Skocz do zawartości
fal

Lampa z lustrem

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was posiada lampę samoróbkę , w której zamiast standardowych odblyśników dał lustro ? Zastanawia mnie czy lustro to dobry pomysl , i czy swiatło wówczas nie sięga glębiej? jesli możecie podzielić sie swoją wiedzą będe wdzięczny. Chodzi mi po głowie pomysł lampy DIY , właśnie z lustrami.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem takiego rozwiązania. Wydaje mi się jednak, że o ile lustro może konkurować z procentowym wskaźnikiem odbicia światła, to jednak nie może konkurować z wagą z odbłyśnikiem. Chyba dlatego stosujemy odbłyśniki zamiast luster. Chyba że są jakieś lampy z lustrami o których nie wiem.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze masz alternatywe w postaci samoprzylepnej foli odblaskowej - kupisz na alledrogo. ja mam pokrywe wyklejoną tak ową i sprawdza się bez zarzutu - nic się nie odkleja, łatwa w utrzymaniu czystości. polecam

pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie słyszałem o takim rozwiązaniu. Ale pytanie ciekawe, sam sie zastanawiam czy dało by to jakiś efekt, myślę jednak że odbłyśniki skupiają więcej światła a lustro by je rozpraszało.

Pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#261148 grzejanc :

Nie widziałem takiego rozwiązania. Wydaje mi się jednak, że o ile lustro może konkurować z procentowym wskaźnikiem odbicia światła, to jednak nie może konkurować z wagą z odbłyśnikiem. Chyba dlatego stosujemy odbłyśniki zamiast luster. Chyba że są jakieś lampy z lustrami o których nie wiem.

Zapewne masz racje , że lustro jest ciężkie i tu nie ma co porównywać , jednak jesli ciężar nie jest istotny , to czy warto spróbować ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do jakiej lampy chcesz to zastosowac?

Jesli chodzi o t5 to nic nie bedzie lepsze niz oddzielny odblysnik na kazda swietlowke. W ati powermodule np. odblysniki wygladaja jak lustro.

Jesli chodzi o hqi to odblysniki z gornej polki jak lumenbright czy lumenarc beda moim zdaniem o niebo lepsze niz jakakolwiek samorobka zrobiona z luster.

Moim zdaniem pomysl troche nietrafiony.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#261182 lionfish :

Do jakiej lampy chcesz to zastosowac?

Jesli chodzi o t5 to nic nie bedzie lepsze niz oddzielny odblysnik na kazda swietlowke. W ati powermodule np. odblysniki wygladaja jak lustro.

Jesli chodzi o hqi to odblysniki z gornej polki jak lumenbright czy lumenarc beda moim zdaniem o niebo lepsze niz jakakolwiek samorobka zrobiona z luster.

Moim zdaniem pomysl troche nietrafiony.

Myślałem o połączeniu led 2x120 + T5 6x54 lustro.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lustro jako odbłyśnik jest do kitu. Jak by to wytłumaczyć bez rysunku... W lustrze masz dwie powierzchnie odbijające - powierzchnię szyby i powierzchnię warstwy srebrowej. Ponieważ, jak wiadomo z fizyki, kąt padania równa się kątowi odbicia, a szyba ma jąkąś tam grubość, dojdzie do sytuacji, w której światło od szyby będzie się odbijać pod innymi kątami, jak od warstwy srebrowej. Dodatkowo sama szyba będzie tłumić część energii, zanim dojdzie do odbicia na srebrze. Najdoskonalsze odbicia uzyskuje się na szkle szlifowanym optycznie i napylanym srebrem lub złotem - ale to technologia tak droga, że wykorzystywana wyłącznie w lustrach teleskopów. Dla nas nie ma nic lepszego, niż odbłyśniki indywidualne, na każdą świetlówkę jeden.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#261168 fal :
#261148 grzejanc :

Nie widziałem takiego rozwiązania. Wydaje mi się jednak, że o ile lustro może konkurować z procentowym wskaźnikiem odbicia światła, to jednak nie może konkurować z wagą z odbłyśnikiem. Chyba dlatego stosujemy odbłyśniki zamiast luster. Chyba że są jakieś lampy z lustrami o których nie wiem.

Zapewne masz racje , że lustro jest ciężkie i tu nie ma co porównywać , jednak jesli ciężar nie jest istotny , to czy warto spróbować ?

Spróbować zawsze warto. Tylko jak osiągniesz kształt lustra półkola? Będziesz z kawałków sklejał? To będzie tak jak walka z polygonami w grafice komputerowej.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

@Kivi kiedys wspominal, ze ma nad T5 odblysniki lustrzane czy jakos tak:waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa takze lustra akrylowe z ktorymi walczylem :strutin niestety maja tendencje do odksztalcania sie pod wplywem temperatury :/ mialem 2 mm ale podobna sa i 5mm a te o wiele lepiej sobie radzic powinny.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy , koleżanki jako że jestem uparty jak osioł , i jak sobie wbiję cos do głowy to muszę to zrealizować , nawet jak osoby mądrzejsze odemnie mowią , stary daj spokój to nie ma sensu. Więć poszedłem swoją ścieżką i skleciłem lampę która zamiast odbłyśników ma lustra , moje pierwsze spostrzeżenia

Ciężka jak holera :clapping

Światła w zbiorniku dużo więcej , niż z lampy która wisiała bezpośrednio nad zbiornikiem , ale dodać muszę , że różnica w wysokości zawieszenia lampy jest około 10cm , więc mój wniosek moze być troszkę mylny , jednak nie sądzę żeby 10 cm robiło aż tak dużą różnicę.

Generalnie jestem zadowolony z mojego projektu , ale lampa waży chyba z 30 kg :) , jak to by pierdyknęło do zbiornika , to mam eksmisje z domu :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek napisał jak to jest z tym odbijaniem światła przez lustro.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb , pewnie Radek ma rację i nawet nie zamierzam na ten temat dyskutować bo zwyczajnie w świecie sie na tym nie znam. Miałem ochotę poeksperymentować , miałem lustro , płytę i chęci :clapping , zrobiłem zawiesilem świeci i mi odpowiada :), jest jasniej więc dla mnie jest ok , chciałem sprawdzić i sprawdziłem , co więcej ja wiem jaka jest różnica , a Wy pewnie nie :). Z drugiej strony zdaję sobie sprawę , że gdyby to zwiększało o naście procent światła w akwarium , to pewnie każda lampa byla by wyposażona w lustro , a tak nie jest , więc nie ma o czym dyskutować.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fal - wg mnie lustro samo w sobie nie jest zle, tylko ze najwieksze znaczenie w przypadku odblysnika ma ksztalt zwierciadla. poszperaj troche po internecie i sie dowiesz, jak zrobic odpowiedni odblysnik. dodam, ze nie ma na rynku odblysnika, ktory by byl idealny lub jak najbardziej zblizony do modelu fizycznego odblysnika odealnego. powiem wiecej, zaden odblysnik nie jest budowany na tej zasadzie. pracuje wlasnie nad tym, mam plany przygotowane, potrzebuje tylko kogos kto mi to wyprodukuje. za miesiac lub dwa sie pochwale lampami hqi wiszacymi pod sufitem i oswietlajacymi nie mniej nie wiecej niz powierzchnie akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to juz lepiej zrobic ze stali i pochromowac, napylic aluminium ,etc .

najwazniejszy ksztalt reflektora,a z lustra sie nie zrobi dobrego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.