Skocz do zawartości
karolek ss

w sprawie skały??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

sprawa wygląda tak, parę tygodni temu zauważyłem rozrost glonów nitkowatych brązowych , pomyślałem że to może być od ilości zwierząt które( a mam same miękasy) włożyłem do akwarium jednorazowo, a tu okazało się że źle poskładałem filtr do osmozy(okrzemki), gdy już wszystko poprawiłem tzn. wymieniłem membranę, wkłady i żywicę i włożyłem ecophos do baniaka i żadnych efektów .... oprócz tego zauważyłem gdyż mam trochę żywej skały jakieś 5kg, skałę ożywioną ze 3kg i ceramikę a glony porastają mi te dwie ostatnie i nie wiem co robić czy czekać aż samo zacznie się cofać i podmieniać wodę czy wyrzucić ceramikę i skałę ożywioną??

bo one cały czas rosną:-(

akwarium jest młode ma 7 miesięcy

parametry są w normie

dzięki za poradę

pozdro 600


reef max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj wyniki testów, oraz uzupełnij stopke. Bedzie duzo łatwiej.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parametry wyglądają tak

zasolenie 1,023

temp. 25C

NO3 - 0 salifert

NO2 - 0 salifert

KH - 10,2 salifert

PH - między 7 a 8 (za duża skala w teście )

NO3 cały czas nie wykrywalne od zalania nie wiem czy to to dobrze?

w między czasie była wymiana świetlówek stopniowa,

glony niestety już były także dużego wpływu to raczej nie miało

dzięki za pomoc


reef max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceramika oraz martwa skała mogą być przyczyną problemów, tym bardziej w tak malym zbiorniku. Osobiście wywalil bym to i powoli dodawał dobrej jakości skałe odgaazowana bądz z innego akwa taką bez plag.

To ze zawaliłeś z osmozą oczywiście ma duze znaczenie wiec podmieniaj wode stopniowo i czekaj. Tutaj wszystko co dobre dzieje sie powoli.

Niewiem czy posiadasz jakiegoś 'glonojada' np salarias, tectusy itp. Tez so bardzo pomocne.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No tak, tak to jest jak się przekombinuje, czy nie można było normalnie, czy faktycznie był to dużo wydatek aby włożyć do akwa 100% żywej skały...?, a teraz walcz, ale z głową, akwarium masz młode i podejrzewam że podczas dojżewania nie oszczędzałeś, więc daj teraz odetchnąć systemowi, nie dozuj chemii, zaopatrz się w bakterie np Hagen Cycle, co dwa tygodnie przy podmianie staraj się usuwać glony z zbiornika, nie dokładaj życia w postaci korali i ryb, zadbaj o to aby Twój system wzbogadził się florę bakteryjną bo martwa skała i ceramika jest jej pozbawiona.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swoja droga zmien test od pH bo oznaczenie w stylu "miedzy 7 a 8" jest wysoce niedokladne i moze oznaczac "zyc albo nie zyc" dla wielu organizmow


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to mam dylemat czy zlikwidować martwa skale i ceramikę? czy uzbroić sie w cierpliwość ale dzięki za porady

pozdro 600


reef max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie baw się w dylematy, tylko wywal tą martwą skałę i ceramikę. Wsadź od razu żywą skałę, z dojrzałego akwarium jak koledzy Ci radzą. A radzą Ci dobrze. Sam się kiedyś przejechałem na ceramice, nie ma co czekać. Strata czasu. Ceramika jest dobra, ale do zupełnie innego sposobu filtracji. Nie w Twoim przypadku.

Jeśli włożysz dobrą skałę, parametry poprawią się już po 2-3 dniach!!


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.