Skocz do zawartości
spirou

[40l] mój pierwszy poligon doświadczalny

Rekomendowane odpowiedzi

Kilkanaście lat miałem akwarium słodkowodne - ogólne, malawi, tanganika, ostatnio przeprowadziłem się i warunki lokalowe pozwoliły na postawienie w pokoiku małego akwarium.

Chęć posiadania swojej rafki nasiliła się po wakacjach 2008 i odwiedzinach Egiptu (snorkeling i te sprawy :) )

Prawie dwa lata czytania forum, i dziś stoi u mnie mała rafka :) no narazie to raczej gruzowisko, ale będzie dobrze.

Największe szkło na jakie mogłem sobie pozwolic to 63litry.

Pierwsza porażka - to panel - aby zajmował najmniej miejsca - wymyśliłem że będzie bez przegród - tylko jedna trójkątna komora - najłatwiej było to wkleić bo to przeciez tylko jedna ścianka. Woda dostawać się miała do panelu standardowo - przez grzebień, potem zasysana do odpieniacza i wylotem z niego - prosto do akwa.

Pomysł okazał się porażką zaraz po odpaleniu : 1 komora - zmiany poziomu wody w miarę parowania = zmiana zanurzenia pompy odpieńka i co za tym idzie przygody z jego wyregulowaniem, że nie wspomne o ogromnej ilości bąbelków.

Z pomoca przyszedł Sebastek (wielkie dzięki ! :) ) w wysuszonym akwarium wkleilismy panel 3 komorowy - pierwsza komora z grzebieniem = komora odpieniacza, mini bubble stop i trzecia komora - komora pompy powrotu.

Tak skonstruowany panel to jest to - stały poziom wody w komorze w której znajduje się odpieniacz a zmienny w komorze pompy powrotu - dzięki temu widac ile wody odparowuje, i kiedy trzeba dolac RO.

Trochę o sprzęcie :

odpieniacz : beast 400p - z ograniczonym zasysaniem wody (chyba zamocna jest ta jego pompa 1100L jak dla niego) - wisi na krawędzi akwarium

obieg : głowica Aquael z filtra turbo 1100L

cyrkulacja : koralia nano i Tunze 6025

oświetlenie 3x24W - na jednym stateczniku-to był błąd (nowa:Ati Blue Plus i używane : Sylvania Coralstar oraz Narva Blue2)

Samo akwarium to jakies 40 litrów.

W nim 7,5kg skały która przelezała w sklepie w sumpie z pół roku.

połowa wody w obiegu to woda z podmiany z dojrzałego akwarium, druga połowa przygotowana na bazie Preis MeerSaltz (stara seria).

Akwarium można obserwować z trzech stron.

Fotki :

3202-cross1.jpg

3202-front1.jpg

3202-left1.jpg

3202-right1.jpg

Obsada : 3 pustelniki (Calcinus: elegans, laevimanus, californiensis ) chyba o jeden za dużo :)

3 kolonie ZOA,

2 szczepki Capnelli,

kilkanascie rurówek

kilka wężowideł - którym ze skały tylko nogi wystają (szaro-czarne)

parę niespodzianek - o które muszę zapytąc w dziale identyfikacja :)

W jeden z komór panelu - glony sphagetti.

Akwarium funkcjonuje od 17.03.

zasolenie 1,024-1,025

Poczatkowo miałem tylko Tunze ale jest zdecydowanie za mocna jak na moje akwarium, dlatego doszła Koralia. Obecnie tunze włącza się 3x dziennie na pół godziny. dodatkowo słuzy do przedmuchiwania skały.

Na skałkach nieśmiało zaczynają pojawiać się cyjanobakterie.

Przy starcie do zbiornika dodałem pół fiolki BioDigest.

Wczoraj zaobserwowana temperatura w zbiorniku - 29stopni ( :0 ) zmusiła mnie do zamontowania wentylatorka komputerowego nad komorą powrotu.

Zamówiłem sobie w sklepie w Krk test na NO3 - ale niestety mimo początkowych zapewnień - właściciel mi go nie sprowadzi, więc testy - na poczatek na no3 i po4 - zamówię przez internet.

Wszelkie komentarze do moich dotychczasowych poczynań - mile widziane :)

moje pytania :

kiedy wsypac piasek - na razie wstrzymuje się bo sporo syfu leci ze skały, ale wiem też, że jak wsypie - dojrzewanie zacznie się na nowo :/ - 9kg czy 4 jak na dno o wymiarach 42x29cm ?

Kiedy dodac kolejną porcję BioDigest ?

Na co i kiedy wymienić używane swietlówki by akwarium było mniej niebieskie (wszystkie trzy jakie mam obecnie mają jak na moje oko - jednakowa barwę)

W planach

zakup 3 stateczników 1x24W - bo włączanie się 3 świetlówek na raz to pomyłka :/

budowa pokrywy z wentylacją (koniecznie!)

Zmajstrowanie nocnego w oparciu o zwykłe diody LED.

Zakup testów na no3 i po4

Wsypanie piasku.

Wymiana zużytych świetlówek na nowe.

dopiero co założyłem temat a tu już edit :

fotki zwierzaków :

3202-zoa1.jpg

3202-zoa2.jpg

3202-calv1.jpg

i coś co podobno był kiedyś zoa, ale u poprzedniego właściciela przestało się otwierać i u mnie też coś nie zamierza - ma ktoś pomysł co to może być, i co mu dolega ?

3202-zoax.jpg


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 niebieskie świetlówki to niedobrze, daj 2 białe i 1 actynike

Piach wsyp tak po tyg jak już ze skały syf przestanie lecieć i niemasz sie co bać z tym dojrzewaniem :)

Daj 9kg

Ogólnie baniak dobrze sie prezentuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie w 63 litrach wsypalem chyba 7kg i wyszla warstwa 3cm mozna zobaczyc na fotach w dziale nasze akwaria mysle ze 4kg bylo by bardzo optymalne. i czy moze nie za duza ta cyrkulacja ?? nano + tunze to wychodzi 45 razy objetosc akwa.....


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta Tunze pójdzie na sprzedaż, na razie przydaje sie do przedmuchiwania skały z syfu :)

ZAKO : jeśli tą Ati potraktować jako Aktynike - to dokupić np. 2 x AM ReefWhite 10000K czy np. 15000K ?

może w ogóle wystarczy 2x24W ? bo woda grzeje się głównie od świetlówek ? (fakt oprawki są oparte na krawędzi akwarium = a odległość świetlówka - powierzchnia wody to jakieś 2cm.


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to przyszła kolej na małą aktualizację wątku :

Akwarium ma 47dni :

Wyniki testów :

Salifert : Ca=410, Mg=1100, NO3=25, NH4=0,

JBL : Ca=460, Mg=940, NO3=40,

Tropic Marine NH3=0,01, NO2=0,05, NO3=5, pH=8,2, kH=7,5

czyli generalnie - niski poziom Magnezu 9zaczynam dozowanie Tech M - Kenta, i niezaniskie NO3, PO4 jeszcze nie mieżę - nie chcę się denerwować niepotrzebnie.

Obsada :

1x Calcinus elegans,

1x Błazenek (Clarki ?

1x Salarias Fasciatus,

1x Lysmata Aboyensis,

2x Nassarius,

1x Strombus,

około 20x Tectus,

Była Gramma Loreto, ale wcieło - nie ma - prawdopodobnie wyskoczyła, tyle że nie znalazłem suszki :)

Od poprzednich zdjęć zmieniło się ułożenie skały, przybył piasek - około 7kg, masa szczepek (zrobię liste korali - muszę się tylko zebrać w sobie :))

Było trochę zabawy ze zdjęciami - do zdjęc bocznych przykładane tło mimo ze normalnie akwarium można obserwowac z trzech stron, no i zabawa balansem bieli, ale aktualnie akwarium wyglada mniej więcej tak :

3202-img_7964-front.jpg

3202-img_7976-left.jpg

3202-img_7973-right.jpg

ostatni nabytek - Ricordea Yuma - wreszcie trafiła do mojego akwarium :) teraz męczę znajomego o szczepkę Floridy :)

3202-img_7943.jpg

kupiłem ostatnio małą skałkę z zoa (wielkości pudełka zapałek) w nocy świecąc sobie latarką przyuważyłem wieloszczeta który z niej wystawał, wyjąłem więc ją, i powlewałem w dziurki kwasek cytrynowy - to co wylazł przeszło me najśmielsze oczekiwania - ponad 20 wieloszczetów :0 niektóre naprawdę grube sztuki :0 - oto wynik nocnych polowań. Strach wsadzać rękę do akwarium.

3202-img_7917.jpg

Co się działo ostatnio w akwarium :

dwie przyczajone aiptazje wytepiłem - kwaskiem cytrynowym, długo nie miałem - cieszyłem sie z tego, ale jako że pojawiły się dwie - spodziewam się że jest więcej - niestety :D

Obecnie mam najazd gąbek Sycon sp. masa tego w różnych miejscach, żyją sobie swoim zyciem - ani ja im ani one mnie jakoś nie zawadzają zbytnio :D

Nad Akwarium świeci obecnie 2x24W T5 : Ati Blue Plus i Sylvania Coralstar - jest niebiesko, ale mi się podoba.

Tak jak w stopce jest napisane - w zbiorniku od półtorej miesiąca kręcą się pelletki, i chyba przyczyniły się do obniżenia poziomu no3, w każdym razie jest mniej niż było wcześniej - tyle że nie wiadomo czy to dzięki nim, czy poprostu akwarium dojrzewa.

Korale :

Xenia elongata,

Sinularia sp 02,

Caulastrea furcata,

Capnella mbricata,

Clavularia,

Sarcopython crassicaule (chyba),

Entacmaea Quadricolor Green,

Ricordea Yuma,

około 15 odmian barwnych Zoanthusów,

Euphylia : paradivisa, glabrescens, ancora,

Blastomussa marleti,

Acropora sp - wiśniowy osobnik, który ani nie rośnie, ani nie marnieje - poprostu jest,

6 odmian barwnych Discosomy


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no przydalaby sie aktualizacja foto - a jest co pokazywac!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panel : to dwa sklejone ze sobą za pomocą arcyfixa arkusze 3mm grubości PCV, wklejone w akwarium za pomocą silikonu.

Kilka fotek z wg. mnie idealnie ustawionym WB :3202-img_8287.jpg3202-img_8290.jpg3202-img_8292.jpg3202-img_8299.jpg3202-img_8304.jpg

Co się zmieniło w akwarium ?

- przybyła cała masa szczepek przeróżnych korali (grzybki, zoa, sps, lps, itd, itp,)

PO4 - niewykrywalne, NO3 około5,

ukwiał jak siedzi tak siedział, ostatnio zmieniam swiatło z 2x24W na 3x24W, ale zmian jeszcze trochę przedemna, sól - mieszanka Preis i TM PR, pelletki, troszke podnosiłem KH, Ca i Mg, utrzymuję w zasadzie podmiankami, akwarium poza karmieniem robi się bezobsługowe :nono

ostatnio pojawiła się 1 aiptazja - albo przywlokłem ze szczepką od kogoś, albo się odradza ze skały - sam nie wiem :0 - w każdym razie wytępiona.


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie - zoa są wyczesane :nono te pomarańczowe i różowe to czad

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cieszę się że i wam te zoa się podobają :)

poniżej kilka odmian barwnych z moich zbiorów.

skąd mam te zoa ? hmm... 4 z 15 fotek to zdjęcia zoa od kolegów z forum,

reszta (jak to ująć by regulaminu nie naruszyć :nono ), hmm kupione - w Krakowie :)

3202-alll kopia800.jpg

EDIT : fotki krabów (teraz doczytałem) wstawię - nie ma problemu - wstawię :)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny projekt. Rozumiem, że całe akwarium ma wymiary: 60x30x35? Ile przeznaczyłeś na panel? Piszesz, że akwa bezobsługowe - jak rozwiązałeś dolewkę? Mógłbym prosić o zdjęcie całości (tak żeby było widać cały sprzęt)? :clapping


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjne te zoaski, tylko pozazdroscic.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja te z chcę takie Zoaski !!!!! buuuuu ale cudne !


Przebywając z kotem w bliskiej zażyłości można się nabawić kompleksu niższości :)

nano-reef 20L kupiony-13.IX.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za słowa .... zazdrości :)

_

w akwa generalnie w porządku - przestałem karmić, przestałem dozować cokolwiek - oprócz podmian wody co 2 tygodnie.

powodem było NO# na poziomie 50 ( :0 ), spadło obecnie poniżej 10 co mnie bardzo cieszy :)

2 dni temu wymieniłem pompę obiegu na mocniejszą i niestety na szybach pojawiają się gluty - zasługa zbyt dużego przepływu wody przez pelletki, będę musiał ją nieco skręcić...

Poniżej dość aktualne fotki :)

3202-img_2349++.jpg3202-img_2350++.jpg3202-img_2351++.jpg3202-img_2355++.jpg3202-img_2361++.jpg3202-img_2362++.jpg3202-img_2367++.jpg3202-img_2392++.jpg3202-img_2400++.jpg3202-img_2417++.jpg3202-img_2426++.jpg3202-img_2456++.jpg

ostatnie dwie specjalnie dla Lizarda :D - ciężko drania uchwycić, udało się dopiero w nocy - po włączeniu lampki biurkowej nawet się nie przejął, dlatego takie fotki :D

ktoś wie może co to za koral na ostatnim zdjęciu korali ? Mi to wygląda na Blastomussę...


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki po prostu petarda!!!:):clapping:clapping

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fotki mistrz :kapelusz


Zbiornik 95x50x50 os 7x17W + actinica Led APF600 ,2x Koralia 3, sump 80L einheim 1250 start 10.2009

akwar1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdjecia krabika piekne, jakby pozowal :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no, czym pstrykasz? :D BRAWO ! :( musze się w końcu do Ciebie wybrać z paczką :D

Tobie zdradzę, że mój oshimai jest już w drodze do mnie :D jutro rano odbieram między innymi tego kraba z dworca PKP :strutin

NARESZCIE :D !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.