Skocz do zawartości
Tester

Dojrzewanie a testy NH4, NO2, NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam nastepujacy problem. Mam 200 litrow zbiornik ktory wystartowal 17 dni temu. Postawiony na 25kg zywej, odgazowanej skaly, ponad polowa wody ze stabilnych zbiornikow, regularne dolewki bakterii. Co dwa dni robie testy (SALIFERT) i poza niewielkimi wahaniami NO3 pozostale wyniki sa bez zmian.

NH4 :<0,25-0,25 - trudno okreslic kolor, woda po dodaniu odczynnika robi sie metna ale na pewno nie zolta.

NO2 :0

NO3 :10-25; ale rownie dobrze moze byc to roznica w swietle dziennym (slonecznie, pochmurno)

Tak przez ostatnie dwa tygodnie. Byl wysyp glonow. Obecny stan jest taki ze nowe nie narastaja a stare maja sie swietnie :)

Wiem ze podobny problem ma wielu poczatkujacych bo nastepujace pytanie juz czytalem tu na forum:

Czy w swietle wynikow cyklu azotowego dojrzewanie juz sie zaczelo, jest w trakcie czy moze juz sie skonczylo. Czemu ani NH4 ani NO2 pozostaje niezmienne mimo regularnego podawania CYCLE. Myslalem ze jak dodam kilka "sprzataczy" to cos sie zmieni, ale mimo ze kraby sikaja juz do akwarium od tygodnia wyniki sa te same. Mysl ktora mi przychodzi do glowy to ze woda z istniejacych zbiornikow (niemalo bo ponad 50%) oraz regularne dolewki bakterii zrobily swoje i amoniak od razu jest utleniany do NO3 (faza NO2 bardzo krotka). Jesli tak to czemu woda z odczynnikiem na NH3 robi sie metna. Sprawdzalem na wodzei RO i tam zmetnienie nie wystepuje - woda caly czas klarowna. Czy u Was tez tak jest? Zreszta test SALIFERT nie ma na skali opcji 0 tylko <0,25. Czy nawet w najlepszych zbiornikach woda podczas testu na NH3 metnieje czy moze pozostaje klarowna? Moze cos nie tak z moim testem. W sumie to moze u mnie nie ma NH3 a tylko NH4+ ktore juz nie sa szkodliwe tak jak sam amoniak (podobno test Salifert wykrywa lacznie NH4+ i NH3). Poza tym czy jesli mialbym podwyzszony NH3 to nie powinno mi wykrywac NO2?

Prosze rozwiejcie moje watpliwosci bo troche sie pogubilem

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typowy "syndrom nowego akwarium" Twoje akwarium dojrzewa, wstrzymaj się jeszcze z zasiedlaniem akwarium i podmianą wody do ustąpienia NH3 i NO2 i bądź cierpliwy.

Bakterie które dodajesz potrzebują czasu na zasiedlenie i namnożenie, wbrew pozorom bakterie nitryfikacyjne namnażają się o wiele wolniej niż mógłbyś się spodziewać, dlatego wyniki testów mogą się nieznacznie wahać na tym etapie dojrzewania.

Poczytaj art. o cyklu azotowym

http://akwarium.ilkus.pl/stare/thekrib/begin-cycling.html


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.