Skocz do zawartości
r2r

Połączenie aqua i sump

Rekomendowane odpowiedzi

czy takie, jak na poniższej (uproszczonej) ilustracji połączenie akwarium z sumpem poprzez komin zda egzamin? sump umieszczony będzie za akwarium na tym samym poziomie stąd moje "kombinacje"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakieś uwagi praktyczne do tego projektu? jestem zupełnym nowicjuszem i nie chciałbym pominąć kwestii istotnych a dla mnie w tej chwili niezauważalnych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamietaj ze przy takim ustawieniu sumpa poziom wody w nim bedzie taki sam jak i w akwarium. Wiec bedziesz muszial kombinowac z odpieniaczem bo taki poziom do duzo za duzo. No chyba ze akwarium planujesz 25-30cm:nono


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium planuję o wysokości 50 cm, sump niekoniecznie musiałby być o takiej wysokości. Czy jest możliwość aby poziom wody był w sumpie regulowany tj. niższy od poziomu wody w aqua w takiej konfiguracji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie dasz sumpa pod akwarium? wtedy wszytko masz pod reka

PS.Miloby bylo gdybys uzupelnil stopke jak wiek, miejscowosc. Latwiej nawiazanc znajomosc z kolegami z okolicy i potpatrzec jak to wyglada na zywo.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj co ja pisze, nie popatrzylem dobrze na zdjecie klikam z telefonu...

Poziom wody w sumpie bedzie Ci siegal do poziomu kolanka w komorze zewnetrznej przelewu, tak to zdecydowanie lepiej. W tym kolanku bedziesz buzial zrobic jakis otworek poniewaz moze sie zapowietrzac i bedzie bblkotalo albo zasyslao wode miedzy komora a sumpem na zasadzie naczn polaczonych. Wszystko wyjdzie w praniu


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli w zależności od wysokości doklejonego komina i kolanka dla spływu będę mógł ustalić poziom wody w sumpie. I to mi pasuje do koncepcji. mam jedynie możliwośc ustawienia sumpa za akwarium, chcę umieścić w ścianie akwarium a pod będzie stało urządzenie piorące, z którego zrezygnować nie mogę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom wodu w supmie ustalisz dolewajac jej wiecej lub ujmujac. Tyle ile pompa obiegowa wpompuje do akwarium tyle samo sie przeleje przez grzebien, komin. Bedzie OK. Na rurze pomiedzy akwarium i sumpem mozesz dac zawor ktorym ewentualnie bedziesz mogl sobie wyregulowac caly przeplyw.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super, dzięki za pomoc ... kolejna faza to projekt oswietlenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka dlugosc zbiornika?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem przekombinowane. Zrobiłbym to tak : W tylnej scianie zbiornika głównego wycięcie na grzebień, od tylu do sciany akwarium przyklejona "rynna" z trzech kawałków szyby, pochylona kilka stopni tak żeby woda grawitacyjnie spokojnie spływala do sumpa, sump niższy od zbiornika głównego o tyle żeby mozna go spokojnie wsunąć po rynnę i po kłopocie. W ten sposób unikniesz wielu problemów moim zdaniem. Po co Ci ten mini balkonik? Po co w nim kolanko które bedzie się cyklicznie zapowietrzało? A przy rozwiazaniu które Ci podałem masz spokojny sen. Zrobisz jak uważasz:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#276042 Grzegorz Dyzma :

Poziom wodu w supmie ustalisz dolewajac jej wiecej lub ujmujac. Tyle ile pompa obiegowa wpompuje do akwarium tyle samo sie przeleje przez grzebien, komin. Bedzie OK. Na rurze pomiedzy akwarium i sumpem mozesz dac zawor ktorym ewentualnie bedziesz mogl sobie wyregulowac caly przeplyw.

A poza tym ilosc wody w komorze odpieniacza bedzie zalezna tylko i tylacznie od wysokosci przegrody


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kliknij w google Hagen Glo 2x39W moze ta belka oswietleniowa Ci przypadnie do gustu

ps. 39 W z możliwością dopasowania do akwariów o szerokości od 89 do 132 cm


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z "rynną" ciekawy i znów dał mi wiele do myślenia a wydawałoby się, że zamknąłem rozdział połączenia z sumpem ;)

rynna musiałaby być zanurzona w 1 komorze sumpa. nachylenie pod kątem 45 stopni tej rynny byłoby ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie oświetlenia to chcę pójść w stronę DIY i sam opracować pokrywę oświetleniową, ponieważ mam w planach zintegrowanie oświetlenia ze sterownikiem załączania i wyłączania, dodanie "nocnych" niebieskich led'ów itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być zanurzona, chyba że zakładasz że sumpa postawisz raz i już go nie będziesz ruszał, wtedy na sucho mógłbyś go wsunąć pod rynnę, ale jeśli bedziesz kiedykolwiek chciał go ruszyć to wtedy go nie wyciągniesz jeśli rynnę bedziesz miął tak długą i nachyloną pod takim kontem żeby zanurzała się w sumpie. Nachylenie jest bez znaczenia, byle spadek był, kwestia ewentualnego chlapania wody wpadającej z rynny do sumpa to też do ogarnięcia, choć myślą że przy szerokiej rynnie nie bedzie tego problemu bo woda bedzie się lała całą jej szerokością i nie będzie problemu ze zbyt skupionym strumieniem.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po konsultacjach i przemyśleniach okazuje się, że w formie panelu byłoby raczej najwłaściwsze rozwiązanie przy moich możliwościach ulokawania zbiornika. przelew bezpośrednio z akwarium do panela spełniającego zadania sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to Ci proponuję, tyle że nie sklejony sump z baniakiem tylko jako osobny zbiornik, tak bezpieczniej.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczniej żeby sump/panel byl osobnym zbiornikiem a nie częścią głównego.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.