Skocz do zawartości
inmar

Wysokie PO4 i NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Całkiem już brązowa monti zrobiła się w miesiąc zieloniutka,akry też mają widoczne przyrosty.Czy dwie kostki katrinexu zmksowane dla korali starczą raz w tygodniu czy częściej i więcej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i znów u mnie nieciekawie.Po przedmuchaniu skał i wywalenia starych kulek fosforany skoczyły mi do 0,18.N33 mam ok 2.W tej chwili mam około 100g Przemkowych kulek.

Woda jest od dość dawna lekko mętna,wyczyściłem też sumpa bo sporo białych glutów się nazbierało.Lecą mi teraz SPS-y,padł sand dolar i dwa ślimaki.

Z ballingiem u mnie było tak,że oprócz Mg który od kilku miesięcy był na poziomie 1500 lałem reszty po 70ml dziennie.Wczorajsze parametry trochę mnie zdziwiły bo magnez spadł,sprawdziłem dwa razy a Kh mocno podskoczyło.Zrobiłem dwie podmiany po 35L w odstępach 4 dni.Pojawiło się też miejscami trochę zielonych glonów na skałkach.Od tygodnia znów płuczę mrożonki i mniej karmię.

Kh-12,5

Mg-1320

Ca-430

Zasolenie 1,024

Ph 8,05 do 8,2 wieczorem

PO4-0,18

NO3-2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, olej równe lanie ballinga! Zjedź z KH do 8-9, byle powoli.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwalisz równowage jonową całkowicie, Balling to tak sobie wykalkulował i wykombinował że należy lać wszystkiego po równo albo wcale. Ja też tak robiłem i to nie był dobry pomysł i poleciało mi kilka ładnych SPS. A czemu masz takie wysokie KH. KH jak nie podbijasz to raczej ci tak nie powinno skoczyć samo do góry. A ten dozownik leje ci po równe dawki ? I te peletki napewno dobrze ci działają ? Ja stosuje rowe i węgiel też rowy i to jest zupełnie wystarczajace w moim akwarium a mam dość dużą obsadę SPS i LPS. Ja leje po 180 ml balinga zrobionego z preparatów preisa na moją 430 i wydaje mi sie że na twoje akwarium to dawka 70 ml to troche zamało i myśle że zwierzaki nie pobierają wszystkich składników z balinga, chyba już masz zachwianą równowagę jonową. Ale to tylko mi sie tak wydaje.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#306183 to1mas :

rozwalisz równowage jonową całkowicie, Balling to tak sobie wykalkulował i wykombinował że należy lać wszystkiego po równo albo wcale.

...

Ja leje po 180 ml balinga zrobionego z preparatów preisa na moją 430 i wydaje mi sie że na twoje akwarium to dawka 70 ml to troche zamało i myśle że zwierzaki nie pobierają wszystkich składników z balinga, chyba już masz zachwianą równowagę jonową. Ale to tylko mi sie tak wydaje.

@to1mas, z pierwszą częścią wypowiedzi zgadzam się w 100%, balling to lanie roztworów w równych dawkach. inaczej to nie balling ;) chociaż z pewnością za chwilę bedzie full głosów że dozowane są r-ry w różnych ilosciach i jest super...

Natomiast co do ilosci płynów, wiadomo zależy od obsady, częstotliwości podmianek i ilosci podmienianej wody... i od wielu innych czynników, ale u siebie, w momencie gdy był to zbiornik w wiekszości sps-owy, lałam po 100 ml. takie było zapotrzebowanie u mnie, sps-y rosły jak "gupie" ;). Ale ja co tydzień podmieniałam +- 30l


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja co tydzień wymieniam 40L i co tydzień inna sól. Nie stosuje żadnych peletek bo nie mam do tego przekonania i wydaje mi sie że to to samo co zwykły filtr biologiczny, a co poniektórzy na tym forum uważają wszelakiego rodzaju filtry biologiczne za zaraze akwarium morskiego.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leję tyle ballinga bo mam takie zapotrzebowanie,ustaliłem te dawki już dawno i co tydzień koryguję między 60 a 80 ml.Przez to mam wysokie Kh.Jakiś czas temu nie lałem Kh i samo utrzymywało się na poziomie 7-8 stopni i własnie przy próbie lania wszystkiego po równo tak mam.Podmiany co 10 dni 35L.

O pelletkach pisałem wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, napiszę, a co mi tam, Włodek naisał jakiego chlorku wapnia używa i nikt go nie zlinczował;) na początku napiszę że to WYŁĄCZNIE MOJE PRZEMYŚLENIA i nie radzę nikomu wprowadzać ich w życie, chociaż ja sam je stosuję;) A więc po pierwsze Pan Balling jest chemikiem, a nie akwarystą! I całe te teorie o równowadze jonowej zostały stworzone w warunkach LABORATORYJNYCH. Na 100% jest wiele zbiorników które jadą na równo lanych płynach, ale moim zdaniem o wiele więcej jest zbiorników w których balling prędzej czy później się rozjechał. Powodem jak dla mnie jest to że nie jesteśmy w stanie przez dłuższy czas przechowywać prochów które będę "tylowodne" co w momencie zakupu. Ja od ponad roku olałem równe dawki i zacząłem przyrządzać stężone roztwory, osobno Ca, KH i Mg, soli bez NaCl nie używam wcale. Pomysłem do tego był reaktor, bo czym tak naprawdę jest odciek z reaktora jeśli nie stężonym roztworem? Jak napisałem na początku, to tylko takie moje gdybanie, nikomu tego sposobu nie polecam, bo nie chcę być odpowiedzialny za czyjąś "glebę". U mnie taki sposób działa i nie zamierzam go zmieniać, ale jak wiemy, każdy zbiornik jest inny. W każdym razie przestałem się wkurzać i martwić że po jakimś czasie parametry mi sie rozjeżdżają... To tyle ode mnie w temacie mitu moim zdaniem równych dawek:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb, wiedziałam że zajmiesz stanowisko w kwestii równości ;) pamiętam wcześniejszy [blue]temat[/blue] ale to już nie met. ballinga wg. mnie :) i może okazać się dość nieciekawie po jakimś czasie...

ps. sorki za OT

edit: haha, mam Cię!

edit: @seb ;)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb:clapping.

Nie zawsze najlepsze efekty przynosi sztywne stosowanie teorii bez próby dopasowania do swojego baniaka.

Chlorek wapnia bezwodny i dwuwodny ma to do siebie, że ściąga wodę z otoczenia i dąży do stanu sześciowodnego. I w tym momencie teoria p. Ballinga "bierze w łep" bo nie wiemy jak uwodniony jest nasz chlorek. Kupują bezwodny po miesiącu możemy dysponować już dwuwodnym. Tego nie jesteśmy w stanie ustalić.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlodzimierz jak nie jestesmy jak jestesmy. Kupujesz chlorek wapnia w kilogramowych paczkach, wazysz zawartosc co do grama albo lepiej i zapisujesz na pudelku. odsypujesz tyle ile Ci trzeba i zapisujesz ile zabrales. zamykasz dokladnie opakowanie i za jakis czas sprawdzasz czy sie zgadza.

nie rozumiem ludzi, ktorzy leja nie rowno ballinga. niech mi udziela odpowiedzi, co sie dzieje z chlorem z chlorku wapnia? gdy nie ma odpowiedniej ilosci NaHCO3, chlor nie wejdzie w reakcje sodem, i nie stworzy soli NaCl.

z drugiej strony jak nie ma soli bez soli, to wzrasta nam udzial NaCl w ogolnej ilosci wszystkich soli mineralnych w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myśle że jak nie lejemy ballinga porówno to już nie jest to metoda ballinga tylko lanie roztworów wapnia lub sodu.

W metodzie ballinga lejemy i rozpuszczamy składniki w określonych formułach i wzorach i tak też dozujemy i dlatego to sie nazywa metoda ballinga, a jak sobie lejemy jak chcemy to nie można tego nazwać metodą ballinga bo sie wprowadza niedoświadczonych akwarystów w błąd i potem są durne pytania dlaczego zbiornik wyleciał w powietrze


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i KIDULT po miesiącu ważysz no i co? Zmiana wagi o 50 g. Ty sobie przeliczysz ja też a inni będą mieli problem.

Patrz tutaj, proste przeliczenie z wodą:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=33667&n=last#bottom

Pomijam tutaj całą metodologię ważenia i rozrabiania Ballinga. Ostatnio rozrabiałem po 40 l.;) płynów i błąd 5% skutkuje w takiej objętości +/- 2 litrami. A błędy się sumują. Ale każdy robi jak uważa i nic mi do tego.;)

@to1mas, od nierównego Ballinga nie wylatują zbiorniki. Jak zauważyłem na tym forum i z doświadczenia zbiorniki wylatują od załamania równowagi biologicznej zbiornika - Zeo, biokulki i preparaty na bazie jodu sterylizujące zbiornik. Przy nierównym Ballingu najwyżej korale nie będą rosły lub będą brązowe.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lub dobijesz wapnia to 1000 lub podniesiesz KH do 20 itp...


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co z tego? Miałem w swoim baniaku MG na poziomie 2600!!! z powodu pomyłki firmy Zoo... przy produkcji testu, na co mam stosowny papier. Miałem też kH 14,7 miesiąc temu i wszystko żyje. Ale wlałem 2,5 roku temu za dużo Lugola i wywaliło mi cjano, dino i inne cuda i przez rok nie mogłem wyjść na prostą bo wysterylizowałem zbiornik z bakterii.

Niestety najlepszym nauczycielem są własne błędy a nie forum, gdzie jest dużo i ziarna i plew:strutin

P.S. Rok czasu podawałem do zbiornika CaCl2 o czystości technicznej i według niektórych forumowiczów powinienem wyrzucić torbę szkieletow do śmietnika, a figa:tongues MgCl2 też mam techniczny nadal i obecnie zakupiłem 5 kg. chlorku wapnia do posypywnia dróg w Nomi za 16 zł.;) do Ballinga oczywiście a nie na drogę.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, ze jeszcze nie slyszalem o akwarium, ktore padlo poniewaz rozjechala sie rownowaga jonowa.

Czesciowo zgadzam sie z Kidultem ale; - jesli czesc chloru nie wejdzie w reakcje z sodem, to ktoregos ze zwiazkow pozostanie wiecej w akwarium (NaHCO3 lub CaCl2) co pokaze nam test (bedzie w akwarium nadmiar ktoregos z tych zwiazkow). Moim zdaniem bledem by bylo dalsze dozowanie ich w rownych ilosciach.

Nadmiar NaCl w zbiorniku, przy 5-10 % podmianach, nigdy nie wplynie w znaczacy sposob na "wysadzenie" akwarium nawet, gdy nie stosujemy soli bez NaCl.;)

Mysle podobnie jak Seb, ze czestsza przyczyna jest stosowanie zeolitow, peletek, filtrow siarkowych itp.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani to praktyk:clapping a nie teoretyk jak niektórzy.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt nie dodał że metoda ballinga to nie tylko Mg,Ca, tylko kilkadziesiąt innych składników jak stront czy żelazo i tu mówimy o równowadze jonowej a nie o tym czy ktoś da soli bez soli 100ml a Mg i Ca 80ml ,tak samo czy ktoś kiedyś porównywał sól bez soli Preisa, TM czy Fauna Marin ludzie wystarczy posmakować ,,nie mówię oczywiście o łyżce''każda ma inny skład, i tu nie trzeba być chemikiem wystarczy pomyśleć a nie rozwodzić się z tematem jak koledzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwilę było dobrze i znów od dłuższego czasu mam NO3-10 a PO4-0,25.Płuczę mrożonki,karmię oszczędnie,dołożyłem cyrkulacji.....Sprawdziłem solankę PO4-0,03 .Póki skały chyba nie wymienię nic się nie zmieni,choć ile jeszcze z niej może wyłazić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lej VSV,czyli wódka z octem i cukrem,info znajdziesz w necie.Na twój baniak z 10ml/dzien,najlepiej w 2 dawkach.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wódkę i zeostart2 przerabiałem przez kilka miesięcy,bez skutku.Zapomniałem dodać,że leję co 2-4 dni od 2 tygodni atrament,który zamiast zbijać to podwyższa.

Ile ja bym dał za to by wiedzieć gdzie robię błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar,:clapping

przy Twoim odpieniaczu nie ma takiego bata zeby wodka nie pomogla. Warunkiem jest obecnosc i NO3 i PO4, co u Ciebie wystepuje.

Ile czasu i jakie ilosci podawales ? Moze za krotko lub za malo ?

A moze tyle karmisz, ze gdyby nie wodka to juz by nie bylo co zbierac ?

70 kg skaly !!! Cos z nia nie tak ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie już nie pamiętasz,ale pisałem wiele razy,że może moja skałą jest z zlikwidowanego zbiornika z Rybnickiego Macdonalda.W tym właśnie czasie gość go likwidował i jak mniemam na pewno kilkuset kilo skały nie wywalił na śmietnik.To był zbiornik z dużymi rybami i kilkoma miękasami.Jak podawałem wódkę to miałem inny odpieniacz,mniejszy.Dawki podawałem według zaleceń kolegów z forum więc raczej dobre.Karmię rano i wieczorem po 2-3 małe kostki płukanych mrożonek.

Wódkę podawałem od 14 marca 2009 do 21 stycznia 2010 kiedy kupiłem zeostart2.Dawki były od 0,5ml dziennie przez 2 ml,ale na jakiej dawce zakończyłem nie zanotowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moich 500 l karmilem 3 kostki dziennie...

Oczywiscie jest mozliwe, ze w skale odlozylo sie troche PO4, ale z czasem to powinno sie rozcienczyc. Takze nie zalamuj sie, wroc do wodki i moze od czasu do czasu wloz adsorber PO4, bo ten jest wysoki. NO3 = 10 to pikus.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.