Skocz do zawartości
enigma17

Problem z cyjano

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam straszny problem z cyjano. A mianowicie problem zaczął się po zmianie soli na TM Pro Reef. Na początku pojawiało się w małych ilościach, na dzień dzisiejszy jest tego strasznie dużo, na piachu, na szybach, w niektórych miejscach na skale.

Parametry wody z wczoraj to (testy robione zestawem Red Sea):

ph - ok 8,1

nh3/nh4 - ok 0,1 (choć nie wiem czy test nie przekłamuje)

no2 - 0,05 (też nie jestem pewien)

no3 - 0

kh - 7,28

mg - 1240

ca - 425

Trochę mnie te testy zastanwiają, tzn., że no2 i nh3/nh4 jest wykrywalne, a no3 nie. Gdzie może być przyczyna??

Na początku myślałem, że to sprawa cyrkulacji, dołożyłem dodatkową pompę (dziś będzie nowa 3000l/h, więc docelowo będzie tunze 6025, jvp 3000l/h (która będzie dmuchała za skały, więc na 100% wyeliminuję martwe strefy) i dwie z zestawu po 550l/h każda), w tej chwili mam ponad 4000l na 130l wody , wciąż nie pomaga. Podmiany wody co 2 tygodnie 10%. Zmieniłem prefiltry i żywicę. Czekam też na nowe świetlówki (będą 1x14k i 1x aktynika). Gdzieś słyszałem, że może to być spowodowane oświetleniem o barwie 10k (poprawcie mnie jeśli się mylę). Nic nie dozuję. Karmię też nie za obficie. Obsada to 2x a.ocellaris, 1x p. packagnelle i 1x e.bicolor do tego 2 krewetki, 4x turbo, 3x strombus 1x rozgwiazda kopiąca, głównie zoa, LPS i na próbę 2 szczepki SPS. Zauważyłem, że szczyt wykwitu następuje około godz 14, a cofanie można zauważyć po godzinie 21. Święcę od 10 rano do 22:30 (zastanawiam się czy nie skrócić czasu oświetlenia, gdyż do południa mam dużo światła dziennego padającego bezpośrednio w akwa, może to być przyczyną?) Nic nie padło, jedynie caulustrea odchodzi na wieczną rafę, nie mam pojęcia dlaczego. Pozostałe LPS`y mają się dobrze, nawet SPS`y mają przyrosty.

Myślę, że opisałem wszystko co może pomóc w rozwiązaniu problemu. Bardzo proszę o pomoc, gdyż już nie mogę sobie z tym dziadostwem poradzić (co nie ukrywam jest bardzo zniechęcające, ale chcę walczyć i poradzić sobie, bo jest to dla mnie naprawdę pasja, z której nie chcę rezygnować). Z góry dzięki za wszelkie porady.

pozdro dla wszystkich posolonych


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@enigma17,wielu z nas przechodzi przez to paskudztwo i nie ma takiego akwa na tym forum,w ktorym nie byloby zarodnikow tych BAKTERII,na naszym forum jest mnostwo tematow poswieconych temu zagadnieniu,moze w ktoryms z tematow odnajdziesz jakies wskazowki co mogloby pomoc w pozbyciu sie "wroga"mam podobne akwa litrazowo i nawet jak mialem cyrkulacje 8000L/G,to tez to paskudztwo sie pojawialo,przyczyn moze byc wiele,do do barwy 10 000k-swiatlo to tylko katalizator-nie BEZPOSRENIA PRZYCZYNA- w jakosci wody jest odpowiedz najczesciej-to w niej znajduje sie darmowe papu dla cjano,kto wie,moze faktycznie ta sol ci namieszala,sprobuj zaciemnic akwa na co najmniej 48godz[bez dostepu swiatla slonecznego],sprubuj jak najwiecej tego zeskrobac i zapodaj jakis filtr wewnetrzy z wloknina+dobrze byloby umiescic wegiel-to powino usunac nadmiar niektorych zwiazkow,pozniej oswietlenie stopniowo wydluzaj pierwszy dzien nie wiecej jak godz-dwie,napewno ci nie pomoglem,ale trzymam kciuki,walka nie bedzie latwa,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel miałem, wyjąłem kilka dni temu, bo zaczęła zoanthusom przeszkadzać zbyt jałowa woda, ale walczyłem z tym za pomocą węgla i różnymi ustawieniami odpieniacza (sucho, mokro) czytałem tematy na forum. I jedyne co mi pozostało to właśnie zaciemnienie akwa (często nieskuteczne) albo chemi clean (choć nie chciałbym się do tego posuwać) albo nie wiem co. Wolę znaleźć przyczynę i dlatego też piszę do Was z prośbą o pomoc.


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym sprawdził osmozę

tez kiedys mialem cyjano- pierwsza zasada ręce z wody ( duzo daje)

chemiclean stosowałem ale tylko raz polowe dawki troche zeszlo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na pewno to cjano ?? Bu u mnie to raczej cjano jak bylo to nie cofalo sie po nocy?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno cyjano

http://pl.reeflex.net/tiere/2286_Cyanobakterien_..htm (a zwłaszcza pierwsze zdjęcie),a łapy pcham do baniaka najrzadziej jak się da...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że nic nie dozuję oraz, że wymieniłem żywicę


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam miernika TDS, więc ciężko cokolwiek powiedzieć, generalnie staram się co 3 miesiące wymieniać prefiltry i żywicę (a przerabiam jakieś 40L na miesiąc). Świetlówkom zbliża się rok więc do wymiany.


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#260130 enigma17 :

Parametry wody z wczoraj to (testy robione zestawem Red Sea):

ph - ok 8,1

nh3/nh4 - ok 0,1 (choć nie wiem czy test nie przekłamuje)

no2 - 0,05 (też nie jestem pewien)

no3 - 0

kh - 7,28

mg - 1240

ca - 425

Trochę mnie te testy zastanwiają, tzn., że no2 i nh3/nh4 jest wykrywalne, a no3 nie. Gdzie może być przyczyna??

Kolego, z tego co napisałeś wynika, że masz porządnie zachwianą filtrację biologiczną. Albo się mylę, albo jasno wynika, że wykrywalność amoniaku przy braku wykrywalności azotanów to jasny sygnał, że brakuje bakterii.

Na dzieńdobry wlałbym więc bakterie. Np. Cycle, czy może prodibio BioDigest?! Od tego bym zaczął. Poza tym wymieniłbym w osmozie żywicę DI, która pomimo że może mieć piękny kolor, to działanie nie do końca właściwe, ale to półśrodek na potem. Ważniejsza filtracja!

Może ktoś się wypowie w tej kwestii jeszcze, ale w mojej ocenie masz niedojrzały zbiornik lub dojrzewanie się ponowiło. NH3/NH4 nie powinno być absolutnie powyżej 0,00!!! Nic dziwnego, że NO2 też wykrywalne. To znak że jakieś tam bakterie działają. A brak NO3 świadczy o braku prawidłowej filtracji - ostatnich szczepów bakteryjnych.

Może coś padło? Tak czy siak zacznij od filtracji. Może dorzuć trochę skały z dojrzałego baniaka?!

Ogranicz podmianki, bo kolejne tylko wypłuczą dopiero co wyhodowane bakterie denitryfikacyjne...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#260245 enigma17 :

Świetlówkom zbliża się rok więc do wymiany.

To masz jeden z problemów albo główny problem,będziesz widział jak wymienisz świetlówki na nowe czy coś się zmienia na lepsze.Swietlówki wymieniaj co 5-6 miesiecy


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywice zmieniłem tydzień temu wraz z prefiltrami, z obsady nic nie ubyło więc raczej "trup" odpada. Dołożę dziś mocniejszą pompę i na dniach zmieniam świetlówki. Podmian na razie nie będę robił. I pozostaje mi czekać na rozwój sytuacji.


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.