Skocz do zawartości
rpp

Profilux II - konfiguracja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

powoli ruszam z moim projektem akwa i ze 2 dni temu przy okazji rozpatrywania sterowania do lampy LED po raz pierwszy podpiąłem Profiluxa do kompa. Dobrze, że siedziałem bo soft do sterowania tym ustrojstwem mnie rozwalił.

Nie rozumiem połowy rzeczy jakie tam można ustawić :-( Niestety instrukcji PL nie posiadam bo sprzęt odkupiłem używany od jednego z forumowiczów.

W kazdym razie jeśli ktoś mógłby mi pomóc w konfiguracji tego sprzętu to byłbym wdzięczny.

Na początek może napiszę co posiadam i co docelowo chcę osiągnąć - tyle, że nie mam pojęcia jak to skonfigurować i gdzie podpiąć.

Więc aktualnie posiadam:

- Profilux II Plus

- pompa dozująca 4-ro kanałowa

- listwa zasilająca (4 gniazda)

- pompa cyrkulacyjna Tunze (sterowalna - nie pamiętam dokładnie modelu)

- dodatkowa karta Redox/zasolenie

zamierzam dokupić

- 2 pompy Tunze sterowalne

- czujnik optyczny poziomu wody

- przystawkę EVG-AP-2F podobno konieczną jeśli chcę bez problemu sterować driverami Meanwell do lampy

- sondę pH

- sondę Redox

ogólnie setup ma mi zapewnić pomiar/sterowanie:

- 3 pompy cyrkulacyjne o zmiennej wydajności

- lampa LED DIY z dwoma niezależnymi obwodami (sterowane 0-10V)

- grzałka

- czujnik poziomu wody

- elektrozawór do filtra RO

- Redox

- temperatura

- pH

- pompa dozująca 4-ro kanałowa

I teraz zasadnicze pytanie - co gdzie podłączyć. Co jeszcze muszę dokupić.

Jeśli chodzi o samo zasilacznie to co muszę wpiąć w listwę zasilającą Profiluxa a co mogę wpiąć w zwykłe gniazdko sieciowe? (wydaje mi się, że koniecznie tylko grzałkę i elektrozawór od RO - a pompy cyrkulacyjne, pompę dozującą i zasilacze od lampy mogą być ze zwykłego gniazdka ale nie mam pewności).

Kolejna sprawa już sama konfiguracja. Co oznacza w przypadku np. oświetlenia bodajże 8 czy 10 pozycji "Lighting" czy jakoś tak? Czy w przypadku sterowania lampą DIY będę mógł wykorzystać opcje takie jak wschody/zachody, burze, zachmurzenie, itp - jest tego cała masa w części konfiguracyjnej dot. oświetlania (czy może dotyczy to tylko jakieś dedykowanej lampy Profiluxa)?

To dopiero początek i aż boję się pomyśleć jak dużo czasu zajmie późniejsza konfiguracja tak, żeby to działało najbardziej optymalnie przy okazji wykorzystując pełnię możliwości tego sprzętu (a nie tylko pomiar temp./pH czy też włącz/wyłącz światło).

pozdr,

rpp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#275682 rpp :

I teraz zasadnicze pytanie - co gdzie podłączyć. Co jeszcze muszę dokupić.

Jeśli chodzi o samo zasilacznie to co muszę wpiąć w listwę zasilającą Profiluxa a co mogę wpiąć w zwykłe gniazdko sieciowe? (wydaje mi się, że koniecznie tylko grzałkę i elektrozawór od RO - a pompy cyrkulacyjne, pompę dozującą i zasilacze od lampy mogą być ze zwykłego gniazdka ale nie mam pewności).

Dobrze myślisz jeśli chodzi o gniazda 220V. Sterowanie pompami i światłem gniazda L1-L2, L3-L4, itd., belkę 220V S1-S4

Kolejna sprawa już sama konfiguracja. Co oznacza w przypadku np. oświetlenia bodajże 8 czy 10 pozycji "Lighting" czy jakoś tak? Czy w przypadku sterowania lampą DIY będę mógł wykorzystać opcje takie jak wschody/zachody, burze, zachmurzenie, itp - jest tego cała masa w części konfiguracyjnej dot. oświetlania (czy może dotyczy to tylko jakieś dedykowanej lampy Profiluxa)?

1-8 Lighting to kanały do sterowania oświetleniem, możesz mieć ich tyle ile masz wolnych kanałów w gniazdach "L", jaką lampe DIY masz ?


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

guliwer777 lampa dopiero się robi :-)

Generalnie ma być to LED oparty na Cree. Całość zasilana sterowanymi Meanwellami 60-48D (mają opcję sterowania sygnałem 1-10V).

Czy da się w takim razie wykorzystać cokolwiek z tych dodatkowych bajerów typu burze, scenariusze świetlne, itp.?

Kolejna sprawa - czy dobrze kombinuję, że porty "L" w ramach jednego gniazdka tak naprawdę są dwa? Czyli muszę użyć dodatkowo jakiegoś rozdzielacza żeby podpiąć 2 pompy Tunze pod takie gniazdko?

I jeszcze jedno - jeśli chcę zmienić przeznaczenie takiego portu żeby zamiast sterować oświetleniem dało się sterować pompami to rozumiem, że muszę zmienić przeznaczenie w ramach "System -> 1-10 interfaces" i tam wybrać "current pomps"?

Tylko nie bardzo rozumiem o co chodzi z tymi numerami pomp.

W opcji "Extras -> pomps" jest jakiś podział na 2 grupy. Czy w takim razie mając kiedyś powiedzmy 3 czy 4 pompy nie da się każdą sterować zupełnie oddzielnie tylko będą 2 rodzaje ustawienia?

Może ktoś by mi wyjaśnił jeszcze te opcje w przypadku pomp - czyli co dają poszczególne typy "mode", co to jest min. duration i max. duration, waves, itp.

O ile podstawowe sterowanie światłem jest dla mnie w miarę proste to przy pompach już niewiele rozumiem :-(

I jeszcze pozostaje podpięcie czujnika wody. Jak mam ustawić włączenie/wyłączenie elektrozaworu? (będzie wpięty w listwę Profiluxa - tylko nie rozumiem gdzie wybieram np. gniazdo, jak określam start/stop, itp.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Musisz mieć rozgałęziacz i kabel Tunze1 i Tunze2, rozgranicza się nr pompy aby nimi niezależnie sterować, można naprawdę cuda ustawiać. Możesz sterować spokojnie 4 pompami niezależnie ale zużyjesz na to 2 gniazda L

Jeżeli chodzi o burze to słabo ale wschody, zachody i fazy księżyca bez problemu.

W Socket outlet na gnieździe które chcesz do dolewki wybierasz Waterlevel (np.1) czy jakoś tak.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@guliwer777 - wielkie dzięki. Powoli chyba ogarnę ten sprzęt ale faktycznie nie spodziewałem się, że ma aż takie możliwości :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam też nabyłem profiluxa plus II i mam problem z oświetleniem

kupiłem przystawkę EVG-AP-2F i daw stateczniki regulowanne 1-10v

wszystko świeci lecz nie ściemnia się chociaż ustawiłem tylko 20%.

Może ktoś zna temat i pomorze.

pkt. 8 Regulaminu.


200l + sump54l.ośw.3x39w,koralia 3x3200, profilux 2 plus,start 10.04.10r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Możliwe że masz ustawione wypalanie świetlówek, jest taka opcja w ustawieniach oświetlenia i przez np. 80 godzin świecenia nie będą się ściemniać, liczba godzin jest do ustawienia. Nowe świetlówki powinny się wypalić kilkadziesiąt godzin, jeżeli nie chcesz czekać odznacz to pole w ustawieniach.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

guliwer777 patrzyłem ustawione 0 godzin i jak robię przegląd oświetlenia to naprzykład startuje o 11 godz

i ma się zaświecić na 30% w ciągu 10 min. to włacza się na 100% i jak nie ustawie potem na zero to będzie na 100 świecić całą noc na 100%.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

200l + sump54l.ośw.3x39w,koralia 3x3200, profilux 2 plus,start 10.04.10r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak ręcznie mogę sterować tylko te sterowanie wygląda w ten sposób że wcale się nie ściemnia tylko

słychać jak stycznik załącz i wyłącza sekcje i świetlówki świecą albo nie niema czegoś takiego

że świecącoraz słabiej i się wyłączają.Jak odłącze przewody sterujące 1-10V między statecznikiem a płytką

EVG-AP2 to też świecą?


200l + sump54l.ośw.3x39w,koralia 3x3200, profilux 2 plus,start 10.04.10r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

no dobra

podłączyłem, uruchomiłem i zastanawiam się jak zaprogramować

głównie interesuje mnie oświetlenie i pompy

pomoże ktoś ;)

4234-profilux.jpg

4234-profilux%20(1).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek a Ty wylegarnie profiluxow masz ? ;)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#343043 chodi :

Darek a Ty wylegarnie profiluxow masz ? ;)

Wczesnie posialem i juz urosly ;)

No i po problemie, maszyneria opanowana,

W sumie obsluga prosta jak konstrukcja cepa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek...... chcesz być masta blasta ? "Zassaj" nowy soft GHLa i na nim poszalej ;)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek po 1 masz polskie oprogramowanie ?? wyślij mi!

po 2 jak macie ustawione chłodzenie ?

ja ustawiłem:

nominal valve: 25,5

curent: 26,2 (aktualna)

coling diference 1 'C

hysteresis 0,2 'C

Gdzieś wyczytałem że chłodzenie powinno się w takim przypadku włączyć w 25,7 i chłodzić do 25,3 ??

ostatnio mi schłodziło do 24 stopni :/


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Darek po 1 masz polskie oprogramowanie ??

Mam oprogramowanie po Polsku :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sushi

To i ja zapytam.

Chcialbym kupic kabel do podlaczenia profiluxa do PC. W pewnym sklepie internetowym taki kabel kosztuje 38 PLN.

3-metrowy przedluzacz tego kabla kosztuje juz 20 PLN :))))

czy to ten sam kabel i czy moge uzyc przedluzacza za 20 zl zamiast kabla za 38 PLN ??? :)

Czy tez moze w oryginanym kablu siedzi maly krasnoludek ktory robic cos magicznego a w przedluzaczu tego krasnoludka nie ma ?? :)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

To i ja zapytam.

Chcialbym kupic kabel do podlaczenia profiluxa do PC. W pewnym sklepie internetowym taki kabel kosztuje 38 PLN.

3-metrowy przedluzacz tego kabla kosztuje juz 20 PLN :))))

czy to ten sam kabel i czy moge uzyc przedluzacza za 20 zl zamiast kabla za 38 PLN ??? :)

Czy tez moze w oryginanym kablu siedzi maly krasnoludek ktory robic cos magicznego a w przedluzaczu tego krasnoludka nie ma ?? :)))

Ja u siebie Krasnoludka nie widziałem, ale może akurat miał wolne :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to nie zacięła wam się kiedyś listwa? komputer pokazuje że jest wyjście off, a prąd płynie... dioda pokazuje że gniazdo jest off ;]


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.