Skocz do zawartości
neopl

Prośba o radę w wyborze sprzętu :)

Rekomendowane odpowiedzi

a więc tak, witam wszystkich, będę zaczynał tę przygodę z baniakiem morskim,

akwarium jakieś 80x50x50 - generalnie chciałbym żeby nie przekroczyło 150 litrów.

do tego sump 3 komorowy (jakieś 45 litrów) - odpowietrzacz - refugium - powrót

a sprzęt: odpieniacz AQUA MEDIC - MIDIFLOTOR - do 400l i do tego pompka AquaMedic Mistral 300

pompa obiegowa: Ocean Runner OR2500

cyrkulacja to chyba będą dwie sztuki jvp 102

FILTR RO AQUAPRO - http://www.um-um.pl/akw-morska_osprzet_filtry-ro_filtr-ro-aquapro-o-wydajno-ci-300-litr-w-na-dob.html

sól - zobaczy się jeszcze

oświetlenie - szczerze powiedziawszy trochę czytałem o oświetleniu ale w sumie jestem z tego zielony, jakbyście mogli coś doradzić do takiego baniaka

będzie to akwarium z żywą skałą ( nad ilością się zastanowię) i paroma rybkami ( jakieś błazny)

co do pytania do sumpa, możliwe że zdecyduje się na większy sump, zrobiłbym automatyczną dolewkę, tylko czy woda która byłaby w oddzielnej komorze w sumpie ma być odzdzielnie ( poza obiegiem) czy ma być jakiś obieg z wodą ze zbiornika

proszę o radę co do sprzętu jaki wybrałem, czy coś zmienić, czy odpowietrzacz i pompka do niego będzie ok oraz obiegówka oraz jaki sprzęt będę jeszcze potrzebował. pozdrawiam wszystkich


Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do swiatla to zalezy od obsady. Zasadniczo na poczatku i take beda tylko jakies miekkie, potem pewnie LPSy i wkoncu SPSy. Na poczatek proponuje moje rozwiazanie ktore bedzie u Ciebie jeszcze lepsze czyli 2x39 T5 Jesli chodzi o zarowki to zobacz w stopce. Z czasem bedziesz musial dodac drugie 2x 39w bo pewnie beda bardziej wymagajace zwierzeta. Ale oczywiscie ja sam jestem poczatkujacy i mozliwe ze ktos ze "starszych" poda Ci inne rozwiazanie

A przy okazji witamy w klubie :clapping

Bartek


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do oświetlenia to ja by wybrał T5, no chyba że masz możliwość kupienia LEDów - to wtedy LED + T5, ale...

zdecyduj się na zbiornik albo 60 długie (np.60x60x50)- wtedy T5 24W albo 90 długie i wtedy T5 39W.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy pokrywę można wykonać samemu? czy ma ktoś może jakiś link? i prosiłbym jeszcze o skomentowanie sprzętu bo o to w większej części mi chodzi :clapping


Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2xJVP-102 będzie za dużo... 2x101 daj najwyżej póóóźniej jak już bedzie trochę sps to możesz jedną zamienić na jvp 102.

Co do obiegówki może jakiś new jet cena w miarę i dobre.

Lampę oczywiście można zrobić samemu. Zastanów się nad HQI. Sam ostatnio zmieniłem z T5 i efekt powalający!

Odpieniacz hmm tutaj się nie wypowiem bo sam sobie zrobiłem... Stożki rządzą :clapping


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrywę możesz zrobić samemu,tu masz link WWW.retez.pl/index.php


90*50*50,sump96l,30kg LR,Deltec AP600,Eheim 1250 obiegowa,cyrkulacja Marea 3200 i koralia evolution 4000,oświetlenie DIY 6*39W,Lajon112,dolewka SP 300,filtr przepływowy diy na absorber fosforanów i węgiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na temat tego odpieniacza i pompy do niego? ma ktoś taki? i czy pompa do niego wystarczy? oświetlenie to będzie T5 2x39W a w akwarium żywa skała i parę rybek, pozdro


Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Midiflotor do 150 l. w zupełności wystarczy. Co do pompki powietrza to kup o jak największej wydajności np. Atman HP-5000 (480 l. powietrza na godzinę) lub HP-6000 (600 l.). Pamiętaj też, że kostkę lipową należy wymieniać co 2 tygodnie.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli ten filtr MIDIFLOTOR jest napędzany pompką powietrza?? bo tutaj w opisie tego odpieniacza napisali że polecają do niego pompkę mistral 300 : http://www.erybka.pl/product_info.php?cPath=1_17_124&products_id=411&osCsid=8212ef602da8a59923a8e9e3ce068e57, i w sumie jest znaczna różnica w cenie, ten atman 6000 o którym wspomniałeś kosztuje w granicach 70 złoty a mistral 300 kosztuje prawie 300 złoty


Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do czego chciałeś zastosować Mistral 300? Wody w akwarium morskim się nie napowietrza tak jak w słodkowodnym.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli do tego odpieniacza midiflotor pompka ta? http://www.swiatzoo.pl/pl/art/11250/ATMAN-POMPKA-HP-6000-

i chciałbym żeby mi jeszcze ktoś doradził jakąś pompę obiegową to takiego akwa, 150l +-20l i sump 45 litrów,


Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...hej...ja bym najpierw zaczal od gabarytow zbiornika i ijego wymiarow...rozsadne byloby to co zaproponowal Tomiooo,czyli 60X60X50...jezeli naprawde nie chcesz przekroczyc 150l to moze 55X55X50.Powstanie prawie kostka a co najwazniejsze bedziesz mial pole do popisu z glebia.Co do odpieniacza to nie znam tego midiflotor'a ale wizualnie niezbyt jest przekonywujacy.Jakos nie przekonuja mnie skimmery na kostke tym bardziej ze razem ze sumpem bedziesz mial grubo pionad 200l w obiegu...zastanow sie nad jakims dopieniaczem zewnetrznym (takie "przedluzenie" sumpa),ktory nie bedzie zajmowac zawsze potrzebnego miejsca w sumpie.Nie wiem ile chcesz wydac na odpieniacz ale ja bym nie oszczedzal w przypadku takiej ilosci wody.Jezeli jestes zainteresowany,podam Ci link do sklepu gdzie dostaniesz octopus dnw 110 za 160 GBP,czyli konkretny skimmer zewnetrzny.Jezeli chodzi o dolewke to nie zrozumialem...O jakiej oddzielnej komorze mowisz...?....Za pompe obiegowa dalbym maxi jeta,sa bardzo dobre i niedrogie.No i wrescie swiatlo...tutaj posluchaj innych...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na jakiej zasadzie działa taki skimmer zewnętrzny? myślałem że po to się go umieszcza w sumpie żeby pompował wodę która wpada do sumpa, a zewnętrzny to jak? z akwa prosto do niego wpływa woda i wlatuje potem do sumpa z niego?? a co byś powiedział na temat tego odpieniacza? http://rafashop.pl/product_info.php?manufacturers_id=1&products_id=11&osCsid=d82c7da91008c9462cc72ddfd4e8d905 i ta pompa maxi jet to chodzi o tę? http://www.um-um.pl/akw-morska_osprzet_pompy-cyrkulacyjne-i-obiegowe_aquarium-systems-ph-maxi-jet-pompa-cyrkulacyjna.html


Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Oj, koledze kłania się dział dla nowicjuszy :clapping. Tam wiele i jeszcze więcej jest opisane co, jak i dlaczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Neopl...odpieniacz zewnetrzny zostal stworzony po to by dzialal jak dodatkowy filtr nie bedacy w sumpie tylko kolo niego...sa rozne rodzaje skimmerow zewnetrznych...ale zasada jest podobna,mozna go zasilac grawitacyjnie,choc ja tego nigdy nie probowalem...u mnie wyglada to tak,skimmer stoji obok sumpa,woda z akwarium wlatuje do pierwszej komory w ktorej jest pompa podajaca wode do odpieniacza...rura wylotowa wlewa wode do drugiej komory sumpa,dalej idzie do trzeciej w ktorej umieszcza sie dolewke automatyczna.Przy odpieniaczu masz regulacje poziomu wody w komorze odpieniacza...czym bardziej skrecisz zawor tym pozim bedzie wyzszy i piana bardziej mokra...czym mnie tym piana bedzie suchsza.Od Ciebie zalezy jaka rodzaj piany chcesz osiagnac.Skimmer,ktory pokazales na linku to octopus do sumpa z pompa OTP 2000...nie znam go zupelnie ale mysle ze tak renomowana firma nie wypuscila by czegos co nie dziala albo dziala zle.Octopusy z mojego doswiadczenia jak i z doswiadczen kolegow z forum sa wyjatkowo malo podatne na rozstrajanie sie i niegrozne im jakies niekontrolowane przelewanie kubka czy "zdychanie"...Raz nastawiony chodzi i to chodzi dobrze...Ja Ci proponuje Octopusa z pompa recylkulacyjna,czyli pompa,ktora pobiera wode z komory reakcyjne i natychmiast ja stamtad wywala,czyli kreci te wode wraz z powietrzem co daje dluzsza stycznosc wody z powietrzem...skimmer ten latwo podrasowac mesh-mod'em jak ja to zrobilem.Co do pomy obiegowej to chodzilo mnie o "new jet"...ja mam 2300,pobiera 38w i jest dosc mocny.Tu masz link do skimmera o ktorym mowie http://www.swallowaquatics.co.uk/401/products/Reef_Octopus_DNW_110_6520_Recirculating_Protein_Skimmer.aspx ...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Octopusy bardzo sobie chwala w Usa i Canadzie,jest wiele slicznych rafek na Reef central na tych odpieniaczach,jak nie chcesz sumpa moge polecic Deltec mce 600 nada sie idealnie


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takiego wlasnie Delteca MCE600 i powiem ze sprawuje sie super. Elegancki - nie straszy nawet jak wisi na tanku. Nie ma problemow ze startem po wylaczeniu pradu. Dzieki wbudowanej dodatkowej komorze mozesz dolaczac rozne media filtracyjne. U mnie np RowaFos. Mocno polecam. Link do angielskiego REVIEW - DELTEC MCE600 ale pewnie polskie tez znajdziesz


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.