Skocz do zawartości
squdo

POMOCY - samopas przez 2 miesiace

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy i koleżanki;

długo mnie nie było jednak wyjeżdżając zostawiłem mamie wskazówki co do opieki nad akwarium. Miała tylko dawać jeść i czyścić odpieniacz. Niestety z zakładanych 2 tygodni nieobecności zrobiły się 2 miesiące i tak to dziś zaglądam do akwarium, a tu tragedia.

Obsada: 2 blazenki, rozgwiazda piaskowa, wężowidło - takie brązowe, krewetka, 2 kraby i były 3 ślimaki (2 turbo i 1 trabulus, czy jakoś tak)

0. Pompa cyrkulacyjna nie działa, nie wiem od jakiego czasu

1. Wody wyparowało z 10 % pojemności, automatycznie wzrosło zasolenie na 1.028

2. Muszla slimaka pusta, obok szczątki. Nie znam sie na nazwach ale taki duży z długa trąba był :D

3. Dziwnie szybko porusza się ślimak turbo, po oględzinach w muszli nie ma już simka, ale jest krab w dodatku dziwnie wielki i nie pamiętam bym takiego kupował. Krab jest koloru zielonego, a na końcówkach odnóży posiada żółtawe opaski

4. Rozgwiazda do góry brzuchem leży na piasku i wygląda ze się nie rusza. Juz chciałem ja wyciągać ale coś drgnęła. Przez cały dzień nie dala rady się przewrócić choć lekko i baaaarddddooooo powoli ruszała ramionami. Przed chwila przewróciłem ja do naturalnej pozycji, wydala sie dziwnie twarda. Dodatkowo jakby zniknęło jej z 5 mm ramienia. Praktycznie sie nie rusza.

Podobno w ostatnim czasie często wchodziła na szyby.

5. Pojawiło sie strasznie dużo małych kropeczek, jakby slimaczki ale nie wiem co to przemieszcza sie powoli

6. Pojawił się nowy ślimak, wygląda jak spłaszczona stonka

7. Wszystko zrobiło się brązowe, skała brązowa tam gdzie była jasna. Na szybach brązowe ścieżki coś jakby odciski palców

8. Piasek na powierzchni ok jednak przy szybie widać ze ma w sobie komory, nie wiem czy puste czy cos w nich jest - gaz.

Przy szybie widać także ze nabrał kolorów głównie zielony i jakby żółty

9. Korale - gdzie moje korale.

a) grzybki pochowane, powierzchniowo zmalały o dobre 80 %

:D nie wiem jak sie nazywa taki fioletowy na sakle wielkości pięści praktycznie brak polipów, przypadkowo go dotknąłem to się rozsypał, w innych miejscach jakby się łuszczył

c) tez nie wiem jak się nazywa zielony, zawsze machał ramionami, teraz już prawie nie macha i skurczył się oraz schował

d) znów nie wiem jak się nazywa, rozdzielił się na dwie części. Polipów praktycznie nie ma :D

Nie mam testów wody, profilaktycznie zrobiłem podmianę około 10% i dolałem brakujące wyparowane 10% stabilizując zasolenie.

Poradzie coś proszę

Poniżej link do zdjęć. Można kliknąć "zoom" robione telefonem ale co nieco widać

http://squdo.kei.pl/_zdjecia/nanoreef/tragedia19VII2010/


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez testow to wiele nie poradzimy. Moze polecialo pH albo KH - zgadywac nie bedziemy. Lec i kup. Co do stanu akwarium - coz, mowia "panskie oko konia tuczy", a tu jest dokladnie odwrotnie. Nie ma sie zreszta co dziwic.

Rozumiem ze przed wyjazdem wszystko pieknie hulalo. Wiec trzeba przywrocic stan z przed wyjazdu. Uruchomic wszystkie pompy. Odessac i przeczyscic piasek - cholera wie co tam w piasku siedzi. Zrobic wieksza podmiane wody. Zrobic testy i wyregulowac wyniki. Dodac jakies witaminy.

Co do korali to masz jakies Zoantusy, Euphilie i chyba Sarcophytona - generalnie wytrwali gracze. Swoja droga jak Ty dlugo masz akwarium ze nie wiesz co masz :D

Bedzie dobrze tylko zrob testy bo chodzimy po omacku

Trzymam kciuki

Bartek


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

squdo - zmien hobby, moze szachy albo browar w knajpie.

Najlepiej takie w ktorym nie zabijesz juz wiecej zadnego zwierzecia.

Skoro przedluzyles na 2 miesiace wakacje to bylo byc odpowiedzialnym i jakos to ogarnac - mogles nawet zaplacic jakiej firmie aby przyjechala jednorazowo zerknac co i jak.

Nie ma co doradzac - lepiej zapomnij o morskim...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Na razie, jeśli nie masz testów, zrób podmiany co 2-3 dni 20-30%, tak aż się rozkład i pomór nie zatrzyma. Usuniesz cokolwiek się w wodzie nazbierało i dasz szanse temu co jeszcze żyje.

Pozdrawiam


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje podejście do akwarystyki morskiej jest dość przykre.. Nie wiesz nawet co masz w akwarium, a do tego zostawiasz to wszystko na 2 miesiące. Trudno to kosntruktywnie skomentować. Jeżeli akwarystyka morska nie interesuje Cie na tyle by wiedzieć co masz w akwarium (lub po prostu nie masz na to czasu) to wynajmij specjalistę, który utrzyma akwarium za Ciebie. Osobiście uważam jednak, że powinieneś zmienić podejście, bo szkoda zwierząt, nerwów, pieniędzy i czasu na hobby, któremu jak widać nie poświęcasz wystarczająco dużo czasu.

Kończąc krytyke i przechodząc do konkretów - poszukajmy jakiegoś rozwiązania obecnego problemu. Akwarium przez 2 miesiące zaniedbania na pewno dramatycznie zmieniło swoje parametry. Woda jest zapewne jałowa w mikroelementy i bogata w szkodliwe biogeny (zw azotu, fosforu). Pierwsze co powinieneś zrobić to podmiany. Nie moga jednak być one zbyt obfite. Polecam 20-30% tygodniowo przez 4 tygodnie. Musisz też oczyścić wodę - ustaw odpieniacz na mokrą pianę i niech tak popracuje przez pare(naście) dni. Koniecznie przywróć właściwe zasolenie (stopniowo) i napraw cyrkulację w zbiorniku. Polecam też ogólne zwiększenie cyrkulacji - proces oczyszczania będzie następował dużo szybciej. Ogranicz też karmienie zwierząt. Piasku z gazem nie ruszaj.. zależy jaka jest grubość warstwy piasku - w głębi może gromadzić się siarkowodór. Ruszając piasek możesz go uwolnić. Jest to jednak w tej sytuacji wątpliwe. Jeżeli jednak już musisz ruszać piasek to bardzo, bardzo wolno i z rozłożeniem tego na pare tygodni.

Kondycja korali wskazuje na bardzo poważne zanieczyszczenie wody. Możesz (powinieneś) zacząć lać bakterie. Polecam prodibio lub zeovit. Skuteczna będzie też metoda z wódką - ale trzeba to robić bezwględnie codziennie. Trudno by było Ci lać dzienne dawki wódki skoro nie masz czasu na akwarium... Patrząc na Twoje doświadczenie to o ZEOvicie też możesz chyba zapomnieć.

Podsumowując: Pradopodobnie czeka Cię drugie dojrzewanie zbiornika (dłuższe, bo skoro korale (nawet grzybowieńce!!) zdychają to musi być prawdziwy dramat. Nie wykonuj działań zbyt szybko. Gwałtowne poprawienie się parametrów prawdopodobnie wykończt żyjące jeszcze bezkręgowce. Rozważ przechowanie obsady u jakiegoś kolegi. Ryby powinny przeżyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za krytykę :D.

Testy właśnie zamówiłem w erybce i będę powolutku walczył. Wcześniej zajmowałem sie akwarium średnio raz na tydzień praktycznie nie robiąc przy nim nic poza dolewaniem wody i ewentualnymi podmianami. Przez dobre pół roku było wszystko dobrze. A co do nazw to faktycznie nie przykładam do tego wagi. Byłem w sklepie poprosiłem o zestaw dla początkujących, potem kolejna partia takiego zestawu i wszystko było jak należy, rosło dobrze wyglądało i cieszyło oko.

Jeśli jeszcze mnie nie skreśliliście to napisze wyniki testów jak tylko je wykonam


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy do wody za wiele tutaj nie pomogą. Wszyscy wiemy jak bardzo przekłamują zwłaszcza te na PO4.. (w próbce z nawozem (!) do kwiatów salifert pokazywał mi 0 :D ). Podobnie jest z azotem w różnej formie, aczkolwiek salifert pod tym wzgledem już jest nieco lepszy. Przydałyby się wyniki na twardośc węglanową (KH), pH, wapń, magnez. Myślę, że w przypadku tych parametrów również jest nieciekawie w Twoim zbiorniku. Dobrym wyjściem byłoby zlecenie badania wody w sanepidzie, jednak myślę, że nie jest to aż tak konieczne. Nawet bez testów możemy powiedzieć co w Twoim zbiorniku jest nie tak. Pozwolę sobie wypunktować działanie jakie zalecam w tej sytuacji:

- Podmiany wody na dobrej soli (Instant ocean, Reef Crystals, KZ, Preis, TM - chodzi o uzupełnienie mikroelementów, oraz redukcję "złych" związków)

- Bakterie - pozwola na przywrócenie rówowagi w zbiorniku. Jest to wskazane, bo niewątpliwie coś uległo rozregulowaniu.

- Cyrkulacja - koniecznie zwiększ cyrkulację, pozwoli to na szybsze oczyszczenie zbiornika

- Odpieniacz ustaw na mokrą pianę

- Kontroluj temperaturę - ostatnie warunki sprzyjają wahaniom tego parametru. Nie jest wskazane by dobowe wahania były wieksze niż ~1st (tutaj wiele zależy od rodzaju obsady)

- Koniecznie zmierz KH i pH. Przez ten czas zapewne ubyłu Ci buforu z wody. Skoro nic nie dozowałeś to KH może być makabrycznie niskie, a związane z tym skoki pH mogą zabić obsadę.

- Pojawieniem się małych slimaków i innych żyjątek, o których pisałeś się nie przejmuj. Pewnie maja teraz sporo pożywienia i stąd ten "wysyp".

- Możesz też zrobić inna ciekawą sztuczkę - dużą podmianę z działającego zbiornika. Wtedy nawet 30-50% wody podmienione na raz nie powinno zaszkodzić, a może nawet bardzo pomóc. Potrzebna byłaby jednak woda z dobrze funckjonującego akwarium. Masz znajomych, którzy mogliby dać wodę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety u mnie w mieście z morszczyna jest kiepsko, coś tam maja w zoologicznym ale mocno bez szalu, powiedziałbym nawet ze sam miałem ciekawiej w akwarium.

Narazie powiedzmy może co 2 dni zrobię podmianę 10 % wody. Tak powiedzmy ze 3 razy żeby szoku nie było, a potem jeszcze zgodnie z zaleceniami 20 % co tydzień. Soli używam Preisa.

Testy zamówiłem: NH4, NO2, NO3, PH, KH, PO4 wszstkie saliferta, wczesniej widzialem cos na formu ze sa ogolnie najbardziej polecane.

Cyrkulacja to juz 2 pompy po 3000L odpieniacz na mokra piane zgodnie z poradami. Mam jeszcze jedną wolną pompę cos kolo 4000L/h tylko nie wiem czy to juz nie będzie zadużo.

Rozgwiazda dziś przesunęła się o około 6 cm i zakopała trochę w piasku, lekko otworzyło sie kilka zoonatusow.

Ogólnie jednak nadal tragedia


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby się nie układało z przywracaniem równowagi to służę wodą z dojrzałego akwarium. Do Olsztyna nie masz tak daleko więc w razie potrzeby proszę o informację. Parametry mam dobre (akwarium głównie SPS) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Pana Mandaryna akurat muszę do Mragowa na dniach jechać to już bliżej tym bardziej.

Zrobiłem testy, pierwszy raz wiec jeszcze ciężko zinterpretować mi wyniki:

NO3 - 25 ppm

PO4 - 0

NO2 - 0

KH - 5,6 dHK

NH3-NH4 - 0,1 ppm

PH - 8

To wyniki po kolejnej - drugiej podmianie wody, zbytnio poprawy nie widzę. Zastanawia mnie piasek gdyż przy szybie widać iz w głębi ma kolory żółte i zielone oraz widać wyraźnie pęcherzyki gazu


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że pomożemy. Ja proponuję naprawdę udać się do najbliższego kolegi morszczaka, niech przechowa całe życie na czas ustabilizowania wszystkiego.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza KH i NO3 wyniki spoko. I o ile NO3 25mg/l nie jest tragedia o tyle KH jest duuzo za niskie. Byl post o podnoszeniu KH soda oczyszczona - poczytaj.

Pamietaj zeby jakiekolwiek zmiany robic powoli i stopniowo.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mało mam tego życia, poza ślimakami co zjadł krab to reszta jakoś ciągnie,

błazny jak zwykle zadowolone, krewetka jak zwykle.

Tylko rozgwiazda ledwo ciągnie, po podmianach widzę korale lekko się zaczęły otwierać.

Poszukam zaraz czym dokarmiać rozgwiazdę i chyba jednak przyjmę trochę wody z podmiany bo ta dziwna duża ilość brązowego przypomina mi czasy dojrzewania akwarium, ewentualnie może bakterie odkupie.

Podpowiedzcie mi proszę jeszcze co z piskiem zrobić; rozgwiazda w nim nie łazi, czasem lekko zanurkuje ale zaraz wyłazi i idzie na skałki lub na szybę.


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz inny zbiornik? Jesli tak to:

Wersja pewniejsza:

-Zlej wode przenies skale i zycie. Z akwarium wywal calkowicie piasek. Przy okazji umyj szyby. Oplucz dobrze i przenies wszystko spowrotem. Bez piasku. Lej regularnie bakterie. Nowy piasek dasz jak sie wszystko ustabilizuje.

Wersja troche bardziej ryzykowna:

-Zlej wode przenies skale i zycie. Z akwarium wybierz piasek i dobrze go przeplucz kilkakrotnie w przygotowanej wczesniej solance. Akwarium przy okazji umyj. Nastepnie wszystko spowrotem w odwrotnej kolejnosci ma sie rozumiec :D

Wersja jeszcze bardziej ryzykowna:

-przeczysc piasek ssakiem. Tylko staraj sie tak aby wszstko co sie wzburzy zlatywalo przez rurke ssaka. Odpieniacz na mokro.

Wersja najbardziej ryzykowna (moze choc nie musi, polozyc cale zycie do konca wiec mam nadzieje ze z niej nie skorzystasz) - powodzenie zalezy od tego co w piasku siedzi.

-nic nie rob a piasek tylko przemieszaj i ustaw odpieniacz na mokro.

Mimo wszystko sugerowalbym to co inni. Wyslij zaloge do jakiegos hotelu u znajomego morszczaka. Chociaz rozgwiazde, ale mysle ze ona juz sie z tego nie wylize. To bardzo delikatne zwierzeta. Jesli na prawde nie masz mozliwosci to polecam moja pierwsza sugestie. Ale to Twoja rafa, pamietaj tylko ze to zywe zwierzeta. Skoro stalo sie jak sie stalo to odpokutuj to cierpliwoscia.

Pozdrawiam i zycze powodzenia

B


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam drugie puste 50 L akwarium jednak przenoszenie skały nie wydaje mi się realne gdyż później układanie tego to masakra jest.

Jednak mam superancki odkurzacz do piasku jeszcze z czasów słodkiego akwa wiec myślę że przejade nim piaseczek i przy okazji zrobię podmiankę.

Dziękuje za rade i zobaczymy co będzie, zabieram się za przygotowanie solanki do podmiany


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko dobrze przeplucz piasek ktory odessiesz. Kilkukrotnie w solance o takim samym zasoleniu jak woda w akwa.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

użyłem odkurzacza akwarystycznego, okazało się ze bąble gazu w piasku były tylko przy krawędzi szyby, profilaktycznie przepłukałem prawie cały piasek, po płukaniu nawet rozgwiazda zaczęła trochę w nim grzebać.

Z dwa dni temu także zauważyłem iż korale powolutku budzą się do życia co dało mi trochę optymizmu jednak wczoraj wieczorem rozgwiazda odrzuciła już wszystkie ramiona i najwyraźniej już dogorywa.

Jej szkoda mi najbardziej bo fajny zwierzak, zresztą czytając forum widzę, że to częsty przypadek. Pasku mam około 3 cm grubości, nie widzę by gromadziły się w nim jakieś zanieczyszczenia wiec może faktycznie padła z głodu.


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.