Skocz do zawartości
TMK

podwyżka podatków

Rekomendowane odpowiedzi

Poczytałam dzisiaj onety i inne interie i trochę się wkurzyłam

VAT podwyżka od 1-3%

składka rentowa z 7 do10%

PIT CIT?

Wszystkie te obietnice łącznie ze zniesiemiem abonamentu RTV.... czy oni naprawdę myślą, że wyborcy zapomnieli?

Oni czy tamci- właściwie to nie pamiętam czy ktokolwiek zrealizował jakąś swoją obiecankę wyborczą?

Bo tak myślę i myślę i nic mi do głowy nie przychodzi...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TMK, nie wiem co czytałaś ale w grę wchodzi tylko VAT i nie więcej niż 1%. Czyli przy cenie netto 10000 zł. różnica w cenie wyniesie tylko 100 zł. Według mnie jest to kwota pomijalna w jakichkolwiek kalkulacjach.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK- straszenie ludzi nawet na tym forum,skąd ja to znam,jak już coś piszesz to przynajmniej bzdur nie pisz


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Madry czlowiek kiedys rzekl, ze pewne w zyciu sa tylko dwie rzeczy ;-) Podatki sa jedna z nich. Od kilku juz lat mieszkam w UK i pomimo ze VAT jest 0,7 i 18% to placi sie mnostwo innych podatkow. Chocby dochodowy, ktory place 40% :banghead

Moim zdaniem nie tyle istotne jest jak wysokie podatki placimy tylko to co sie z nimi pozniej dzieje. Bo pomimo ze jak widze na fiszkach ile place tego podatku to mnie kreci w zoladku, to widok normalnego asfaltu na ulicach, zawsze wykoszonych trawnikow w kazdym miejscu, darmowych lekow, braku kolejek do lekarzy, milych policjantow na ulicy ktorych mozesz poprosic o pomoc w niesieniu zakupow do samochodu i pomoga ci z usmiechem na twarzy sprawia, ze te placenie mniej boli.

Inna strona medalu jest to, ze pomimo wysokosci podatku nadal w kieszeni zostaje przyzwoita kwota. I zycze naszemu krajowi aby w tym kierunku to zmierzalo wlasnie.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie piszę bzdur tylko fakty(przeczytałam wypowiedzi różnych posłów i ministrów), takie są propozycje na jutrzejsze posiedzenie.

A przestraszyłam się bardzo. I nie chodzi o skalę podwyżki. Fakt,że w gospodarstwie domowym to prawie pomijalna kwota.

Tylko... dlaczego tej małej pomijalnej kwoty nie można zdobyć na oszczędnośćiach budżetowych i wyprostowaniu wielu spraw w których potrzebne są reformy? Na olbrzymich kosztach redystrybucji tych pieniedzy?

I obawiam się że dla Państwa to może mieć większe konsekwencje. Trochę infacji i realne podwyżki jednak nieco większe niż zakładane 1-3%VAT, zmnejszenie o tą kwotę konsumpcji która podobno napedzała PKB


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o procenty. To tylko potwierdza, że finanse wbrew temu co mówił do tej pory rząd są w katastrofalnym stanie. Poza tym nie można przeliczać, że 1% podwyżki VAT to u nas 1% mniej kasy. W gospodarce to bardziej skomplikowany i powiązany proces i przekłada się na nieco większe obciążenie niż ten "1%".


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem jedno,jak bym miał czytać te bzdury co piszą politycy czy ich słuchać to pływał bym już z moimi rybkami.Za dwa dni zmienią jeszcze zdanie 4 razy.Pewnie to niewychowawcze olewanie polityki,ale jestem przez to zdrowszy a martwienie się nic nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar - bardzo mi się podoba Twoje podejście do tematu jest ZA.

Czy dla Nas coś zmieni podwyżka VAT , na pewno tak bo każdy straci , tylko zyska Państwo .

Na co przeznaczy pieniądze uzyskane , przysłowiowo przepije. W niczym mu to nie pomoże a Nam zaszkodzi i to bardzo .

Jest to czyste podkładanie kłód pod nogi.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu jak patrzę jak oni rządzą Polską to ...

Ostatnio była wielka dyskusja na temat wieku emerytalnego, ale chyba nic nie ustalili.

PO CO U LICHA WIEK EMERYTALNY?

Mamy swoje konto w ZUSie z konkretną wyliczoną kasą. I przewidywany wiek "dożycia"

Niech każdy indywidualnie wybiera kiedy chce emeryturę. Jak ma na koncie tyle, żeby być rentierem a raczej "emeryterem"czyli żyć z uskładanych pieniędzy to niech idzie w wieku lat czterdziestu.

Mnie ostatnio ZUS przysłał informację że moja przewidywana emerytura(w wieku 60 lat) będzie wynosić 265zł. Czyli chyba będę pracować do 100 :D


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#274720 rah :

Nie chodzi o procenty. To tylko potwierdza, że finanse wbrew temu co mówił do tej pory rząd są w katastrofalnym stanie. Poza tym nie można przeliczać, że 1% podwyżki VAT to u nas 1% mniej kasy. W gospodarce to bardziej skomplikowany i powiązany proces i przekłada się na nieco większe obciążenie niż ten "1%".

Kto trochę śedzi politykę to wie, że:

- wydatki sztywne budżetu to ~70%,

- deficyt ~ 1oo mld. zł.

- najmłodsi renciści i emeryci w Unii Europejskiej,

- przywilejów nabytych nie można zabrać - Trybunał Konstytucyjny,

- KRUS ~370 zł. na kwartał niezależnie od ilości hektarów,

- masa przywilejów i gwarancjii (np. energetyka ma gwarancje zatrudnienia na 10 lat i olbrzymie zniżki na prąd),

- i masa innych absurdów np. pensum nauczyciela ~19 godz. tygodniowo, gdzie inni 40 godz. pracy.

Więc ci co pracują utrzymują całą armię obiboków i ludzi nastawionych roszczeniowo do państwa.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#274720 rah :

Nie chodzi o procenty. To tylko potwierdza, że finanse wbrew temu co mówił do tej pory rząd są w katastrofalnym stanie. Poza tym nie można przeliczać, że 1% podwyżki VAT to u nas 1% mniej kasy. W gospodarce to bardziej skomplikowany i powiązany proces i przekłada się na nieco większe obciążenie niż ten "1%".

Tak korekta VAT o jeden procent brzmi nienajgorzej, ale trochę matematyki:

Załóżmy ze coś kosztuje 22zł i podrożeje do 23 zł

z proporcji

22czegoś -100%

23czegoś -X%

=> 23*100% podzielić przez 22=104,5% stąd podwyżka VAT to 4,5% A NIE 1%


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK - ciekawa matematyka :-)

22 czegoś + 1 % to 22,22 :-) a nie 23

Ale mi taka matematyka się bardzo podoba .

Włodzimierz - dodaj strażaków i jeszcze parę innych którzy po paru latkach pracy mogą iść na emerytury.

Święte krowy górnicy itp aż brakuje słów.

Ale tak już kiedyś pisałem polityka , sport i religia to nie tematy na forum :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 zł. netto + 22% VAT = 21,96 zł.

18 zł. netto + 23% VAT = 22,14 zł.

22,14 - 21,96 = 0,18 zł.:D

Proszę nie histeryzować:D


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupowałeś przedmiot warty 100 zł (obłozony VATem) płaciłeś VATu 22

po podwyżce STAWKI VATu o 1% będziesz płacił VAT wysokości 23zł a nie 22,22zł

Czyli podwyżka samego VATu(a nie jego stawki) bedzie 4,5% i o tyle więcej podatku VAT trafi do budżetu


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nom co racja co racja :-)

resztę przeliczeń jutro :-P


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry, TMK gdzie uczylas sie ekonomii i matematyki? Pytam z ciekawosci...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dodaj strażaków i jeszcze parę innych którzy po paru latkach pracy mogą iść na emerytury.

Święte krowy górnicy itp aż brakuje słów.

ciekawe, skoro to są takie obiboki to czemu się nie przekwalifikujesz i nie pójdziesz 1500 metrów pod ziemie gdzie temperatura to +40stopni jest masa pyłu i nie ma czym oddychać,a na dodatek w każdej chwili może coś na głowę spaść, co do strażaków to tez mila i przyjemna praca nie jest chciałbyś jeździć do wypadków wyciągać ludzkie szczątki, nie zawsze stłuczka samochodowa to tylko połamany zderzak czy zbity reflektor, a może chcesz wchodzić do płonącego budynku albo zapierdzielać 48h przy powodzi gdzie gospodarze spokojnie palą papierosa i patrzą się jak zapierdzielasz?? Owszem każdy ma swoje zdanie ale niech każdy spojrzy się na to z innej strony...

Ja proponuje wsiąść się za tyłek lekarzom którzy pracują w 20 placówkach + dodatkowo ma swoją prywatną gdzie dojazdy z miejsca na miejsce zajmują dłużej niż jego praca, ciągle im mało i... , a zresztą każdy wie... Oraz za rodziny które utrzymują się z naszych pieniędzy, mam tu na myśli rodziny które płodzą dziecko za dzieckiem tylko po to aby kasę wyciągnąć, osobiście mnie ściska gdzie 20-25 letni chłopak nigdzie nie pracuje, stoi tylko w kolejce o zapomogę, zamiast ruszyć tyłek iść jak człowiek zarobić, i niech nikt nie gada głupot ze nie ma pracy, owszem nikt takiego nie posadzi na tyłku, nie da mu 10000zl (a takie mają oczekiwania) ale jak chce to zawsze znajdzie prace np. na budowie tam ciągle potrzeba ludzi, ale po co państwo da.

Ps. to ze podatki zostaną podniesione nie oznacza to większych wpływów do budżetu państwa.


45Litrów :) ciasne ale własne !! start 04.06.2010 - 4.07.2010 przesiadka na Reef Maxa :) 6.02.2011 nowe 150L w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#274733 Snakecharner :

TMK - ciekawa matematyka :-)

22 czegoś + 1 % to 22,22 :-) a nie 23

Ale mi taka matematyka się bardzo podoba .

Włodzimierz - dodaj strażaków i jeszcze parę innych którzy po paru latkach pracy mogą iść na emerytury.

Święte krowy górnicy itp aż brakuje słów.

Ale tak już kiedyś pisałem polityka , sport i religia to nie tematy na forum :-)

I policja i więzienictwo ma luzy.Siedzi taki strażak dobę w koszarach,ma może raz na dzień wyjazd posprzątać po wypadku.potem dwie doby ma wolne.Policjant posiedzi za biurkiem,poje pączków i do domu a o górniku nie wspomnę.Od razu mówię,że część w tych zawodach ma naprawdę ciężko,ale to znikomy procent.Kobieta sekretarka pracująca w więzieniu też szybko śmiga na emeryturkę.Potem my na nich robimy.Wiem co piszę bo więzienie są kilometr ode mnie i kilka kopalni a strażaków znam kliku bo w poprzedniej pracy dorabiali sobie właśnie w wolne dni a prawo na to pozwala.

Masz rację lepiej polityki nie ruszać tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#274744 smithpl :

sorry, TMK gdzie uczylas sie ekonomii i matematyki? Pytam z ciekawosci...

E... to tylko mąż mi powiedział,że jak mówię podwyżka Vat to ma być 4,5 % a 1%to podwyżka stawki.

Co do górników strażaków i wojskowych to jest bardzo proste rozwiązanie- nich zarabiają tyle ile ich praca jest warta.

Wszystkie przywileje deputaty, trzynastki czternastki wcześniejsze emerytury itp powodują niejasne i nierozliczlne koszty.

Jak nie będzie chetnych górników do pracy to trzeba będzie podwyższyć płacę i tyle od tej pracy bedzie odprowadzane wszysko jak u innych ZUSy podatki itp. A tak to własciwie z czego są płacone wcześniejsze emerytury? Bo na pewno nie z uzbieranych składek.

Nie mówię, że ich praca nie jest więcej warta niż obecnie otrzymują,. Ale niech to wszystko będzie jasne. I prestiż tych zawodów też wzroścnie


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#274745 sebakami :
dodaj strażaków i jeszcze parę innych którzy po paru latkach pracy mogą iść na emerytury.

Święte krowy górnicy itp aż brakuje słów.

ciekawe, skoro to są takie obiboki to czemu się nie przekwalifikujesz i nie pójdziesz 1500 metrów pod ziemie gdzie temperatura to +40stopni jest masa pyłu i nie ma czym oddychać,a na dodatek w każdej chwili może coś na głowę spaść, co do strażaków to tez mila i przyjemna praca nie jest chciałbyś jeździć do wypadków wyciągać ludzkie szczątki, nie zawsze stłuczka samochodowa to tylko połamany zderzak czy zbity reflektor, a może chcesz wchodzić do płonącego budynku albo zapierdzielać 48h przy powodzi gdzie gospodarze spokojnie palą papierosa i patrzą się jak zapierdzielasz?? Owszem każdy ma swoje zdanie ale niech każdy spojrzy się na to z innej strony...

Ps. to ze podatki zostaną podniesione nie oznacza to większych wpływów do budżetu państwa.

Kolego mieszkam na zadupiu i wiem jak wygląda praca strażaków .

Zresztą mam sąsiada strażaka , wiesz co robią ?

Grają w karty , w bilarda oglądają telewizje , od czasu do czasu wyjadą na wezwanie śmietnik zagasić.

Jeśli uważasz że mają taką ciężka prace górnicy to pójdźmy dalej , niech kierowca tira lub samochodu ciężarowego ma 10 lat pracy , bo ile ginie górników a ile kierowców ?

Co do przekwalifikowania to jak dobrze sam wiesz każdy nadaję się do innej pracy i każdemu co innego odpowiada.

I każdy docenia własną pracę i każda jest ciężka na swój sposób.

Tyle w tym temacie .

No to jeszcze dodam spróbuj dostać się do straży przecież to prawie jak mafia , (rodzina)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#274745 sebakami :
dodaj strażaków i jeszcze parę innych którzy po paru latkach pracy mogą iść na emerytury.

Święte krowy górnicy itp aż brakuje słów.

ciekawe, skoro to są takie obiboki to czemu się nie przekwalifikujesz i nie pójdziesz 1500 metrów pod ziemie gdzie temperatura to +40stopni jest masa pyłu i nie ma czym oddychać,a na dodatek w każdej chwili może coś na głowę spaść, co do strażaków to tez mila i przyjemna praca nie jest chciałbyś jeździć do wypadków wyciągać ludzkie szczątki, nie zawsze stłuczka samochodowa to tylko połamany zderzak czy zbity reflektor, a może chcesz wchodzić do płonącego budynku albo zapierdzielać 48h przy powodzi gdzie gospodarze spokojnie palą papierosa i patrzą się jak zapierdzielasz?? Owszem każdy ma swoje zdanie ale niech każdy spojrzy się na to z innej strony...

Ktoś im każe tam iść?

Kopalnie powinny być prywatnymi firmami, bez żadnych trzynastek, czternastek czy innych socjałów. Jak firmę prywatną stać to niech płaci górnikowi i 100 tys miesięcznie, mnie nic do tego, ale jak jeden z drugim jegomość sięga po państwowe to już mam coś do tego i mnie się to nie podoba.

Wytłumacz teraz pielęgniarce, która dostaje 1000zł na rękę że dostaje tyle bo górnik musi dostać trzynastą i czternastą pensje oraz wcześniejsza emeryturę.

Jak czytam niektóre wypowiedzi, to stwierdzam że socjalizm spowodował straszne spustoszenia w głowach ludzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wielu lat wszyscy ekonomiści zgodnie mówią że należy obniżyć podatki. Przedstawiają bardzo szczegółowe wyliczenia. Widocznie zbyt szczegółowe bo politycy nie potrafią zrozumieć.

Co do 1% niby nic. Więc za rok znowu można podnieść 1%. Ciekawe gdzie jest granica bólu.

Bo zauważcie że pracujesz i z wypłaty znika podatek i inne opłaty, potem z kwoty która Ci została coś kupujesz i znowu płacisz podatek.

A jak jeszcze budujesz dom to z pensji podatek w materiałach budowlanych podatek a na koniec jeszcze podatek od wzbogacenia się.

W skrócie PO straciło mój głos.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jednak dodam coś od siebie bo to jest dosyć drażniący temat.

W mojej miejscowości istniał zakład o nazwie Bielbaw , istniał przez 200 lat został zlikwidowany bo komuś to nie pasowało .

Zatrudniał około 15 tys osób , do tego drugi zakład bieltex też nie pasował też zatrudniał kilka tyś i co nie dostali ani zł wyprawki . A górnicy dostali po ile ? z jakiej racji ?

Więc jak to można nazwać ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym wszystkim najgorsze jest to że debile u władzy, zwani politykami, nie są w stanie zrozumieć że podwyższanie podatków się nie opłaca. Wykańczałem mieszkanie kiedyś, więc zamówiłem meble kuchenne na wymiar, stolarz mówi cena 10 tys, jak z fakturą to plus 19% i Vat. Oczywiście ku zadowoleniu obydwu stron było bez faktury, myślicie że ktoś z nas by ryzykował gdyby podatki były niskie? w całym moim bloku myślę że na palcach jednej ręki można policzyć ludzi którzy kupowali coś na faktury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.