Skocz do zawartości
lukiblack

Parametry soli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wiadomo że na naszym rynku mamy do wyboru sporo gatunków soli. Jedne bardziej inne mniej popularne. Wiadomo również że sól która dzisiaj jest spełnieniem marzeń morskiego akwarysty, już w następnej dostawie może się popsuć i przysporzyć utrapień. Przeszukałem forum i nie znalazłem jasnego i klarownego porównania parametrów wody jakie uzyskujemy po użyciu konkretnej soli. Może udało by się nam wspólnie stworzyć temat, (np. można by podwiesić ) w którym każdy będzie pisał nazwę soli jaką używa oraz parametry wody jakie uzyskuje. Większość z nas używa testów Saliferta więc może to będzie naszym punktem odniesienia. Chodzi mi o coś takiego:

Korallen-Zucht - Reefer's Best Coral

ph- ...

kh- ...

Mg- ...

Ca- ...

Mierząc te 4 parametry stworzymy pewien obraz soli i pomożemy wielu morszczakom przy wyborze idealnej soli na własne potrzeby. Wiadomo jeden jedzie na Zeovicie drugi na Ballingu a trzeci na Pelletach. W ten sposób będzie można rozjaśnić sytuację. Ja obecnie stoję przed wyborem soli i nie wiem na co się zdecydować. Mam nadzieję że temat znajdzie grono entuzjastów którzy dołożą swoją cegiełkę.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól powinniśmy dostosować do naszych potrzeb,to fakt i wiadomo,że jeśli będziemy mieli sporo twardzieli to wybór może paść na bogatą w składniki.Ja muszę przyznać,ze popełniłem z dwa razy błąd kupując np.TM bio-actiff mając bardzo mało SPS-ów.Z tym,że u mnie jest sytuacja dziwna i już pisałem czy nie trafiła mi się felerna partia bo pomimo nikłej obsadzie twardych muszę podawać balling.U mnie sprawdzając parametry tej solanki wyszła kiepsko ta sól.Wchodzi też w rachubę zrobienie niedokładnych pomiarów.Nie podaję ówczesnych pomiarów aby nie psuć opinii tej soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Słyszałem o kilku przypadkach trefnej soli TM bio-actif - może Tobie inmar trafiła się właśnie ta sól z feralnej dostawy. Może ktoś kto używa tej soli może podać parametry świerzej solanki. Mogło by to sporo pomóc - wiedział byś czy to była feralny egzemplarz.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

pkt. 8 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na samym początku gdy wystartowałem z moją rafą, za namową i poradą pewnego sklepu z morszczyzną

stosowałem sól tiuningowaną przez ten sklep, ale to była sama porażka i parametry wody to była czarna magia.

KH 4-5, CA ponad 500, MG ponad 1500, to cud że nie popaliłem koralowców. Od jakiegoś czasu stosuje sól TM bio activ i dopiero ta sól unormowała i ustabilizowała zbiornik, mam ponad 80 twardzieli i mysle ze jest to jedna z najlepszych soli na rynku. Co tydzień robie podmianki i jade na balingu i jest ok. Pomiary wody - CA i MG były robione na salifercie a KH na TM.

a to są testy robione dzisiaj o godz 20.00

KH - 8

CA - 410

MG - 1400

PH - 8,0

PO4 - nie wykrywalne

NO3 - nie wykrywalne

zasolenie - 1-23

temp. 25'


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#275121 lukiblack :

...

Słyszałem o kilku przypadkach trefnej soli TM bio-actif - może Tobie inmar trafiła się właśnie ta sól z feralnej dostawy. Może ktoś kto używa tej soli może podać parametry świerzej solanki. Mogło by to sporo pomóc - wiedział byś czy to była feralny egzemplarz.

...

ja spotkałam się z "trefnymi" partiami Preisa, o TM nie słyszałam. a w zasadzie słyszałam odwrotnie, że jako jedna z niewielu "trzyma" parametry.

u mnie na świeżej solance tak to wygląda:

ca 480

mg 1290

kh 11,2

ph 8,4

zasolenie 1,025, temp. 25, mierzone po 1 dobie mieszania

wyniki porównywalne w kilku wiaderkach :D

a co do testów i parametrów, to można zerknąć i zapoznać się z testami soli z linku, który podał @andrniew, w tym temacie.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#275121 lukiblack :

Witam,

Słyszałem o kilku przypadkach trefnej soli TM bio-actif - może Tobie inmar trafiła się właśnie ta sól z feralnej dostawy. Może ktoś kto używa tej soli może podać parametry świerzej solanki. Mogło by to sporo pomóc - wiedział byś czy to była feralny egzemplarz.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

pkt. 8 Regulaminu

Był wtedy temat w sprawie mojej soli,nie chce mi się go szukać,ale niskie parametry tylko ja miałem.Jeśli jednak jak pisałem przy małej ilości korali muszę podawać ballinga to coś jest z nią nie tak,ale pomału mi się już kończy.

Kupiłem teraz drugi już worek soli,której nawet nie znam nazwy w lokalnym dobrym sklepie po 8 zł/kg a którą już wielu kolegów stosuje z powodzeniem i podobno jest bogata.Sól chyba jest przywożona od Knopa.Jeśli nie zapomnę to za tydzień robiąc podmianę zbadam jej parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"

ja spotkałam się z "trefnymi" partiami Preisa, o TM nie słyszałam. a w zasadzie słyszałam odwrotnie, że jako jedna z niewielu "trzyma" parametry.

"

A ja sie spotkalem niestety. Sol TM Pro Reef. 10 kg wiadro.

PH 8.5

Kh 5.6

Ca 360

Mg 1100

Dochodzenie skonczylo sie na prezencie od TM w formie soli bez NaCl i przeprosinach. Nic poza tym.

Takze kazdemu sie zdarza i zachecam do sprawdzenia pierwszej solanki na nowej soli zanim dodamy to do akwarium.

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chodi, dokładnie tak jak piszesz, powinno się sprawdzać zawsze każde nowe wiaderko soli, niezależnie od firmy. u mnie wyniki TM były powtarzalne i w 10kg i w 25kg. teraz tylko się zastanawiam, bo stoi u mnie nowe 25kg TM b-a i po raz pierwszy mam sól, która jest trochę "zbrylona". nigdy przez cały czas solenia nie miałam takiego przypadku i bardzo jestem ciekawa czy parametry będą "trzymać" w porównaniu do wcześniejszych wiaderek TM.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o soli kent zbrylonej po rozpuszczeniu zostawał osad, ja bym reklamował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy możecie edytować poprzednie posty i w następnych umieszczać, ich wydajność? - tzn ile mg, zużywacie na 1L wody.

W ten sposób łatwo się policzy której soli zużywa się ile aby osiągnąć zadowalające wyniki - w 25*C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukiblack, ale chcesz robic to w ramach wakacyjnej nudy? :-)

sciagnij sobie program aquacalculator i masz tam zestawienie parametrow soli najpopularniejszych kilkunastu marek.

Nie trzeba robic tego co ktos juz raz zrobil :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Oczywiście jeżeli znalazł bym taką informacje na forum - takie zestawienie - to pewnie że nie zakładał bym nowego wątku. Chciałbym po prostu widzieć temat w którym jest takie zestawienie czyste i klarowne. Co do aquacalculator - nie wiedziałem o takich funkcjach tego programu - pewnie mi pomoże w moich rosterkach. Myślałem że pomysł dość pomocny tym bardziej że takie zestawienie można by podwiesić i wszystko było by jasne. Na nadmiar wolnego czasu nie narzekam dlatego poszukałem takiego wątku ale nie znalazłem. Oczywiście nie ma sensu powielać roboty którą już ktoś zrobił. Pytanie tylko czy najnowsze sole znajdą się w aquacalculatorze ?? Ja używam Preisa który jak wiadomo obniżył ostatnio loty - nie mam wiele spsów ale chciałbym je utrzymać - przy kh 6,4 jest to raczej trudne, dlatego postanowiłem zmienić sól. Kilka ciekawych informacji już w tym wątku się znalazło jeżeli ktoś uzna że wątek jest nie potrzebny to proszę zamknąć.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze ludzie zle robiac testy wprowadza wiecej zamieszania niz pozytku - takie moje zdanie.

Zaczna sie pomiary zoolkiem, salifertem ze zle zrozumiana instrukcja i kilka fachowych pomiarow.

Sciagnij sobie http://www.mathgame.de/RiffACalc.htm

w zakladce sole ( podmiana jest guzik do info.

Nie ma tam wszystkich soli ale wiekszosc jest.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#275214 smithpl :

Mysle ze ludzie zle robiac testy wprowadza wiecej zamieszania niz pozytku - takie moje zdanie.

Zaczna sie pomiary zoolkiem, salifertem ze zle zrozumiana instrukcja i kilka fachowych pomiarow.

Sciagnij sobie http://www.mathgame.de/RiffACalc.htm

w zakladce sole ( podmiana jest guzik do info.

Nie ma tam wszystkich soli ale wiekszosc jest.

To prawda.Już bywały zapytania kolegów gdzie w opisie problemów wiadome parametry to ZERO.Sam żyłem w nieświadomości kiedyś,że NO3 mam zero a było 20 mg/l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.