Skocz do zawartości
dzym

Kilka pytań przed startem. Czy coś takiego ma sens ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym się zapytać bardziej doświadocznych niż ja ( a jestem w tym temacie akwarii morskich raczej teoretykiem [ciągle czytam i czytam] niż praktykiem ), czy coś takiego co planuje ma większy sens. Czy szkoda wydawać na to $.

Akwarium:

Chciałbym postawić akwarium o wymiarach: 70x26x30 [dł x wys x szer ] ~55litrów -> ograniczone miejsce, dlatego takie wymiary.

Z czego chciałbym, żeby 10cm z długości stanowił panel boczny (z trzema komorami) zostałoby więc 60x26x30 (~47 litrów).

W panelu chciałbym umieścić:

- odpieniacz Resun SK-300

- 2x25W grzałki z termostatem ewentualnie jedną 50W

- pompkę obiegową ( może jakieś cudo Aquaelowskie ) => jestem jednak otwarty na wszelkie propozycje

- glony wyższe => chyba, że coś mógłbym zamiast nich ?

Jedynym sprzętem jaki chciałbym mieć w akwarium to cyrkulator -> myślałem o Korali NANO, nie wiem jednak czy nie będzie za mało ?

Akwarium chciałbym oświetlać belką 2x24W T5 -> nie wiem jednak jakie świetlówki byłoby sensownie dobrać ?

Sól jakiej bym chciał używać to: KENT

Życiem jakie miałoby gościć w akwarium to parka Błazenków + mieszkanko dla nich (ukwiał) + korale miękkie.

Pytam doświadczonych kolegów czy ma to ręce i nogi i czy nie będzie to z mojej strony męczenie zwierzaków ?

Ewentualnie ile kg skały radzilibyście wsadzić.

Co ewentualnie poprawić lub dodać.

Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Pozdrawiam


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

47 litrow przestrzeni to jednak malenko dla parki blaznow. Pewnie male, ktore mieszkaja w ukwiale dadza rade ale dzikusow mlodych nie kupisz tylko rozmnazane w niewoli a te z kolei latwo do ukwiala nie wchodza. Sugerowalbym uzyc zewnetrznego odpieniacza ktory Ci doda obietosci brutto wody. W takim malym akwarium zabieranie przestrzeni na panel to grzech. Jesli chodzi o grzalki to jestem zwolennikiem uzywania dwoch mniejszych niz jedej wiekszej ale w malym to bedzie szpecilo wiec jedna 50-100 watt wystarczy. Lepiej jak grzalka jest silniejsza i chodzi krocej niz slabsza i chodzi bez przerwy. Co do swiatla to nie bedziesz mial SPSow czyli za duzo nie potrzebujesz. Proponowalbym taki uklad jak ja mam czyli Fuji Purple i Aktynik+. Jedna koralia nano nie zamiesza dobrze wody - dwie to minimum. Jak bedziesz mial zewnetrzny odpieniacz to obiegowki nie potrzebujesz. Jesli chodzi o skale to stara szkola mowi 10 -20% , tyle ze u siebie bedziesz mial malo wody i zmniejszanie duza iloscia skaly to dalszy ubytek wody ale i przestrzeni zyciowej. Jednak jak kupisz fajne kawalki skaly to te 10% skaly mozesz rozsadnie ulozyc aby taki blazenek mogl zawrocic :D

Nie da sie wyzszego niz 26cm? Te 10 cm wyzej zrobiloby robote.

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje.

Jeśli chodzi o wymiary to są raczej niezmienne, max mogę jeszcze dorzucić z 5cm do szerokości i ze 3-4 na wysokości.

Jeśli chodzi o panel to wolałbym go jednak mieć niż stawiać dodatkowe sprzęty obok. Jak miejsce w przyszłości pozwoli to zapewne powstanie większe. Nie ukrywam, że chciałbym się na tym akwarium uczyć ale nie kosztem męczenia rybek, krewetek.

Ewentualnie jakie zwierzęta ( rybki, ślimaki, krewetki ) mógbym w nim trzymać.

Pozdrawiam


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzym mozesz wlozyc rowniez tunze reefpack 200 zamiast panelu ,w przyszlosci mozesz sie przesiasc do 120 -130 l reefpack go uciagnie bez problemu,co mozesz trzymac ? mase rzeczy:googleye ,poczawszy od miekkich skonczywszy na lps i sps (bedzie potrzebna 3 swietlowka t5),w periodyku angielskim widzialem przesliczna rafke sps-lps o podobnych wymiarach do Twojego lecacego na bardzo dobrej skale,zywym piasku i tygodniowej podmianie ,bez odpieniacza tylko dobra cyrkulacja


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba stanie na czymś takim:

75 x 26 x 30 ( dł x wys x szer ) -> 58,5 litra.

po odliczeniu 10cm panela będzie 50,8 litra.

Jeśli chodzi o skałe to maksymalnie dam z 5-6kg - chciałbym jak najmniejsze kawałki, może nawet jakiś w miarę płaskie jakby się trafiła w kształcie "rogalika" to by było elegancko.

Tą Tunze sobie daruje i zostane przy odpieniaczu + innym sprzęcie.

Co do sprzętu to ciągle zastanawiam się nad odpieniaczkem, nie wiem czy ten RESUN podoła w 60 litrach ?

Ewneutalnie co mógłbym wepchnąć zamiast niego ?

Dodatkowo cyrkulacje będą zapewniały 2 x Koralia Nano.

Oświetlenie 2x24W -> prawdopodobnie zastostuje te dwie świetlówki polecone w wątku.

Zwierzaki to na 100% korale miękkie ( przynajmniej na początku mojej przygody ).

Ciągle chodzi mi po głowie para tych błazenków z ukwiałem ale tak jak pisałem niechciałbym ich męczyć ?

Czy jakaś rybka, mogłaby pływać w tym moim "projekcie" ? Zawsze pozostają krewetki np. sexi shrimp

Pozdrawiam


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.