Skocz do zawartości
enigma17

Sól - znów wybór

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jaką byście zaproponowali sól, dodam, iż nie będzie dużo sps, głównie lps i miękkie. Odpada na pewno sól tm pro reef, po trwającym pół roku cyrku nie chcę już więcej tej soli (dino i cała reszta badziewia), wcześniej prze pół roku używałem soli red sea i było wszystko ok, po zmianie soli w ciągu tygodnia zrobił się bałagan w baniaku. Więc zastanawiam się czy wrócić do starej soli, czy może ktoś zaproponuje dobrą ale mniej "bogatą" sól.


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Reef Cristal bedzie odpowiednia do lps-ów i miekkich, nie jest extramalnie bogata więc problem powrotu plag w twoim zbiorniku się skonczy.

Pozdrawiam Grzegorz.


Pozdrawiam.

380 + 170L SUMP, ATI 10x39w LIGHT,Deltec APF600,Eheim compact3000 obieg,2xTunze6055+ 2xTunze6045 cyrkulacja,55kg LR,30kg LS,top-up aqua-medica,Carbon,Balling i takie tam cary. http://www.ultimatereef.com/TOTM/2011_july/

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

Na poczatku uzywalem optimum sea salt, ale niestety pech chcial ze kupilem tylko dla ryb, ca i mg, bylo niskie, zmienilem na TM bio actif, podobno za bogata dla mlodego zbiornika, pozywka dla glonow itp, itd...

pare dni temu zamowilem TM pro reff, dzisiaj pierwsza podmianka, mam nadzieje ze nie bedzie podobnie jak u Ciebie... a z tego co slyszalem to akurat ta sol jest dobra, no nic zobaczymy co bedzie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@buczi82 u mnie po miesiącu nie robienia podmian zaczęło się to dziadostwo cofać, i mnie podkusiło zrobić 5% i znów cyrk:googleye, ale dużo ludzi właśnie poleca reef crystals...więc albo reef crystals albo red sea


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar zmieniłem sól, bo się nasłuchałem jaka to cudowna sól, a że nie miałem wtedy wiedzy jaką mam teraz, to kupiłem.

Tak czy inaczej wyciągnąłem już swoje wnioski z przygody z tą solą.


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reef Crystal u mnie miala Ca i Mg na dolnej granicy. Kh nie mierzylem, ale ph jezdzilo..

Nabardziej jednak co mnie matwilo to zolte, rdzawe wiadro po kilku przygotowanych podmiankach. U kolegi tez tak bylo wiec to nie kwestia przypadku


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Reef Crystal u mnie miala Ca i Mg na dolnej granicy. Kh nie mierzylem' date=' ale ph jezdzilo..

Nabardziej jednak co mnie matwilo to zolte, rdzawe wiadro po kilku przygotowanych podmiankach. U kolegi tez tak bylo wiec to nie kwestia przypadku [/quote']

Dozuję ballinga, więc się nie martwię dość niskim ca i mg w świeżej solance, ale martwi mnie trochę ten nalot o którym wspominasz, widzę chyba kolejny argument aby wrócić jednak do red sea (przy niej też uzupełniałem ca, mg i kh, ale nie miałem nigdy takiego cyrku jak przy tm)


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

no i jednak sie stalo ehhhh

zrobilem podmianke i zrobilo sie zielono i brazowo :/ uzylem soli TM pro reef, ostatni raz uzylem innej niz TB bio actif, dla mnie ta sol jest najlepsza...

a moze ktos z uk chce kupic sol ???? wiadro 10kg ale jest ciut wiecej... okolo 11kg, chetni pisac hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@buczi82 a miało być tak pięknie:D, proponuję teraz nie robić podmiany przez jakiś czas, u mnie to pomogło...kiedyś

W tą sobotę wykończyłem tą sól. Teraz jakieś 3 tygodnie bez podmiany i na 95% będzie red sea


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

no ja zakupilem 10kg musze to jakos uzyc, chyba ze poczekam do zimy i na schody wysypie heh

bede robil normalnie co tydzien, moze uda mi sie przyzwyczaic akwa, dokupie jescze jakas inna sol i zmieszam, zostala mi jeszcze moja stara sol optimum sea sal, ale to tylko dla ryb, wiec raczej odpada ehhh nic pozyjemy zobaczymy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja podobnie uzywalem soli red sea i jezeli dobrze pamietam to od czasu zmiany na sol H2Oindex.php?action=pm;sa=send;u=http://www.theaquariumsolution.com/h2ocean-natural-reef-salt zaczely sie moje problemy z glonami i chyba tez powroce do poprzedniej soli,widocznie nie byla najgorsza.


330+70sump,cyrkulacja12000+3200+4000l/h,oswietlenie2*150HQI+2*39w blue,odp TMC V2 Skim 800,ok 55kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#275637 buczi82 :

no ja zakupilem 10kg musze to jakos uzyc, chyba ze poczekam do zimy i na schody wysypie heh

bede robil normalnie co tydzien, moze uda mi sie przyzwyczaic akwa, dokupie jescze jakas inna sol i zmieszam, zostala mi jeszcze moja stara sol optimum sea sal, ale to tylko dla ryb, wiec raczej odpada ehhh nic pozyjemy zobaczymy...

Buczi gdzie na schody jak tu zimy takie cherlawe. Nogi sobie pomocz, lepsze niz sol Kinga ;)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem wiadro i zrobiłem 25l podmiankę i spoko , nie widzę negatywnego wpływu na korale czy ryby


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#319184 darekkuku :

ja kupiłem wiadro i zrobiłem 25l podmiankę i spoko , nie widzę negatywnego wpływu na korale czy ryby

Dawno robiłeś podmianę?

Sprawdzałeś parametry solanki?

Właśnie się zastanawiam jak dużą podmianę mogę zrobić jednorazowo na tej soli.

Teraz mam Preisa ale już się kończy wiadro, więc trzeba się rozglądać za kolejnym zakupem,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmiankę zrobiłem tydzień temu ,zmierzyłem tylko Wapń ,było ok 380 mg/l ,ale nijak nie wpłynęło na korale . podmieniłem ok 7% wody

cena super 190zł/25 kg


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

ja robię stabdardowo w tygodniu 2 x 20 l

mam na próbę tę sól zobaczę przy następnej podmianie co i jak z nią jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,a co sadzicie o Dupla Marin Premium Salz?


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

darekkuku - a jak było z rozpuszczaniem soli , ja startowałem na grotech-u i beznadziejnie się rozpuszczał.

Więc pozostałą cześć mam do posypywania chodnika :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#328742 Snakecharner :

darekkuku - a jak było z rozpuszczaniem soli , ja startowałem na grotech-u i beznadziejnie się rozpuszczał.

Więc pozostałą cześć mam do posypywania chodnika :-)

To może innego grotecha miałeś . Ten mój rozpuszcza się w przeciągu minuty ,tylko na początku woda jest lekko zabarwiona na słomkowo ,ale po kilku godzinach już jest klar . Robiłem już trzy podmianki i jest wporządku. Polecam stosunek ceny do jakości :clowning


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzw. "słabe rozpuszczanie" soli w istocie wcale nie musi świadczyć o jakości soli. Wprost przeciwnie. Owe nie do końca rozpuszczone drobiny to najczęściej wytrącone związki Wapnia. Nie ma co się tym przejmować, tylko wlać bez tego osadu.

Skład soli w wodzie będzie prawidłowy tak czy siak.

IMHO każda z przytoczonych tu soli jest dobra. Nie jestem jakimś tam "starym wyjadaczem", ale zaliczyłem sól takich marek, jak Preis, Kent, TM BA, AS IO itd... I o każdej z nich powiem krótko - świetne.

Przy większych zbiornikach patrzy się na cenę, która nie jest chyba bez znaczenia...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz zobaczyłem że ten jest z czerwonym napisem coralmarine, tamten miał inny napis.

mufti - wtedy nie miałem możliwości odlania osadu bo sól dosypywałem do akwa :-)

IMG_9162.jpg


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.