Skocz do zawartości
adamus_23_as

proźba o opinie "sprzęt akwa 330 l

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

Mała proźba do zaawansowanych morszczaków.

Jestem przed zakupami do mojego akwa i prezentuje małe zestawienie do oceny.

proszę o opinie.

Pozdrawiam

Akwa 330 l 100/60/55h

oświetlenie 8X39w ATI powermodule

cyrkulacja 2xtunze 6055 lub 2xkoralia 4(opinie )

odpieniacz APF 600

pompa obiegowa nj 3000 lub 4500?(opinie)

osmoza 75 i DI 20mb

autodolewka?? (opinie)

ok 50 kg skały

sól 20 kg preis


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę wszyscy już czują swieta.:)

Nadal i z niecierpliwoscią czekam na opinie.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie jest w stanie przedstawić Ci rzeczowej opinii na temat sprzętu, jeżeli nie opiszesz planów co do obsady w akwarium..

Takie oświetlenie jest już naprawdę silne. Planujesz akwarium typowo SPS? Dla miękkich i LPS może być za jasno. Z cyrkulacji wybrałbym Tunze, ale dla SPS to przymało. Dla miękkich jednak wystarczająco, a nawet dużo. Ciężko coś poradzić bez znajomości planowanej obsady..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko ok

pompę główną lepiej 4500

autodolewka konieczna np od DrWita-allegro

cyrkulacja hmm może być za mało to tych tunze można by jeszcze coś dołożyć np koralie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wkońcu cos ruszyło.

co do dolewki to tez myslałem o drwit tylko szukałem poparcia.

Co do obsady to tak jak każdy świeżak na początku jakieś miękkie no a jak wszystko będzie ok to zaczniemy wprowadzac sps no ale tu potrzebuje opini od was co do sprzętu .

chciałbym kupic raz z możliwoscią rozwoju a nie cos kupic a póżniej wymieniac bo się nienadaje.

co do światła "że za mocne" jak na litrarz to lampe kupuje z myslą o sps no ale skoro za mocna do miękkich to sam niewiem, mam świecic krócej? wyjąc narazie z 1 świetlówkę czy zamontowac lampe wyżej? śmiało podpowiadajcie!!


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lampa jest ok i masz te dwie możliwość wymontować 2 świetlówki lub powieść wyżej.

JA bym wymontował świetlówki, nie wiem jak ma ten ATI mam nadzieje ze ma 4 balasty nie 2.

pozdr..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli myslisz o sps'ach to miekkich wcale nie wkladaj do akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro planujesz SPS, to dobrze przemyśl to oświetlenie. Nie wyciągaj świetlówek, tylko powieś te lampy na takiej wysokości, aby nie nagrzewały wody! Optymalna temperatura dla SPS to typowo 24-25oC, powyżej ewentualnie 26oC, ale są gatunki, które nie lubią wahań. No chyba, że z propagacji, przystosowane już do wyższych T.

Masz dostatecznie dobrą wentylację? W razie nagrzewania wody, to albo wyzej lampy, albo nawiew na taflę wody, albo droższy wariant - chłodziarka. Na lato, nie lada problem przy SPS. No chyba, że pomieszczenie "trzyma" niską temperaturę otoczenia. 320W oświetlenia, to już spora grzałka do wody.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem wczesniej,, jestem "nowy" i niewiem czy chce miec od razu sps. z tego co wyczytałem korale te sa wymagające i nietoleruja wachnięc parametrów itd. ja się najpierw musze wszystkiego nauczyc żeby rzucic się na sps chyba ze sie mylę????

z tym grzaniem wody to sam niewiem jak bedzie. Niby w salonie kamienna podłoga to powinna wychładzac pomieszczenie,

ale przy upałach 40 st to zobaczymy. generalnie tu jest zagatka...powermodule+chłodziarka to jest spory koszt.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x6055 to faktycznie troche malo. To pompy sterowalne wiec zazwyczaj nie dzialaja non-stop na 100%. Wiekszy ruch pomaga w stabilnosci akwa wiec nawet przy miekkasach jest pozyteczny. Poza tym pamietaj o urzadzeniu do sterowania tymi pompami. Co prawda 6055 dziala tez bez multicontrolera badz Profiluxa no ale placisz wiecej za ta pompe wlasnie aby ruch byl zmienny. Nie mam sterowalnych Koralii ale z tego co wiem tym roznia sie od Tunze ze aby dzialac koniecznie wymagaja podlaczenia do drogiego sterownika (Wavemaker). Stad nabycie pomp sterowalnych wraz z kontrolerem daje podobna kwote zarowno dla zestawu Tunze jak i Koralia.

Pompa obiegowa AM 3500 moim zdaniem spokojnie zda egzamin, a jest stosunkowo niedroga.

Do chlodzenia na poczatek spokojnie wystarcza latem wiatraki, ale pamietaj ze znacznie bardziej bedzie parowac woda wiec zbiornik na wode RO przy dolewce warto miec spory.


370l + 90l | 30kg LR + 45kg LS + ceramika | APF 600 | Mini Red Dragon 3500 | Tunze 6105, 6055x2 & Nano Wavebox | Metis XM 3x150W | ProfiLux Plus 3 eX | balling | Teco | glonowy, Rowa, wegiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam niektóre wypowiedzi i mam pewne wątpliwości co do zasadności stwierdzenie "wszystko ok". Mam tu niestety nieco odmienne zdanie. Sprzęt musi być dostosowany do obsady, która to może być bardzo zróżnicowana. Mimo, że jesteś nowym akwarystą morskim to zapewne wiesz, że bezkręgowce morskie cechują się bardzo zróżnicowanymi wymaganiami. Myślę, że dobrym wyznacznikiem jest tutaj wybór zwierząt bytujących w naturze na podobnym piętrze (głebokość). Nie zgodze się z wypowiedziami, że taka lampa jest odpowiednia dla miękkich. Korale takie jak grzybowieńce, a nawet niektóre drzewka (np. popularna Sinularia brassica)nie lubia takich warunków. Tak samo z LPS-ami. Duża część z nich nie rośnie w takich warunkach prawidłowo. Prześwietlone korale tracą kolor, a ich ekspozycyjność staję się...dyskusyjna...

jeżeli jednak planujesz zróżnicowaną obsadę, to czy jesteś pewien, że chcesz stosować lampę T5? Przy takiej obsadzie lepiej zdecydować się na żarniki HQI, gdyż pozwalają tworzyć bardzo zróżnicowane warunki świetlne w zbiorniku. Opdowiednie rozmieszczenie żarników sprawia, że natężenie światła po bokach i na dole akwarium jest idealne dla LPS i miękkich, górne partie są natomiast wspaniałym miejscem na hodowlę SPS'ów. Przy świetlówkach światło rozprowadzone jest równomiernie (wsytępuje tylko spadek natężenia w poziomie, ale duzo mneijszy niż przy HQI). Jeżeli dobrze pamiętam to mtos zmierzył, że żarnik HQI 250W 12kK ma PAR w górnych strefach około 800-900, a w dolnych 100-150, nie jestem jednak pewnien tych wartości. Osobiście posiadam bardzo silne światło w zbiorniku nawet jak dla SPS (2x250W HQI w akwarium 300litrów), a mimo to stworzyły się po bokach ciemniejsze strefy, w których mam kilka miękkich i LPS. Dobrze sie tam czują, a efekt jest wg mnie bardzo fajny. Polecam tego typu rozwiązanie. Ponadto HQI tworzy refleksy świetlne, które sprawiają, że akwarium wygląda bardziej naturalnie i powstaje zjawisko "ruchu" wody. Akwarium wyglada bardziej dynamicznie. Ponadto SPS'y uwielbiają światło HQI.

Kwestia cyrkulacji.. tutaj można dyskutować bardzo długo. SPS bardzo lubia silną cyrkulację, co widac po ich wzroście. Np. montipory tworzą grubsze "pędy" (szkielet), a seriatopory sa mniej "łamliwe" przy silnej cyrkulacji i nie obumierają w głębszych partiach. Miękkie nie lubią cyrkulacji (poza drobnymi wyjątkami). Osobiście proponowałbym np dwie pomy 6055 do tworzenia zróżnicowanych prądów wodnych + jedną 6080 do stworzenia ogólnej cyrkulacji. Przy odpowiednim ustawieniu raczej miękkie się dostosują, a zmienna cyrkulacja (sterowalne 6055) bardzo służy SPS-om.

Do chłodzenia wody polecam wentylatory komputerowe zamontowane w sumpie.

Kwestia dolewki to formalność więc nie będę się rozpisywał.

I na koniec dośc ważna informacja: Jak chcesz miękkie+SPS to ciągle powinieneś mieć dobrej jakości węgiel aktywny w zbiorniku (miękkie truja wodę!).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#249933 PanMandaryn :

Osobiście posiadam bardzo silne światło w zbiorniku nawet jak dla SPS (2x250W HQI w akwarium 300litrów), a mimo to stworzyły się po bokach ciemniejsze strefy, w których mam kilka miękkich i LPS.

Chłopie! 2x250HQI na 300L wody i wiatraki komputerowe???....:) No to gratuluję rachunków za prąd i wytrzymałości współlokatorów na zapachy! Przy takiej nagrzewnicy i parownicy rozdmuchanie tego na lokal to istny smród.. Czy masz może dobrą wentylację ? Bo zdaje się chłodziarka by się tu raczej przydała a nie wentylatory.

A poza tym, czy nie masz zwęglonych korali na górze???? :):):)

#249933 PanMandaryn :

I na koniec dośc ważna informacja: Jak chcesz miękkie+SPS to ciągle powinieneś mieć dobrej jakości węgiel aktywny w zbiorniku (miękkie truja wodę!).

Te studia środowiskowe bardzo Ci się kolego przydadzą :) Mam nadzieję, że jest tam coś z biologii, bo wtedy wiedziałbyś, że kolrae miękkie tak jak każde korale żyją i ożywiają się dostarczając pokarm innym stworzeniom.

Od filtracji wody są odpieniacze białek, czyli urządzenia natleniające wodę, a tym samym utleniające. Podwyższają redox w wodzie. Stopień utleniania to stopień czystości wody. Jakie trucie ???

A węgiel to możesz sobie kolego zaaplikowac na wstrzymanie żeby sobie łap nie poparzyć tymi HQI.

Nie kwestionuję żarników HQI, sam takowe używałem, ale poczytaj sobie o widmach świetlówek T5, zwłaszcza ATI czy NARVA, popatrz na galerie kolegów. A nie przytaczaj swojego baniaka jako wzór ponad czasy dla nowego kolegi. :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sprzęt bardzo dobrze wybrany, adamus planuj od razu SPS bo znając życie miękkie ci się szybko znudzą, cyrkulację zostaw taką jak jest (chociaż ja bym brał jvp-102 cena!!!) najwyżej dorzucisz kolejną pompę albo tą sprzedaż i kupisz mocniejszą.

- Jeszcze uwaga co do skały - ja bym kupił na początku ze 30kg, a potem zobaczył jak to wygląda i dorzucił resztę jeżeli będzie mało, skała skale nie równa więc różnie to z nią bywa.

- Ja bym brał sól TM bioactive.

- Dolewka na pewno się przyda.

Działaj :)

Powodzenia

Tomek


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też polecam sól Tropic Marine Bio Active. Sól Preis Meersalz ostatnio się bardzo pogorszyła. No i cena nie zachęca.

Co do skały ja zaś wrzuciłbym optymalnie 40kg. W 300l baniaku to akuratnie. Potem dojdą szczepki LPS itd...

W sumie zgadzam sie z tomiooo :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wszystkim za rady z wielu napewno skorzystam. co do oświetlenia to hqi chyba odpada ze względu na mój wymiar akwa 100 cm dług.. najodpowieniejsze sa świetlówki t5 . oglądałem galerie i widziałem piękne akwaria na t5 wiec aż takiego wpływu tu chyba niema. idealnym przykładem jest akwa koleżanki niki!! bardzo podobny rozmiar też 8 x 39 no i piękny las korali jak z bajki.oby moję było w połowie takie ładne to już będę się cieszył!! co do cyrkulacji to będę trzymał rękę na pulsie jak bedzie za mała to dokupie cos,, co do sterowani planowany profiluks no ale nie wszystko na raz.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#249986 mufti :

Mam nadzieję, że jest tam coś z biologii, bo wtedy wiedziałbyś, że kolrae miękkie tak jak każde korale żyją i ożywiają się dostarczając pokarm innym stworzeniom.

Co najmniej kilka z twoich teorii mnie zadziwiło ale proszę o rozwinięcie przynajmniej tej zacytowanej powyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RS

Mam na myśli łańcuch pokarmowy. Co tu rozwijać... Od tego są książki i własne obserwacje. Ale nie nazywałbym tego "truciem wody" na które lekarstwem jest "węgiel"... Sorry...

Właściwa filtracja, utrzymanie odpowiedniego poziomu ORP i tyle w temacie. Trzeba mieć o tych rzeczach jakieś pojęcie.

A poza tym, z całym szacunkiem do Ciebie :) , jakie "moje teorie" Cię zadziwiły?

Przecież to co piszę jest proste jak konstrukcja cepa. Nie wiem nad czym się tu roztrząsać? :)

Doradzamy koledze każdy jak może i przyznasz, że kolega @adamus_23_as ma całkiem dobre podejście do tematu.

Po co więc od razu wypalać np. z elektrownią HQI 500W na 300L wody???

I to na starcie baniaka??? Nie nazwał by, tego dobrą radą.

Nie mówiąc już o [green]ochronie środowiska[/green]... Gdzie przy żarnikach HQI straty mocy są takie, że dla tej mocy lamp ciągnie to sporo ponad 550W!!!


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem ciekawy jak się ożywiają te miękkie dostarczając pokarm innym. Potem sobie pomyślałem, że to może jest "literówka" :)

To wcale nie jest tak proste jak budowa cepa.

Drwisz z metod innych akwarystów. Zupełnie niepotrzebnie bo skoro się sprawdzają to znaczy, że być może nie są złe.

Tym bardziej, że w wielu miejscach moje obserwacje zgadzają się z obserwacjami Pana Mandaryna.

Piszesz o właściwej filtracji a sam instalujesz w akwarium ponad 200 litrów z rybami Biostar Flotor a ORP stało się chyba jakąś twoją obsesją. Przeczytałem twój dziennik i uważam, że akwarium zaskoczy cię jeszcze nie raz.

Kiedyś widziałem jakiś film (zupełnie nie pamiętam jaki), z którego zapamiętałem dość mądre zdanie : "Unikaj stanowczych stwierdzeń a nie wyjdziesz na głupka."

Nie miałem nic złego na myśli, nie chcę się kłócić. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, spoko :)

Wyluzujmy, bo nie chodzi o kłótnie, Broń Cię Panie Boże :)

Dzięki że zerknąłeś na mój ostatni dziennik.

Jak sam zauważyłeś jestem dość kontrowersyjny w niektórych podejściach do tematu (jak wiekszość z nas :) ).

Nie jest to mój pierwszy baniak. W przeszłości stosowałem ruuuużne metody, oświetlenia itp. itd...

mam na koncie ponad roczne dośiwadczenie z 30L nano-rafką na samej cyrkulacji. "I tyż było :)".

Doradzamy koledze i tyle.

A Twoje rady są zawsze mile widziane. Czytałem wiele Twoich postów :)

Tak więc nie chodzi tu o jakieś pieniactwo, a o zdrowy rozsądek i dobre rady.

#250034 rs :

Piszesz o właściwej filtracji a sam instalujesz w akwarium ponad 200 litrów z rybami Biostar Flotor a ORP stało się chyba jakąś twoją obsesją. Przeczytałem twój dziennik i uważam, że akwarium zaskoczy cię jeszcze nie raz.

Moje podejście do stopnia utleniania wody może wyglądać na obsesję, ale tak się akuratnie składa, że dla mnie jest ważniejszy niż poziom pH. Z resztą podobnie jak u większości kolegów na zachodzie :)

Można mieć NO2=NO3=0 i pH 8.20, a redox 250 i nie wiedzieć dlaczego LPS padają....

A poza tym nie jestem zwolennikiem podchodzenia do tematu bazując na "markach". Dlaczego AM Biostar Flotor w 220L ma być zły w akwarium z rybami?

Pieni to pieni. Woda czysta, to czysta. Wsadzę Delteca 600-tkę, wywalę 2 razy więcej kasy i będzie tak samo.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie tak samo bo Deltec do swoich odpieniaczy nie wkłada tak badziewnych pomp jak AM 2000 PH.

Nie miałeś okazji się przekonać ale SPS'y naprawdę nie lubią się z miękkimi. Zarówno Peniek jak i Pan Mandaryn o tym wspomnieli. I nie chodzi tylko o inne wymagania ale również o walkę między nimi. Miękkie wygrają jeśli się im na to pozwoli. Oczywiście fajne jest takie mieszane akwarium ale wymaga odrobiny uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RS

Masz ode mnie punkcik :)

A co do nadmiernego oświetlenia baniaka i mojej jak to powidziałeś "obsesji na punkcie ORP" zdania nie zmienię :) :)

pozdrawiam :)

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Są gorsze obsesje, nie martw się swoją.

Oświetlenie w dużej mierze zależy od tego gdzie mieszkamy. Gdybyś mieszkał w USA to pewnie miałbyś nad swoim zbiornikiem żarniki 400W jak to mają tam w zwyczaju.

Widać po amerykańskich akwariach, że światło nie zabija korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Mufti.

Z chęcią odpowiem na Pana jakże ciekawe pytania. Przyznam szczerze, że przez chwilę nie mogłem się nadziwić po przeczytaniu tego co Pan napisał. Dziwi mnie to, że nie dopuszcza Pan poglądów innych akwarystów nawet pod rozwagę, a ton Pana wypowiedzi jest wyjątkowo arogancki. Nie znajduję wytłumaczenia dlaczego moje poglądy nie moga być przedmiotem rzeczowej dyskusji, a tylko bezpodstawnej krytyki. Jest to kolejny dowód na to, że w internecie może pisać każdy...

Odpowiadając na Pańskie pytania:

1. Moje akwarium nie śmierdzi. Przynajmniej ja tego nie zauważyłem i nikt z odwiedzających nigdy nie zwrócił mi na to uwagi. Takiego komentarza na forum gdzie piszą zazwyczaj osoby.. pełnoletnie się nie spodziewałem. To trochę... żenujące.

2. Pragnę też przypomnieć, że przy zastosowaniu żarników HQI bardzo wiele zależy od wysokości ich zawieszenia. Ponadto współczesne rozwiązania techniczne pozwalają na skuteczne ograniczenie negatywnego wpływu lamp tego typu na temperaturę wody. Akwarium mam już od dłuższego czasu i nawet w okresie letnim temperatura nie sprawia mi problemu.

3. Proszę też zwrócić uwage na fakt, że w naturze Acropory często rosną w wielokrotnie większym natężeniu światła. Niekiedy nawet są wystawione na bezpośrednie działanie Słońca w wyniku pływów oceanicznych. Warto tez dodać, że na ilość światła jaką wytwarza dane źródło ogromy wpływ ma temperatura barwowa żarnika, a zwłaszcza tzw. "spike" widma, który to wskazuje na barwę światła w jakim dane źródło ma swoje maksimum emisji.

4. Jako doświadczony akwarysta morski (czytałem kiedyś Pana dziennik o niezbyt udanym zakładaniu nano-rafy) wie Pan zapewne, że wytworzenie tej samej ilości lumenów światła niebieskiego wymaga dużo więcej eneregii niż np. żółtego czy czerwonego. Z tej prostej przyczyny żarniki 20kK posiada strumień ~5000 lumenów, a żarnik 10kK juz ~10500 lumenów. Nie powinien zatem dziwić fakt konieczności zastosowania większej ilości źródeł światła, jeżeli chce się zastosować żarniki z dużą ilościa niebieskiego spektrum. Chyba, że wyznaje Pan poglądy "im mniej światła tym lepiej, bo tym mniej glonów w wodzie". Prosze także porównać współczynniki PAR i PUR różnych żarników HQI, a dojdzie Pan do podobnych wniosków.

Ponadto za "wielką wodą" żarniki 400W są stosowane w akwariach głebokich na 60cm lub więcej to już codzienność.

5. Co do toksyczności korali miękkich to dziwi mnie, że nie wie Pan o tym zjawisku. Już nawet Baumeister w bodaj 1998 roku pisał o tym zjawisku. Korale miękkie potrafia wyjątkowo negatywnie oddziaływac na SPS'y poprzez produkcję toksyn i ich wydzielanie do wody. Chodzi tu zwłaszcza o substancje wydzielane w celu prowadzenia tzw "wojen chemicznych", które to są zaliczane do konkurencji o zasoby przyrodnicze danego ekosystemu. Zjawisko to jest znane już chyba od dziesięcioleci. Mowa tu zwłaszcza o koralach takich jak Sarcophyton. Zjawisko toksyczności dotyczy zreszta też wielu innych zwierząt. Substancje te mogą okazać się szkodliwe dla ryb i bezkręgowców. W internecie znajdzie Pan szereg publikacji dotyczących tego zagadnienia. np:

http://www.jvat.org.br/next/future_publications/op_661_09_ok.htm

http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1678-91992010000100011&lng=pt&nrm=iso

a także dyskusje na forach internetowych dot. zaburzeń wzrostu koralowców pod wpływem tych substancji (proszę zwrócić uwagę na pojawienie się kwestii węgla w tej krótkiej dyskusji) np: http://www.bareefers.org/home/node/7323

Oczywiście publikacji jest bardzo wiele, ja zamieściłem tylko "na szybko" kilka wyników z Google. Jeżeli jednak to zagadnienie Pana zainteresowało to polecam Advanced Aquarist's i Reef Central.

6. Co do potencjału redox to nie wiem czemu poświęca Pan temu tyle uwagi. Owszem jest to ważny parametr w akwarium rafowym jak i w środowiku naturalnym. Pozwala między innymi na okreslanie stopnia w jakim może następować proces samoooczyszczania się rzek, co jest powszechnie wykorzystywane w gospodarce wodno-ściekowej, rolnictwie, ochronie przyrody, czy ogólnie pojętej hydrologii. Pytanie osoby tworzacej ten wątek dotyczyło jednak bardziej kompatybilności sprzętu, a nie pomiaru redox...

7. Jest mi niezmiernie miło, że troszczy się Pan o moją edukację. Myślę, że jako młoda osoba muszę się ciągle jeszcze wiele nauczyć. Daleko mi do człowieka, który przedstawia swoje osiągnięcia jako idealne. Nie uważam też by moje akwarium takie było. Jednak przez ostatnie 7 czy 8 lat zdobyłem trochę doświadzcenia w tej dziedzinie. Przynajmniej tyle, by oceniać pewne rozwiązania techniczne i metody, które sam testowałem. Oczywiście rozumiem, że u kogoś innego może się sprawdzać coś co u mnie nie zdało egzaminu (i odwrotnie), jednak po to jest to forum by wymieniac poglądy. W związku z tym ma Pan pełne prawo nie zgadzać się z tym co napisałem. Jednak zarzuty o śmierdzące akwarium (którego Pan nawet nie widział), czy niedoedukowanie są w mojej ocenie chamskie i nie przystoją osobie w tym wieku.

8. Co do ochrony środowiska, to myli ją Pan chyba z nawiedzoną ekologią, z czym nie mam nic wspólnego. Nie chodzi o dramatyczne ograniczenie konsumpcji prądu (tego i tak nie unikniemy w wyniku rozwoju cywilizacyjnego), a raczej o szukanie rozwiązań produkcji tzw "czystej eneregii". Jeżeli to zagadnienie Pana interesuje polecam czasopisma "Aura", a także "Człowiek i Środowisko", "Ekoinżynieria", "Ochrona Powietrza i Problemy Odpadów", które to pozwolą Panu ma tworzenie bardziej merytorycznych wypowiedzi w tym temacie.

"Wyluzujmy, bo nie chodzi o kłótnie, Broń Cię Panie Boże" - Ja także podpisuję się pod tym stwierdzeniem i pozdrawiam serdecznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mandaryn, ja bym się nie wysilał, Mufti wie lepiej... Mufti, proszę nie pisz już w tym temacie, takiego steku bzdur wypowiedzianego tak obraźliwym i chamskim tonem długo już nie widziałem... W ogóle to najlepiej zamknąć ten temat bo do niczego dobrego nie doprowadzi.

Wesołych Świąt wszystkim życzę :playing

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.