Skocz do zawartości
inmar

Utrzymanie składu wody

Rekomendowane odpowiedzi

Wiecznie mam problem z utrzymaniem składu wody a najbardziej mi znika magnez,nie mam pojęcia dlaczego tylko ten składnik.Ca zawsze w górnych granicach,Kh też powyżej 8.Jeśli tylko wejdą mi parametry na odpowiednie poziomy to lejąc pełnego Ballinga nawet w niewielkich ilościach,ok 50ml to po jakimś czasie znów mam rozjechane parametry.

NO3-ok. 20 a PO4-0,21 ale to inna bajka.

Dzisiejsze parametry to:

NO3-20

PO4-0,21

Ca-430

Mg-1380

Kh-7,8

Czyli moim zdaniem nawet nie złe,ale co dalej robić ?Czy u mnie nie zdaje egzaminu lanie ballinga i może uzupełniać składniki np. preparatami Grotecha ? Leję też ABCi M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby to nie było to ale ja miałem podobny problem z prochami kupionymi na allego.

Miałem pomylone prochy w opakowaniach. Na opakowaniu była etykieta z nazwą odczynnika, a w środku nie wiadomo co.

Kolega Kosek dopiero wpadł co jest nie tak z moimi parametrami.

Poczytaj.

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23315&d=15


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź testami poszczególne odczynniki tak jak doradzał Kosek. Jeżeli testy wyjdą dobrze to będziesz musiał szukać przyczyny gdzie indziej.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie zaniepokoiliscie.. kupilem na poczatek niewielkie ilosci leje od wczoraj.. i np CaCl2 x 2h2o nan w postaci platkow.. wszystko sie ladnie rozpuscilo ale jak ja tez mam cos nie tak?


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak platki to napewno nie jest to chlorek wapnia tylko magnezu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MgCl2 6H2O czyli magnezu chlorek sześciowodny mam w płytkach i mieszałem go z MgSO4 7H2O i leję jako magnez.

CaCl2 2H2O jako wapno

NaHCO3 czyli soda.

Preparaty mam z dużego sklepu na śląsku.Do tego czwarty pojemnik z solą bez NaCl.Starałem się lać wszystko w równych dawkach.Przed rozrabianiem preparatów radziłem się na forum bo dla mnie opisy były nieczytelne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar,

moim zdanie Mg masz az za duzo. O co chodzi ? Przeciez masz ksiazkowe.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyt:

No właśnie. Jak płatki to nie jest chlorek wapnia. Tylko jaką mamy pewność że jest to chlorek magnezu a nie inny odczynnik, zbliżony wyglądem na który nasze proste testy reagują? Żeby mieć pewność trzeba by oddać do laboratorium. Ja jak dowiedziałem się że mam pomylone odczynniki to wywaliłem całą partię. i kupiłem w dobrym sklepie akwarystycznym z morszczyzną. Lepiej kupić nową chemię niż wysadzić cały baniak.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#258181 Stani :

Inmar,

moim zdanie Mg masz az za duzo. O co chodzi ? Przeciez masz ksiazkowe.:)

Właśnie o utrzymanie tych poziomów,już kiedyś doradzałeś mi w tych sprawach,ale nawet lejąc równe dawki za 2 tygodnie wszystko będzie rozjechane a najmniej magnezu poniżej 1200 a reszta w górnych granicach KH wtedy 13 a wapno powyżej 500.Tu sobie nie radzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie krople Mg w Srode I Niedziele.

(tak mam ustawiona pope dozujaca

u siebie )I bedzie mala stabilnosc

Mg.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesadzasz.

Radzisz sobie swietnie.

Ustaw pompy dozujace tak jak potrzebuje Twoje akwa i co tydzien testuj. Moze wapienne rosna jak dzikie i caly Mg wybieraja ?

Robiac 5 % podmiany co tydzien wygrasz.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety pomp nie mam,ale lubię dozować ręcznie bo każda praca przy baniaku mnie cieszy.Rozumiem,że nie mam lać wcale ballinga ? Mam sól od niedawna TM bio-acctif i wystarczyło by robić podmiany i podawać sam magnez ? teraz robię 35L/2 tygodnie podmiany czyli ok 10%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikel jak kupujesz odczynniki CZ. lub CZDA. to dostajesz certyfikat od firmy, ktora to sprzedaje.

Ja zawsze lalem po rowno ballinga, i z z czasem jak baniak staje sie coraz starszy to parametry mi sie wyrownuja, to znaczy w mlodziutkim baniaku KH za duzo, Mg za duzo, Ca za malo. z czasem zaczyna byc ok, czyli po rowno leje, po rowno parametry schodza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym testowal co tydzien i dozowal co potrzeba.

5 - 10 % podmianami nie dopuscisz do zbyt duzego tzw. przesuniecia jonow.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmieniałem przez miesiąc co tydzień 10% aby pozbyć się fosforanów,ale nie było różnicy.Pewnie za krótki okres na taki test.Postanowiłem za radą robić podmianki,ale ile 5 czy 10 % ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu dolewalbym codziennie 3 ml wodki, przynajmniej tak dlugo, zanim NO3 lub PO4 nie bedzie do zmierzenia. Gdyby drugi z parametrow nadal byl za wysoki to bym podnosil brakujacy:waving

Podmianami nie obnizysz PO4.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kulki czwarty tydzień,ale nic się na razie nie zmieniło.Od kliku dni podaję rano i wieczorem po 2 krople zeostartu2.Wódkę kiedyś podawałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar male pytanie

jak twoje Mg dochodzi do 1200 jak sie twoje

Ph zachowuje.

Jesli tak to moze jest to twoj problem z niektorymi

wynikam wody.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam dokładnie jak wtedy było,ale teraz u mnie Ph rano 7,9 a od południa 8,05 do wieczorem 8,24.A co rozumiesz problem z niektórymi wynikami,błędne pomiary ?Mam w tej chwili wszystkie nowe testy i porównałem z dwoma kolegami,wyniki były podobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze kulki zalatwia tyle co wodka. Nie mam kulek, ale mysle, ze chyba trzeba odczekac.

Chyba tez warto zastanowic sie nad Ballingiem i pompa dozujaca. Lanie "z reki" nie jest zbyt precyzyjne a widac, ze w akwarium jest duze zuzycie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#258206 KIDULT :

Nikel jak kupujesz odczynniki CZ. lub CZDA. to dostajesz certyfikat od firmy, ktora to sprzedaje.

Ja zawsze lalem po rowno ballinga, i z z czasem jak baniak staje sie coraz starszy to parametry mi sie wyrownuja, to znaczy w mlodziutkim baniaku KH za duzo, Mg za duzo, Ca za malo. z czasem zaczyna byc ok, czyli po rowno leje, po rowno parametry schodza.

Kidult- To już mnie nie obchodzi odkąd kupuję odczynniki ze sprawdzonego miejsca, więc nie mam problemu z utrzymywaniem parametrów za pomocą balinga.

Ja podałem jako przestrogę linka do tematu w którym pokazałem nawet zdjęcia opakowań. Co prawda nie pisało na opakowaniu CZ. , czy CZDA, ale chodzi o to że w środku nie był ten wzór chemiczny co wykazany na opakowaniu, i akurat czystość czy do analizy czy nie, nie ma w moim przykładzie znaczenia, bo chodzi o mylne spakowanie niewłaściwych odczynników do opakowania. Jakbym nie udowodnił na testach że są to pomylone odczynniki, pewnie nie pisałbym już na tym forum, bo dawno wywaliłbym martwe zwierzaki razem z akwarium, po kolejnym kupowaniu nowych, wkładaniu do zbiornika i zgon, kupowaniu i zgon, kredyt, kupowanie i zgon a potem mój zgon :googleyeitd.. Człowiek jest tylko człowiekiem i każdy się może pomylić czy pakuje produkty w garażu, czy w laboratorium, ale w garażu pewnie cześciej dochodzi do pomyłek. Jak wiele akwarystów porzuciło to hobby nie poznając przyczyny rozpadu systemu (może to niekoniecznie ich wina była).


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o chemie do pomiarow.

Jedynie bakterie sa czule na Ph I

temperature wody.Czytalem ciekawy artykol

o zachowaniu calej przyrody.Jak niektore

zwiezaki,rosliny,bakterie przeczymaly miliony

lat a niektore nie.wedlug ich oppini niektore

organizmy przy zachwianiu ich srodowiska

(my tez)I grozby wymarcia zaczynaja rozmnazac

sie szybciej.Itd.Moze zachwiania Ph moga spowodawac

nagly przyrost bakteri+ zarcie z kulek I przeso

wszystko poszlo u ciebie do gory.

Male razwazanie osobiste

Sk

I z tego co czytam w twoim tenku jest jak w dobrym

zegarku (rolex)


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewam strzykawką preparaty a ballinga lałem z butelki dla niemowlaka z dokładną podziałką więc tutaj dokładność nawet niezła.Kiedyś na pewno kupię pompy dozujące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar, spokjnie, tylko testuj co tydzien i odpowiednio reguluj dawki. Jak masz duze zuzycie Mg to musisz go wiecej zapodac, sam wiesz.

Na reszte pomoga albo kulki albo jak nie wypijesz to ......


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.