Skocz do zawartości
J@cekWro

Krzemiany ? jak walczyć ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Sytuacja od kilku miesięcy jak na załączonym obrazku.

4896-snc00457_1.jpg

Ktoś wie co z tym zrobić ??

Zbiornik przeniesiony ze 100 l na 200 l w styczniu.

Ponowne dojrzewanie przeszło.

Filtry osmozy, membrana, żywica - wymienione 2 miesiące temu, woda czysta, sól Kent od samego początku.

Świetlówki mają około 6 miesięcy.

Nalot na piasku zanika w nocy pojawia się momentalnie 10-15 min po włączeniu światła.

NO2 - 0, NO3 ~2, KH - 8-9, pH - 7,7, PO4 ~0 (testy Salifiert)

Wcześniej prócz tego co na zdjęciu pojawiało się masowo ciano ale 2 kuracje chemiclean pomogły.

...teraz pytanie z czego to się bierze i jak to zwalczyć, czekam już z 4 miesiące i bez zmian ??

Pozdr,


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

J@CEKWRO,witaj,na temat tego paskudztwa jest wiele watkow na forum,walczylem z tym kilka miesiecy ale dopiero kilka zaradczych srodkow rownoczesnie pomoglo mi sie tego pozbyc w KILKA DNI,a wiec zaczalem wpierw od 1.calkowite wylaczenie swiatla na 72godz 2.juz w czasie zgaszonego swiatla sciagnalem tego paskudztwa z skal i pasku tyle izle mozna bylo[choc szczerze tak naprawde fizycznie nie zabardzo to daje jakies konkretne rezultaty],do akwa wlorzylem natychmiast podwojna porcje wegla+absorbent fosforanow+100ml biopeletek[ktore pracuja do dnia dzisiejszego]do tego podmiana 10L wody z calym tym syfem,swiatelko wlaczylem na 1GODZ i znow ciemnosci[akwa zasloniete nawet kocem od dostepu swiatla dziennego],od razu wymienilem niemal cala osmoze[to tak jakbym akupil calkowicie nowa]zywice rownierz,u mnie podejrzewam sam sobie napytalem biedy,poniewaz nie za bardzo czyscilem panel a to co tam sie zebralo przyprawilo mnie o zgroze,nigdy nie zdawalem sobie sprawy ile akwa moze wyprodukowac DETRYFUSU,od tamtego dnia pilnuje tego skupulatnie,i do dnia dzisiejszego nie mam nawrotu tej plagi,nie wiem czy ci cos pomoglem

p.s.swietlowki wymien rownierz


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem i próbowałem wszystkiego co się udało wyczytać. Zaciemniałem, robiłem podmiany większe-mniejsze, wymieniłem jak piszesz komplet osmozy + żywicę, stosowałem węgiel, biopalety działają od 04.2010, odsysałem piasek, dodałem jedną pompkę cyrkulacyjną więcej, od kiedy pozbyłem się ciano wszędzie czysto nawet w sumpie - żadnego DETRYFUSU, skała idealnie czysta ... ale jednak bez zmian piasek jak na zdjęciu.

Zastanawiam się czy może odpieniacz nie za mały, ale nie chciałbym kasy wydać póki nie będę miał pewności że to coś zmieni.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

j@cekwro,nie wiem jaka masz obsade,bo jesli sa twardziele to nie morzesz sobie pozwolic na dlugie zaciemnienie bo poleca,czy sprawdzales wode wlasnie pod katem SILIKATOW?[ja zapobiegawczo nabylem absorber silikatow],u kazdego z nas caly ekosystem rzadzi sie "swoimi prawami" i u ciebie poprawe moze przyniesc cos zgola innego,jak z karmieniem?moze tutaj jest dostarczana pozywka?a jak ph wody?,zapomnialem ci napisac iz od tamtego czasu podnioslem u siebie ph z 7,5-do 8,0[kalkwwaser],jest wiele opracowan na ten temat iz te bakterie nie znosza wysokiego ph[co niszczy ich caly "metabolizm"],w kazdym badz razie to scierwo latwo sie nie poddaje[przepraszam za to okreslenie],pozdrawiam

p.s. jesli sa jakies paskudne bledy ortograficzne to sorki,wlasnie staralem sie cos wylapac i "edytowalem"


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś pewny, że to okrzemki (rozumiem, że robiłeś testy na krzemiany?), to musisz dążyć do jak najniższego poziomu krzemianów w wodzie do podmian i dolewek - czyli dobra żywica (lub nawet dwie w szeregu) i absorbent krzemianów. I sprawdzaj wodę za osmozą, za absorbentem i po żywicy. Ja walczyłem z podobnym dziadostwem, ale po testach okazało się, że to jednak nie okrzemki tylko dino - podstawa to rozpoznać wroga :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po kolejnym miesiącu kombinacji wracam do tematu ... normalnie śni mi się i marzy czysty piasek ale niestety.

Kolejne nawroty ciano, nalot na piasku bez zmian, ręce mi niestety już opadają :banghead.

Z powodu wprowadzenia SPS i LPS zacząłem stosować Ballinga (70ml na dobę)

Wymieniona żywiaca, dodany absorber Grotech'a, wymienione świetlówki

TDS - 0, NO2 - 0, NO3 -0, KH - 9-10, pH - 8-8.8, PO4 ~0, Mg Ca w normie (testy Salifiert)

Zastanawiam się czy odpieniacz aby nie za mały (odpieniacz może mieć znaczenie w mojej sytuacji ??)

... taki Biostar Flotor w sumie niby do 250l ale mój ma już kilka lat.

Wszelkie sugestie mile widziane.

Pozdr,

Jacek


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#278663 J@cekWro :

Kolejne nawroty ciano, nalot na piasku bez zmian, ręce mi niestety już opadają :banghead.

Jacek

u mnie przeszło po zmianie ustawienia cyrkulacji, piach musi być też lekko "mieszany" przez życie, ślimaki, rozgwiazda, babki i inne, nie wiem jak u Ciebie to wygląda, ale może gdzieś tu leży problem?

PS. masz tylko te dwie tunze? 2x2500l/h?

ja w 112l miałem 2x3000l/h


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkad zmienile swiatlo , zwiekszylem cyrkulacje ) i leje wodke brazokw paskudztwo zniklo.

Pojawialo sie jak u ciebie zaraz po wlaczeniu swiatla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cyrkulacji dodałem jedną pompkę Tunze 6025 (sorry poprawiłem stopkę), w sumie ciężko zapewnić przepływ we wszystkich miejscach ale nie powinno być za mało, zmiany ustawień pompek niewiele dają ... osad znika pod wieczór pojawia się rano i raczej wydaje mi się że nie ma to nic wspólnego z oświetleniem czy poziomem pH i KH (przy niskich parametrach było źle podnosiłem do górnych granic ale bez zmian)

... z wódką nie eksperymentowałem i jakoś mnie do tego nie ciągnie :)


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#278669 J@cekWro :

Co do cyrkulacji dodałem jedną pompkę Tunze 6025 (sorry poprawiłem stopkę), w sumie ciężko zapewnić przepływ we wszystkich miejscach ale nie powinno być za mało, zmiany ustawień pompek niewiele dają ... osad znika pod wieczór pojawia się rano i raczej wydaje mi się że nie ma to nic wspólnego z oświetleniem czy poziomem pH i KH (przy niskich parametrach było źle podnosiłem do górnych granic ale bez zmian)

... z wódką nie eksperymentowałem i jakoś mnie do tego nie ciągnie :)

Parametry są ok więc nie dawaj wódki.

Cyrkulacja nad piachem musi być, nie wiem jak masz ustawione ale może zastąpienie 2 mniejszych jedną większą da rade? np JVP 102 ma 5000l/h i ładnie dmucha za śmieszne pieniądze.

jeszcze możesz zastosować absorber krzemianów, wszystkie absorbery na po4 no3 to ściągają, magiczne kulki Podobno też, chociaż z tego co czytałem to u niektórych osób po ich zastosowaniu pojawiło się Chwilowo cyjano.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez mialem taki nalot i zalatwilem to jedna dawka chemiclean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po chemiclean owszem na 2 tygodnie nie ma ciano potem wraca jakby nigdy nic ... ale nie ma to wpływu na nalot na piasku.

Ciano owszem też się pojawia ale ten nalot jest sypki jak piasek nie taki glut jak ciano.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie taki problem załatwiły jeżowce Sand Dollar. Wprawdzie w miejscach, gdzie jeżowce dawno nie ryły, tendencja do powstawania nalotu została, tworzy się on jednak znacznie później i wolniej niż wtedy, gdy usuwałem go ręcznie- efekt sumaryczny całości daje obraz czystego piasku.Jeżeli zdecydujesz się na zakup takiego stwora, to ze względu na wielkość zbiornika kup tylko jednego ( większa ilość będzie głodować). Polecam małe sztuki, w handlu niestety łatwiej dostępne są duże ,,czołgi" po ok 8cm średnicy.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

J@CEKWRO,witaj,wlasnie widze iz uzywasz soli KENTA,bylo na tym forum juz wiele negatywnych informacji wlasnie z tego powodu-zastanawiales sie nad zmiana samej soli?,moze tutaj jest dostarczana "pozywka" w podmianach wody?,odssysanie paichu nic nie pomorze,bo bakterie sa w wodzie,owszem jak pisali koledzy moglbys jeszcze sprobowac obnizyc pompy cyrkulacyjne[ ja tak zrobilem u siebie-[1xjvp 101 i 102] ,w ciagu godziny piasek byl czysty,ale to tylko pol srodek,jak sam zauwazyles po zgaszeniu swiatla sie cofaja,jak wlaczysz,nastepuje szturm paskudztwa,ale swiatlo jest tylko katalizatorem-ja majac same miekkasy moglem sobie pozwolic na niemal 50godz absolutnej ciemnosci-ty majac SPESY -raczej nie :),nielatwo z tym wygrac,dlatego trzymam kciuki i zycze szczerego powodzenia w walce :)

p.s.zapewne w niczym ci nie pomoglem :)


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to i ja wtrące swoje trzy grosze :)

Sam walczyłem z tym dziadostwem ze 3 miesiące, teraz jest już ok, a pierwsze oznaki nalotu są dla mnie wyznacznikiem, że nadzedł czas na wymianę filtrów w osmozie.

Podstawą jest to, żebyś zaopatrzył się w test na zawartość silikatów. Ktoś już tu wcześniej o tym wspominał, jednak mam wrażenie, że umknęło to Twojej uwadze, a i sam nic o takim teście nie wspominasz. Dążymy oczywiście do tego, żeby woda którą lejesz do baniaka była silikatów pozbawiona (miała ich śladowe ilości) u mnie udało się to uzyskać dopiero po wymianie membrany na gęstszą i zastosowaniu dwóch kubełków z żywicą si jeden po drugim. Dopiero jak uzyskasz względnie czystą wodę, możesz szukać dalej, jeśli to wspomniana sól jest źródłem niechcianej porcji sylikatów, też to powinien pokazać test na ich zawartość. Pamiętaj tylko, żeby przetestować wodę przed wlaniem do zbiornika. W zbiorniku testy nie pokażą zawartości sylikatów, ponieważ są one pożywką dla tych niechcianych bakterii. Jak przestaniesz dostarczać pożywienie bakteriom, to pozostaje troche cierpliwości na ich usunięcie. Możesz część odessać, reszte możesz odfiltrować zaciemniając zbiornik i ustawiając odpieniacz na mokrą piankę.

Oczywiście to jest schemat, który zadziałał u mnie. Być może u Ciebie gdzie indziej jest pies pogrzebany :/, ale obstawiam olbrzymią ilość krzemianów w wodzie.


--

300L kostka + sump

8188_8427.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też walczyłem z takim nalotem na piasku, ostatecznie sprawę rozwiązała wymiana świetlówek na nowe.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cze,

Wrzuć w skarpecie Eco Phos Silicat i Phosphat Adsorber. Powinno pomóc.

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GroTech - RemoPhos FE 2 - a to się nadaje ? bo mam od miesiąca i nic :)

Może kupie jakiś lepszy test ... szkoda tylko że we Wrocławiu nie ma sklepu, w którym by było coś konkretnej firmy i nie przeterminowanego.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale robiłeś już w ogóle test na krzemiany? Którejkolwiek wody (RO/DI, solanki, w akwa)?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka

jak kazdy mialem ten sam problem ja zwalczylem to chemia "Aqua Medic Antired" ograniczylem oswietlenie i ustawilem pompy bardziej na piasek i udalo sie nie trwalo to dluzej jak tydzien. Mam nadzieje ze pomoglem wiem ze kazdy mnie zkrytykuje za uzywanie chemi :clowning ale pomoglo

pozdro


Zbiornik: 330+Sump

Swiatlo: ATI Sunpower 8x54

Odpieniacz: Deltec APF600

Pompa Obiegowa: Jebalo 3000

Cyrkulacja: 2xJebalo wp25/R8

RO/DI: RO-MAN 75GPD

SOL: Tropic Marine

Start: 01.01.2015

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

a czy antired nie jest czasem na cyjano ???

j atez mam taki nalot, po wymianie soli z TM BA na TM PR, w ciagu tyg mialem czerwono(rdzawo), postanowilem wyczyscic cale akwa, wyjalem skale, wyszorowalem ja, piach przeplukalem... wsadzilem z powrotem do akwa, wrocilem do soli ktora uzywalem wczesniej, czyli TM BA, przez 2tyg spokoj, ale od nowa zaczal sie problem...7

wymienilem prefiltry, swiatlo zostalo wymienione tydzien przed pokazaniem sie nalotu... tydzien temu zakupilem absorber SEAGEL(seachem) - organic i phosphate control, napisane jest ze do 3 m-cy powinno zniknac, narazie czekam :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.