Skocz do zawartości
danp

Sol po raz n-ty

Rekomendowane odpowiedzi

Tak mnie naszlo na przemyslenia. Nie wiem ile w tym prawdy ale wydaje mi sie, ze wiekszosc polskich akwarystow morskich w swoich zbiornikach rafowych stosuje najrozniejszej masci wzbogacane sole, od TM, przez Red Sea, Coralife, Seachem,. Oceanic (stosuje ktorys z was?), po Reef Crystals i Kent. Wiem wiem wszystkich nie wymienilem. Do czego zmierzam, otoz ja uzywam obecnie Reef Crystals (konczy sie), mam jeszcze wiadro Red Sea Pro i co dalej? Krzystof Tryc w swoim elitarnym zbiorniku stosuje najprostsza i zapewna najtansza Instant Ocean, wiem i znam akwarystow w Stanach ktorzy rowniez stosuja tylka ta sol. Za co my wiec placimy/przeplacamy? I tak zdecydowana wiekszosc z nas dozuje i wlewa najprzerozniejszej masci dodatki. Zdazaly sie rowniez wczesniejsze TOTM (pije to znowu do Krzyska Tryca) ktore korzystaly z "najprostszej" soli.

Gra warta swieczki czy szkoda pieniedzy? Wszelkie opinie mile widziane. Ja juz kiedys korzystalem z IO w swojej nano rafce, ciezko mi jednak porownac poprzedni zbiornik do obecnego, inna obsada, inna cyrkulacja, inny odpieniek, zdecydowanie inne swiatlo.

Najchetniej bym przeczytal opinie w stylu przez rok stosowalem sol X, potem przez rok sol Y i widzialem roznice na korzysc jednej z nich, ale oczywiscie kazdy kto ma cos do powiedzenia w tej sprawie jest bardziej niz mile widziany.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#267568 danp :

Najchetniej bym przeczytal opinie w stylu przez rok stosowalem sol X, potem przez rok sol Y i widzialem roznice na korzysc jednej z nich, ale oczywiscie kazdy kto ma cos do powiedzenia w tej sprawie jest bardziej niz mile widziany.

Przez kilka miesięcy stosowałem HW, następne miesiące TM Bio..., teraz IO i wracam do TM. Moim zdaniem mieszanie co jakiś czas soli ma sens bo wszystkie firmy mają różne ilości składników co powoduje że [p jakimś czasie mamy czegoś więcej a czegoś mniej. Np. jeżeli chcemy podbić składniki stosujemy TM Bio a jak pomniejszyć to IO. Ale sam oczywiście jestem zwolennikiem TM można prawie jechać na tej soli bez dawkowania dodatków ale to już specyfika baniaków. pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a imho najlepsze metoda to kupic 5kg jednej 5 kg drugiej 5 kg trzeciej i wymieszac wszystko razem. bedziesz mial 15kg soli bardzo dobrej jakosci. :waving


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj,

jestem zdecydowanie z twojej opcji :waving

juz zresztą o tym kiedyś pisałem ,że IMO nie ma sensu przepłacać. w mojej 45 l rafce stosowałem już ze 4 rodzaje soli - każdą po 2-3 miesiące i aktualnie jestem przy IO. szczerze powiem nie zauważyłem żadnej różnicy może poza tym, że na IO wapń szybciej leci w dół, co dla niektórych to być może jest ważne.

dla mnie istotniejszy jest jednak fakt, że na IO przez kilka dni moge zapomnieć o czyszczeniu szyb - na innych solach co 2 dni. wynika to zapewne z tego , że IO jest czysta solą bez zadnych dodatków. w każdym razie dla mnie jest jak najbardziej ok. nawet do nano-rafki.

pozdr,

tb

ps. mimo wszystko myślę jednak, że co jakiś czas wskazane jest wymiana na inną


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stosowałem Preisa potem KZ potem Preis aktualnie kończy mi się wiaderko ATI - i nie widzę żadnej różnicy, no może po za jedną - KZ się strasznie długo rozpuszcza.

więc moim zdaniem sól nie jest aż tak ważna.

tym bardziej że chcąc mieć las akropor i tak dolewa się całą masę jakichś płynów więc wszystkie pierwiastki są dostarczane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

metoda jaką wam zapodałem jest szeroko stosowana na fermach hodowlanych. sprawdzona.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze kaziko ma rację :waving


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co kaziko, to zupelnie dobry pomysl, jakakolwiek sol teraz kupie to wymieszam ja z Red Sea Pro.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale male opakownia wychodza drozej. I kupujac 4 czy 5 malych opakowan koszt wyjdzie tyle samo, albo i wiecej niz przy 25kilogramowym wiadrze.

A gdzie koszty przesylek?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dyzma, wiec kupuj hurtem :waving a u was w UK w ogóle to czesto sklepy wysyłke maja wliczona w koszt zakupow.

a powaznie : pewnie dlatego tą metode najczesciej stosuja fermy hodowlane bo kupuja sól w duzych ilosciach. nie musisz kupowac 4-5 roznych soli , kup dwie i wymieszaj. tez bedzie dobrze. piszac o tym chcialem zwrocic uwage, ze nie ma sol i 'najlepszej'.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba na razie zmienię sól na IO, a stosuje TM BA. Korale na tej soli nabrały nieco brązu - niektóre. Ta sól jest bardzo dobra, aż za :strutin. Musi być naprawdę duuuuużo korali, albo bardzo małe podmianki. Stosuję 10% co 3 tygodnie, wcześniej co 2. Jak jechałem na Preisie to dozowałem ABC, teraz nic. NO# - 0,10, PO4 - 0,07 - mierzone Hanką. Peletek nie stosuję, jedynie mocny odpieniacz, glonowy i dużo skały. Czy ktoś ma podobne objawy. Aha karmię dośc obficie i korale i ryby, tylko parametry w normie są więc nie podejrzewam NO# i PO4. Jeszcze jedno, korale bujają aż miło, zmieniłem niedawno oświetlenie na HQI i teraz jest max :googleye. Zaznaczam, że światło wg mnie nie miało na to wpływu, zauważyłem to dużo wcześniej.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@brzydzi, ja od dobrych paru m-cy stosuję TM BA. Korale kolorowe :) rosną jak "gupie" i nie są zagłodzone - bo tak ostatnio się przyjęło widzę, ze jak kolorowe to akwarium musi być jałowe :strutin

jedyna zmiana u mnie po przejściu na TM BA, zrezygnowałam z NaCl2 przy ballingu, podmianki + trzeci roztwór to zbyt bogato jak na mój zbiornik. zresztą w ogóle ballinga już zmniejszam i myślę, że za chwilkę wrócę do systemu samych podmianek. :)

nic nie dozowałam nigdy do zbiornika, podmianki , potem (rok i kilka m-cy) doszedł balling.

dziś wiem, że nie tyle chodziło o wzrost zapotrzebowania zbiornika, co o lekko "walnięte" wiaderka preisa.

aha korali specjalnie nie karmiłam, poza pierwszymi trzema m-cami akwa, gdy lałam co wieczór 2 ml mleka. jak dla niemowlaka :googleye

wg mnie i moich własnych doświadczeń sól TM BA jest rewelacyjna, przy zbiorniku już zasiedlonym. dzięki niej możemy ograniczyć się jedynie do podmian :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika....ale chyba nie masz na mysli baniaków z Sps,i Lps? Na samej soli daleko by sie nie pojechało,obojetnie jakiej marki .Osobiscie jestem za stosowaniem soli róznych producentów,np.ja kupuje w opakowaniach 4kg ..po wyczerpaniu danej soli kupuje nastepne 4kg...ale innej marki..Nie kupować soli zbrylonej!!! Bo tu moze czekać nas jazda po zastosowaniu !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piona, mam na myśli baniak z sps-ami i lps-ami :googleye ale baniak - jeden, konkretnie mój.

nie chcę tu zaśmiecać i powtarzać całej historii... wszystko, włącznie z obsadą jest w moim teamcie.

ale tak po krótce:

1. od początku "jechałam" jedynie na podmiankach - sól preis

2. przez 8 m-cy (tak +- bo piszę z pamięci) nie spadał wcale mg i był poza skalą

3. na trzy m-ce zmieniłam na sól kz - mg spadł

4. wróciłam do preisa, i po roku i dwóch czy trzech m-cach miałam lekki spadek kh (o jeden pkt.w m-cu)

5. wprowadziłam podstawowego balliga

6. kolejne (drugie) wiadro preisa miało średnie parametry i zmieniłam sól na TM BA

7. musiałam zmniejszyć aż do odstawienia roztwór NaCl2, roztwór na Ca i kH na dziś leję ok. 60ml i zmniejszam

8. korale zapierdzielają jak głupie = to się nie zmienia od prawie dwóch lat.

więc tak mówię o zbiorniku z sps-ami i lps-ami, ale moim , bo ten znam z autopsji.

:strutin

nigdy nie lałam żadnych specyfików dodatkowych do akwarium, pilnuję jedynie podmianek i wymiany światła


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja ci powiem ze po tym jak zaprzestałem lac Kalwaser...a lałem przez 5-lat poleciały mi korale ..W ciagu miesiąca osiagnełem tragiczne parametry Ca i Kh (własne doswiadczenie) .Fakt ,podmiany robie jak mam czas ,nie jestem systematyczny ! Swiatło hmm tu sie z tobą zgodze trzeba pilnowac ..ale czy sama sól zaspokoi twarde?? Ja osobiscie mam odmienne zdanie :googleye pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:googleye i o to chodzi! różne doświadczenia i różne zdania. nigdy bym się nie odważyła, powiedzieć, że w cudzym zbiorniku na 100% sprawdzi się to co u mnie. ja też nie do końca rozumiem co się u mnie dzieje, bo troszkę odtsaje to od powiedzmy standardów: nie karmię korali, brak suplementacji, cyrkulacja też absolutnie nie sps-owa :strutin ale idzie i to dla mnie jest ważne. absolutnie nie twerdzę, że mam modelowy zbiornik, ale korale rosną, maja kolorki więc wg. mnie o.k.

z tym że u mnie podmiana to świetość, gorączka czy nie podmieniamy :) i podobnie swiatło - 5 m-cy max, świetlówki kz już 3 m-ce.

i żeby nie odchodzić od tematu soli, długo długo stosowałam preisa. Zgadzam się z Tobą że warto co jakiś czas zmieniać sól. z drugiej strony, ja jako ostrożna i histeryzująca :) uważam, że jak coś jest dobre i działą , to po co "mieszać".

na dzień dzisiejszy "przerobiłam" kilka opakowa TM BA - parametry każdego --> takie same :) "zużycie" zbiornika znam i kontroluję, więc jak dla mnie póki TM nie zacznie robić niespodzianek jak ostatnio preis, to świetna sól. pod warunkiem, że już nie"wzbogaca się" dodatkowo wody. i myślę, że kluczem tu jest częstotliwość i systematyczność podmian.

ja robiłam 5% co tydzień, teraz robię 5% co 10 dni.

:)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza sol jest tylko jedna, sprawdzona przebadana i uzywana przez wielu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#269226 piona :

Nika....ale chyba nie masz na mysli baniaków z Sps,i Lps? Na samej soli daleko by sie nie pojechało,obojetnie jakiej marki .Osobiscie jestem za stosowaniem soli róznych producentów,np.ja kupuje w opakowaniach 4kg ..po wyczerpaniu danej soli kupuje nastepne 4kg...ale innej marki..Nie kupować soli zbrylonej!!! Bo tu moze czekać nas jazda po zastosowaniu !

piona, wbrew pozorom ja w 99% jade na samych podmianach a sps-ów ci u mnie jest sporo i żaden nie nazeka tylko rośnie jak na drozdzach. A sorki nie podałem soli a więc to Korallen Zucht, a ten jeden brakujący procent to KH plus także z KZ którym podtrzymuje poziom 7-8. Sól polecam jest naprawde dobra, teraz zamuwiłem Preisa i zobaczymy czy będzie jakaś widoczna zmiana w baniaku.

Pozdrawiam Grzegorz.


Pozdrawiam.

380 + 170L SUMP, ATI 10x39w LIGHT,Deltec APF600,Eheim compact3000 obieg,2xTunze6055+ 2xTunze6045 cyrkulacja,55kg LR,30kg LS,top-up aqua-medica,Carbon,Balling i takie tam cary. http://www.ultimatereef.com/TOTM/2011_july/

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nika, ja nie dozuje od dłuższego czasu trzeciego roztworu ballinga, jedynie na kh i mg. Dlaczego pisze o soli. Jak stosowałem Preissa to korale były baaardzo jasne. Teraz pociemniały, choć jest to tez od karmienia, ale NO3 i PO4 mam baardzo niziutkie i tu nie szukał bym przyczyny po brązowienia niektórych korali. Nie wiem co innego może być przyczyną. Ja stawiam, na duże ilości minerałów w soli.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ze sie tak podpinam pod temat, ale wlasnie kupilem nowe wiadro preisa i robie testy i wychodza mi takie:

zasolenie: 1.025 (refraktometr)

Ca: 400mg/l (salifert)

Mg: 990mg/l (salifert)

Kh: 7,4dkh (salifert)

Poprzednia sol (Reef-Crystal) byla jeszcze gorsza bo magnez coprawda tez w okolicy 1000 ale Ca miala 360mg/l

Tak sie zastanawiam czy istnieje jakakolwiek sol ktora mialaby magnez na poziomie takim jaki powinien teoretycznie byc (okolo 1350) ? moze ktos ma doswiadczenia z taka sola chetnie kupie, bo masakryczne ilosci suplementow magnezu dodaje by wode do podmian podniesc z tych 990 na moje 1260 w zbiorniku (wiecej nie udaje mi sie wyciagnac).

Moze ktos ma jakies sugestie?


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TM Bio - Activ zbadaj :strutin


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marine environment.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.