Skocz do zawartości
Ewaise

Wysokie NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od 2 tygodni jestem posiadaczką Reefmaxa i jednocześnie problemu z NO3. Woda z erybki (z działającego zbiornika), niecałe 10kg odgazowanej skały (też z erybki) i 8kg żywego piasku. Po zalaniu NO3 240 (test JBL'a - najprawdopodobniej przeterminowany). Po 2 dniach pomiar salifertem i NO3 = 100 (koniec skali). Podmianka 50% wodą z działającego zbiornika (tu NO3 prawie niewykrywalne). Po niej NO3 spadło do 50. Później kolejna podmianka (z wody z tego samego zbiornika) i teraz jest tak między 25 i 50. Co jest nie tak? W akwarium są 2 krabiki i 2 koralowce, więc raczej nie ma co syfić...

NO2 0.05

pH 8.0

zasolenie 1.023

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dodałam. Ale... od razu po włożeniu skały i zalaniu wodą tak wysokie NO3? Z czegoś się musiały te azotany wziąć i zastanawia mnie z czego. Przeglądam dzienniki, tematy z działu "Nasze akwaria", gdzie często są podawane wyniki testów i taki wysoki poziom NO3 nie jest normą. Może coś zrobiłam źle, tylko co? I jak to naprawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w skale mimo że odgazowana mogło sobie coś siedzieć :playing poruszyłaś skałą, pewnie szczotą przed włożeniem nie czyściłaś, do tego piasek, który też mógł coś dodać :strutin dopiero 2 tyg, wiec spokojnie, pierwszą podmianę robiłem dopiero po 2 tygodniach - ponieważ jestem niecierpliwy :D

Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi :)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tez postawil na skale. U siebie raz w tygodniu przedmuchuje skale i zawsze po tym zabiegu azotany szybuja w gore.

Z tymi podmiankami to ja bym przystopowal bo juz pewnie rozjechalas parametry. Podmanka nie wiele daje w walce z NO3 a sprzyja rozwojowi cyjano.

Masz tam jakis gabki w tym panelu?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała była czysta, bez żadnego nalotu. Pro forma została jeszcze wyczyszczona przeze mnie, ale to raczej dla spokoju sumienia niż rzeczywistej potrzeby.

Podmianki są częste, ale z wody z działającego i stabilnego zbiornika. Dlaczego miały by mi rozjechać parametry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thomash666 spadek po podmianie wynika z matematyki :playing chociaż dziwne dla mnie byłoby to że akry i dużo innych delikatnych stworzeń żyło i pięknie wyglądało w tej wodzie :strutin sam miałem wodę z wystawowego 800l :D)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie parametry w dzialajacym zbiorniku?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W panelu jest gąbka i kilka kulek. Reszta kulek wywalona, te patyki z watą także.

A co do wody, to moja nie była z tego wystawowego zbiornika. Żeby nie było wątpliwości: nie twierdzę, że woda jest zła, czy że zła jest skała. Ale coś musi być nie tak, skoro przy braku potencjalnych producentów azotanów w akwarium utrzymuje się ich tak wysoki poziom.

Edit.

W działającym akwarium NO3 bliskie 0. Ledwie zabarwiony test. Pozostałe też książkowe. Tutaj mam pewność, że woda jest dobra. Raz że robiłam testy, dwa że widziałam to akwarium :playing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak się może skończyć mieszanie skałą w dojrzałym zbiorniku? skokiem m.in. NO3, nie sugerowałbym się tym na razie, zresztą przez pierwsze 2 tyg nawet nie myślałem o testach i podmianach :playing

Edit:

z którego akwarium miałaś wodę? one tam są połączone, jest chyba z 3-4 obiegi wody tylko


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam wodę z tych po lewej stronie sklepu (mowa o sklepie w Warszawie). Z kilku po trochu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#250632 Ewaise :

Ja miałam wodę z tych po lewej stronie sklepu (mowa o sklepie w Warszawie). Z kilku po trochu.

no to się dogadaliśmy :playing ja mam z Zabrza :strutin nie masz wpisane skąd jesteś :D

co nie zmienia faktu, że ja obwiniałbym młody baniak i skałę :)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#250606 Ewaise :

...

od 2 tygodni jestem posiadaczką Reefmaxa i jednocześnie problemu z NO3. Woda z erybki (z działającego zbiornika), niecałe 10kg odgazowanej skały (też z erybki) i 8kg żywego piasku. ...

piasek kupiłaś nowy/zapakowany? czy z działającego zbiornika?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sienki - fakt, trzeba by zaktualizować profil. :]

Piasek mam nowy. Podobno taki żywy piach przyspiesza start zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym wyjął skałę wyczyścił ją porządnie szczotką, jeśli piasek był używany to go mocno wypłukał kranówka + ro.

naprodukował świeżej solanki bądź pół na pół z woda z działającego zbiornika o no3<5 i zalał jeszcze raz akwarium.

szybciej i mniej problemowo, bo przecież żadnego życia w nim nie masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli że jednak to nie jest normalny objaw po zalaniu zbiornika? Czy na pewno konieczne są tak drastyczne kroki? W akwarium gościły już okrzemki, które powoli znikają. Po nich zielone glony których też coraz mniej (chyba krabiki je wcinają). Dodatkowo wylazły takie małe białe "robaczki" - z lektury forum wynika, że to dobrze.

Nie jest też prawdą, że nie mam w akwarium życia. Pisałam w pierwszym poście, że mam 2 krabiki (z czerwonymi nogami i z czarnymi) i 2 korale (sinularia i capnella). Do tego kilka ślimaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to sory :playing myślałem ze fotki z sama skala i piaskiem są aktualne

możesz sobie zbić azotany wódką, ale jest to jedynie takie 'lekarstwo na ból głowy'

...

generalnie ja bym wymienił 70-80 % wody tym bardziej ze masz dostęp do wody z działającego zbiornika z no3 bliskim zero.

krabiki i miękasy powinny bez problemu przeżyć taki zabieg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to musiało coś być w tej skale. Coś musiał w niej umrzeć i rozłożyć się . Szorowanie jest bez sensu bo tylko z wierzchu a cała reszta siedzi w porach . Zresztą skała sama oczyszcza sie tzn życie samo ją wyczyści po tym jak dojrzeje i zasiedlą ją bakterie i różne zwierzaki.


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewaise - Węgiel!!! - oczywiście dla ciebie na wstrzymanie. Przez pierwsze 2-3 miesiące można nawet testy wszelkie odpuścić, bo codziennie może ci coś innego wychodzić. Im więcej będziesz kombinować w okresie dojrzewania tym gorzej dla zbiornika. Na obecnym etapie ewentualnie bakterie i jakaś pożywkę i tyle. Potem jak coś jest nie tak możesz zacząć kombinować.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, no węgla sobie nie zapodaje (jeszcze), ale staram się nie gmerać w zbiorniku non stop. :playing

Podmianka miała być znów 50% w weekend, więc może wezmę 50% z działającego zbiornika i z 10% świeżej solanki? Hm... Zdążyłam już polubić Zenka i Zbyszka (krabiki) i nie chciałabym im zaszkodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmianki z używanej wody możesz spokojnie robić, żebys tylko nie wytraciła siły i zapału na noszenie wody bo jeszcze sporo walki przed tobą.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm... no... do noszenia wody używam mężczyzny :playing Jeszcze nie narzeka :strutin Ale plan był taki, że teraz ostatnia duża podmianka z wody z działającego zbiornika i kolejne już ze świeżej solanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe :playing moje akwarium stoi u Mojej 2połówki, bo w domu i tak prawie nie bywam.. Ona tak jak Ty panikuje czasem i karmi życie:D zwierzęta również mają imiona.. a jaka frajda była ostatnio jak pokazałem ze krewetka je z ręki:D wskakuje na nią i zjada płatki:D

a na temat, masz jakiś 'syfek' na piasku? za skałami? nic nie wydmuchało? u mnie było tego trochę..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe fajna ta krewetka. :]

Odnośnie syfku na piachu - nie wydmuchało nic. Na piachu pojawiły się okrzemki, które powoli znikają i tyle.

Za to w akwarium jest biało teraz. W toni i na szybach pływa mnóstwo takich małych "robaczków". I tyle z tej skały wylazło póki co. :playing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.