Skocz do zawartości
inmar

Wysokie PO4 i NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam nowy wątek częściowo rozpoczęty w temacie polimerów.Nie wiem czy sam sobie nie jestem winien,kolega Bioły zwrócił mi na to uwagę,że problem może leżeć po stronie ustawienia skały,że za gęsto i za dużo mam jej w baniaku przez co zbiera się syf pod nią.

Nic mi nie pozostało jak to sprawdzić.Wyjąłem całą prawą część skały i okazało się,że w środku skała była cała w farfolclach a w piasku,który dostał się pod skały było bardzo dużo syfu,jak ruszyłem to już nic nie było widać w baniaku.Zrobiłem 35 litrów podmiany i odkurzyłem ten piasek.W tej chwili robi się solanka następne 35 litrów i przyniosłem beczkę 60 litrów w której też zrobię solankę.Chcę jeszcze wyjąć lewą część skały i odkurzyć resztę piasku.W ciągu 2-3 dni zrobię następne podmiany z czyszczeniem piasku.

Zastanawiam się,czy wyjąć cały piasek i wypłukać w beczce ? Może go zostawić mniej bo teraz mam go ok 3 cm.Może dać mniej skały a bardziej przestrzenniej ?

Odnośnie innych pytań to fotki skały zaraz zrobię i wstawię,podmiany od 2-3 miesięcy co tydzień 35 litrów na soli TM bio-actiffe.Odpieniacz z powodu tego z czym walczę jest ustawiony na mokro,pojemnik pełny żółtego płynu raz na 2-3 dni.Karmię już naprawdę oszczędnie po rano i wieczorem po dwie kostki z IT więc malutko.Obsada to ok. 23 ryby,trzy pokolce,salarias,mandaryn,babka,dwa antiasy,kilka garbików.

Zastanawiam się jak teraz ustawić skałę.

14eaa77fa04add93med.jpg

25263af4caef0975med.jpg

0e365c195b650188med.jpg

24395ae06b38e0d5med.jpg

12c67a034981833amed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz troche za wiele tz stref martwych(brak brzebiegu

wody)One dzielaja jak czarnobyl do PO4.Kazdy ma inne

opinie o piachu.To ci mnie poradzili albo grobo

albo wogule.Przesto ze jest ciekawy tz strefy bez tlenowe

nie istnieja I bakterie bez tlenowe nie moga sie tam

rozwijac(bardzo wolno je zaczynaja die tam wytwazac).

Jak zaobserwujesz ryby za bardzo one nie lubia w tych

pieczarach przebywac.Po jakims czsie wlasnie tam sie cale

szambo zbiera I powoli rosklada.Woda jest tam stojaca I jest

mala ilosc tlenu.A bakterie tego nie lubia.I kulko sie zamyka.

Amonia sie twozy I nie ma zadnych bakteri zeby ja dalej przetrawiac.

Nastepnie czysta amonia powoli dostaje sie reszty tenku.

I caly proces jest nie reguralny.Mrozonki twoje pupile

bardzo lubia.Ale niestety maja tez wiele dziadostwa w sobie.

Zacznij karmic z przemianka pomiedzy suchym/mrozonym

jedzeniem.Na zdjeciach widac ze niektore skaly sa z kolorkami

zycia morskiego a niektore sa bardzo bialo/martwe.

Te bialo/martwe sa dobre do podstawy calej konstrukcji

skalenj tz do piachu albo do ogrudka jako ozdoba.

Poprostu jak nic na nich nie wyrslo porzez dwuch lat

to znaczy ze bedom tak samo wygladac po 50sieciu.

Jak bedziesz przestawial skaly poparz z gory a nie z. Sprzodu

baniaka.najlepiej jest jak skaly sa posrodku I przod,tyl i boki

sa otwarte (lepszy przeplyw wody).Oczywiscie

to sa tylko moje spostrzezenia.Zrobisz jak bedzie dla ciebie

naj lepiej.Karzdy ma napewno dobre rady.

Piachu nie myj Bo tylko wiecej problemow sie zrobi.

Chcesz zostawic piach dosyp troche wiecej(umyj dokladnie

w RO przed jego wlozeniem)

Lepiej odkuz powoli caly syf co jest w nim.Pare malych zmian

wody(max20%) I cierpliwosci potrzebna.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te białe skały do były w głębi ułożone,górne były porośnięte algami,ale reszta by się zgadzała.

Teraz zastanawiam się jak ułożyć skałę i czy części nie odjąć,ale w sumpie nie ma miejsca na nią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#268019 inmar :

Te białe skały do były w głębi ułożone,górne były porośnięte algami,ale reszta by się zgadzała.

Teraz zastanawiam się jak ułożyć skałę i czy części nie odjąć,ale w sumpie nie ma miejsca na nią.

sorry ale link troche dlugi bo pisze na iphonie

Przy okazji zerknij na czlosc pisemna moze

cos tam wykumasz

sk

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=29311&d=30


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar, możesz jeszcze założyć na pompy cyrkulacyjne watę akwarystyczną i wydmuchiwać jedną pompą syf z zakamarków. Za jakiś czas watę płuczesz i z powrotem na pompę - przyspieszysz usuwanie syfu z głównego baniaka.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja przyczyny szukał bym gdzie indziej. Mam 550 litrów w obiegu i jak dołożyłem trzeciego pokolca to w oczach widziałem jak baniak "przysiadł" a mam tylko 10 ryb i mocny odpieniacz. Twój system może najzwyczajniej nie wyrabiał stąd tak wysokie wartości NO3 i PO4 (23 ryby). Piszesz, że rozważasz zmniejszenie ilości skały a to może nie być najlepszym pomysłem. Wiem, że gdy wszelkie środki zawodzą człowiek próbuje wszystkiego. Cóż,... wydaje mi się, że taka rewolucja jaką wykonałeś ze skałą nie pomoże bo gąbki, które teraz pokazały się na wierzchu mogą zacząć zdychać i zrobi się jeszcze większa kaszana. Ja na Twoim miejscu zdecydowanie nie martwił bym się zbyt dużą ilością skały.


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie też 23 ryby to za dużo i to dużo za dużo


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar, tak patrzę na te zdjęcia i nie widzę zbytnio życia. Zrób proszę zdjęcie całego akwa jak to u Ciebie wygląda, ale zdjęcie przed przemeblowaniem jak masz. Co do ilości ryb, ja w swoim akwa mam 3 duże pokolce (borsuk, hepatus, żółtek), 9 chromisów, babkę, 4 antiasy, 2 błazny, wargatka, salariasa, chrisiptera, krewety, ślimory itp, wężowidło dośc spore. karmię 8-10 kostek codziennie (bez płukania bo i po co), 2-3 razy w tygodniu miks dla korali 10 kostek. Odpieniacz ustawiony na minimun, wywala mi około 2 cm szlamu przez 2 dni. w sumpie glony i trochę skały. W akwa około 80 kg. W poniedziałek Bigwalker zmierzył mi PO4 i NO3 Hanną : wyniki PO4 - 0,07, NO3 - 0,10. Tak więc skały mam sporo, ułożona w dwie góry. Nie przedmuchuje skały bo raczej pompy dają radę 1 x 13 tyc, 1 x 6 tyś i 1 x 4,5 tys. Obiegu nie licze. Moim zdaniem może być coś ze skałą, taka ilość skały powinna ładnie wchłonąć PO4 i NO3 (rozłożyć je). Tylko czy aby Ty nie za bardzo kombinowałeś z tymi wszystkimi specyfikami?? Pisałes , że praktycznie cały czas walczysz z PO4 i NO3. A czy po dojrzewaniu te parametry choć trochę spadły czy były cały czas na tak wysokim poziomie?? Piasek masz dośc czysty, skała bez jakichś glonów więc co jest. Czy te parametry jakoś "przeszkadzają" w obsadzie, coś jest nie tak w akwa, ryby padają, korale???? Jesli nie to daj trochę czasu - wywal absorber, pelety i poczekaj, Nie ma bata przy takim naturalnym filtratorze musi akwa dawać sobie rade. Ja bym przynajmniej tak zrobił. Rozumiem tez , że skała pochodzi z frachtu tylko została odgazowana w sklepie?? Bo jeśli była w jakimś akwa (oczywiście nic nie sugeruję) to może być "zasyfiona" i oddaje teraz wszystko, tylko że przy tak wysokim PO4 i NO3 to na skale powinny byc jakieś gloniska??

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem pracę z lewą częścią skały i też było bardzo dużo syfu.Tylko ilu kolegów wyciąga skały by wyczyścić piasek,który dostał się pod skały ?

Daimen,oprócz pokolców reszta to malutkie ryby i mam nadzieję,że to nie robi mojego problemu,ale nie wykluczam.

brzydzi,te fotki to pokaz jak wygląda sama skała,opis zbiornika masz tutaj http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=226944#226944

Ogólnie akwarium dobrze się prowadziło,ale wprowadzanie twardych źle się kończyło dla nich.Już pisałem,że skała po przyjściu z Indonezji została odgazowana w sklepie i potem ją zakupiłem.Podczas dojrzewania nie miałem żadnej plagi egipskiej,zadnych glonów.Jak wspomniałem,sprzedawca twierdzi,ze jego skała jest OK.Aha,mam wyłączyć internet i zostawić baniak w spokoju to na pewno się poprawi.

Ludzie mają więcej ryb i karmią dziesięć razy więcej i nie mają takich problemów.Generalnie prowadząc zbiornik nie robię jakichś wielkich rewolucji,podmiany chyba ani razu nie przegapiłem,BioDigest przy każdej podmianie,czyszczenie sumpa co dwa,trzy tygodnie przez odessanie wody z jego dna,mam mocny odpieniacz,dobry obieg i cyrkulacja,choć w tym ostatnim w ustawieniu może być problem.Piszcie dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszly sie wszystkie korale ....... Po

braku pradu ? Czy dalej tak ladnie wyglada ?

Daj jakies Zdjecie calego.

Sk

Ps Wlozyles ta skale do tenku zaraz po

wrocie ze sklepu?


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar Patrzac na zdjecia z linka pompy byly skierowane na przeciw siebie. Czy dmuchalo cos na sakly za nimi? Jak czesto przedmuchujesz skale? 70 Kilo w 360 litrach powinno stanowic super filtracje pod oczywistym warunkiem odpowiedniej cyrkulacji.

Dlaczego do sumpa Ci sie nic nie zmiensci? 125litrow co ty tam trzymasz. Przynajmniej polowe bym tam umiescil i zapewniel odpowiedni przeplyw wody. W zbiorniku glownym ulozyl lekka dla oka luzna konstrukcje. Jak juz wyjmujesz skale to moze ja powierc i zrob jaka ciekawa konstrukcje. Budowanie do gory znacznie ogranicza ilosc zlogow

Rowniez nie szalalbym z podmianami. Przedmuchujesz skale, a dolewasz duzo swiezej wody. Bakterie moga nie wyrobic, rozjedziesz parametry

Co jeszcze u siebie zauwazylem. Mialem okresy gdzie No3 mialem powyzej 50, PO4 nie mierzylem, ale tez miesiacami nie uzywalem abssorbera. Calkowity brak wzrostu korali, ale mialy sie swietnie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie że robisz zbyt wiele zmian w zbyt krótkim czasie (oświetlenie, pelety).Dodatkowo spora liczba rybek w stosunku do świeżego baniaka, mocny odpieniek który skutecznie jałowi wodę, za mało bakterii. Też robiłem rewolucje w baniaku i niestety wiele zwierzaków mi padło. Jak zwykle morskie uczy pokory przeczekałem prawie pół roku (rzadsze podmiany tylko wymiana węgla, absorbera)i baniak powoli wyszedł na prostą.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek,dzisiaj rano tak wygladało jak na starszych zdjęciach,nic nie poszło tylko wspomniałem,ze twarde zbytnio u mnie nie rosły i ze dwa mi zeszły.

Grzegorz,pompy często przestawiałem a od kilku miesiecy są jeszcze dwie JWP 102.W sumpie w pierwszej komorze jest filtr z pelletami,w drugiej odpieniacz,trochę skały i już koniec a w trzeciej pompa powrotna i filtr z węglem i rową.Podmiana 30 litrów rano i wieczorem dziś to tak jak bym zrobił 20% więc to wcale nie tak dużo.

Ozim,baniak ma prawie dwa lata więc nie taki świeży.Odpieniacz idzie na mokro z powodu właśnie wysokiego NO3 i PO4.

Jak na razie dziękuję Wszystkim za pomoc i czekam na dalsze rady.Te parametry mam od początku i cały czas miałem nadzieję,że to już czas,aby zeszły do "zera" a tu nic.

Gdzieś leży błąd lub kilka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym też sprawdził czy węgiel nie oddaje fosforanów do baniaka.

Marek a czym karmisz obsadę ?


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiego wegla uzywasz? Zalezasz wrzatkiem? moczysz przed wymiana?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mysle ze to pierwsze co pisalem na

kulkowym temacie.Z tego co pisali profesorki

wydaje x3 (u mnie to samo jak stanelo

To nizej za ch.... Nie chce spadnac.)

A karmie towarzystwo bardzo malo.Ryby

troche podrosly I troche wiecej brudza.

Za startowalem zeovid osiem miesiecy

temu I nic nie pomoglo.Jedynie mam blotko

w glonowym I to chyba troche dowalo do

problemu.Jedynie co mnie zastanawia dlaczego

te ryby co lubia kopac w piachu znikaja po

paru tygodniach.

Sk

ps Sam robisz mrozonki czy kupujesz.?


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,dopiero wstałem po wczorajszych pracach.

Kmirko,Grzegorz,węgiel mam Grotecha,który zalewam wrządkiem RO kilkakrotnie i moczę kilka godzin.Daję go raz w miesiącu na dwa tygodnie.Karmię mrożonkami z IT i Katrinexu płukane wcześniej.Podaję też algi nori i płatki spiruliny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpuść sobie węgiel on naprawdę wywala duże ilości po4 do zbiornika-zobaczysz poprawę[przekonałem sie na własnej skórze]-uwierz ze węgiel jest potrzebny do usunięcia resztek leków-w normalnie działającym akwarium będzie tylko podnosił po4. zrób sobie eksperyment .weź np 20 litro świeżej solanki i przepość ja przez ten węgiel ,zmierz poziom po4 przed węglem i po oklolo tygodniu i sam wysuń wnioski o jakości tego węgla.pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wiem ale technika produkcji węgla aktywowanego[można znaleźć w necie fajne artykuly o produkcji węgla]sprawia ze kazdy węgiel będzie oddawal po4 do wody wiec kazdy nadaje sie tylko do daraznego!! stosoawnia

magiczne nazwy grotech czy Kz nic w tym temcie nie zmienia

zrob sobie test a sie przekosnasz!!!

pytasz o przyczynę wysokiego po4 wiec podaje ci najbardziej oczywista wyjmij wegiel na 3 tygodnie akwarium nic szie przez ten czas nie stanie.

przeciez musisz zaczac cos robic

jak to nie pomorze karm 1/4 tego co dotychaczss

jak to nie pomorze to skała do kosza lub wymiana całej wody co 4 tygodnie az do skutku-wybór metody zależy od możliwości logistycznych i kasy

nikt raczej nic innegi ci nie wymysli.

Musisz zdac sie na czyjes zdanie i go zaczac sluchac-proponuje andrinewa k tryca,tomka z e rybki Przemka lub Marcina z demokratycznej w łodzi oni maja najwieksze doswiadczenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ja piliczylem kase jak wydawalem nadodatki do mojego przerybionego akwarium -stwirdzilem ze najtaniej w utrzymywaniu niskich parametromw pomagaja czeste duze podmiany wody np.2/3 co 5 tygodni

jest jeden preparta ktory usunie p04 do zera!!!!!!

nazywa sie phosfatesponge KENTA !!!!w ciagu 48 godzin masz fosforany zero wazne aeby go pozniej wyciqgnac bo po tym czsie je oddaje

dziala w 100 % ale on nie usuwa przyczyny produkcji duzegoPo4

kup paczke tego preparatu zastosuj zaufaj mi!!ghwarantuje po4 zero i szukaj przyczyny hej

PS aha mozna lac tez aluminium w płynieznakomicie wiaze po4 ale trzeba uwacaz z dawkowaniem jeden kolega z forumprzedawkowal minimalnie i posłalwwszystkie rybki do bozi-wiec proponuje tego kenta spradzony wielokrotnie szczgolnie w akwariach FO gdzie sie poteznie karmi ryby ktore duzo sraja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar ja bym dal rybki i korale do przechowania do Andrzeja albo innego sklepu, zostawilbym skale i startowalbym

od nowa i pozniej pomalu dokladal zycie.

W Zabrzu widzialem jak ktos dawal na przechowanie po powodzi


Akwarium 360l sump 120l oświetlenie 2 X 150W HQI + 2 X 54W actynika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może nie startowac od nowa, tylko oddać ryby (korale może też) zostawić wszystko tak jak jest i obserwować co się zadzieje.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.