Skocz do zawartości
inmar

Wysokie PO4 i NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że nawet czasowe zmniejszenie obsady do 7-10 ryb zapewniło by systemowi "oddech". Poznał byś też granicę wydajności systemu tzn. do jakiego momentu jest się w stanie sam oczyszczać a kiedy już nie wyrabia. Napisałeś że wysokie rejestry miałeś od samego początku i to nie przeszkadzało Ci dokładać nowych lokatorów (to zacne forum nigdy takiego podejścia nie pochwalało). Węgiel zostawił bym w spokoju, bo o ile może on być przyczyną zwiększonego PO4 (częściowo/może?) to już o zbyt wysokie NO3 raczej nie można go posądzać. Nie wiem również jaki wpływ na skałę może mieć fakt, iż przez blisko dwa lata była w takich warunkach?, ale te wysokie wartości pewnie jej nie uszlachetniły :waving

pozdrawiam


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem dziś rybki,razem jest ich 20szt.Odsprzedać część zawsze mogę,ale na razie stawiam na to,że za gęsto miałem ułożoną skałę i źle ustawioną cyrkulację,stąd za i pod nią było prawie gnojowisko.Na razie włożyłem skałę na dwie kupki ( tak mi wyszło przez przypadek jak ponownie ją wkładałem prawie po ciemku bo taki był zamęt w wodzie ) jak była,ale od sunięte od tylnej szyby gdzie włożyłem na sam dół jedną JVP.Strumienie górnych pomp skierowałem bezpośrednio na skały.Korale na razie poukładałem gdzie było miejsce.Piasek przesunąłem pod przednią szybę.Za dzień,dwa znów zrobię podmianę czyszcząc jeszcze ten piasek.Poczekam około tygodnia i sprawdzę parametry.Jeśli nie będzie zmian to trzeba pomyśleć o wymianie skały,polepszeniu obiegu,redukcji ryb,ale nie na raz oczywiście i nie w takiej kolejności.Ponownie dziękuję wszystkim i czekam na dalsze sugestie.Rowa i węgiel już wyjąłem bo 10 dni były.Jeśli miałbym mieć część skały w sumpie to nie powinienem jednak mieć mocniejszej pompy obiegowej czy raczej tam pompkę cyrkulacyjną dać ? Ja byłbym za obiegiem.

Tak to teraz wygląda w baniaku i w sumpie.

6569e3fa295bbc5cmed.jpg

a541afbe266ddf7fmed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz PO4 ?? i Ph noc/dzień?

Dodajesz jakaś pożywkę i bakterie ??

Pozdrawiam


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio Po4 było na poziomie 0,12 ale wcześniej był włożony absorber.Ph teraz rano 8,1 do 8,20.Leję tylko BioDigest po ampułce po podmianie wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz czekać na efekty i próbować szukać przyczyny kolejno obalając różne teorie. Ja nie zawracał bym sobie głowy (na Twoim miejscu) zasadą, że nie można robić zbyt wielu zmian na raz, bo ta zasada (w tych okolicznościach) to już Ciebie nie dotyczy skoro postanowiłeś przewróciłeś wszystko do góry nogami (czyszczenie pod skałami). W takiej sytuacji starał bym się zrobić jak najwięcej, a może wszystko na raz i dał zbiornikowi dojść do siebie po operacji, rozkładanie zmian w czasie na niewiele się zda. Napisałeś, że chcesz "poprawić obieg", mam nadzieję, że chodzi Ci o cyrkulację bo obieg masz raczej dobry. Wątpię aby w nawet najlepiej prowadzonym zbiorniku po dwóch latach pod skałą było czyściutko i sterylnie, no w każdym razie moje doświadczenia na to nie wskazują. Jeśli pod skałą nie było czyściutko to za kilka dni NO3 i PO4 może być Twoim najmniejszym zmartwieniem. Bądź przygotowany i miej stale w pogotowiu spory zapas solanki i stale kontroluj parametry.

A, no i jeśli mnie wzrok nie myli to niebieska gąbka na "przypadkowym" przemeblowaniu słabo wyszła :waving

powodzenia


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar probowales zmieniac wode poprzez tz bardzo mokry skimer.Zajmoje troche czasu(2-4 godzin)wyjdzie wiele dziadostwa.

Jedynie trzeda uwazac bo sol idzie bardzo do dolu.Wiele starych refiazy rabia to u nas.

Sk

Ps Baniaczek ladny,strzet ladnie poskladany.Skalki ladne.Jedynie moze czs jest je powiercic o po sladac kiedy ich bedzie troche

mniej na spodzie(woda bedzie lepiej tancowoala)

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek,tak chcę zrobić,aby pod skałami było kilka centymetrów.A ta metoda o której piszesz to polega na tym,aby ustawić odpieniacz na totalne mokro i uzupełniać solanką to co wyleci ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak.Ustawiasz skimer zeby lecialo z wezyka

co jest zamontowany u ciebie Dwie kropelki

na sekunde.Dla tego troche to potrwa.Jak zacznie

czysta woda wylatywac nie zielona albo zulta

to wyczysciles .Jedynie uwazaj na zasolenie

I calciumm (dobre zmiezyc)4 do 5 litrow rowna

sie 20% zmiany wody.

Sk

jak tam poszlo czyszczenie wody?

Mam nadzieje ze polubiales te

skimerowe expreso.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie ogólnie wszystko jest w porządku,wszystko żyje.NO3 przedwczoraj było 10 mg/l Kh-9,fosforany dziś zmierzę.Przez ten czas odpieniacz chodzi na bardzo mokro.Dowiedziałem się od Darka z elektrowni(nasz miejscowy specjalista z sklepu dla morszczaków),że zmian po zmianie ułożenia skał i pomp cyrkulacyjnych można oczekiwać najwcześniej po 3-4 tygodniach.

Dziś chyba poukładam jednak tą skałkę jak ma być i zostawię nic nie robiąc na ten czas.Teraz zastanawiam się jak poukładać tą skałę.Jeśli macie linki do ciekawie ułożonych skał to proszę zapodać,sam też poszukam.Dzięki za dotychczasową pomoc Wszystkim kolegom.Jak to mówią człowiek uczy się całe życie i drugie jak się nie sparzysz to się nie przekonasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij tutaj

Moze jak juz rewolucje dokonujesz doloz nawa zabawke

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że te akwaria są mocno obłożone skałą,czyli moja wcale źle nie była ułożona.Czy tam za skałami mają powkładane pompy cyrkulacyjne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naogol tak.Sam zauwazyle jak podnioslem

pokrywe od tenku.Dosyc doza przeszczen pomiedzy

skalom a tylem I mocne pompy.I przy okazji wiecej

chalasu.Dlatego jak dasz wiecej przerwy pomiedzy

scianami nie trzeba mocnych pomp urzywac.(podobne

jak twoja w sumpie-glowna).Ten sposob (otwarty) to

stara szkola z Azji.Zobacz na google.Pomysl o tej

40sce naprawde razem ze starymi papami

bedzie radocha.

Sk

Ps

zawsze uzywaja pare a wielkich skal tz

na ciasno .


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem dziś JVP-102 dwie sztuki.Dwie dam za skały a dwie gdzieś z przodu.Resuny 15000 chyba pójdą na handel.Czy cztery JVP-102 starczą na mój baniak ?

Poziom PO4 to 0,20 z przed rewolucją było 0,12,ale z absorberem.Co do k....produkuje mi fosforany,nie mam już siły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sie nie denerwoj.Poruszales skaly syf wylecial,bakterie BBq mialy i wszystkoposzlo do gory.

Bedzie OK

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to wszystko nie sprawdzi się i jeśli ostatnim punktem będzie skała to jak to sprawdzić i udowodnić sklepikarzowi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem Ci na PW - spróbuj filtracji glonowej, przyczyn nie wyeliminujesz ale skutki tak :waving

Skałę możesz zbadać tak: dwa pojemniki, w miarę identyczne. Napełniasz je świeżą solanką, do jednego dodajesz skałę. Mierzysz fosforany w jednym i drugim po, powiedzmy, tygodniu - niestety ciężko będzie udowodnić sprzedawcy że to właśnie wina skały.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy eksperyment i chyba go zrobię,ze sprzedawcą sobie poradzę.Czy kawałek skałki bez cyrkulacji i światła sam nie będzie gnił i wydzielał różne paskudztwa ?

Jak oglądam inne akwaria to sporo osób ma cyrkulacyjne ustawione z wylotem na wprost,nie na skały.Szukam teraz dziury w całym,ale pozostaje tylko czekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar, w pojemniku ze skałą daj cyrkulację. Tak swoją drogą, to ciekawy przypadek, ja stawiam stówę na skałę... Nie ma bata, całe to zasyfienie pod skałami itd. to w każdym baniaku jest, nie chciałbyś zobaczyć jakie złoża są u mnie w sumpie, ale to "natura", to początek łańcucha pokarmowego, detrytus to nic złego, musiałbyś mieć tego metr żeby wytworzyły się tam warunki beztlenowe i zaczęły się procesy gnilne, inaczej to nic innego jak kolejny klocek układanki który składa się na mini ekosystem jaki chcemy czy nie tworzy się w każdym naszym baniaku. Stawiam kolejną stówę że wszystkie zabiegi które czynisz i jeszcze poczynisz niewiele zminią, dopóki nie wymienisz skały. Tyle mojego w tym temacie:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No też mi się tak zdaje,już pisałem kto dźwiga skały aby tam posprzątać.Wiele akwari jest zawalonych skałą a pompy ustawione na wprost.Tu nie leżał chyba problem.Moja cyrkulacja też była przesadzona.Oszczędne karmienie to już miałem do przesady.Sump co 2-3 tygodnie czyszczony przy podmianie.

Jak przestawiałem skałki to jedna była z drugą sklejona jakimś cementem.Może to dodana skałka z koralem jakimś kiedyś,nie pamiętam.

Jeśli macie jakieś pomysły to pisać,ja poszukam jakiegoś zbiornika,jutro dojdą nowe pompki cyrkulacyjne to zrobię jak Paweł zaproponował,co mi tam szkodzi.Wyniki podam.

Już odlałem część solanki kontrolnej do jednego pojemnika a w drugim leży spory kawałek skały i duża kostka napowietrzająca miesza wodę.Za kilka dni porównam obie wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie 2 dni po przeprowadzce akwarium (500 litrow zapakowane w beczki i przewiezione na paletach do innego mieszkania) po4 bylo na poziomie 0.06 (hanna) takze chyba nie szukaj przyczyn w zaleglosciach skalnych. gotowa recepta na pozbycie sie PO4 jest prosta jak drut, powtarzana przeze mnie wiele razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#268800 KIDULT :

u mnie 2 dni po przeprowadzce akwarium (500 litrow zapakowane w beczki i przewiezione na paletach do innego mieszkania) po4 bylo na poziomie 0.06 (hanna) takze chyba nie szukaj przyczyn w zaleglosciach skalnych. gotowa recepta na pozbycie sie PO4 jest prosta jak drut, powtarzana przeze mnie wiele razy.

chętnie też bym poznał twoją metode, tak jak Marek pisze możesz przypomnieć:googleye


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie wiem, czemu ten lud taki uparty i nawet nie sprobuje z ATSem. u mnie po4 sie waha od zera do maks 0.08, chce to wyeliminowac poprzez powiekszenie powierzchni filtracyjnej. mam nadzieje na amplitude 0.00 - 0.02 przy skrobaniu glonow raz na tydzien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult, ja mam 0,02 bez algescrubera, nikt nie krytykuje Twojej metody, każda jest dobra która prowadzi do celu:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.