Skocz do zawartości
błażej

ile skały (żyweji i martwej)

Rekomendowane odpowiedzi

mam 550l solniczke ile wrzucić skały żywej i martwej wrzucić na start (minimum uwzględnijcie muj mały budrzet)


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, jak masz taki maly budzet to po co zakladasz takie wielkie akwa :))

Wydaje mi sie ze te 50kg to musisz miec a i tak to bedzie malo...

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fajnie Luki, sam w 144 litrach masz 25 kg a do 550 proponujesz błażejowi 50? Powiem tak - czym więcej tym lepiej. Nie jest to odkrywcze ale prawdziwe. Do swoich 140 litrów włożyłem 30 kg na start i to było super. Z czasem troszkę ująłem bo miałem zbyt ciasno po prostu.

Rozumiem, że budżet tutaj odgrywa ogromną rolę.

Raczej radziłbym nie pakować martwych kamieni tylko skupić się na wydajnym złożu zraszanym aby zapewnić szybki start baniaka. Potem dołożyć żywej skały w miejsce złoża - to pierwsze usunąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do swojego 450L dałem na starcie 40 żywej i 20 martwej żeby jakoś to wyglądało . Troche żal miejsca na martwą ale mam go troche i teraz stopniowo dokładam po pare kilo by uzupełnić trochę życia. Ta martwa glonami wapiennymi powoli się pokrywa,ale to trwa. Jak dasz za mało to obsadzając korale i dokladając potem znowu skałe bedziesz je przenosił , przesówał,by skałki tam włożyć. A do około 20 % docelowej ilości powinieneś dojść.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 50kg to chodzilo mi na start :) a ja sam w 144L mam juz 32kg, hehe

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co sadzicie o daniu ekologicznej skały (tej z aquriusa) zamiast martwej ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AlMaster sam się zastanawiam nad tą ekologiczną skałą, ale jest tak, że wszyscy, którzy się na nią nie decydują odradzają ją stanowczo, natomiast nikt, kto ją zakupil nie żałował, albo przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo:)

Wiadmono, lepiej "prawdziwą" żywą zamiast ekologicznej, ale lepij trochę "sztucznej" niż żadnej:) Ale ekologiczna powinna, moim zdaniem, stanowić tylko wypełnienie pod żywą, która jednak powinna być w większości:)


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekologiczna to nic innego jak tuf moczony w akwarium. Oczywiście jest w niej trochę życia. Ale sądzę że dłuzej niż 2-3 miechy nie leżała w wodzie więc co za różnica tuf czy "ekologiczna", skoro taka sama zrobi Ci się za parę tygodni? Wpływ na wybór powinna mieć tu więc jedynie cena. Jeśli ta sama to oczywiście wymoczona, ale jeśli dużo droższa to dobry (prawdziwy) tuf.

Oczywiście zakładam że gość sam ożywia ten tuf, więc sądzę że zbyt długo go nie kisi bo sie raczej nie opłaci. Jeśli jednak sprowadza z jakiejś dobrej fermy to cały mój wywód o kant tyłka można sobie potłuc.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AlMastar już sam opis tej skały mówi dużo o tym produkcie

tu opis "NOWOŚĆ - EKOLOGICZNA ŻYWA SKAŁA.

Cena za 1 kg. W naszym sklepie w Gdyni produkujemy we własnym zakresie ekologiczną żywą skałę. Nie różni sie wyglądem od oryginalnej skały, jest w 100% bezpieczna, bez obumarłych gąbek, krabów i innych niepożądanych gości. Skała jest gotowa do zatopienia w każdym nowym akwarium lub w akwarium juz działającym. Produkujemy do 500 kg miesięcznie ekologicznej skały !!! Możliwa jest dowolna obróbka skały co do wielkości, kształtu, ilości otwórów i inna. Wybierz wielkość i kształt swojej skały już dzisiaj !!! "

czyli z opisu wynika że życia w niej tyle co w suchej po za tym opis produkcji tej skały daje do myślenia że to nie jest zwykła sucha skała tylko wapień sztucznie drążony i moczony miesiąć OT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie wydaje ze ta skala lezy tyle aby tylko zmienila kolor i lekko porosła glonami wapiennymi.

Pozdrawiam

Tomek


--------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkim się wam wydaje lub myślicie ale tak jak napisał Łukasz czy ktoś ją kupił i sprawdził jak wygląda ?? może opinię kogoś takiego byśmy przeczytali ??

bo co z tego że kupię skałę u Przemka (powiedzmy za te 38PLN) jak dostanę taką sama jak tamta ekologiczna (nie mówię że tak jest ale pamiętam posta kogoś kto pisał że kupił taką skałę i raczej była martwa niż żywa - zaznaczam nie wiem jaka ta skała jest i przywołuje tutaj czyjąś opinię). swoją drogą błażej mi mówił że przy ilości 50kg (chyba) w AM można skałę kupić za 32PLN więc już nieduża różnica do tych 25PLN z aquariusa a do tej z aquariusa muszę jeszcze i tak dorzućić z drugie tyle skały "prawdziwej"

co do ilości życia: to chyba na początek liczą się mikroorganizmy żyjące w tej skale (bakterie i takie tam) a co do gąbek/krabów/korali i innych to dokupić resztę skały żywej (może nawet prosto z frachtu - lub część odleżanej i część z frachtu) i wtedy masz to życie

rozmawiałem też o skale w siren i tam sprzedawca powiedział mi że na początek lepiej kupić skałę oczyszczoną bez krabów i innych takich szajzów (żeby nie załamać od razu biotopu) więc czym oczyszczona skała będzie się różnić od tej ekologicznej ??

kupił ktoś tą skałę od nich ?? może by się wypowiedział :D

no jeszcze u Przemka jest skała w boxie 25kg za 900PLN więc nie tragicznie drogo i akurat ilość odpowiednia :) czy ktoś wie ile przesyłak teg może kosztować ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AlMastar nie unoś się tak tylko posłuchaj sam siebie

"rozmawiałem też o skale w siren i tam sprzedawca powiedział mi że na początek lepiej kupić skałę oczyszczoną bez krabów i innych takich szajzów (żeby nie załamać od razu biotopu) więc czym oczyszczona skała będzie się różnić od tej ekologicznej ??"

Na początek to znaczy do czystej solanki - czyli jaki niby biotop masz załamywać?? Tam się dopiero ma wytworzyć biotop i właśnie w trakcie gnicia tej obumarłej materi: jest ona pozywką i dlatego namnażają się bakterie które oczyszczają wodę.

A co do skały: jeśli jest to wapień drążony - a to widać gołym okiem pomimo obrośnięcia algami wapiennymi to odpada gdyż tak naprawdę nikt nie bada zawartości tych wapieni: a wapień wapieniowi nierówny.

Jeśli natomiast powstała przez ozywianie martwej skały to ok. ale miesiąc to jednak stosunkowo za krótko


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w AM żywa skała jestpo 32 zł (powyżej 50 kilo) martwa skała(kawałkin wysuszonej żywej skały po 18 zł małe i duże po 15zł) .

mam możliwość ściągnięcia żywej skały z indonezji (ja wzioł bym dla siebie 70kl a na reszte sukam chętnych bo minimalne zamuwienie to 200 kilo cena nie powinna przekraczać 22 zł za kilo :lampka:lampka:lampka


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błażej cena tej skaly jest ekstraaaa!! Ciekawe jak z jakością. Szkoda, że nie mam jeszcze akwa:cry Kiedy będziesz ją zamawieł??


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj akwarium będe zakladał kiedy znajdą się chętni na skałe ( nie stać mnie na kupienie w zwykłym sklepie skały)


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz: może źle się wyraziłem, chodziło mi o to, że po obumarciu tego wszystkiego robi się straszny syf (jeśli skała jest nieoczyszczona i masz oddatkowo zdechłe kraby) to może być tak że aż za dużo tego syfu będzie. nie wiem może się mylę

i co do tego co to za wapień to ja nie wiem :) i dlatego chciałbym żeby napisał ktoś coś o tej skale kto ją widział, miał w ręku. rozmawiałem z błażejem i on powiedział że tamta skała jest ciężka, więc mam pewne podejrzenia że to jakaś lipa bo jeśli miałaby być bardzo porowata to nie może być za ciężka, prawda ??

błażej: jak wychodzi 22PLN/kg to możesz doliczyć dla mnie 30kg i brakuje już "tylko" 100kg. tylko że mi ona będzie potrzebna za 1-1,5 miesiąca i jeśli do tej pory nie uzbierasz 200kg to kupię gdzieś indziej. i jesli to wychodzi po 22PLN to kurcze sklepy mają milutką marżę :/


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

ja jestem chetny na kupno takiej skaly i jezeli wyjdzie po 22 zl razem z oplatami itd to wezme spokojnie 100kg(tylko musi ona byc w miare dobra a nie jakies ogolocone kamienie :)

Prosze o kontakt na temat skaly

Pozdrawaim


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ktores z aktualnych gazet akwarystycznych p. Kostecki pisze wlasnie o tzw. "ekologicznej" skale i czym rozni sie ona od skaly lezacej wczesniej w morzu.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquamaniac: a jesteś w stanie sprawdzić gdzie to było ?? albo choć przytoczyć co ważniejsze spostrzeżenia ??

i czy to był artykuł sponsorowany ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamietam, w EMPiK-u przegladalem. Chodzilo generalnie o to, ze naturalna jest lepsza tj. bardziej zasiedlona zyciem. Dowodem na to bylo porownanie zdjec przekrojonej skaly zywej i ozywianej ale jak pisalem ja ten artykol tylko przejrzalem. I nie zwrocilem uwagi na to, czy byl sponsorowany :)

ps Czy mieszkasz w TYM Raszynie tj. w woj. lubuskim???


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie TEN Raszyn jest pod Warszawą a tego z lubuskiego nie znam :D

przejdę się do EMPIKu i zobaczę, no chyba że błażej kupi te 200kg LR z Indonezji prosto wtedy wyjdzie taniej niż ekologiczna :)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja widzialem przekroj skaly hand-made czyli aragocrete

w porownaniu do przekroju skaly z reefshopu...


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AlMaster

ja widzialem ta skale w Gdyni, jak sie znam na skale to byl to wapien drazony.

lochgestein1.jpg

a nie "ozywiony" tuff wapienny

ma_tuff_ka1.jpg


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i taka odpowiedź mnie zadowala (a raczej nie zadowala bo nie ma sensu kupować - o ile się orientuję :))


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czyli tak jak myślałem. Nie ma sensu przepłacać - jest to ewidentnie wapień drążony - do nabycia po 9zł/kg


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.