Skocz do zawartości
gregor.gg

led+HQI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

zastanawiam sie nad polaczeniem HQI razem z swietlowkami led,mam moze ktos takie polaczenie,jesli tak to niech sie wypowie

ja chce zrobic takie polaczenie

jako glowne oswietlenie dam HQI 2x250 reeflux 12kk

a jako dodatkowe chce dac 2xt8 led 22 watt biale

2xt8 led niebieskie 22 watt

1xt8 led fiji tylko nie wiem czy ta fiji jako swietlowka led ma takie ladne swiatelko jak zwykla t5

kazda uwaga i sugestia mile widziana

grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie widziales taka swietlowke LED fiji purple?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt nie doczytalem do konca i gafa jak nie wiem,oczywiscie ze to nie fiji purple tylko purple actynic a to jednak spora roznica,poprostu zle to odczytalem wiec jedna kwestia z glowy zostanie zwykla t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co za problem zrobić takie światło na LED jak fiji purple ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawek ja sie kompletnie na tym nie znam i jesli jestes w stanie wykonac mi taka swietlowke to bede wdzieczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak rozwiążesz chłodzenie ledów siedzących nieopodal żarnika HQI? ciekły azot ??

Świetlówkom T5 ciepełko nie przeszkadza z ledami to już inna historia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie sam chciałem kupić świetlówki LED 90 lub 120 cm a między nimi (mam akwa 50cm) powiesić lampę HQI 2x150W

nie da rady tak zrobić ?? jakieś chłodzenie (wentylatory itd) powinno dać radę zamontować i to jakoś ochłodzić

i pytanie trochę poza konkursem - czy da radę zamówić u was świetlówki mieszane (np. diody niebieskie + białe) ?? bo chciałem dać 2 x reeflux 12k i do tego świetlówki 2 szt. i chciałem pomieszać jakoś barwę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#263151 slawomirdyl :

Ale co za problem zrobić takie światło na LED jak fiji purple ?

No, no ? Napisz co to za problem ? Napisz jak się robi świetlówkę LED Fiji ?

Sławek nie każdy jest elektronikiem, nie każdy się na tym zna i nie zawsze jednej osobie się to opłaca.

Dla mnie np: łatwiej było dodać do moich ledów świetlówkę T5 Fiji - i tak mam, niż samemu "zmajstrować" świetlówkę LED Fiji.

PS: Sam robisz swoje nowe lampy ? :) To chyba nie problem ? :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoczku - Sławek "wie, ale nie powie" jak zrobić świetlówkę LED Fiji purple.

Z chęcią zobaczę - no Sławku..

Tu masz nawet wykres spektrum Fiji purple:

fiji_purple.jpg

Prosimy, prosimy, prosimy....


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbaczacie z tematuz tymi osobistymi wycieczkami a na temat nic

czy na prawdę HQI aż tak bardzo grzeje że nie można dać jej obok świetlówek LED i czy w RF można zamówić świetlówki mieszane i czy ma to sens ? i co chłodzić ? bo może lampę HQI wentylatorami i wtedy LED da sobie radę ? pomyślałem żeby dać 2 wentylatory do lampy HQI (akurat mam w obudowie wycięcia jak się domyślam do chłodzenia)

ewentualnie co dołożyć (jakie świetlówki LED) do 2x150W reeflux 12kk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQI bardzo grzeje - i niestety umieszczenie jakiegokolwiek źródła światła LED w pobliżu spowoduje w najlepszym wypadku spadek strumienia - a najprawdopodobniej spalenie diod w bardzo krótkim czasie.

Do tych żarników proponowałbym 2x Northern Blue - podkreśli barwy niebieskie i podiągnie aktynikę w górę.

PS. Ja nie zbaczam z tematu - ja po prostu chciałbym poznać co w tej sprawie ma do powiedzenia Sławomir.

Skoro zabiera głos w temacie - to znaczy że ma coś konkretnego do powiedzenia - chyba że jego wypowiedzi ograniczają się do krytykowania mnie i sklepu w innych tematach.

Ja w ŻADNYM wypadku nie zamierzam kwestionować wiedzy Sławka w tym temacie - ja po prostu jestem CIEKAW JAK ON ZAMIERZA zrobić odpowiednik świetlówki KZ Fiji Purple na ledach. Tylko tyle i aż tyle :)

Przepraszam za wtrącenie off topic.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i myślisz że nie da rady tego ciepła odciągnąć wentylatorami z lampy HQI ?

a jak nie LED to jakie świetlówki T5 dać ?? (sorki za offtop)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć. Ja bym najpierw zrobił lampę z żarnikiem HQI, i wyposażył ją w tunele na diody LED. Tunele te uzbroił w czujniki temperatury i próbował tak je izolować termicznie, żeby czujniki rejestrowały jak najniższą temperaturę.

Jeśli wentylatory to tylko tak żeby zasysały zimne powietrze jak najdalej od HQI i tłoczyły je w tunele.

Będzie ciężko - generalnie nawet na targach interzoo gdzie każdy robił co mógł żeby sie z LEDami pokazać, nie było (nie moge sobie w każdym razie takiej przypomnieć)lampy z łączonym LED jako źródło światła pracującego RAZEM z HQI. Były owszem HQI ale z pojedynczym ledem jako moonlight - taki nie pracuje razem z HQI, wiec nie jest tak narażony.

Uważam że temat może być bardzo "pod górke" - chyba że komuś nie zależy na trwałości lampy, a żeby tylko udowodnić że zrobi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale lampa HQI już jest a LEDY mają wisieć obok lampy, akwa ma 50cm, lampa ma 17cm i po bokach powiesiłbym świetlówki LED, a żeby ostudzić lampę HQI na niej zamontowałbym wentylatory (na obudowie gdzie są otwory nad żarnikami)

kwestia jeszcze że 120cm świetlówka LED ma 22W a T5 ma 54W i pytanie czy gra warta świeczki ?? znaczy czy LED da więcej lepszego światła ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od roku na moim baniaku wisi 2 x 250 W HQI za niebieskie światło robią diody LED zawieszone obok HQI i nie stwierdziłem spatku strumienia światła myślę że to tylko kwestja dobrze zaprojektowanego chłodzenia, Robiłem pomiary luxsometrem przy włączonym HQI i bez. Sugestja że zaraz się przepalą też mi jakoś nie pasuje bo u mnie

wiszą w realu od roku a nie w teorii. :)

SkoczekPL będzie mi bardzo miło zaprojektować taką świetlówkę oraz ją wykonać i prosić Cię o przetestowanie

oczywiście jak się zgodzisz

3702-led.jpg

3702-led2.jpg


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a jak będzie z temperaturą pracy LED-ów jeśli we wspólną obudowę o wymiarach 120x50, otwartą do góry wstawię dwa BP 160W i w środek HQI 250 lub 400W? Czy HQI będzie miało jakiś niekorzystny wpływ na pracę lamp BP? Bardzo możliwe, że całe "bebechy" od HQI będą poza obudową.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze temat se rozwinal wiec jedziemy dalej

ja robie lumenarki i beda one zabudowane w dodatkowej oslonie czyli bedzie zrobiona lampa a wlasnie obok czyli poza lampa chce dac ledy tak 5-7cm od obudowy HQI wiec jesli zamontuje z kazdego boku lampy wentylatorki ktore beda dmuchaly bezposrednio na sam lumenarc i dodatkowo wetylatorki nad lustrem wody to byc moze takie rozwiazanie bedzie maialo sens jak myslicie

MIQ jesli z ledami nie wyjdzie to zastosuje swietlowki t5 i dam 2x aquablue plus,1x aquablue spezial,1x fiji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#263263 Przemek :

Skoczku - Sławek "wie, ale nie powie" jak zrobić świetlówkę LED Fiji purple.

Z chęcią zobaczę - no Sławku..

Tu masz nawet wykres spektrum Fiji purple:

fiji_purple.jpg

Prosimy, prosimy, prosimy....

Różnica między nami polega na tym, że Ty przepakowujesz a ja robię sam lampy, oczywiście znowu będzie to odebrane jako atak na Twój sklep oraz skwitowane brakiem merytorycznej dyskusji. Dziękuję za spektrum

Fiji purple ale posiadam i myślę że da się to zrobić na LED oczywiście oddam TZW świetlówkę do testowania

za darmo, nie chcieli byśmy chyba żeby za testy płacili klienci ?

pozdrawiam i życzę troszkę samokrytyki


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zważywszy że to z Twojej strony jest atak, no to prorok z ciebie kiepski :) Kiedyś zrobię ci fotki jak wygląda to "przepakowywanie" lamp jak to złośliwie nazwałeś i zobaczymy co wtedy powiesz. Jak znam życie, okaże się pewnie że warsztat jest nie nasz tylko chińczyków, a w ogóle na zdjęciach przedstawiono produkcję buraka cukrowego....

Różnica Sławku między nami polega na tym, że Ty przeważnie masz wiele do powiedzenia, a mówisz bardzo często - przepraszam za szczerość - zupełnie od rzeczy. Szczególnie w tematach dookoła oświetlenia, prędzej czy później pada z Twojej strony jakiś niewybredny epitet pod naszym adresem, niepoparty NIGDY żadnym poważnym argumentem. Jeśli Cie o taki poprosić to kąsasz i wykręcasz się sianem i tak wygląda dyskusja z Tobą.

A to:

3702-led2.jpg

dla mnie i jak sądze dla wielu innych, w temacie "umieszczanie LEDów w BEZPOŚREDNIEJ bliskości żarników HQI" nie jest żadnym dowodem na bezpieczeństwo takiego rozwiązania. No bo co na tym zdjęciu widać... masa "jednostek produkujących światło"- czytaj nie wiadomo czego, kompletnie niezabudowanych, poskładanych "jak się dało, byle było", podpisanych "u mnie świeci od roku".... to ma być dowód Twoim zdaniem na to że da się wpakować świetlówki LED i Żarniki HQI do JEDNEJ OBUDOWY tak ??...

BTW - wyjmij kabel z wody bo cie prąd kopnie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ostra dyskusje ale nie o to pytalem i prosze sie nie klocic w moim topicu,zadalem pytanie i jesli to mozliwe to prosze o konkretna odpowiedz i konczymy temat.

nie po to zadalem pytanie zeby dyskusja zboczyla z tematu i zaczely sie przechwalki czy inne takie niepotzrebne insynuacje.

poprostu warto inwestowac w ledy i laczyc je z hqi czy lepeij dac sobie spokoj i dac normalnie t5 i koniec

grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz - merytorycznie i na temat. Warto, o tyle o ile znajdziesz sposób na takie zabudowanie HQI i ledów we wspólnej obudowie - (bo mamy na myśli porządnie zbudowaną lampę a nie niewiadomo co prawda?) tak aby pracujące bardzo blisko diod HQI nie ugotowało właśnie ledów. Pamiętaj że jeśli chodzi o ledy to wraz ze wzrostem temperatury złącza półprzewodnikowego wewnątrz ich struktury, tracą one zarówno na sprawności (mniej światła) jak i na żywotności. Ile dla jakiej temperatury znajdziesz w notach katalogowych ledów. Mogę ci pomóc w kwestii obliczenia maksymalnej temperatury otoczenia LED, dla wartości % strumienia i żywotności wskazanej przez Ciebie. Reszta to tylko kwestia odpowiedniej izolacji termicznej. Czym? nie mam pojęcia - wełna mineralna między aluminiową folię dookoła kanału na świetlówki?, może jakiś inny termoizolator wytrzymujący te 150-200 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

loccutus

hahah no tak dzięki za zwrócenie uwagi na kabel ale to kabel z mojej najnowszej lampy Cree w czasie testów,

nigdzie nie napisałem żeby wpakować w jedną obudowę, /masa "jednostek produkujących światło"- czytaj nie wiadomo czego, kompletnie niezabudowanych, poskładanych "jak się dało, byle było", podpisanych "u mnie świeci od roku"/ właśnie dlatego tak jest bo testuję różne warjanty oświetlenia z led. Ale jak zawsze było miło

troszkę z Tobą pogawędzić. I tak jak pisałem czekam na nową lampę bo jeżeli będzie taka jak opisałeś

to będzie super lampa :) Zresztą pisałem o tym kilka miesiecy temu. I nie kąsam tylko robie własne lampy a to wcale nie oznacza że gorsze ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie jak byście czytali uważnie zamiast się pienić to byście doczytali że chce świetlówki dać okok lampy a nie w lampie - pytanie czy można

drugie pytanie to czy dla samych LED niebieskich opłaca się dawać ledy z innego powodu niż koszt (bo przy wymianianiu T5 co pół roku zwraca się po 3 latach, więc chyba warto)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas, piszę że problem jest tylko jeden - ciepło. Jak potrafisz go ominąć to nie ma ŻADNYCH przeciwwskazań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#263359 MiQ :

no właśnie jak byście czytali uważnie zamiast się pienić to byście doczytali że chce świetlówki dać okok lampy a nie w lampie - pytanie czy można

drugie pytanie to czy dla samych LED niebieskich opłaca się dawać ledy z innego powodu niż koszt (bo przy wymianianiu T5 co pół roku zwraca się po 3 latach, więc chyba warto)

1. Tak zdecydowanie masz rację w lampie odradzam bo mogą, ale nie muszą być problemy z odprowadzeniem ciepła

2. Tak opłaca się dać LED niebieskie ale cree Royal blue

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.