Skocz do zawartości
parman

Pompa obiegowa - wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! W akwa będą 2 śrubunki na rurę fi40 (spływ i rewizja), ale mam dylemat w doborze średnicy rury powrotu, a co za tym idzie również wydajności pompy. Akwa będzie o wym. 180x65x60 cm. W grę wchodzą pompy NewJet 4500 lub 6000 albo AM OR 6500. Którą polecacie i ewentualnie jakie rury zastosować (25 czy 32mm)? Wysokość podnoszenia ok. 1,6 m. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parman zapnij do roboty OR6500. Pusc to na miekkim wezu 32 i bedzie gitara. OR moze nie najbardziej cicha ale za to jest to pewny sprzet na wieeeeeele lat.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chodi

Dzięki! A gdzie taki wąż kupię w Polsce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio kupowałem w OBI


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mialem pompe NEW JETA 4500 I jest super cichutka i do tego malo pradozerna ale do twojego baniaka polecalbym jednak cos kolo wlasnie 6000-6500 tys,tak jak napisal kolega parman OR moze nie sa ciche ale dlugowieczne i dostepne praktycznie od reki.

pozdrawiam grezgorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paraman jezeli juz podjales decyzje to tak z ciekawosci jaki odpieniacz planujesz pod ta pompe?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc co do odpieniacza, to jeszcze nie wiem. Może uśmiechnę się do Rafała z Szamotuł :)? Jakieś propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci taka mocna pompa ? Na Twoje akwarium wystarczy około 3 000 L


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawku to do tych planowanych 700 litrow

I dlatego pytalem bo model 6500 to podnoszenie na 3,8m. Na wysokosc 160cm juz nie liczac od lustra wody w sumpie moim zdaneim da spokojnie 4tys. Akwarium spore, ale nie wiem jaki musialby byc odpieniacz zeby byl wstanie przerobic taka ilosc naplywajacej wody.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem jaki będzie jeszcze odpieniacz :). Kolega z forum sprzedaje KZ Revolution S za 1700 zł, ale może jest za mały do mojego baniaka (łącznie z sumpem będzie jakieś 850 l wody w obiegu)? Może jakieś sugestie? Myślałem o ATI BM 250.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parman jezeli pozwolisz to ja najpierw proponuje Ci dobor i kupno odpieniacza do planowanej obsady i rodzaju filtracji a potem pomyslimy nad pompa obiegowa. W innym przypadku to jak celowanei slepakami. Albo pompa bedzie za slaba, albo duzo za duza. I wtedy w obu przypadkach szkoda kasy


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc zamierzam mieć mocno zarybiony baniak, korale LPS-y i miękasy :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#252651 parman :

No więc zamierzam mieć mocno zarybiony baniak, korale LPS-y i miękasy :).

Wszyscy tak mówią na początku :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#252664 slawomirdyl :
#252651 parman :

No więc zamierzam mieć mocno zarybiony baniak, korale LPS-y i miękasy :).

Wszyscy tak mówią na początku :)

No i... :)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już na początku pomyśl na miejsce w sumpe na absorbery do tego jak napisane jest odpieniacz np do 300 L to trzeba na 600 L i sporo żywej skały co by to przerobiło oraz zastanów się nad filtrem glonowym

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, odpieniacz to myślę, że będzie miał napisane do 2000 l lub 3000 l :). Wolę mieć przewymiarowany niż się później martwić :). Co do sumpa to pewnie będzie miał wymiary 100x45x45 cm. Żywej skały będzie ok. 85 kg. Nie chcę robić gruzowiska. Ale to się okaże przy układaniu. Na razie radzę się u Szanownego Grona Morszczaków :) i kompletuję sprzęt. Jak będę zakładać baniak napewno założę dziennik na NR :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I mam jeszcze pytanie odnośnie montażu śrubunków: są dwie podkładki (gumowa i z tworzywa, pewnie po to, aby nakrętka mogła lepiej się ślizgać :)). Gumowa podkładka wędruje do komina a tą z tworzywa daje się na zewnątrz i nakrętka? Dobrze myślę? Wystarczy mocno ręcznie dokręcić czy trzeba jakimś kluczem? Przy śrubunku na rurę fi40 to chyba będzie "francuz" :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#252731 parman :

I mam jeszcze pytanie odnośnie montażu śrubunków: są dwie podkładki (gumowa i z tworzywa, pewnie po to, aby nakrętka mogła lepiej się ślizgać :)). Gumowa podkładka wędruje do komina a tą z tworzywa daje się na zewnątrz i nakrętka? Dobrze myślę? Wystarczy mocno ręcznie dokręcić czy trzeba jakimś kluczem? Przy śrubunku na rurę fi40 to chyba będzie "francuz" :).

Dobrze kombinujesz, powiem Ci jeszcze że nie ma żadnego znaczenia w którą stronę założysz przelot, ważne tylko żeby gumowa uszczelka była w wodzie. Co do pompy obiegowej, to jeżeli zdecydujesz się na ATI BM 250 dobierz pompę tak aby przy wysokości 1,6m miała wydajność 3000l (tyle zdaje się potrzebuje odpieniacz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magu, założenie śrubunku względem gumowej uszczelki ma kluczowe znaczenie:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadzam się z Tobą w 100% ważne jest gdzie jest gumowa uszczelka a nie w którą stronę jest założony przelot (uszczelki można spokojnie zamienić miejscami). Przeloty VDL'a pod rury 32mm miałem zakręcone zarówno w jedną jak i drugą stronę, ważne tylko (jak napisałem na górze) żeby gumowa uszczelka była w sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam przyznam szczerze :) co to znaczy w sumpie? że od strony sumpa czyli? Bez względu na to w którą stronę jest założony przelot?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak (patrząc od góry śrubunku): śrubunek i gumowa uszczelka do komina (będą w wodzie :)), pod kominem (poza akwa) pierścień poślizgowy (tak to nazywam :)) i nakrętka. Tak czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb

Do Ciebie pytanie odnośnie komina zewnętrznego: czy wycięcie na bocznej ścianie akwa o wym. 30x5 cm (centralnie) wystarczy czy jakieś inne wymiary?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejność dokladnie taka jak napisałeś, tzn. pierścień poślizgowy zawsze od strony nakrętki, kierunek w sumie dowolny. Co do wycięcia to zależy przy jakim zbiorniku i o jekiej wydajności pompa, ale 5 cm to sporo, 30 długości również, do tego pewnie jeszcze grzebień Ci dojdzie, więc zyskasz jeszcze możliwość regulacji.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.