Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam

proszę o weryfikacje rozrobienia preparatów do ballinga

168g NaHCO3 na 2L wody RO

50g soli bez NaCl na 2L wody RO

380g MgCl2x6H2O + 48g MgSO4x7H2O na 1L wody RO

147g CaCl2x2H2O na 2L wody RO

czy tak ma być?


150L ,Koralia2, JVP-101 i JVP-100,Koralia Nano 1600, Odpieniacz onet z pompą Tunze Hydrofoamer Silence 9420.040, Dozownik DIY, Dolewka DIY, Oświetlenie DIY - 105 W Cree LED (White,Royal Blue,Red)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

380g mgcl2 ??


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie to powinno byc tak:

168g NaHCO3 na 2L wody RO - NIE NA 2 litry, tylko na 1,5L sypiemy 168g i DOPELNIAMY woda do 2 litrow

50g soli bez NaCl na 2L wody RO - J.W.

380g MgCl2x6H2O + 48g MgSO4x7H2O na 1L wody RO - to nie wiem, ja tego nie leje

147g CaCl2x2H2O na 2L wody RO - NIE NA 2 litry, tylko na 1,5L sypiemy 168g i DOPELNIAMY woda do 2 litrow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proporcje się zgadzają. Kidult ma jednak rację. Nie na 2 litry wody dosypujemy tyle g, ale w dwóch litrach wody jest właśnie tyle g ile podano. Znaczy to, że dopełniamy do "kreski" tzn do 2 litrów. Najlepiej zaznaczyć sobie 2 litry na butelce 2 litrowej, wlać z 1,5 wsypać preparat i dopełnić do tej zaznaczonej, 2-litrowej kreski. Z praktycznego punktu widzenia to dość istotne bo roztowry nie sa równomolowe. Tzn roztwór wapnia jest 1-molowy, ale już wodorowęglanu sodu jest 2-molowy. By uniknąć niepotrzebnych przeliczeń w dawkowaniu pamietajmy by przygotowywać roztwory tak jak sugerował Kidult.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, korzystając z okazji to i ja zapytam, o co chodzi z tym MgSO4x7H2O na stronie Bolesławskiego nic na ten temat niema a Kidult podał 380g MgCl2x6H2O + 48g MgSO4x7H2O na 1L wody RO. Ja również spotkałem się z tymi dwoma różnymi regułkami, ale niestety nie mam pojęcia, jaka jest różnica, od razu zaznaczam, że z chemii jestem ciemniakiem i jak ktoś by mógł mi to wyjaśnić łopatologicznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zapis pokazuje jak przygotować roztwór z magnezem do oddzielnego dozowania do akwarium. Nie jest on wymagany w podstawowej metodzie Ballinga. W celu utrzymania prawidłowej dla wody równowagi należy dodwać magnez chlorkowy i siarczanowy. Proporcje to około 8:1. Taki roztwór przygotowujemy z obu składników i dodajemy oddzielnie do akwarium, jeżeli stężenie magnezu spada zbyt szybko. Zazwyczaj jednak podmiany i sól bez NaCl wystarczają. Przy niewielkim dozowaniu roztworu magnezu można sobie darować magnez siarczanowy. Podmiany skorygują lekko zmienioną równowagę jonową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w moim przypadku gdzie spadek magnezu jest bardzo mały wystarczy wersja ze strony Bolesławskiego gdzie w pierwszym roztworze jest dodany magnez chlorkowy 34g MgCl2x6H2O.

Dzięki za informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli spadek magnezu jest bardzo mały to mozna w ogóle zrezyngować z jego dodawania. Podmiany wystarczają bardzo często w zupełności. Wtedy nawet nie trzeba dodawac tych 34g. Sól bez NaCl zawiera dużo magnezu. W końcu to sól bez soli, a pod wzgledem ilości związki magnezu są drugim po NaCl w wodzie morkiej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#274176 KIDULT :

wg mnie to powinno byc tak:

168g NaHCO3 na 2L wody RO - NIE NA 2 litry, tylko na 1,5L sypiemy 168g i DOPELNIAMY woda do 2 litrow

50g soli bez NaCl na 2L wody RO - J.W.

380g MgCl2x6H2O + 48g MgSO4x7H2O na 1L wody RO - to nie wiem, ja tego nie leje

147g CaCl2x2H2O na 2L wody RO - NIE NA 2 litry, tylko na 1,5L sypiemy 168g i DOPELNIAMY woda do 2 litrow

miałem na myśli tak jak Kidult napisał ale trochę źle się wyraziłem ,oczywiście chodziło mi o "NIE NA 2 litry, tylko..."

dzieki za potwierdzenie


150L ,Koralia2, JVP-101 i JVP-100,Koralia Nano 1600, Odpieniacz onet z pompą Tunze Hydrofoamer Silence 9420.040, Dozownik DIY, Dolewka DIY, Oświetlenie DIY - 105 W Cree LED (White,Royal Blue,Red)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym odświeżyć temat a mianowicie dzisiaj dotarły do mnie składniki do ballinga i jeden ze składników to CaCl2 a nie jak wyżej koledzy pisali CaCl2x2H2o i na dodatek w instrukcji napisane jest, że zmieszać 113,9g na 2L wody a nie jak wyżej 147g, czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć, jaka jest różnica i do jakiego przepisu się zastosować czy ze strony Bolesławskiego czy do instrukcji z opakowania, do roztworu chcę dodać 34g MgCl2x6H2O. Z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jodla, to zależy od CaCl2 właśnie :)

jeżeli masz:

-CaCl2 to: 114g

-CaCl2 x 2H2O to: 147g

-CaCl2 x 6H2O to: 214g

z każdego sporządzisz roztwór do podnoszenia Ca i każdy w 2L RO, ale w zależności "iluwodny" masz CaCl2 tyle go sypiesz.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką podpowiedz dodatkowo przypomniałem sobie o tej stronce link gdzie wszystko jest jasno wytłumaczone jak dla mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) no i super, teraz rozrabiaj dobierz dawki i "ballinguj" .

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

od kiedy stosuję Ballinga wzrasta mi zasolenie, choć dodaję sól bez soli :).Skutkiem ubocznym połączenia CaCl2 i NaHCO3 jest właśnie powstawanie soli i dlatego dodajemy owej "soli bez soli".Coś mi tu jednak nie gra, gdyż wg.mnie aby stężenie soli w akwa nie wzrastało należałoby po dodaniu roztworów podnieść spławik autodolewki na powstały poziom wody, gdyż w przeciwnym razie po odparowaniu ilości wody odpowiadającej ww.roztworom ,pozostaniemy z nadwyżką soli.

proszę o opinie! Czy za każdym razem po dolaniu Ballinga należy kombinować ze spławikiem autodolewki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się,że żadnego kombinowania z dolewką się nie robi.Można robić solankę do podmiany o niższym zasoleniu i ewentualnie wymienić część wody w akwa na RO.Ja co prawda leję na mój po 80ml ballinga,ale mi nie wzrasta a nawet mi się zmniejsza bo pienidło mam ustawione bardziej na mokro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#281696 robertk26 :

http://uranos.cto.us.edu.pl/~gmalecki/zwiazki/cacl2.htm

Do mnie też doszły prochy do ballinga tyle że CaCl2 i NaHCO3 mam po 25kg chyba będzie trzeba sprzedać bo data ważności to 2 tylko lata

Jak będziesz sprzedawał to daj znać.

Gdzie kupowałeś??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koleżanki i Koledzy w necie w pewnym miejscu zanalazłem poniższy tekst.

Czy ktoś stosuje zwiększone stężenie Ca2 i ma w tym już jakieś doświadczenie.

Pozrdwiam

Karol

Panowie Ballingowcy

Cala wygoda Ballinga polega na prostocie teorii na ktorej sie opiera. Jezeli zrozumie sie ta teorie, momentalnie Balling przestaje miec jakiekolwiek glebsze tajemnice. Nie liczy sie to, czy lejemy 10 czy 60 czy 100 ml. Nie chodzi tez o to, zeby przygotowany przez nas roztwor mial 64,43 grama czegos na litr wody, bo inaczej nie wyjdzie.

Podstawa jest dostarczenie kazdego dnia tylu czasteczek Ca++ i HCO3-, ile koralowce i inne bezkregowce zuzyly do wytworzenia ich wapiennych szkieletow. Pisze "czasteczki" nie przypadkowo, bo latwiej wtedy wytlumaczyc kilka spraw. Po pierwsze, Ca++ i HCO3- dostarczamy w stosunki 1 czasteczka Ca++ do 2 czasteczek HCO3-. Po drugie, nie liczy sie to, ile ml czegostam o jakims tam stezeniu masowym bedziemy wlewac do akwarium. Dziennie musimy dodac x czasteczek Ca++ i 2x HCO3-. Takze jedynym dla nas waznym parametrem jest to, zeby roztwor CaCl2 mial stezenie molowe rowne polowie stezenia roztworu NaHCO3. Dla przypomnienia 1 mol* CaCl2 to 111 gram, 1 mol NaHCO3 to 84 gram. Do czego dazy moj pokretny i zapewne niezbyt zrozumialy wywod?

Ano do tego, zeby nie trzymac sie uparcie okreslonych ilosci gram kazdego ze specyfikow na litr wody. Sami mozemy sobie latwo stworzyc dowolna proporcje, byleby trzymala sie ona okreslonego stosunku stezen.

Za przyklad podam swoja osobe: na dobe leje 100 ml plynu na KH, soli bez NaCl i 50 ml na CaCl2. I nie grozi mi zadne zaburzenie rownowagi jonowej - dlatego ze stezenia molowe obu tych plynow sa w odpowiednim stosunku. Masowo to wyglada duzo bardziej obrzydliwie, bo to 84 gramy na 1,5 litra wody przy plynie na Kh i 111 gram na 1,5 litra wody przy plynie na Ca.

Nie trzymajmy sie sztywno numerkow z jakies strony. Lepiej ZROZUMIEC to co robimy i wykorzystywac to tak, aby bylo nam maksymalnie wygodnie.

Pozdrawiam,

Maciek

* mol jest jednostka liczby. Tak jak tuzin to 12, kopa to 60, to mol to 6,022*10^23. Ale ta wiadomosc w niczym nie jest konieczna do zrozumienia Ballinga, wiec nie zamieszczam jej w tekscie.


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BIGBLUIE - amen.

I wlasnie tak jest a swoja droga przy takich dawkowaniach jakie my robimy i co miesiecznych podmianach to nie ma szans rozjechac banaiaka lejac nawet z reki roztwory o stezeniach dowlonie dobranych


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a oprócz czepiania sie słówek zrozumiałaś sens wypowiedzi ? :)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.