Skocz do zawartości
Kaktus

Profilux i PH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie wiem czy temat był już poruszany ale nic nie znalazłem. Czy do profiluxa można podłączyć inną elektrodę PH niż ta orginalna co kosztuje 300zł? Mogę mieć jakiegoś "CHIŃCZYKA" za ok 50zł. Gniazdo to samo.


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne można. Ja mam do pH controllera AM podłączoną elektrodę Profiluxa, czyli są wymienne.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektrody Ph możesz użyć dowolnej firmy, ta też może być.

WEIPRO mają krótszy kabel, jeżeli to nie przeszkadza to oczywiście możesz użyć.


Do niedawna bawiłem się tylko roślinnym, teraz pierwsza solniczka 25L i przygotowania do 325L.

http://www.ratemyfishtank.com/photo-main.php/861#comment

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektroda pH Hydromet ERH AQ-1 to jest elektroda zaprojektowana i wykonana w Polsce, specjalnie dla akwarystyki przy udziale kilku osób z tego forum, włącznie z moją osobą. Właściciel firmy Hydromet, poszedł nam na rękę i we współpracy (jego wiedza i technologia, nasze uwagi i oczekiwania) opracował ten model. Sprzęt przy prawidłowym traktowaniu bije na głowe jakością i trwałością inne dostepne na rynku akwarystycznym elektrody. Do dziś dnia dysponuję pierwszym egzemplarzem Nr seryjny 001 :clowning W akwarium pracowała 2 lata. Od 2008 roku leży w pudełku - ciekawe czy udałoby się ją postawić na nogi. Mam elektrolit, mam pozostałą chemię - chyba spróbuję... :tongues

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się dopiszę. Zamiennik dla elektrody GHL konduktancji zasolenia oraz dla elektrody Redox.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bc0c29f4bd61fa7b.jpg

to jest ERH AQ1 do pomiaru pH, Opracowano też elektrodę redox i to dosyć dobrą. Fotka z testów prototypu (szklanego): czyli jak zrobić najtańszy miernik redox = Elektroda + miernik V z marketu

165ff77e50d758fbmed.jpg

i sama elektroda - juz komercyjna w plastiku jakby co.

0ce09d455f422b11med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@loccutus, może coś więcej o tym najtańszym mierniku redox. Czy sam multimetr i elektroda redox wystarczy i czy to się kalibruje?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlodek -

elektrody redox sie nie kalibruje:)


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nic się nie kalibruje. Pomiar jest bezpośredni. Na zdjęciu widać najtańszy multimetr z "tesco" ustawiony na pomiar mV, podłączony bezpośrednio do elektrody. Impedancja miernika jest na tyle duża że nie wpływa na pomiar. Widać że bufor jest kalibrowany na 220mV +/-5 w temperaturze 25stC i to co mierzy miernik się zgadza. Prawdę mówiąc niech nikt się nie łudzi że w 'profesjonalnych' miernikach redox dla akwarystyki znajdzie coś więcej. Taniutka elektronika - wzmacniacz operacyjny, miliwoltomierz i wyświetlacz łącznie za 20zł brutto, resztę ceny robi naklejka producenta.

BTW - pomiar pH można zrobić tak samo ale wyniku nie odczytasz bezpośrednio, trzeba jeszcze kalkulatorka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czerest za uogólnianie bądź potępiony :tongues Mówisz że redoxu (elektrody) się nie kalibruje ?

Czyli ten płyn jest do myszki w komputerze ? :clowning


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyn jest do sprawdzenia czy elektroda jest jeszcze ok. pokazywałoby co innego = elektroda do bani, choć drobną odchyłke można skorygować matematycznie - stąd taki płyn dla profiluxa i nie tylko zresztą.

w pH jest nieco inaczej. elektroda pH ma w uproszczeniu mówiąc 2 punkty charakterystyczne. "Punkt zerowy" to wartość napiecia generowanego w roztworze o ph = 7.00 oraz nachylenie - czyli o ile mV zwiększa/zmniejsza się wartość tego sygnału na stopień pH. Elektroda się starzeje - obie wartości "jadą". Żeby móc używać sprzętu w ogóle i/lub dłużej, można elektronikę "nauczyć" wartości tych punktów i potem to już matematyka przy pomocy wzmacniaczy operacyjnych bądź mikroprocesora robi reszte. Potocznie nazywa się to kalibracją:clowning

Można dla elektrody ph wyznaczyć oba punkty buforami, i posługując się kalkulatorem mierzyć pH bardzo dokładnie przy pomocy elektrody i samego miernika mV - tak samo jak redox.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z przedmówca:)


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z zasoleniem? Jest jakiś tani zamiennik?


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaktus - zasolenie i Profiluxa odpuść - on nawet jak kupisz oryginalną platynową elektrodę to potrafi takie głupoty pokazywać że masakra.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.