) i rurówki białe i jedna czarna vel."brzydkie kaczątko" :D

dsc03896uv.jpg

dsc03898c.jpg

dsc03899d.jpg

Na koniec pytanie, czy pęcherzyki powietrza na skale, na tych brązowych fusach, to dobre i naturalne zjawisko?


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak go ustawić dobrze ?? u mnie też chodzi cały czas (ten nad przelewem co w nim niby biobale miały być)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawione na 25.5 i jest ok :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fsktycznie :D Dzięki chłopaki. Podziałało :D Myślicie że za kilka dni mógłbym wpuścić ekipę czyszczacą? Kilka ślimaków, ze 3 pustelniki i 2 krewetki aboinensis?


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłby ktoś pomoc...? Może to zabrzmi nieciekawie, ale to forum zmieniło się dużo przez te 4 lata...


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno możesz dać ślimaki i krabiki (sama je wpuściłam po tygodniu za radą doświadczonych akwarystów). Z krewetkami nie pomogę. Mi (2-tygodniowy Reefmax) kazano jeszcze poczekać, ale u Ciebie parametry wody są lepsze. Musisz się uzbroić w cierpliwość, może ktoś z większym doświadczeniem Ci odpisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy z dziś:

Ph prawie 8

kh 12

No2 0

No3 5

NH3 0,1

Jak myślicie? Chcę jechać za godzinę do eRybki.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NH3 powinno byc 0.Takze lepiej poczekac ze zwierzakami.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem do panelu wczoraj dosyć niemały woreczek pozostałej mi żywicy. Czy dobrze postąpiłem..? Podobno może działać szkodliwie?


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką zywice wsadziles do panelu?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tą którą dostałem do filtra DI. Część się nie zmieściła, więc dodałem do panelu. Widziałem, że ktoś tak właśnie robił. Troche tej żywicy jest również w Chemi Pure Elite jak widziałem.

Zmierzyłem PO4 - między 0,1 a 0,25.

Kupiłem narazie to co najtwardsze - 2 Tectusy, Strombusa, 3 pustelniki - dwa czerwone, jeden niebieski.

Kupiłem jeszcze jednego ślimaka którego nazwy zapomniałem :D Dwu członowa nazwa, podpowie ktoś? :D

Dostałem dwie muszle gratis - jak się okazało, jedna z nich to ślimak. Oprócz tego z nowości to refraktometr, po dzisiejszej tłuczonej przygodzie z salimetrem AM :D


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ziemniok, szybko wyjmij tę żywicę.

Chociaż pewnie nie trzeba się śpieszyć - więcej już nie przyjmie.

Zmierz podstawowe parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.