Skocz do zawartości
gottrek

Komin bez komina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W wątku: "Światło w kominie - zagrożenia" Jader pytał, o oświetlenie komina. Padło wtedy stwierdzenie od kolegów slawomirdyla, Grzegorza Dyzmy, że nie używają kominów w swoich zbiornikach. Grzegorz stwierdził nawet: "Pudelka i durso tez odstawic do lamusa.". Z kolei Natan pisał, że mają same rury.

Proszę was (a może ktoś jeszcze stosuje podobne do Sławka i Grzegorza rozwiązania?), o podanie więcej szczegółów jak macie rozwiązane kwestie pobierania wody, ściągania korzucha z powierzchni itd...

Planuję nowe akwa i miał być w nim zrobiony komin po waszych postach zacząłem się zastanawiać nad alternatywą.

Maciek


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak ze zbieraniem korzucha z powierzchni? Przecież rura ma o wiele mniejsza powierzchnię niż grzebień.


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tylko kwestja cyrkulacji wody i zastawienia pomp


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może rozwiniecie temat.

Jakie są plusy a jakie minusy braku komina.

Oraz jak przeciwdziałać ewentualnym awariom


250 full opti (80x80x45) / tunze 6045 / RO + DY / Sump 85 - czeka na zalanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie plusem jest wygląd oraz więcej miejsca w akwarium, minusów nie widziałem


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę na zdjęciu to mamy dwie rury jako spływ (daje to większe bezpieczeństwo jak się jedna zatka?), o takiej samej długości. Po drodze do sumpa jak rozumiem będzie zawór, którym będziemy regulować poziom wody w zbiorniku.

Przy braku komina odpływ wody chyba jest bezgłośny, nie słychać chlupania?


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak jak napisałeś z tym że spływ jest głośny ale wyciszyć da się do zera regulując zaworem :reading wtedy można spać w ciszy i spokoju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy te rury można zrobić z rury Pvc?

Spływ 32

Rewizja 32

Powrót 25

Rury 32 pvc mają ściankę 1,9 mm


250 full opti (80x80x45) / tunze 6045 / RO + DY / Sump 85 - czeka na zalanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewizja 25 a jaką grubość ścianki to Ci nie powiem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewizję bym zrobił jednak 32 - tak na wszelki wypadek. Jakby się spływ zapchał, to w przypadku za małej średnicy rewizji woda wypłynie górą. A jak będzie taka sama jak powrót, to jest to bardzo prawdopodobne (woda wraca do akwa pod ciśnieniem wytwarzanym przez pompę, więc jest jej więcej niż jest w stanie spłynąć swobodnie taką samą rurą, o zarastaniu glonami już nie wspomnę).


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie wydaje ze szklo jest bardzo oslabione w miejscu gdzie sa otwory i cisnienie

wody moze spowodowac pekniecie. Zabudowany komin skutecnie chroni to miejsce.

Ale moze sie myle?


Akwarium 360l sump 120l oświetlenie 2 X 150W HQI + 2 X 54W actynika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#265911 Edek Przybysz :

Mi sie wydaje ze szklo jest bardzo oslabione w miejscu gdzie sa otwory i cisnienie

wody moze spowodowac pekniecie. Zabudowany komin skutecnie chroni to miejsce.

Ale moze sie myle?

mylisz się :reading


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bylem zmuszony poniewaz mam panorame i akwarium na bokach mam tylko 32cm. Wklejajac komin stracilbym mnostwo przestrzeni. Wroce do domu postram sie wrzicic fotki.

Generalnie wszystko dziala jak komin. Czyli jest bezpiecznie, ale bezszelestnie. Caly obieg dziala ciszej niz ledwo slyszalna cyrkulacja. Rury sa powyciagane tuz pod pod powerzchnie wody. Caly film jest siagany za pomoca niezabezpieczenego zrzutu z zaworem ktory spietrza wde i zapobiega siorpaniu. Rewizja natomiast z zabezpieczeniem gory ale juz bez zaworu spietrzajacego. Jest w wstanie przyjac cala wade w przypadku zapchania. Pierwszy test zrobil slimak ktory idelnie wpasowal sie w srednice zrzutu. Rury obudowne tak by maskowac cala rafinerie a cyrkulacja tak by zmuszac wode w kierinku rur. Nie ma flmu, detytrus sie nie biera.

Wiem ze wszystko wyglada troche po angielsku, ale spelnia swoje zadanie i tak jak jdlugo jak jest bezpiecznie obstane przy swoim.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję będę wdzięczny i chyba nie tylko ja za fotki. Jak możesz to napisz też jaką średnice rur użyłeś.

Zako już umieścił zdjęcia :kapelusz swojego rozwiązania i muszę przyznać, że ciekawie to wygląda.

Ja planuję zbiornik 100x40x40 (ze względu na miejsce, w którym ma stać inny nie wchodzi w grę) więc komin też zajął by mi sporo miejsca.


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba zdecyduje się na przezroczyste rury PVC, być może będą zarastać glonami ale od czego jest czyścik do rur. Myślę że raz w tygodniu jak się je przetrze będą wyglądać super. Czekam więć na rozwiązania kolegów i każdą możliwą uwagę co do tego systemu, gdyż przy igraniu z ... wodą warto mieć w zanadrzu rożne scenariusze.

Myślałem też o zamontowaniu czujnika poziomu wody w sumpie. Kiedy woda osiągnęłaby krytyczny poziom na skutek nieprzewidzianego scenariusza dodatkowa pompa pobrałaby wodę z sumpa i wywaliła do kanalizy. Co o tym myślicie?

No i w sumie pojawia się zagrożenie. Kiedy pompa głowna przestanie działać sump musi odebrać tyle wody ile wynosi najniższy poziom rewizji lub ewentualnie spływu. I chyba na taką okoliczność zamontuje sobię tą dodatkową pompe. Przecierz rura spływu też może pęknąć albo się złamać... znienacka :reading


250 full opti (80x80x45) / tunze 6045 / RO + DY / Sump 85 - czeka na zalanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak puści śrubunek to cała woda na podłodze.

Nie ma możliwości żadnej naprawy hydrauliki. Jak mamy komin wystarczy wyłączyć obieg, zlać wodę z komina i można wszystko. Ja bym się nie odważył bez komina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#266022 Martin :

Jak puści śrubunek to cała woda na podłodze.

Nie ma możliwości żadnej naprawy hydrauliki. Jak mamy komin wystarczy wyłączyć obieg, zlać wodę z komina i można wszystko. Ja bym się nie odważył bez komina.

dokładnie. moim zdaniem komin musi byc. to nie wiele wiecej miejsca - bo i tak miedzy rurami skałek nie poupuchacie i skaly nie powiny sie opierać o rury, a macie przynajmniej spokojny sen w nocy zagwarantowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym to racja I sie zgodze

Ale przy prawidlowo wykonanej hydraulice wieksze prawdopodobienstwo ze peknie Ci akwarium niz pusci srubunek. Co tam jest do naprawiania? Gdyby bylo takie ryzyko firmy takie jak Juwel, Fluval nie robilyby zestawow gdzie bez komina do sruunku podpina sie filtr zewnetrzny.

Pod wannna mam srubunek i nie puszcza nawet przy dwoch osobach:bump1


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.