Skocz do zawartości
kamilm

podmiany - lepiej bez nich

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chcialbym rozpetac zadnej wojny itp., ale w sumie przez przypadek (w zwiazku z urlopem) zauwazylem, ze moim zwierzakom jest ewidentnie lepiej bez podmian.

Mialo to miejsce po urlopie w maju, kiedy wrocilem (w czasie urlopu 0 podmian) wszystko wygladalo rewelacyjnie, na full napompowane, spsy w dzien powystawiane czulki itp. Postanowilem utrzymac ten stan dluzej, oczywsicie bacznie wszystko obserwujac i ... nie robie juz podmian od 3 bitych mscy. Wszystko jest dobrze i na pierwszy rzut oka akwarium wyglada lepiej niz przy regularnych, nieduzych podmianach - co tydzien, dwa kolo 15%.

Wazne, zeby nikt nie wyciagnal pochopnych wnioskow, uzupelniam juz od dawna wapn, magnez, stront, jod, pierwiastki sladowe i jak dla mnie wychodzi na to, ze to wystarczy. Dodam, ze po kazdej podmianie mialem wrazenie lekkiego stresu u zwierzakow, przez 1-2 dni plus lekki brazowy nalot na skalach (tds 0).

Widze same plusy.

Moze ktos z bardziej doswiadczonych wypowie sie czy moze cos przegapiam i moge tego kierunku w przyszlosci pozalowac :-)

Pozdrawiam

KM


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

witam

juz ponad 2 miechy bez podmiany i to samo mam eleganco w akwa wszystko rosnie :clowning podaje ballinga ,gortecha 123 i kz coral vitalizer

mała acra cały czas tak wystawia polipy :tongues

2609-acra.jpg

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmiany maja na celu dostarczenie pierwiastków oraz pozbycie się "syfu"..

Skoro dozujesz pierwiastki a filtracja jest wystarczająca to nie widzę problemu aby robić podmianki bardzo rzadko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@kamilm

Jakiej soli używasz i jak wygląda u Ciebie proces podmiany ?

To że korale wyglądają na zdowe to jedno a jakie kolory mają SPS ?

@AnT

Acra, fakt ma wystawione polipy ale wybarwienie pozostawia wiele do życzenia.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

jakos zdjecia do kitu ale jakos nie moge wyciągnos koloru , odkąd ja dostałem ma taki sam kolor tylko doszło tyle ze ładnie wystawiła polip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andriew napisz cos wiecej.

@guliwer

kolory sps'ow sa wedlug mnie naprawde fajne, oczywiscie to opinia wzgledna, ale sa generalnie jasne i zywe

po krotkich wakacjach wroce do tematu i umieszcze pare aktualnych zdjec (o ile sie uda uchwycic kolor).


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co Andrzej ma "pisac cos wiecej" skoro bylo juz 100 razy na tym forum?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#277319 AquaManiac :

A po co Andrzej ma "pisac cos wiecej" skoro bylo juz 100 razy na tym forum?

To proszę podaj te sto razy kiedy było pisane (jak możesz to proszę choć z pięć tematów, postów jak kto woli )

Sam jestem ciekaw szerszej wypowiedzi Andrzeja odnośnie ballinga a braku podmian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączę się do tematu bo sam nie podmieniałem wody ok 4 miesiące. Po tym okresie akwa odżyło, wszystko napompowane na maksa. Ale po konsultacji w doświadczonym morszczakiem robię podmiany co trzy tygodnie. Minusem częstszych podmian jest wysyp cjano w niektórych miejscach akwa które dostaje pożywkę z soli, z drugiej strony podmiana zapobiegnie załamaniu systemu opartemu na ballingu.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#277293 andrniew :

Dozowanie ballinga bez regularnych podmian to spacer po cienkiej linie.

no i wyjaśnił,koniec :clowning


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#277299 kamilm :

Andriew napisz cos wiecej.

Preparaty do ballinga to czysta sól , więc każde jednorazowe dodanie wprowadza zmiany w równowadze jonowej. Tylko podmianami możemy tę równowagę utrzymać . Dozowanie soli bez NaCL trochę to wyrównuje jednak nic nie zastąpi podmiany.

Jesli równowaga się rozjedzie to wyłozysz zbiornik.

Na reaktorze wapiennym można sobie pozwolić na rzadsze podmiany wody , bo tam nie zminia się dzienne zasolenie więc nie ma ryzyka.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"To proszę podaj te sto razy kiedy było pisane..."

Pisane było chociażby dwa dni temu dwa wątki poniżej. Dla ułatwienia wstawie linka, należy na niego kliknąć lewym przyciskiem myszki:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=30610


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#277409 AquaManiac :

"To proszę podaj te sto razy kiedy było pisane..."

należy na niego kliknąć lewym przyciskiem myszki:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=30610

Dziękuję za oświecenie nigdy bym na to nie wpadł że to lewy przycisk. A tak przy okazji to może wyjaśnisz mi jak się posługiwać touchpad-em. Proszę powiedz który to przycisk lewy czy prawy bo się pogubiłem. Co ja bym bez ciebie zrobił o wielki :clowning

Andrniew dzięki za naświetlenie tematu (proste pytanie prosta odpowiedź i wszystko jasne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię podmiany co trzy tygodnie i to w bardzo małej ilości około 5% , ale u mnie chodzi reaktor i kh jest na stalym poziomie 7,4 , a CA 430. Przy częstych podmianach raz w tygodniu miałem spore problemy z glonami , dzisiaj problem z glonami zniknął.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stoodent

Nie ma sprawy, domyslilem sie, ze jesli ktos nie potrafi uzywac funkcji "szukaj" to i kliknieciem w link bedzie mial problemy

A tak miedzy nami: niech mi ktos wyjasni, jak mozna stosowac metode Ballinga nie wiedząc w ogole co to jest i o co w niej chodzi? Bo ja czegos takiego nie jestem w stanie pojąć?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquaManiac

jak na moderatora to wydaje mi sie, ze ton Twoich wypowiedzi jest nie na miejscu - taki maly offtop

sam powiniennes zmoderowac swoje dzielo o myszce

@Andriew

dzieki za info wracam do podmian, rzadkie ale bede robil

porobie dzis fotki, zeby za jakis czas porownac czy jest lepiej czy gorzej


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.