Skocz do zawartości
kamil

metoda Berlińska

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich serdecznie

mam może trywialne pytanie ale jeżeli możecie to wytłumaczcie mi na czym polega klasyczna metoda berlińska, jaka jest jej skuteczność i w porównaniu z met. dr Jauberta - czy jest lepsza czy porównywalna?

serdeczne dzięki za wszystkie odpowiedzi


"""I'll be back"""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybsza, lepsza, bezpieczniejsza ale niestety droższa wszystko opisane pare dni temu na forum nano


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaubert`a traktowałbym raczej jako dodatek, swego rodzaju eksperyment...

Najlepiej od początku oprzeć filtrację na żywej skale, co jest niestety kosztowne(i tylko to mnie stopuje;)), ale wydajne i bezpieczne...

pozdr


Show Must Go On... mlv87@interia.pl Browar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się nie mylę to metoda berlińska opiera się na filtracji poprzez dużą ilość żywej skały w akwarium. W swoim nano, który ma 100 litrów - umieściłem ok 25 kilo żywej skały, oczywiście z mam też refugium z miracle mud, ale roślinki rosną słabiutko.

Sheep

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Do Sheep ,

Umiesc w refugium z miracle mud małą pompkę wymuszającą obieg wody a roslinki zaczną obficie rosnąc , miałem taki przypadek.

Podrawiam

AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chcialbym zapytac odnosnie stosowania pompek cyrkulacyjnych w met. berlinskiej, czy na akwa poj. 80 litrow wystarcza mi dwie pompki powerhead'a 402?

Czy pomimo stosowania tej metody moge na dno wysypac cienka warstwe piasku koralowego o malej granulacji?

Gdzie najlepiej umieścic pompki? Czy bede ich potrzebowal wiecej niz 2?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Wmoim nano część ekspozycyjna ma 80l i cyrkulację mam 2 x 600 l AquaSzuta. Powerheda 402 używam jako pompy z panela do ekspozycji. Taka cyrkulacja jest moim zdaniem dobra. 2x 1000 l może być dużo zwłaszcza jak chcesz wysypać piasek. Ustawienie pompek to już własne doświadczenia. Na początek najlepiej naprzeciw siebie za skałkami, a po wstawieniu korali i tak będziesz musiał kombinować, raz będzie za mocna a innym razem za słaba i tak w koło macieju. Ja swoje przestawiałem już ze trzy razy.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@screwdriver

Wazne jest aby wydajnosc cyrkulacji wynosila minimum 10x pojemnosc zbiornika, im wiecej tym lepiej. Pompki sprobuj umiescic na tylnej scianie tak zeby strumien skierowany byl pod skosem na przednia szybe. Pompki powinny byc umieszczone niezbyt gleboko pod powiezchnia wody tak aby wymusic dosyc silny jej ruch. Ulatwi to wymiane gazowa i zapobiegnie tworzeniu sie osadu na powierzchni wody.

Piasek oczywiscie moze byc.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.