Skocz do zawartości
MiQ

Nowa solniczka Kuby [400L]

Rekomendowane odpowiedzi

A więc Reef-max nie starczył na długo i po 3 miesiącach zaczynam przesiadać się na coś większego.

Sprzęt:

Akwarium - 135x50x65(h) - trochę wąskie i wysokie ale takie miałem okazję kupić i takie będzie stało (dodatkowo akurat na takie jest miejsce), w akwarium komin w nim 3 otwory - spływ fi40 z podziurkowanej rury i 2 powroty, nad akwa korona

Sump główny - 75x40x45(h) - podzielony na 3 komory (2 x 10cm spływ i przelew, 18cm były biobale i kratka - będą pewnie jakieś absorbenty, 37cm komora z odpieniaczem i pompami powrotnymi, czujką poziomu wody i hydrometrem), docelowo będzie woda dolewana bezpośrednio z RO poprzez elektrozawór, szafka przewietrzana 2 małymi wentylatorami przez cały czas

Sump glonowy - 50x25x50(h) - w nim planuję zrobić DSB + skałę + glony, do tego światełko zapalane w nocy i cyrkulacja żeby wszystko ładnie się kręciło

Pompy obiegowe - mam 2 pompy OR 2500 i tak zostanie

Odpieniacz - AM Turboflotor Multi SL z pompą Aquabee 2000/1 i tutaj też zostaje

Oświetlenie - jest lampa AM 2x150W, będą w niej 2 x reeflux 12kk i do tego chcę dołożyć 2 świetlówki LED T8 22W - muszę wybrać jeszcze czy 2 niebieskie czy niebieska i biała a może dam i 3 szt. ? do tego jakieś diody jako oświetlenie nocne zamontowane na lampie i świecące się non-stop. Na lampie HQI planuję zamontować 2 wiatraki na 230V włączające się w momencie zapalenia lampy

Cyrkulacja - tu jest największy problem, na razie mam tunze 6060 i planuje do tego dołożyć 2xjvp201 i może jak się uda kupić to Resuna, albo jakaś podobna kombinacja, mam jeszcze tunze nano to ją pewnie też wsadzę bo cyrkulacji nigdy za mało, choć chciałbym wsadzić coś co będzie robiło zafalowanie - dlatego optymalnie byłaby ta tunze, jvp201 (12tys l/h), resun i ta tunze nano za skały

Bio-peletki - będzie też filterek na peletki wystartowane w tym samym czasie co akwa, pelet wrzucę z 500-600ml co na takie akwa powinno starczyć

Termoregulator Thermostab TS-500 DUAL - do sterowania grzałką (podwójnego bo grzałka też z termostatem) i do sterowania

chłodzeniem - będą najpewniej wentylatory na lampie HQI i dodatkowe dwa wentylatory nad akwa (jako że mam klimę w całym domu to myślę że wentylatorki w razie czego załatwią sprawę (jeszcze pomyślę czy tych wentylatorów z nad lampy nie podłączyć bezpośrednio do komina)

Pomysł na filtracje:

Mam nadzieję że filtracje załatwi mi 40kg żywej skały (planuje ją ułożyć albo w dwie wyspy albo w jedną jak najbardziej przestrzenną konstrukcję) + glonarium z DSB z żywą skałą (około 5-10kg) w osobnym zbiorniku i kuleczki. Planuję spływ podzielić na 2 obiegi, na jednym spływie będzie filtr z peletkami a na drugim małe akwa. Tak jak pisałem nad glonarium będzie palić się światło zamiennie z głównym + wsadzę coś do cyrkulacji - i zastanowię się czy w szafce nie zrobić na to okna żeby można było podglądać jak to wygląda.

Co będzie w akwa:

Na pewno dużo ryb im więcej tym lepiej (żeby tylko nie przesadzić), do tego kraby, krewetki, wężowidła i inne, na ostatnim miejscu korale - z korali z naciskiem na LPSy, na pewno grzybki i pewnie z kilka SPS. Ale przede wszystkim rybki, kraby i krewetki :waving

Pytań kilka

1) Czy do lampy HQI wsadzać te wentylatory i zrobić je włączane zawsze jak lampa się pali ? czy w zwykłe dni jest to zbyteczne ? przy lampie HQI będą wisiały świetlówki (LED lub nie)

2) Czy, jakie i ile dokładać świetlówek do lampy HQI - w zasadzie jestem przekonany żeby dołożyć 2 lub 3 świetlówki LED te zasilane 230V - kwestia jaki kolor (jak będą 2 to pewnie niebieska + biała, jak będą 3 to pewnie 2 niebieskie i 1 biała 16kk). A może dać 3 świetlówki T5 54W. Jak wyglądają 22W LED do 54W T5 ? Przy t5 mialbym większe pole manewru jeśli chodzi o kolory a przy LED spokój z wymianami co pół roku

3) Czy filtr glonowy przy peletkach ma sens ? a może lepszy filtr glonowy z DSB niż peletki ? Tylko u mnie glony z DSB będzie miał około 15% powierzchni akwa głównego, więc trochę mało i sam taki filtr chyba nie da rady ??

Jakieś wasze rady co by zmienić, dołożyć lub nie wsadzać ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko pięknie!!! tylko ta głębokośc akwa mogł by się zamienic z wysokoscią. Moim zdaniem przy zakładaniu akwa 400 litrów koszt odpowiedniego szkła to mały pikuś. Powodzenia....


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tego szafka, stelaż itd i tysiak albo i dwa się uzbierają + w domu akurat jest dobre miejsce na takie akwa jak jest - tego raczej nie zmienię

może jakieś sugestie co do pytań ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z własnego doświadczenia moge powiedzieć, że 60 cm to troszke za głęboko. Ja się uparłem na kostke 70-80-60 i nie jest za wygodnie, jak trzeba coś przy dnie porobić.

a co do sumpa glonowego, to raczej się wyklucza z peletkami. Jak peletki będą poprawnie pracować, nie utrzymasz glonów bo nie będa mialy w wodzie pożywienia :/


--

300L kostka + sump

8188_8427.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

201 odsłon i nikt nie jest w stanie wypowiedzieć sie na temat oświetlenia czy wentylatorów na lampie HQI ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się jeszcze nad tym Thermostabem. Chyba szkoda kasy. Cholerstwo niby wygląda fajnie, wyświetla temperaturę, podłączasz i grzałkę i wiatrak. Niestety u mnie nie chciało działać dłużej niż tydzień. Wymienili mi już na gwarancji 2x na nowy. Obecnie znowu jest w serwisie a u mnie wiatrak chodzi na RT2 za 20zł- bez żadnych problemów.


200l+sump HQI150W+2x39WT5 Reefoctopus RO-PS-1000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja Thermostab mam 7 miesięcy i polecam, za to RT2o to w moim odczuciu buble- mam 3 i z każdym są problemy.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem RT2 i były spore problemy z temperaturą - ustawiasz 25 a włącza/wyłącza się przy 28 itd. urządzenie raczej mało dokładne

jeszcze ktoś wklejał linki do takiego sterownika od komputera, ale tam się boję o czujki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że tylko ja mam takiego pecha... :waving


200l+sump HQI150W+2x39WT5 Reefoctopus RO-PS-1000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko już wiem tylko dalej nie wiem czy w tym małym baniaku dawać DSB+glony i osobno peletki

choć chyba na rzecz glonarium zrezygnuję z peletek bo one raz działają raz nie z tego co czytam. zastanawiam się jeszcze czy robić DSB czy tylko glony + skala w małym akwa i oświetlenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem łączenie chłodzenia HQI i grzałki w akwa to nieporozumienie.

HQI będzie się grzało tak czy inaczej. Możesz mieć zimno w mieszkaniu i wtedy powinna chodzić grzałka. Dla HQI pewnie też przydałoby się chłodzenie a jeśli dobrze rozumiem zasadę działania tego termostatu to albo włącza grzanie albo chłodzenie - nie oba jednocześnie.

Jak już to podpiąłbym wiatraki nad akwa skoro takie planujesz.

Zresztą schłodzenie HQI podejrzewam, że niewiele da jeśli chodzi o temp. wody w akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do chłodzenia to zamontuję klimę nad akwarium i będzie rozwiązywała 2 problemy :) wiatraki na HQI chodzą za***iście głośno i z nich zrezygnuję tylko dołożę z 2 szt. dmuchające na wodę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to wszystko ruszyło :)

do HQI dołożyłem 3 niebieskie świetlówki LED 20W, z cyrkulacji jest tunze 6060, jvp 201 i nano 6025 + obieg około 3tys (nie wiem czy nie mało)

kilka fotek:

1766-06112010009.jpg

1766-06112010010.jpg

1766-06112010012.jpg

światełko

1766-06112010014.jpg

i sump

1766-06112010015.jpg

do odpalenia użyłem 360 litrów wody z akwarium działającego i 30l świeżej solanki, sól Preis.

w akwa siedzi około 60kg skały (z czego z 20kg w sumpie i pewnie tu jeszcze dojdzie z 10kg), do tego muszę dołożyć jeszcze glonów

wyższych do akwa koło sumpa i będzie filtracja gotowa. Dojdzie jeszcze 30kg żywego piasku żeby przykryć trochę dno

na tą chwilę leję ML Special Blend i ML Nite-Out II, potem zacznę jeszcze stosować PHOSPHATE REMOVER i AMMONIA REMOVER i przestanę

lać Nite-Out

z planowanej obsady rybnej (9 ryb nie za dużo ??):

2 Black and White Ocellaris Clownfish (Amphiprion ocellaris var.) - 2 szt.

3 Sailfin/Algae Blenny (Salarias fasciatus) lub Segmented Sailfin Blenny (Salarias segmentatus)

1 Copperband Butterflyfish (Chelmon rostratus) lub Yellow Longnose Butterflyfish (Forcipiger flavissimus)

5 Powder Blue Tang (Acanthurus leucosternon)

5 Pokolec - jeszcze nie wiem jaki, ale chyba 2 będą mogły być

4 Swales Swissguard Basslet (Liopropoma swalesi)

któraś z babek

3 Neon Blue Goby (Elacatinus oceanops)

3 Neon Gold Goby (Elacatinus sp.)

3 Cryptocentrus aurora

3 Amblyeleotris wheeleri - Wheeler's Watchman Goby

któryś z wargatków

4 Carpenter's Flasher Wrasse

4 Filamented Flasher Wrasse

do tego sporo krabów, krewetek bo te zwierzaki bardzo lubię

zastanawiam się nad ukwiałem czy by się nie pokusić, choć mam obawy jeśli chodzi o wędrowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzialbym tak,

podchodzisz do sprawy bardzo solidnie i widac, ze jestes oczytany. Jesli mialbym zastrzezenia, to do odpieniacza. Moze to jest tylko moje zdanie, ale to zabawka przy ponad 400 l systemie. Jesli to ma z 10 lat dzialac, to bym sie zastanowil...

Pozdrawiam i gratuluje zestawu.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1766-a.jpg

czy to są dino ? bo niestety nie mogę z akwa dojść do ładu :/ słaba skała i akwa niestety dojrzewa ale jakoś dziwnie, bo glony zielone padają po trochu ale zupełnie odejść nie chcą, NO3 na poziomie 50, pH 8,2-8,5 a reszty nie mierze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no kurde nikt nie wie ?

co do samego akwa to zmieniłem odpieniacz na lepszy - czekam na wysyłkę APF600 (będzie trzeba przerobić hydraulikę :/)

dołożyłem cyrkulacji i mam teraz 6+6+15+5(obieg)tys więc chyba sporo, ale zastanawiam się jak dobrze ustawić pompy żeby fajnie mieszały wodę

i takie pytanie oprócz tego czy to dino:

czy jak poruszę czyms w akwa i ze skał unosi się pyłek/syf czy co tam jeszcze to dobrze ? i jeśli źle to co zrobić ? cyrkulacji już trochę jest a przecież na skały pomp nie ustawię :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym podlaczyl ten nowy odpieniacz, pompy skierowal na skale i testujac wode obserwowal to zamieszanie ;)

NO3 jest wysokie, PO4 byc moze tez, wiec musisz odczekac. Skaly, liczac na wage, masz tyle, ze jak ruszy to bedzie ok.

Osobiscie nie jestem pewien, czy te rozne plyny, ktore lales pomogly. Akurat zakladam nowe akwarium i poza BioGigest nic nie dodawalem. Wlasciwie to dodaje; NO3 "w proszku" bo jest po miesiacu niewykrywalne a PO4 jest na poziomie 0,14 i co tydzien spada o 0,02. Takze te rozne plyny raczej bym odstawil i po prostu czekal na poprawe.

W tym czasie mozna sobie poustawiac rozne parametry.;)

Skala sypie, bo masa zwierza w niej padla, stad wysokie NO3 i PO4. Po prostu wszystko musi dojrzec.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co uważasz o tej pompce jvp 201?? nadaje się, cicha jest, mocno dmucha?? Jak wypada na tle tunze 6060? Ja bym an początek wsadził(wlał) tylko bakterie i czekał...


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm ta jvp jest OK, choć zmieniłbym ją na 202 (czyli 12tys l/h), ta ma 6tys l/h i podział na 2 głowice więc nie ma co porównywać do 6060. Na tą chwilę na pewno 6060 dmucha dużo lepiej. co do głości to nie ma dużego znaczenia

Stani: odpieniacz chętnie podłączę, ale najpierw musisz go wysłać :waving

a wysokie NO3 to fakt faktem ze skały, która niestety jest kiepska (w sensie bardzo zanieczyszczona), jak kupowałem od Łukasza była duuuuuuużo lepsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak więc odpieniacz doszedł (dzięki Stani) teraz muszę go podłączyć - pewnie z 2 tygodnie się zejdzie znając życie :/

postanowiłem też zmienić cyrkulacje bo trochę syfku zalega na piasku w dwóch miejscach akwarium i trochę w skałach

na chwilę obecną mam:

- obieg 2 x 2.500l/h (zostaje)

- Resun WaveMaker - niby 15tys l/h z regulacją

- jvp 201 - niby 6tys l/h (raczej chce się jej pozbyć)

- tunze 6060 - tutaj pewne 6tys l/h

- tunze nano 6025 - tutaj pewne 2,5tys l/h

i pytanie jak tą cyrkulację polepszyć ?

myślę żeby kupić VorTech MP40W i zamontować ją na skośnej ścianie akwa (w stronę przedniej szyby) i zostawić na pewno resuna z tyłu akwa, tunze nano 6025 za skałami i chyba tunze 6060. Tunze i resun byłyby zamontowane po przeciwnej stronie niż Vortech, tunze nano dmuchało by w dół za skały

i teraaz pytanie do was - czy tak będzie dobrze czy może za okolice 1600pln (bo tyle vortech kosztuje) kupić coś innego (np. nano stream 6125 - da więcej litrów, ale bez falowania). Kusi mnie vortech ze względu że ma sterownik i można na nim rózne dziwy robić :) a głośność nie jest najważniejsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niech ktoś pomoże :/

opłaca się brać Vortecha ? jak nie to co innego ? jakaś tunze + kontroler ??

a może 2 vortechy 20 i 40 i resztę wyrzucić ? lub w tej samej cenie multicontroler + 2 tunze ? a może droższy wavemaker 4 + 4 koralie ? a może starczy tylko jedna sterowana pompa a resztę zostawić ??

trzeba nowy wątek założyć żeby ktoś odpowiedział ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK Deltec pracuje - pieni super, łatwe ustawianie mokra/sucha piana - taki odpieniacz powinien być od początku

teraz myślę nad nową cyrkulacją (tutaj dzięki za pomoc tym co sie wypowiadali :bump1 )

od początku trafiło już kilka bezkręgowców (skorupiaki i krewetki z opisu) no i kilka rybek, oto ich fotki:

1766-ekipa.jpg

1766-ekipa1.jpg

1766-ekipa2.jpg

1766-ekipa3.jpg

nie umiem jeszcze dobrze zdjęć robić :/

w następnej kolejności do akwa mają trafić 3 pokolce: Naso elegans, Zebrasoma scopas i Ctenochaetus strigosus. choć tu pewności nie ma - pewniakiem jest niby Naso, ale ostatnio usłyszałem że niekoniecznie będzie mu dobrze w moim akwa :/

z korali na razie nie ma nic, ale w moim akwa to nie priorytet - wolę kupić ryby i jakieś ciekawe kraby i krewetki niż korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze i trzecie zdjęcia są rewelacyjne, czyli umiesz. :bump1

Będziesz szedł w kierunku FO, czy jednak kiedyś planujesz obsadzić rafkę koralowcami? Tak czy inaczej baniak ma potencjał. Powodzenia.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale i 1 i 3 są z lampą błyskową a chciałbym robić bez - muszę nad tym popracować (i te akurat żona robiła :/)

jakieś korale planuję - kwestia jakie i raczej będę wolał więcej ryb niż wymagające korale - na acropory się nie nastawiam, raczej LPS (głównie euphyllie) i miękkie Rhodactisy, Zoanthusy

ale raczej ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.