Skocz do zawartości
Engell1

Aiptasia - Red Sea Aiptasia X

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wiem,że wątek aiptasi był juz wielokrotnie przerabiany ale mam dosłownie plagę tego cholerstwa a szczególnie jeden kawałek skały jest dosłownie obsypany. Mam czyba z 50 Aiptasi . . .

Stosowałem kiedyś Tropic Marin ale to nic nie dawało i teraz znalazłem Red Sea Aiptasia X - ma ktos doświadczenia z tym środkiem?? Ponoc dziła na innej zasadzie niż inne preparaty . . .

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Preparaty zawsze działają na krótką metę. Przerabiałem temat aiptasii nie raz. Skuteczne rozwiązanie to krewetki. Myslę, że nawet 2 sztuki wystarczą w Twoim akwarium. W moich 300litrach mam 3szt, a na początku było tam z 300 aiptasii (kupowałem zarażoną skałę za bezcen :playing )

Co do samego preparatu RedSea, to byłbym ostrożny. Skuteczność tego typu chemii jest dyskusyjna. Te paskudztwo trudno jest ukatrupić bo odrasta praktycznie ze wszystkiego. Zawsze zostaną jakieś młode osobniki i zabieg trzeba co jakiś czas powtarzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowalem ten srodek z pozytywnymi efektami. Co prawda mialem tylko kilka, ale trupy od strzala. Negatywnych skutkow nie zaobserwowalem. Na youtube widzialem tez filmiki z przebiegu walki z uzyciem tego srodka.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wczoraj zastosowałem ten środek - totalna eksterminacja Aiptasi ale zdaje sobie sprawę , że na pewno małe cholery zaraz gdzieś wyjdą ale je też załatwię. całą skałe poobracałem z każdej strony bo środek cięzko nałożyc gdy aiptaisia rośnie głową do dołu . . .

Jeżeli chodzi o krewetki to jakie to jedzą Aiptasie? Ja słyszałem, że nie zawsze to jedzą i że jak zabraknie Aiptasi to zabieraja się za korale . . .a druga sprawa,że jedzą tylko przy dnie.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lysmata seticaudata , wurdemanni również ja mam 2 wurdemanni w ciągu 2 miesięcy pozbyłem się ze 100 sztuk , chemii nie stosowałem i puki nie będę w rozpaczy stosować nie będę :D ja miałem takie średnie sztuki krewetek, podobno małe nie są przyzwyczajone jeszcze do jedzenia , ale czy to prawda to nie wiem...


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje krewetki wyżarły pięknie aiptasię z akwarium, ale paskudztwo znalazło azyl w trudnodostepnych miejscach kominie i sumpie. Zastanawiam się, czy podjąć jakieś drastyczne próby eksterminacji, czy zostawić w nadziei, że krewetki są na posterunku w razie inwazji.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja próbowałem chemię miałem ok 20 szt po miesiącu już tyle że skały niebyło widać ,krewetki 20 szt nie wiem czy jadły ale jak wpuściłem rybe to po 2 tygodniach ani śladu ,mam krewetek ok 30 teraz i zaczyna sie znowu pojawiac wiec czy wundermani to dziadostwo jedzą nie jestem przekonany ,ryby tak krewetki i chemia nie ,moje zdanie dodam że odkupiłem krewetki od chłopaka gdzie była ta sama plaga i znikła ale rybe tez miał wiec ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie dodałem ten zarlacz to parachaetodon ocellatus (tylko pamietajcie lps tez wam zje, wiec wyciagnijcie je ze zbiornika na czas jego posilku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem Centropyge Flavissima i ponoć ona też Aiptasie zjada ale jakos nie moglem tego jeszcze zaobserwować . . .


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i Aiptasie wróciły jak bumerang . . .:cursin

Chemia nie ma sensu ich zwalczać bo wyrastają w tych samych miejscach co wcześniej :-(


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja robiłem patent z wrzącym RO i o dziwo pomogło.

wstrzykiwałem dosłownie w stopę ukwiała ok. 20ml dość szybko dzięki czemu wrzątek penetrował również wgłąb skały, ale tylko powierzchowne warstwy... Ubiłem trochę wieloszczetów i mysis, ale nie zobaczyłem jak na razie ani 1 aiptasii, być może miałem szczęście bo wszystkie były w dostępnych powierzchownych miejscach. Po takim zabiegu tkanka bardzo szybko się koaguluje, więc jedynie małe ilości "rozpadają się" po akwarium, większość jest w zbitej kupce zdenaturowanego białka

Inna sprawa że pewnie wybiłem znaczną część populacji bakteryjnej

i może dlatego walczę z kolejną plagą którą okazało się cyjano... więc jeśli ktoś ma możliwości zapewnienia dobrych parametrów wody przez absorbenty i dobry odpieniacz i masz sporo czasu to można się tak bawić

minusem jest fakt że trzeba pół akwarium przestawić żeby wszędzie dotrzeć ;/


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuję temat, bo mam ten sam problem.

Zastosowałam Joe' s Juice...i owszem na początku błyskawicznie 'spalało' "szklanki" ale podejrzewam też, że zejście jednej z krewetek było związane z tym preparatem ( ale to podejrzenie dowodów brak:)). Niestety odbiły jak feniks i to nawet jest ich więcej, może stres spowodował większą chęć do rozrodu. Ponowienie terapii, i znów odbijają.

Sięgnę więc chyba po broń biologiczną,. Wurdermanni ( chociaż ładniej byłoby wundermanii). Jakieś za i przeciw? Innych ukwiałów nie mam , więc nie będą zagrożone. Jakie są Wasze doświadczenia w ich zastosowaniu? Czy często sięgają po inne korale?

Mam także ryby i są karmione, więc krewetki chyba nie padną z głodu po wyjedzeniu "szklanek".

Mam obawy o ślimaki, czy faktycznie tak często je unicestwiają?

Ile krewetek na 126 litrów polecacie?

Dzięki z góry za podpowiedzi.


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zamiast Joe Juice moze cos bardziej ekologicznego?? U mnie dobrze dziala woda Ro wrzatek w polaczeniu z kwaskiem cytrynowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale nie wszędzie się dotrze ze strzykawką:p


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Magdalena7

zależy jaką masz obsadę, bo może warto pomyśleć o A. tomentosus . zazwyczaj w sklepach są małe sztuki, więc spokojnie mogłabyś ją potrzymać. problemem , choć nie zawsze jest obsada. Ta rybka lubi konsumować także zoa i niektóre lps-y.

co do krewetek, to też loteria trafią się takie, które pomimo pokarmu zastępczego wcinają aiptasię, a bywają też uparciuchy, które nawet głodzone jej nie tkną.

niezależnie od wyboru, taki naturalny killer powinien być w zbiorniku cały czas, lub co jakiś czas do niego powracać. Zazwyczaj aiptasia się odrodza, i bez kontroli znowu może stać się problemem.

a co do wrzątku, słyszałam że kilku osobom udało się w ten sposób pokonać wroga, no ale ja osobiście, wrzątkiem po prostu rozmnożyłam aiptasię :p. po takim "strzale" należy dokładnie odessać pozostałości ofiary i choć wydawało mi się ze jestem bardzo dokładna... to ... tylko mi się wydawało :p


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc ryzyk - fizyk. Jutro wyprawa do sklepu rybnego, po krewety:)


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez sie to cholerstwo odradza na szczescie jest male i jak na razie niegrozne. Widoczne polipy tepie octem lub zaprawa z Ca(OH)2 rozrobiona w wodzie z RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm...cóż postawiłam na broń biologiczną i jak na razie bez efektów....Przynajmniej nie widzę ani ubytku 'chwasta' ani krewetki...


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupilem 2 wundermanii i jakoś nie widzę aby zabierały się do Aiptasi. Ostatnio znowu wlałem prawie polowę Aiptasi X i co prawda pozbyłem sie wiekszości tego dziadostwa tylko za pewne powrócą wkrótce . . .

Wydaje mi sie też że po stosowaniu Aiptasia X mam plagę Cyjao - dwa razy stosowałem ten środek i po tygodniu miałem Cyjano . . . nie wiem czy dobrze łączę fakty ale takie są fakty - od wczoraj świtło ograniczone do 2 godzin dziennie + Snow Coral, ZS 2 itd.

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odgrzeję temat. Jest możliwe że po zastosowaniu Aiptasia- X błazenki wysypało? dziś po południu wybiłem kilka różyczek, a wieczorem 2 błazny mają kropki jak w przypadku choroby oodinium. Da się jakoś to połączyć?


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosując aiptasia-x należy stosować nie więcej jak 3-4 aplikacje jednorazowo na 100L wody i na ten czas wyłączyć cyrkulację /instrukcja/

Ale skuteczność to 50/50%. Moim zdaniem popartym doświadczeniem tylko krewetki dają sobie radę z aiptasiami w 100%. Red sea można stosować dla polepszenia samopoczucia w akcie rozpaczy :evil:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie krewetka raczej nie wytępiłaby najwiekszych okazów, więc postanowiłem chemicznie z nimi powalczyć. Wątpie że wysypało mi błazny po tym ale dziwne że wszystko stało się tego samego dnia.


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, w moim reefmaxie dwie krewetki wytępiły róże małe i duże w dwa miesiące, potem przelazły do panelu i dalej pracowały. Nie widziałem ich przy pracy bo trzeba kiedyś spać, ale z dnia na dzień aiptasie znikały.

Ale mi się rymło :thumbup:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3-4 aplikacje? Walilem po calym zbiorniku (pol butelki) bez efektow ubocznych dla reszty.

Grunt to wylaczona cyrkulacja I odpieniacz, ale odpieniacz po wlaczeniu powinien dac rade wyciagnac pozostalosci.

Produkt dziala, ale przy pladze I tak bedzie powrot.

Blazenki moze sie postresowaly...

Ps. Wiem tylko, ze trzeba uwazac, zeby sie plyn bezposrednio do ukwiala nie dostal (obojetnie jakiego), bo moze chorowac ( z doswiadczenia), co mogloby miec wplyw na np.blazny ktore w nim mieszkaja...


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.