Skocz do zawartości
Tester

KH a pH - o malo nie bylo tragedii

Rekomendowane odpowiedzi

Przyznam ze troche zglupialem i nie bardzo wiem jak to rozwiazac. Ale od poczatku...

Moje akwarium zaczyna wlasnie 4-ty miesiac zycia. Nie narzekam. Zadnych plag, glonow - wszystko w wersji latwej i przyjemnej. Testy robie regularnie od poczatky i zauwazylem kilka rzeczy. Mg i KH regularnie spadaja od pierwszych dni. O ile Mg suplementuje i nie schodzi ponizej 1300 o tyle KH ignorowalem bo zawsze byl w "okolicach" normy tzn na poczatku 9.5 a potem regularnie spadal. Wczoraj sprawdzilem znowu i po raz pierwszy spadlo ponizej 6. Pewnie jest istotne ze pH przez caly czas oscylowalo wedlug saliferta miedzy 7.7 a 8, ze wskazaniem na 7.7. Kiedys przy okazji zakupow w sklepie wlasnie zeby podniesc pH kupilem preparat firmy API - BUFFER MAX - MARINE. Preparat sluzy do bufforowania pH pomiedzy 8.2 a 8.4. Na opakowaniu napisane jest ze "przy okazji" podnosi twardosc weglanowa i "powoduje ze Ca jest dostepne dla korali" (Ca u mnie oscyluje kolo 400mg/l).

Pstanowilem uzyc preparatu. Dawkowanie - jedna lyzeczka (w zestawie) na 38L czyli potrzeba u mnie powiedzmy 5 lyzeczek. W litrowym wiadereczku przygotowalem troche wody z akwa i zaczalem dodawac preparat. Ciut tego preparatu, doslownie szczypta wysypala mi sie na kartke papieru. Jako ze woda w wiaderku zmetniala odstawilem ja na jakis czas, a w miedzy czasie posprzatalem burdelik jaki zrobilem. Ta szczypte ktora wysypalem na kartke - sypnalem do filtra takiego pudeleczka ktore wisi na wylocie odpieniacza i robi za bubblestoppera. Potem poranna kawa i prysznic. Cos mnie jednak tknelo i postanowilem zrobic test w wiaderku na pH i KH. Oba wyniki poza skala!!! Probka pH - ciemnogranatowa a probka KH nawet nie zmienila koloru!!!. Postanowilem zrobic testy w akwarium. pH caly czas 7,7 a KH skoczylo do 8.6!!! Zawartosci tego wiaderka (1L) i tak nie nalalbym na raz ale jakbym dolal nawet 10% - tragedia murowana. Chociaz w sekcji DAWKOWANIE wyraznie napisane 1 scoop per 38L.

Na preparacie napisane jest ze zawiera weglan sodu.

Teraz pytania

Jakbym zaczal dodawac wedlug instrukcji to pewnie KH skoczylo by na 15. To jak w takim razie dodac zeby podniesc pH a utrzymac KH?

Czy ktos sie spotkal z tym preparatem?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten preparat to napewno zwykly wodoroweglan sodu,poczytaj o metodzie ballinga zanim bedziesz lal cokolwiek do akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny preparat ale u mnie pisze 1 załączona malutka łyżeczka na 138 litrów!!!


200l + sump54l.ośw.3x39w,koralia 3x3200, profilux 2 plus,start 10.04.10r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek mi nie chodzi o metode ballinga. Mi chodzi o ten konkretny preparat. Jakbym nasypal tyle ile podali p dawkowaniu to kaplica.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester zejdz na ziemie,co Ty myslisz ze ten poreparat to jakies cudo co jeszcze nik o nim nie slyszal,to zwykly proszek na KH taki jak stosuje sie w metodzie ballinga tylko ladnie zapakowany i duzo drozszy.

Jak zapoznasz sie z metoda Ballinga to bedziesz wiedzial jak stosowac preparaty na podnoszenie KH i Ca,bo napewno to co padaje producent na opakowaniu nie jest sposobem na utrzymanie stabilnych parametrow w akwarium.

Kazdy zbiornik jest inny i ma inne zapotrzebowanie na KH i Ca.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze to nie jest jakis cudowny preparat. Przeciwnie. Ja mialem na mysli ze to kolejny bubel ktory moglby narobic duzo szkod gdybym zaufal temu co na etykiecie. Ballinga znam - w kazdym razie teoretycznie bo nigdy nie stosowalem.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.