Skocz do zawartości
agatka_dz

sól SERA- na jaką zmienic??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Od dwóch miesięcy rozwija się moje pierwsze w życiu morskie akwarium. 180 l. Z założenia będą w nim głównie korale miękkie i inne "sympatyczne" bezkręgowce. Obecnie największy problem to glony śluzowe na piasku i szybach. Wszystkie parametry super- zasolenie 1.023, temp. 25, wapń i magnez jak trzeba. Światła dostają przez jakieś 8-10h dziennie. Po tym co już wyczytałam na forum rozumiem, że kluczowe znaczenie ma sól teraz- mam rację? Od początku używam sery. Akurat się kończy więc coś muszę kupic. Tylko co??? Przy soli, którą mam teraz po każdej podmianie po 1-2 dniach wszystko wygląda jak oprószone piaskiem, śluzowce są niemożliwe. Dodam jeszcze, że dodaje raz w tygodniu preparaty 1-7 też z sery.

Czy ktoś może polecic mi jaką sól kupic tym razem? Czytałam też na forum coś o tym, że sera potrafi "gryźc" się z innymi solami...prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony o których piszesz to pewnie dino/cyjano ale to normalny objaw w tak młodym zbiorniku, co do soli napisz

jak ją rozrabiasz ? Zmiana co jakiś czas soli jest dobrym rozwiązaniem nie sądzę żeby jakakolwiek sól morska się z sobą gryzła. Ja używam soli TM jest super solą ale oczywiście to moja opinia. Zerknij na forum sporo o soli było

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Każdy ma swój typ jeśli chodzi o sól. Z tego co wiem nie należy również iść na taniznę. Ja cały czas używam Preis'a i jestem zadowolony.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Slawek, faworyzuje TM ale inne "te drozsze" tez mialem bez problemow. Sera chyba nie nalezy do przodujacych. Teraz masz okazje to sprawdzic. Masz RO i DI ?

Rowniez odstawilbym te "preparaty" i zreszta nie przypominam sobier, zeby Sera czyms szczegolnym zablysla w morskiej.

Czasami bedzie latwiej, gdy wypelnisz na stale te rubryczki jakie duze akwa itd. Rowniez wiadomosc gdzie sobie mieszkasz mozna wpisac. Czasami sasiad moze miec akwarium od lat...

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzywam na przemian Preisa i TM, nie bylo z nimi do tej pory zadnych problemow.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki.

Im więcej czytam na forum tym więcej mam wątpliwości, ale to chyba normalne.

Jeśli chodzi o filtr- mam taki "klasyczny" odwróconej osmozy.

A co do preparatów- to Ca, Mg i inne potrzebne. Dodaje je po zrobieniu testów jeśli jest taka potrzeba. No i ostatnio czytałam o preparacie purple up. Czy to jest tak, że jeśli mam jedno to nie potrzebuje drugiego czy może te sery, które mam zastąpic tym czy może zrobic jeszcze jakoś inaczej??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watpliwosci powinnas miec, bo w koncu nikt nie jest mistrzem.

Napewno juz czytalas, ze przewaznie do testowania uzywamy testow Saliferta i czesciowo TM. Do dokladnego zmierzenia PO4 uzywamy inne, nieco drozsze (te "inne" chyba w Twoim przypadku jeszcze nie beda potrzebne, w koncu nie masz jeszcze "twardych".

Przydaloby sie wiedziec, co i czym testujesz. Jezeli "Sera" to raczej trudno bedzie Ci pomoc, bo wyniki nie sa wiarygodne.

Warto testowac pH, kH, Ca, Mg, NO3, no i PO4 i wyniki tu podac. Dla jednego dany wynik jest "super" a kto inny juz sie dopatrzy roznych zachwian. Ale test musi byc wiarygodny...

Majac dobra sol i korale miekkie, najlepszym rozwiazaniem jest robienie 10% podmian tygodniowo i zaprzestanie dodawania czegokolwiek. Za RO dalbym jednak DI, zeby zredukowac dostarczanie silikatow, ktorych RO troche przepuszcza.

Dla miekkich sol TM ("normalna") wystarczy w zupelnosci. Utrzymujac stabilne (niekoniecznie ksiazkowe) parametry przez kika miesicy, mozesz liczyc na ladne korale.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.