Skocz do zawartości
aeternus12

bielenie s. hystrix

Rekomendowane odpowiedzi

Co może być przyczyną bielenia seriatopory hystrix. To już 3 szczepka, która nagle bieleje w ciągu jednej nocy. Rano wstaję a ona jest zbielała na długości 1cm i więcej albo od dołu (sporadycznie), od środka lub od góry. Parametry mam ok. acropory nie mają problemu - telko seriatopory.


540 l + 190l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bielenie, czy utrata tkanki?

U mnie hystrix - jedna szczepka zbielała również na długości ok 1 cm od góry, na wszystkich "gałązkach". Reszta korali, jak również inne hystrixy stojące pare cm dalej są zdrowe.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z moja jest tak samo jak tylko zmienie jej miejsce. Lubi średni prąd wody i leży na dnie (świetlówki t5)

Kazda szczepka która zrobie i posadze gdzies wyżej lub w innym pradzie wody w kilka godzin bieleje, po zmianie miejsca po tygodniu odbudowywuje się.

Narazie w baniaku znalazłem 3 miejsca gdzie jest im dobrze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

U mnie też hystix zaczęła bieleć, utrata tkanki i sądzę że teraz już nic z niej nie będzie. Co dziwne siedziała w tym miejscu co zawsze przez miesiąc i było wszystko ok. nagle w ciągu kilku dni sie zawinęła i the end. Przeżuciłem ją do drugiego akwarium tam jest mniejszy prąd wody. Proponujecie żeby nie dawać jej wysoko jak inne SPS'y ?? tylko na piasku gdzieś nisko ?? Tak jej bedzie lepiej ?? To jeden z moich ulubionych spsów i będę o niego walczył przy tej szczepce i przy następnych, więc chciałbym wiedzieć jakie błędy popełniam.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz mam ATI BM 200 ustawiony tak, że wywala mniej niż jeden kubek na tydzień. Jeśli chodzi o metal to mam opaskę na wężu z pompy powrotnej ale nie ma ona kontaktu z wodą. Dodam, że dałem wczoraj PhosGuard 100 ml czyli dużo mniej niż zalecane (po4 między 0,03 a 0,1 Salifert) ale bielenie miało miejsce również przed włożeniem absorbera a nigdy wcześniej żadnego absorbera nie używałem. Aha NO3 mam 5 Salifert i między 2 a 5 TM. Jednak seriatopora stała na piasku kilka tygodni i nic jej nie było a jak podniosłem ją na skałę o 10 cm to po tygodniu zaczyna się robić biała. Myślę, że nie jest to światło bo świecę 7h led 2 x 120 i 10h jedną świetlówką T5 54w niebieską.


540 l + 190l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ta szcepka zareagowała na zmiane światła , nie doczytałem że wczesniej stała na piasku.

Myślałem , że to nowo włożony koral . Pojawienie sie adsorbera Po4 będzie miało wpływ na rozjaśnianie korali jednak nie w takim tempie.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie s. hystrix bieleniem koncowek reaguje na zmiane swiatla; wystarczy podniesc ja nieco wyzej (blizej lustra wody) i od razu zaczyna robic sie jak po zeo; ew. wymiana swietlowek, wydluzenie, skrocenie czsu swiecenia;

oczywiscie najwazniejsze jest: czy tylko wybielala, czy traci tkanke;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja robi się biała i traci polipy.

Ok czyli może to być światło. ale czy to normalne, że proces ten ma miejsce wyłącznie w nocy i to jednej?


540 l + 190l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja niestety tez wiaz na zmiane bieleje i odzywa. Stoi juz na samej gorze - pod LEDami i pod wylotem dyfuzora obiegowki.

I tylko ta jedna mala szczepka non stop pokryta jest jakimis glonami. Czy to mozliwe, ze za mocno jej dmucha?


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś czytałem tu na forum, że hystix jest jednym z pierwszych koralowców twardych, który reaguje na niekorzystne zmiany w zbiorniku więc może coś z parametrami nie tak. Może spadek Ph w nocy powoduje bielenie?

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to sygnał że akwarium się sypie. Robię tak: absorber na PO4 i wymiana węgla oraz sprawdzam TDS i żywica pewnie do wymiany :waving


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne. Moje rosną w najrożniejszych miejscach akwarium, na dole i górze i w różnym prądzie. Jedynie jak podczas klejenia szczepek do skałek dotknę je klejem, to w tym miejscu bieleje. pH u mnie lata w ciągu doby i nic się nie dzieje złego z Seriatoporami. A może coś Wam je obgryza?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#267708 tomiooo :

kiedyś czytałem tu na forum, że hystix jest jednym z pierwszych koralowców twardych, który reaguje na niekorzystne zmiany w zbiorniku więc może coś z parametrami nie tak. Może spadek Ph w nocy powoduje bielenie?

PozdrT

Tomi, to ja to napisałem kiedyś:waving Hystrix jest niby łatwa, ale ja traktuję ją jako taki "barometr", oczywiście tylko krzeka któy długo mam i stoi w jednym miejscu, wtedy, kiedy tylko coś się zmieni w baniaku, to ona reaguje pierwsza, a przynajmniej najbardziej widocznie, bo albo ciemnieje, albo nie polipuje tak jak zwykle. To że jaśnieje to na Twoim miejscu bym się nie martwił, tylko bardzo dokładnie bym się jej przyjrzał, bo rzekome tracenie polipów może być tylko ich całkowitym zjaśnieniem, robią się wtedy praktycznie przeźroczyste i ciężko je dojrzeć. Co do światła i cyrkulacji to miejsce dobre jest tak w połowie zbiornika (choć nad moją jest jakieś 10 cm wody i PowerModul), natomiast cyrkulacja jak najbardziej silna, przy zbyt słabej u mnie traciła tkankę od środka, nie od dołu czy od góry tylko w środku krzaka, jestem prawie pewny że to od cyrkulacji, bo po przestawieniu pomp, odbudowała tkankę. Ale nie stawiaj jej bezpośrednio przy pompie, tylko raczej w miejscu gdzie prądy się mieszają, bo przy silnym strumieniu z jednej tylko strony nie urośnie ładnie w krzaczek tylko będzie się gięła w jedną stronę.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaaaa... widzisz :waving dobrą mam pamięć :waving

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#267578 aeternus12 :

Co może być przyczyną bielenia seriatopory hystrix. To już 3 szczepka, która nagle bieleje w ciągu jednej nocy. Rano wstaję a ona jest zbielała na długości 1cm i więcej albo od dołu (sporadycznie), od środka lub od góry. Parametry mam ok. acropory nie mają problemu - telko seriatopory.

..Sprawdz Kh i Ca...mi poleciały przy zbyt niskim poziomie ! Swiatło ..hmm u mnie czują sie ok. w niższych partiach wody ..Cyrkulacja ...fajnie by było aby tak były ustawione aby (kracił ją podmuch pomp)..Nigdy besposrednio na korala ...pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH mam w okolicach 8,5 Salifert jest to wynik stały natomiast CA ok. 430-440 również Salifert. Miałem kiedyś jedną szczepkę ok. 80 cm od wylotu Waveboxa i bielała od środka ale jak nie stawiam w tym miejscu to tego typu bielenia już nie doświadczam.


540 l + 190l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.