Skocz do zawartości
ap244

Czy taki komin to dobry pomysl

Rekomendowane odpowiedzi

Witka,

jestem na etapie projektowania akwarium, a raczej komina. Wymyśliłem sobie centralnie umieszczony komin, ale nie wiem jak to się sprawdzi w rzeczywistości. Nie mam pojęcia jakiej długości powinny być ścianki komina, to chyba ma jakiś wpływy na ilość spadającej wody. Co o tym sądzicie? Jeszcze pytanie - z czego zrobić grzebień? Zastanawiałem się nad pasem wróblówki - taka "siatka" plastikowa montowana na podbitce od czoła, żeby wróble nie pakowały się pod podbitkę. czy 5cm od górnej krawędzi akwarium do dobra wysokość na zakończenie komina?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem szerokosc komina 5cm bedzie za malo.No i wogole wymiary calego akwarium raczej takie malomorskie.

Proponuje jednak zwiekszyc szerokosc akwarium do conajmniej 50-55cm.

Grzebien produkuje firma Aqua-Medic wiec nie musisz kombinowac .


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli lepiej zakombinować 120x50x50, a komin... 10cm? trochę może być później problem z ułożeniem skały, tak mi się wydaje, ale dalej pomysł mi się podoba... czekam na inne podpowiedzi. Generalnie to chcę zrobić frontową i boczne szyby z OptiWhite, ale to muszę jeszcze przekalkulować :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin 10cm odjąć grubość szyby zostaje CI około 8cm.

Planujesz na stelażu postawić akfa czy na szafce ? Jak stelaż to pamiętaj że otwory w szkle mają być tak odsunięte od krawędzi żeby potem śrubunki minęły "stelaż" i żeby można je było obrócić.

Jakiej wielkości otwory i ile ich planujesz ? - zacznijmy może od tego.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym komin tak z 13-14cm (mam u siebie 15 i 24 szeroki tylko ze podstawa to 80x70 i komin w rogu) zrobił bo będziesz miał problemy chociażby z montażewm hydrauliki. Wierz mi że jak dojdą rury to nie ma już gdzie ręki tam wcisnąć. Zrób 120x55x50h a napewno nie pożałujesz.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na ten rysunek - projekt komina i otworów. ( Od razu mówię że nie jestem jego autorem - projekt jest kogoś z forum - tylko nie pamiętam czyj)

Różowe linie to stelaż, resztę załapiesz. Zobacz tylko że tu komin ma 15x15 i miejsca nie jest aż nadto.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz głupie pytanie - do czego trzeci otwór? Jeden spływ do sumpa, drugi powrót, a trzeci? Sorry za to pytanie, ale poważnie nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze sie szczerze przyzmales ze nie wiesz swiadczy o tym ze NIC nie czytales. Dlaczego?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatecznie możesz zrobić 2 otwory spływ i rewizja a powrót możesz z tyłu akwarium


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeci to rewizja (zabezpieczenie przed przelaniem wody w przypadku kiedy spływ się zapcha)

Zobacz na mój zbiornik, mam komin po środku 15x15

PS Grzesiu ma rację, poczytaj troszkę bo będą duuuuże problemy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, czytałem, nie krzyczcie - trzeci otwór na rewizję - nigdzie nie znalazłem schematu i jakoś wyobrazić nie mogę sobie jak działa rewizja. Stąd takie głupie, podkreśliłem wcześniej pytanie. W dodatku akwarystyka morska to dla mnie nowość i się uczę, pytam doświadczonych - bo tak wypada, a nawet należy :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewizja to po prostu zapasowy spływ do sumpa ( na wypadek jak by oryginał się zatkał, np: ślimakiem :clowning )


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie krzyczy a motywuje. Miej jeszcze na uwadzwe to ze lokujac komin na srodku moze troszeczke utrudnic jego obsluge. Lokujac komin w ktoryms z naroznikow i majac dostem z boku akwarium latwiej go obsluzyc raz na jakis czas, albo gdy cos wpadnie.

Sam jestem Ciekaw czy osoby posiadajace komin czesto tam zagladaja, czyszcza czy nawet przy samej regulacji


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaglądałem tam 2 razy.. przy zalewaniu zbiornika i przy szukaniu hepatusa... chyba ganiał za jedzonkiem i trochę mu się do niego wpadło :clowning

Nie mam durso więc regulacja odbywa się w sumpie.

PS Nie wiem jak taka ryba ok 6 cm przepchnęła się przez 45 cm upchanych na ciasno biobali....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak skończę akwarium, wszystko będzie latało jak trzeba, to dla potomnych narysuje prosty schemat akwarium + sump i orurowanie... przyda się. Teraz już wiem, ze rewizją jest zapasowy spływ używany równolegle i na wszelki wypadek. Co do komina na środku dalej się zastanawiam i czekam na wypowiedzi klubowiczów mających taki komin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SkoczekPL mam pytanie odnośnie rysynku z AutoCada. fi32 jeden to spływ (odpływ), a drugi powrót, fi20 rewizja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie. 32 to spływ i 32 to rewizja a 20 to powrót.

Powrót w zakresie 20 ~ 25 spokojnie wystarcza i tu niczym nie regulujesz przepływu. Natomiast na spływie i tak pewnie dasz zawór i tam będziesz regulował przepływ wody.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki, a widziałeś gdzieś może w sieci schemat orurowania, nie chcę wymyślać niczego od nowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schemat orurowania ? :clowning On przede wszystkim zależy od umiejscowienia komina, wielkości rur i ułożenia komór w sumpie. Ale to tylko chodzi o ilość kolanek i długość rur.

Sam "schemat" jest mniej więcej zawsze taki sam: rury + śrubunki + kolanka + zawór do regulacji + klej + piwo :tongues

Zrób rysunek jak będzie stało akwarium, gdzie będzie komin i gdzie będzie sump (+komory) a się zrobi.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to sam zrobię szafkę pod akwa, a więc zaproponuj sprawdzony układ, a pewnie tak zbuduję całość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżając temat, na rysunku zrobiłem komin 15x15 umiejscowiony centralnie. Czy 5cm od górnej krawędzi zbiornika jest ok, czy zwiększyć odstęp, dodam, że szkło komina będą 5cm od góry, do tego grzebień i na pewno jakieś spiętrzenie wody, a więc finalnie lustro wody może być bliżej krawędzi zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś pewny na 100% że za kilka miesięcy nie będziesz chciał mieć waveboxa to 5cm jest ok.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o pudełku przelewowym? Tak sobie siedzę i myślę, wymyśliłem, że na centralnie umieszczonym kominie można zamontować pompy cyrkulacyjne w razie czego i będzie to dobrze wyglądało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, to chyba ta godzina mnie odmóżdża :clowning Fajna sprawa, ale stanowczo zbyt droga jak na początek. Widzę, że masz coś takiego u siebie, jak to się sprawuje? Masz ten model Tunze? Głośno chodzi? Jeżeli wavebox ma być w akwa, to jaki powinien być odstęp minimalny od powierzchni wody do górnej krawędzi zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.