Skocz do zawartości
Ewaise

Chelmon vs rurówki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

nowe akwarium powoli dojrzewa a ja zaczynam szukać pogromcy aiptazji (bo pewnie się pojawi - kwestia czasu). Padło na chelmona, ładny, podobno korali nie rusza (prawda to?). Z tym że wyczytałam, że rurówkami też nie pogardzi. A jak jest w rzeczywistości? Naprawdę wcina rurówki? :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj najpierw zaczal od rurowek poobjadal je wszystkie a aiptasi nawet nie tknol ja niestety swojego nie przyzwycZailem do pokarmu zastepczego i padl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Zjadla wszystkie rurowki, male aiptazje, kileze i inne robacttwo. Super wscibska ryba ktora wszedzie musi swoj dziob wsadzic.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh niedobrze. Dziękuję za informacje. Rurówki mi się strasznie podobają, a przede wszystkim podobają się współwłaścicielowi akwarium. :D

A inne zwierzątko zjadające aiptazje i nie szkodzące rafie? Akwarium 620l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Rybcia naprawde ladna i to prawda, rurowki wcinal pierwsze u mnie w baniaku a po jakichs 2tyg dostal szalu na aiptasie, w pierwszej kolejnosci poszly na odstrzal male sztuki a duze tak skubal ze byly caly czas pochowane ze chyba z glogu padly bo juz ich nie ma.

Jest juz u mnie w akwa jakies pol roku i ma sie swietnie,przyzwyczajony do pokarmow mrozonych sie rozrasta bardzo ladnie,chociaz ostatnio mnie martwi troche to ze jak zwykle chodzi ostatni spac i czasami po zgasnieciu swiatla kiedy lobo wystawi swoje wasy to ten skubaniec mu je dziubie i przez to ostatnio nie chetnie chce sie rozwijac na noc, ale innych korali sie nie chwyta.

Pozdrawiam Grzegorz.


Pozdrawiam.

380 + 170L SUMP, ATI 10x39w LIGHT,Deltec APF600,Eheim compact3000 obieg,2xTunze6055+ 2xTunze6045 cyrkulacja,55kg LR,30kg LS,top-up aqua-medica,Carbon,Balling i takie tam cary. http://www.ultimatereef.com/TOTM/2011_july/

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi tez sie trafil "nocny Marek" Mala ilosc swiatla , nocne i zeruje jak w dzien. Rano jak wstaje to on juz nie spi. Przynajmniej mam wieczorami przy kim pic browara :D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj ładna, to fakt. Ten ryjek jest urokliwy. :D Trzeba będzie przemyśleć zakup. Do gry weszły jeszcze wundermani. :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie najlepsza ryba na aiptazje.

Odradzam wurdemanni bo różnie z nimi bywa jeśli mają inny pokarm to aipazji nie ruszą ale korale jak najbardziej np stylo. Czasami tak zawzięcie korale skubia ,że potrafia w tydzień obgryść całkiem sporego korala.

Chelmon tez nie zawsze zjada aiptazje , ale szansa jest zdecydowanie większa niz w przypadku krewetek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie czytałam o jej skuteczności. Do tego śliczna i chyba ciekawa rybka. Ale rurówek szkoda, mam jedną fajną w favitasie i przez te 3 miesiące już ją zdążyłam polubić. :D Ciężko się zdecydować. :/ W każdym razie dziękuję za odpowiedzi, poszukiwania aiptazjożercy trwają. :D

Problem rurówki się rozwiązał. Już byłam zdecydowana na zakup chelmona, ale jako ciekawska kobieta poczytałam o nim na reefcentral. I doczytałam się, że nie powinien być trzymany z zebrasomami. Prawda to? Ma ktoś chelmona z zebrasomą w domowym akwarium?

Coś nie mam farta do ryb, ostatnio miałam kupić Purple Tilefish'e i też się okazało, że nie są kompatybilne z pokolcami. :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ewaise, Madzia z chełmonkami to generalnie jest problematycznie. co prawda nic nie wiem o "wojnie" z pokolcami, ale...i mi marzy się chełmon od dawna. niestety nie zdecyduję się na tą rybkę, bo:

-bardzo trudno przestawić ją na pokarm zastępczy. często po wyjedzeniu aiptasii ryba po prostu pada

-o rurówkach już wiesz...

- równie szybko "rozprawia się" z tridacnami :D mam dwie i absolutnie z nich nie zrezygnuję...

-poza tym, bardzo często "wykończa" lps-y

więc... wg. mnie raczej odpada, zwłaszcza że i Ty chyba lubujesz sie w LPS-ach ?

ps. no i musiałam Cię edytować , pkt. 6 REGULAMINU :D


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. W pewnym sklepie obiecano mi rezerwację chelmona, który będzie jadł. Takiego niejedzącego nie kupię na pewno. Tridacny na szczęście mi się nie podobają. O LPSach nie wiedziałam. A z nich z kolei na pewno nie zrezygnuję. Ehh a takie piękne są chelmonki. :D

Wszystko co żre aiptazje nie jest reefsafe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trudno dać jednoznaczną odpowiedź, bo jest to też w pewnym stopniu loteria:

1. krewetki - w starym zbiorniku miałam cztery sztuki i las aiptasii. rozprawiły się błyskawicznie z "różyczkami" pomimo, ze cały czas startowały i do innego zarcia.

w nowym akwarium, miałam kilka sztuk aiptasii i 6 krewetek - te niestety miały w głębokim poważaniu aiptasie

2. A. tomentosus - u mnie pieknie wyjadła aiptasię i cały czas równie pięknie jadła mrożonki. niestety po wyplenieniu "różyczek" zaczęła konsumować lpsy... i tego jej nie darowałam, zoa xenie odpuściłam, ale LPS-ów nie :D rybka pojechała ode mnie a aiptasia z czasem powróciła

z drugiej strony znam parę osób, u których pływa już długo i innch korali nie tyka

3. Chełmon - j.w., choć i na forum pisano, że u niektórych rybka pływa i korali nie tyka, ale...

więc loteria i tyle...


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, iż najskuteczniejszym tępicielem aiptasii był Pomacantus Imperator, dopóki miałem tę rybkę nie było problemu, tylko trzeba pamiętać, że lubi wprowadzać własne porządki w akwarium, po sprzedaniu Imperatora nastąpił atak aiptasii. Kupiłem 4 wurdermanii, które zajęły się ale tylko małymi osobnikami, natomiast duże wykańczam środkiem Joes Juice, trzeba przyznać że skuteczny, ale nie należy zabijać więcej niż kilka dziennie (do 10).


Akwarium 185x65x60

Sump 225 l

170 kg żywej skały i 90 kg piachu

Zalane 1.04.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko imperator to już w ogóle nie jest kompatybilny z koralowcami i rośnie wielki. :D Ja póki co nie mam aiptazji, a przynajmniej jej nie widzę. Ale doświadczenie z mniejszym zbiorniczkiem pokazuje, że zawsze się ją z czymś przyniesie. Boje się, że aiptazje zalęgną się w niedostępnych miejscach i walka chemią będzie ciężka. A widziałam rozbiórkę zbiornika zaatakowanego przez to paskudztwo, masakra.

Chyba jednak z chelmonem zaryzykuje, jak tylko jakiś jedzący się trafi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że z chełmonem to loteria. Kupiłem jedzącego w sklepie. Wpuściłem go do zbiornika, opindrował wszystkie rurówki miękkie ale przestał jeść bo pokolce nie dawały mu spokoju. Chełmon po kilkudniowej głodówce trafił do zbiornika kwarantannowego gdzie z wielkim trudem znalazłem mu jakieś żarcie ale jadł niewiele. Wyglądał nieźle a nie chciałem go męczyć w małym akwa więc wrócił do głównego. Niestety rybka odeszła na rafę :D. Według mnie pewne ryby i zwierzęta nie powinny być sprzedawane bo procent ich przeżycia w naszych zbiornikach jest bardzo niski na pewno do takich zalicza się chełmon.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Może jak u mnie by trafił do akwarium przed pokolcami, to dał by radę. No i litraż mam nieco większy. Zawsze go mogę do Reefmaxa odłowić na czas szukania nowego domu, ale to też słaba opcja. Ciężka decyzja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.