Skocz do zawartości
lukiblack

Bielenie Seriatopor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Postanowiłem założyć nowy temat po przeczytaniu dotychczasowych.

Od 3 tygodni widziałem na jednej seriatoporze caliendrum biały pasek tuż przy kleju. Wczoraj rano przed pracą zobaczyłem że ten obszar się poszerza i dołączyło bielenie hystixa, więc postanowiłem poprosić o pomoc - żeby nie zakładać nowego wątku bo problem podobny.

Akwarium: 200l + sump. Odpieniacz DIY wydajny. Temperatura raczej stała 26o C ale w dni największych upałów (w zeszłym tygodniu) wiatraki nie dawały rady i temperatura chwilami sięgała 28stopni. Sól Preis.

Obsada: 3 błazenki, mandaryn, wargatek, halichoeres i bezkręgowce - krab pajęczy, krewetki, sand dolar.

Korale SPS: 2 montipory, 2 acry (nie wiem czy jednej coś nie dolega) i seriatopory - 3szt caliendrum i 3 hystixy (szczepki 6-8cm). Jedna z caliendrum nie bieleje - jest u mnie najdłużej bo z 3miesiące i była kupiona już z podstawką a reszta była jako szczepki i sam kleiłem do skałek.

Karmienie: karmię mało a nawet bardzo mało - ryb nie wiele a poziom NO3 i PO4 zawsze był wysoki.

Dawkowanie: od tygodnia BioPellets i na zmianę kropla ZeoFood7 i AminoAcid.

Parametry z dzisiaj:

ph- 8

kh- 6,4

NO3- 25

PO4- 0

CA- 450

Mg- 1350

wszystkie testy oprócz ph robione salifertem więc w PO4 = 0 nie ma co liczyć ale jest niskie.

Acra - niebieska jeżeli uznacie że to nie przyrost a powód do niepokoju obalona zaostanie teoria z trefnym klejem. Koral pięknie polipuje - zdjęcie robione z rana tuż po zapaleniu światła.

3849-acra_blue_02_24.07.2010.jpg

Seriatopora caliendrum - tak jak wcześniej pisałem bielenie zaczęło jakieś 3 tygodnie temu.

3849-seriatopora_green_24.07.2010.jpg

Dwie Seriatopory hystix

3849-hystix_24.07.2010.jpg

3849-hystix_02_24.07.2010.jpg

Nie dawkuje bakterii, nie mam białego nalotu na szybie a bielenie zaczęło się zanim pomyślałem o BioPelletach. Zastanawiam się czy powodem bielenia może być klej ?? Czy pewne gatunki reagują lepiej a inne gorzej na różne kleje ?? Nie mam w akwarium węgla - czy włożenie powiedzmy 100-200ml może pomóc - wiadomo jeżeli są jakieś toksyny to usunie. Ostatnio padła mi jedna Seriatopora caliendrum - za mocno ustawiłem wylot wody na nią. Pozostałe korale czują się dobrze.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki odpieniacz? Kiedy ostatnio robiłeś podmianę? Czy lejesz wódkę?


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pisłem - odpieniacz DIY na pompie AB 2000/1, podmiankę robiłem rzeczywiście dość dawno i w chwili założenia tematu zbliżał się czas następnej. Obecnie już jest po podmianie. Nie leję wódki.

Mam kilku winowajców za taki stan - za niskie kh, sporadyczne skoki temperatury powyżej 28stopni, trefny klej. Tylko pytanie - czy każda przyczyna z osobna mogła wywołać takie skutki ?? Co teraz robić żeby uratować korale ?? Leczyć na wszystko ?? tzn. połamać i przykleić innym klejem + podnosić kh sodką ??

Dzięki wielkie za odzew, myślałem że temat umrze śmiercią naturalną.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 = 0 akurat w to nie wierzę.. test saliferta pokazywał mi 0 w próbce z nawozem do roslin doniczkowych...

Masz wysokie Ca i niskie KH. Ewidentnie równowaga jonowa w zbiorniku jest zaburzona. To nie sprzyja SPS'om. Podbij KH (Balling) lub zmień sól na posiadającą wysoką twardość i niższe Ca (np Korallen Zucht Ca 400; KH 10-11). Przyczyną nie jest klej. Czy lejesz Ballinga bo nie znalazłem tej informacji? Czy stosujesz preparaty wapienne typu KENT Turbo Calcium? Jezeli nie to w jaki sposób uzupełniasz wapń? Jaka jest dzienna (24h) konsumpcja wapnia i twardości w zbiorniku w ppm?

Jakie są maksymalne dzienne wahania temperatury? Czy wyższe niż 2 st.?

Przy takim KH masz słaby bufor i pH skacze dość znacząco w ciagu doby. To też może być przyczyna. Dodatkowo: wysokie NO3 i PO4 przy niskim KH moga powodować właśnie taką sytuację. Napisz coś na temat światła bo to dość istotny parametr w hodowli SPS'ów.

Czy odnotowałeś jakiekolwiek przyrosty SPS'ów w zbiorniku? Jeżeli tak to jakie w skali miesięcznej?

Nie podbijaj KH sodą.. chyba, że w ostatecznej ostateczności. Ballinga lejemy w równych dawkach. Na forum często piszą, że można roztwory podawać tak by regulować parametry. Nie polecam tego rozwiązania - zaburzenie równowagi jonowej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nad zmianą soli się już zastanawiałem i chyba tak zrobię - jak się zapatrujecie na sól TM Pro Reef ?? Jak wyglądają jej wskazania kh i CA ??. Pisałem wyżej że 0 pokazuje salifert i wiem że jest to nie miarodajny test ale czymś zmierzyć trzeba prawda ? Lepiej jakbym napisał że nie mierzę PO4 bo nie ma sensu ? 0 na Salifercie lub Rowie może oznaczać "słabe" wyniki na Hance ale nie katastrofalne.

Ballinga nie leję. kh podbijałem właśnie roztworem sody - słyszałem że to bezpieczna metoda dlatego ją stosowałem. Jeżeli tak nie jest to jaki najlepiej preparat zakupić ?? Wspomniany wyżej Kent Turbo Calcium ?? pH skacze tak jak wspominałem 7,8 rano i 8,2 w dzień. Światła mam po 3 rury 24W actyniki i białego. Akwarium ma 89cm długości więc nie mogłem dać większych świetlówek. SPSy u mnie miały dość wolny przyrost ale jednak widać po montiporze zielonej (u mnie nie jest zielona tylko brązowa ) od początku (kwiecień) śmignęła spokojnie z 10cm, Pavony bardziej nieśmiało a wogóle niewidoczny przyrost mają dwie moje acropory.

"Masz wysokie Ca i niskie KH. Ewidentnie równowaga jonowa w zbiorniku jest zaburzona" - to może być diagnoza mojego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do PO4 to zdziwiłbyś się widząc jakie bzdury pokazuje ten test :D Kent turbo calcium to chlorek wapnia - bezwodny jezeli dobrze pamietam i to właściwie 1 z preparatów Ballinga w ładnym opakowaniu. Pytałem o ten preparat bo może on wąłśnie spowodować taką sytuację jak tutaj. Lanie sody nie jest dobrym pomysłem. To skomplikowane, zresztą już kiedyś na forum o tym pisałem. W skrócie - podbijasz twardość sztucznie a bufor nie jest tworzony prawidłowo. By robić to w odpowiedni posób nalezy lać Ballinga w równych dawkach. Skoro niektóre SPS'y rosną to przyczyna nie jest raczej w świetle. To, że jedna z seriatopor jeszcze nie bieleje może znaczyć tyle, że jest bardziej wytrzymała, lepiej się zaaklimatyzowała.

Radziłbym zmienic sól na bardziej "twardą" :D Nie podbijać KH sodą bo to bezsens. Ewentualnie stosować pełnego Ballinga :D

Dodawanie roztworów chlorku wapnia i wodorowęglanu sodu podbija twardość (właściwie to zasadowość), a wapń stoi w miejscu. Wapń wzrasta tylko gdy jest uwalniany z buforu i przechodzi do formy jonowej - dzieje się to w momencie gdy spada twardość z buforu. Jeżeli jednak twardość "pobierają" koralowce, to razem z wapniem i pozornie jego stężenie nie zmienia się (testy). Dozując sam chlorek wapnia podbijesz wapń. Dozując samą sodę podbijesz KH, ale nie stworzysz odpowiedniego buforu. Lejąc oba parametry stowrzysz bufor, który sprawi, że wapń będzie wg testów stały, a tylko KH będzie zmienne (test na KH mierzy też bufor, a test na wapń już nie). Pokretnie to tłumaczę i w sumie chyba niepotrzebnie. Ważne byś nie lał samej sody, chyba, że robisz duże podmiany.. (powyżej 10% tygodniowo).

Może podmiany z dojrzałego zbiornika pomogą? Jeżeli nie masz takiej możliwości to daruj sobie Preisa (który to skiepścił się ostatnio niewiernie) i kup sól o parametrach zbliżonych do KZ.

Z innych przyczyn jakie mogą powodować stres korali przychodzą mi do głowy:

- zaburzenie równowagi azotu do fosforu w wyniku lania substancji związnaych z metodami bakteryjnymi

- skoki temperatury i pH (aczkolwiek pH masz w normie)

- choroby pasożytnicze (najmniej prawdopodobne, bo martwica pojawiałyby się w nieco inny sposó:D

- błędna aklimatyzacja - możesz mieć dramatycznie inne parametry od zbiornika, z którego masz korale. Czasem tak bywa, że po prostu sie nie przyjmą. Objawia się to zazwyczaj w ciągu 2 tygodniu od zakupu. Tutaj szok związany z różną twardością może mieć znaczny wpływ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzięki za pomoc, zacząłem rozglądać się za nową solą - będę chyba mieszał Preisa (obecnie używam) z ... i tutaj problem, zastanawiam się nad KZ'em i TM bio-actiff. Pytanie która ma wyższe kh żeby po zmieszaniu z Preisem wyszło przynajmniej 9 ??

Co do seriatopor to kolejna klęska w moim zbiorniku. Wczoraj po powrocie z pracy zobaczyłem że Seriatopora która była zdrowa przez cały czas zbielała w całości z dnia na dzień. Pierwszy raz widziałem takie coś. Wczoraj rano jeszcze wszystko było ok a wieczorem goły szkielet wapienny.

Cały czas mam wysokie NO3 - 25. Kończą mi się pomysły jak sobie z tym poradzić, pellety kręcą się od ponad 2 tygodni a NO3 nie drgnęło - kupię nowy test NO3 bo może mam już kłamiący. Myślę nad absorberem - czy to dobry pomysł ?? Czy poprostu ładować duże ilości bakterii (Cycle) ??

Seriatopory hystix tak jakby stanęły w miejscu jeżeli chodzi o bielenie, acropora wygląda troszkę gorzej. Podrzucę jej fotkę wieczorem.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.